Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

emigrare ca stomatolog in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

 danghetau, on 13th January 2011, 09:24, said:

Au aparut schimbari in ce priveste conditiile pentru a obtine statutul de self? Mai e cerere in UK ca nu am mai primit mailuri in ultima luna... Pot face acolo cursuri intensive de engleza daca nu stapinesc limba?

Mai esti in tara Dan sau nu? Cum a ramas cu plecarea ta?

#56
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Da, mai sint in Ro pentru ca am depus dosarul la DSP pe 22.03 si pina acum nu am aparut in lista de pe siteul MS.
Coincidenta, azi am vorbit cu o cunostinta care mi-a spus de o colega ce a mai fost in UK cum ca ar mai vrea sa plece si ca ar cistiga 50 lire pe ora. In aceste conditii se presupune ca are un venit zilnic de cca 400 lire iar saptaminal de 2000 lire (5 zile lucratoare) ceea ce e destul de bine.
Pe de alta parte se scad cheltuielile care nu stiu cit ar fi dar si in Ro sint cheltuieli...
Problema se pune daca te duci angajat sau pe cont propriu: daca esti angajat lucrezi pe banda rulanta si esti platit poate prea putin raportat la costurile interventiei (sa spunem implant, ceramica, etc) DAR daca esti de capul tau e altceva, tot iti ramine si scazi impozitul. Cred ca e angajata la un cabinet unde probabil ca in cele 7-8 ore nu are timp sa respire.
Si eu in Ro daca as avea aflux de pacienti as face banii astia, unii ar face poate mai mult asa ca una peste alta in Ro ne omoara cel mai mult lipsa pacientilor...
Eu ma pregatesc pentru a pleca in Italia, deocamdata am invatat limba cit s-a putut in 2 luni si DACA e sa am oportunitate voi pleca. In conditiile in care lipsa pacientilor se va resimti in continuare nu am incotro desi acolo probabil voi pierde mai mult nu neaparat material cit sentimental prin despartirea de famile, de copil...
Se aude ca piata este tulbure si pentru medici, nu stiu care sint conditiile de plata si cerintele asa ca pina nu aflu ceva mai concret...

#57
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
2000 de lire pe saptamana este "destul de bine"? Eu zic ca este extraordinar, infiorator de bine. Daca gasesti undeva sa muncesti sclav pe banii astia nici sa nu stai pe ganduri. Anglia e praf la momentul asta. Situatia e albastra rau, nu te ingroapa nimeni in bani.

#58
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Sincer sint cam rezervat deoarece aceeasi colega (am facut impreuna stagiatura prin '99) a mai fost plecata tot in UK si s-ar fi auzit ca nu ar fi facut mare lucru, ca salariul era de cca 2000 lire pe luna si ca s-ar fi intors... acum aud ca pleaca din nou pe un salariu mult mai bun. Judecati si voi dar prin prisma celor auzite din mai multe surse daca e veridic sau nu. Inclin sa cred ca nu e chiar asa, posibil un 3-4000/luna din care scazi cheltuielile. Habar n-am ce regim de lucru este, cit muncesti si cum esti platit. Daca as sti din sursa sigura citeva cazuri sa-mi pot face o idee ar fi ok insa acest aspect e pentru mine o necunoscuta, invat inainte italiana dupa niste cursuri certificate si daca e sa fie asa...
Repet, pentru un stomatolog daca ar fi pacienti sa-ti ocupe programul 8 ore pe zi ai face banii astia lejer in tara in conditiile in care NU pui implanturi sau faci chirurgie ca atunci veniturile sint sensibil mai mari. Pe de alta parte nu mi-ar conveni sa fiu platit cu 50 euro/ora si sa aduc incasari de mii de euro (o obturatie costa 100-200 eur si poti pune 4-5 pe ora, un implant poate 1-1500 eur, etc).
Daca ar fi in regie proprie ar fi cu totul altceva. Nici eu nu cred ca la momentul actual am fi platiti atit de bine si sa putem negocia conditiile de munca... Curios ca nici un coleg medic din orice tara ar fi nu mi-a putut spune cam care sint veniturile, cit cheltuiesti si care e profitul in functie de cit/cum/unde lucrezi.

#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 23rd May 2011, 15:55, said:

ar cistiga 50 lire pe ora. In aceste conditii se presupune ca are un venit zilnic de cca 400 lire iar saptaminal de 2000 lire (5 zile lucratoare) ceea ce e destul de bine.
Nu uita ca e vorba de sume brute.


 danghetau, on 23rd May 2011, 18:51, said:

Pe de alta parte nu mi-ar conveni sa fiu platit cu 50 euro/ora si sa aduc incasari de mii de euro (o obturatie costa 100-200 eur si poti pune 4-5 pe ora, un implant poate 1-1500 eur, etc).
Nu prea cred ca poti pune 4-5 plombe pe ora, activitatea medicilor e normata peste tot in Europa. Cand am fost la stomatolog (pentru obturarea unei carii), aici in Finlanda, am avut rezervata o jumatate de ora si am platit 60 euro. Presupun ca nici in Italia situatia nu e foarte diferita. Poti deci spera la un 50 euro/ora in conditiile unui regim de lucru normal spre lejer.

#60
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Nu uit insa daca impozitul e progresiv e destul de neplacut, ramii cu banii pe care i-ai fi cistigat in Ro DACA ar fi pacienti mereu. Habar n-am ce face ea de banii astia, cit munceste si ce anume dar daca e cum spuneam eu inseamna ca se explica de ce a renuntat initial asa cum s-a auzit pe la DSP. In fine, pentru un presupus 300-400 euro zilnic din care scazi impozitul si cheltuielile in conditiile in care aduci cabinetului (patronului) un venit de mii de euro nu renteaza, macar psihic. Daca ai avea un cabinet propriu ar fi altceva insa nu stiu in ce masura mai sintem priviti acum, si asa e greu pentru ei, mai venim si noi din fostul bloc comunist, romanii, bulgarii si albanezii nu prea sunt bine priviti... Oricum eu nu merg in UK.
Eu primisem acum 2 ani o oferta la Sheffield de 80000 lire pe an din care habar n-am cu cit as fi ramas. Habar n-aveam de engleza, la fel si acum.
PS: vad ca ai completat... nu m-am referit la 5 pacienti ci la numarul de obturatii; ma crezi sau nu 4-5 le poti pune la 1-2 pacienti si-ti ramine si timp de un ceai...De regula si eu am programari multiplu de 1/2 ora, mai bine sa astept eu decit sa-mi tuseasca sau sa-mi zornaie cheile pe hol pentru ca am depasit programarea. Depinde si CE faci pentru acei 50 euro/ora, in Ro pot cistiga la o lucrare ceramica de 10 elemente mai mult decit cei 50 euro in acelasi timp... daca in strainatate lucrez un numar mai mare de pacienti obtinind pe unitatea de timp doar 50 euro in conditiile in care in Ro intr-o ora am hai sa spunem 2 pacienti, unul cu o extractie (20 euro) si unul cu o obturatie (20-30 euro) tot pe acolo ies... DACA as avea in UK sau IT un cabinet privat ar fi ALTCEVA, banii de pe o obturatie (200 euro) mi-ar intra in buzunar, la fel de la un implant (1-2000 euro) sau de la tratamente endodontice (1-2-300 euro). Corect?
Inca un lucru: a nu se confunda cei 60 euro pe care i-ai dat cu aia 50 pr care probabil i-ar cistiga un medic acolo decit in conditiile in care esti angajat, si asa e vorba de o coincidenta, altul poate avea o interventie mai elaborata care presupune un cost mai mare pentru care tu esti platit tot cu 50 euro/ora.
Ma intreb daca este o cifra plauzibila sau e scoasa din burta, ca o lauda?

PS: am avut o pacienta careia i-am facut 6 (sase) extractii la hemiarcada dreapta mandibulara intr-o sedinta, evident resturi radiculare. E normat sa fac doar o extractie? Cred ca te referi la numarul de ore pe care le pot lucra si aici sint "in grafic".

Edited by danghetau, 23 May 2011 - 20:58.


#61
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,267
  • Înscris: 24.06.2006

 danghetau, on 23rd May 2011, 16:51, said:

o obturatie costa 100-200 eur si poti pune 4-5 pe ora
sa fim seriosi, matale practici stomatologia asa in Romania?

#62
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Hm, ce-ar fi daca ai citi mai atent? De unde reiese ca 100-200 euro ar fi o obturatie in Ro, din ce am spus eu? Si da, pot pune LEJER 4-5 obturatii intr-o ora si sa fiu absolut convins ca pacientul va fi multumit. Depinde si de obturatii dar era vorba de un mod de a face o paralela intre Ro si It.
Nu e voie sa pun mai multe obturatii intr-o sedinta sau ai crezut ca iau 4-5 x 1-200 o data?  :rolleyes:

#63
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,267
  • Înscris: 24.06.2006

 danghetau, on 23rd May 2011, 21:10, said:

Hm, ce-ar fi daca ai citi mai atent? De unde reiese ca 100-200 euro ar fi o obturatie in Ro, din ce am spus eu? Si da, pot pune LEJER 4-5 obturatii intr-o ora si sa fiu absolut convins ca pacientul va fi multumit. Depinde si de obturatii dar era vorba de un mod de a face o paralela intre Ro si It.
Nu e voie sa pun mai multe obturatii intr-o sedinta sau ai crezut ca iau 4-5 x 1-200 o data?  :rolleyes:
dom´doctor, eu ma refeream la partea cu "4-5 obturatii intr-o ora", daca asa se practica in Ro s-avem pardon, in partea mea de occident nu se practica asa ceva

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 23rd May 2011, 21:37, said:

daca in strainatate lucrez un numar mai mare de pacienti obtinind pe unitatea de timp doar 50 euro in conditiile in care in Ro intr-o ora am hai sa spunem 2 pacienti, unul cu o extractie (20 euro) si unul cu o obturatie (20-30 euro) tot pe acolo ies... DACA as avea in UK sau IT un cabinet privat ar fi ALTCEVA, banii de pe o obturatie (200 euro) mi-ar intra in buzunar, la fel de la un implant (1-2000 euro) sau de la tratamente endodontice (1-2-300 euro). Corect?
Asa-i, insa daca ai un cabinet privat trebuie sa investesti o groaza de bani in utilarea cabinetului, in achizitia de materiale si consumabile, plata taxelor si impozitelor, plata asistentei etc etc, stii tu mai bine decat mine...

 danghetau, on 23rd May 2011, 21:37, said:

Inca un lucru: a nu se confunda cei 60 euro pe care i-ai dat cu aia 50 pr care probabil i-ar cistiga un medic acolo decit in conditiile in care esti angajat, si asa e vorba de o coincidenta, altul poate avea o interventie mai elaborata care presupune un cost mai mare pentru care tu esti platit tot cu 50 euro/ora.
Nu, nu esti platit tot cu 50/ora, la salariul per ora se mai adauga suma per manopera, suma care, evident, in functie de complexitatea interventiei, poate varia foarte mult.

Edited by Bogdan R, 24 May 2011 - 07:02.


#65
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008

 dan210, on 23rd May 2011, 23:31, said:

dom´doctor, eu ma refeream la partea cu "4-5 obturatii intr-o ora", daca asa se practica in Ro s-avem pardon, in partea mea de occident nu se practica asa ceva
pai trebuia sa fi dat citat strict la acest aspect.
si daca pacientul e din aia care au carii situate pe fetele ocluzale la dinti succesivi (premolari si molari) si miine pleaca din tara ce e asa de grav in a face 4-5 obturatii intr-o sedinta?
in partea aia de occident multe nu se fac... chiar as vrea sa aflu ce ti se pare gresit daca asta e crerea clientului (ar trebui refuzat pe motiv ca asa ceva nu se face si, unde scrie ca nu se face?)

Bogdane, asta n-o stiam, multumesc de precizare. (ma refer la al doilea paragraf).

#66
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,267
  • Înscris: 24.06.2006

 danghetau, on 24th May 2011, 06:11, said:

ce e asa de grav in a face 4-5 obturatii intr-o sedinta?
e ca daca ala are dureri din intamplare dupa aia noaptea la 2 cand matale nu esti la cabinet si merge la urgente si te proceseaza dupa asta n-o sa-ti fie usor

cred ca nu esti realist in planurile care le faci, in primul rand trebuie sa gasesti de lucru sau sa deschizi un cabinet daca ai bani, dupa aia tre sa ai clienti si abia la urma incepi sa numeri lirele

aia cu 4-5 obturatii intr-o sedinta, chiar daca ai s-o practici, n-o s-o intalnesti prea des, de ce? pentru ca, dupa parerea mea fiind un nivel de viata mai ridicat si dentistul scump, oamenii trateaza dintii cu atentie mai mare, pentru ca majoritatea pacientilor sunt asigurati, deci au un plafon de x euro acoperiti de asigurare pe an si omul merge in fiecare an la dentist sa-sa revizuiasca gura, nu sta pana-i praf, ca de aia plateste asigurare

#67
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Ai dreptate, DACA dar in aceste cazuri belesti ochii si faci exact ce trebuie. Noi de regula cunoastem cazurile in care pot aparea probleme si nu ne dam cu presupusul. Asa, daca... poti spune la orice.
Eu am vorbit strict la ce fac in Ro si sint cazuri punctuale, nu gasesti pe toate drumurile asa pacienti. Si nu te obliga nimeni sa faci un numar de obturatii doar de dragul de a contoriza, eu ma bag unde stiu ca-mi iese bine si nu am probleme si pina acum a fost ok.
In alta ordine de idei eu nu am spus ca voi face 4-5 obturatii odata afara si ca voi lua pe fiecare 1-200 euro/lire ci am explicat acest lucru tocmai pentru a puncta ca una e sa ai cabinetul propriu unde acesti bani iti intra in buzunar dupa plata taxelor si alta e sa muncesti angajat unde poti depune aceeasi munca si sa fii platit mai putin, altceva nu am vrut sa spun si cred ca nu am spus, nu erau planurile MELE pt ca nu ma intereseaza UK, era vorba de o foata colega.
Una e in occident alta e in Ro, chiar tu ai spus-o si e normal, in vest se merge pe preventie iar in Ro sint unii care habar n-au de pasta si periuta de dinti. Asta nu inseamna ca in Ro nu se lucreaza cu atentie ci doar ca aceeasi munca e mai prost remunerata.
E mult de discutat pe tema deontologiei dar cred ca n-as vrea sa mi se dea sfaturi de la pacienti pe tema asta.
Numai bine!
PS: eu nu voi emigra in UK, am intervenit razpunzind unei intrebari si am explicat situatia actuala, voi merge in alta tara daca voi considera ca nu se mai poate aici.

#68
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,267
  • Înscris: 24.06.2006

 danghetau, on 24th May 2011, 09:12, said:

E mult de discutat pe tema deontologiei dar cred ca n-as vrea sa mi se dea sfaturi de la pacienti pe tema asta.
Numai bine!
PS: eu nu voi emigra in UK, am intervenit razpunzind unei intrebari si am explicat situatia actuala, voi merge in alta tara daca voi considera ca nu se mai poate aici.
no hard feelings, de la oricine poti invata cate ceva, fiecare la randul lui este doctor/sfetnic/invatator sau pacient/ucenic in viata, important este sa ai capacitatea de a filtra informatia

oriunde vei merge iti doresc succes

#69
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008

 muteki, on 23rd May 2011, 16:06, said:

Anglia e praf la momentul asta. Situatia e albastra rau, nu te ingroapa nimeni in bani.
Adica nu mai e cerere de stomatologi sau la modul general vorbesti? Pai nu e asa la nivel mondial? Colega de care spuneam a fost plecata, s-a intors de cca 1 an si acum se aude ca ar pleca din nou...

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Am vorbit azi cu un coleg si mi-a spus despre colega ce a plecat in UK din nou: slujba e mai bine platita, 100 lire pe ora brut si probabil cei 50/ora net DAR lucreaza doar 3 zile pe saptamina, banii astia ii revin chiar daca nu lucreaza.
In urma unor raspunsuri foarte realiste primite de la un tip care este in Italia si care cunoaste foarte multe despre italieni cred ca renunt la Italia si voi incepe sa invat engleza din care mai stiu cite ceva. N-as vrea sa pun aici acel mesaj care a reusit sa ma convinga insa e pura realitate, coincidenta a fost ca in ultimele doua zile sa aud absolut aceleasi pareri despre cei care sint IN sistem. Am aflat si de ce atita mister in aflarea veniturilor... foarte multi sint acolo FARA studii, unii lucreaza la negru, altii nu-s nici macar tehnicieni dar se dau drept medici, vin in Ro si dupa 3 luni au diploma in mina. In fine, asta e esenta.
Dosarul oricum este depus, firme care intermediaza in UK sint destule (de unde rezulta ca e oarecare cerere), oferte primite dar declinate am avut... mai vedem. Si eu care spuneam ca NU voi ajunge in UK, dupa cum spunea si Bond: never say never...  :notangel:

#71
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,720
  • Înscris: 21.08.2008
Multe s-au intamplat intre timp: am mai deschis  de 4 ani si jumatate un cabinet undeva la tara unde sunt singur, e destul de ok.
Echivalarea mi-a venit de la MS in iunie 2011, o am si acum in dublu exemplar, nu stiu daca trebuie reinnoita sau e pe viata.
Sunt coleg de serviciu cu un fost coleg de facultate (si de camera la camin) care acum este medic de familie impreuna cu sotia lui in comuna respectiva. Ei tot primesc oferte de lucru in Franta si m-au cooptat si pe mine, mai ales ca ai nostri copii peste 2 ani intra la facultate, viitorul fiind afara. Nu stiu franceza, exact ca si mine. Mai degraba engleza o vad ca fiind mai usor de invatat, in cateva luni intensiv va fi sigur la nivel conversational.

Cautand oferte pentru stomatologi am observat ca pentru UK au disparut firmele care intermediaza, in schimb pentru Franta sunt cateva.
Ei bine, unde s-au ascuns firmele astea? Sau daca nu mai sunt inseamna ca nu mai este cerere pentru UK? O fi din cauza Brexitului, nu se stie cum vor fi cetatenii europeni considerati in UK ca drept de munca?

#72
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

 danghetau, on 21 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Multe s-au intamplat intre timp: am mai deschis  de 4 ani si jumatate un cabinet undeva la tara unde sunt singur, e destul de ok.
Echivalarea mi-a venit de la MS in iunie 2011, o am si acum in dublu exemplar, nu stiu daca trebuie reinnoita sau e pe viata.
Sunt coleg de serviciu cu un fost coleg de facultate (si de camera la camin) care acum este medic de familie impreuna cu sotia lui in comuna respectiva. Ei tot primesc oferte de lucru in Franta si m-au cooptat si pe mine, mai ales ca ai nostri copii peste 2 ani intra la facultate, viitorul fiind afara. Nu stiu franceza, exact ca si mine. Mai degraba engleza o vad ca fiind mai usor de invatat, in cateva luni intensiv va fi sigur la nivel conversational.

Cautand oferte pentru stomatologi am observat ca pentru UK au disparut firmele care intermediaza, in schimb pentru Franta sunt cateva.
Ei bine, unde s-au ascuns firmele astea? Sau daca nu mai sunt inseamna ca nu mai este cerere pentru UK? O fi din cauza Brexitului, nu se stie cum vor fi cetatenii europeni considerati in UK ca drept de munca?

Daca vrei sa ajungi in UK prin firme fantoma care iti cer 500-1000 de euro ca sa te aduca aici gresesti.
in momentul de fata, NHS este in criza de personal calificat pe toate domeniile. De vina ar fi lipsa de fonduri, insa tu nu ai de ce sa iti faci griji. Sunt destule cabinete medicale care cauta stomatologi si salariile sunt foarte bune, bine...acum depinde si unde.

Ce iti recomand eu, daca ai pe cineva cunoscut in UK, spune-i sa se uite pe piata de joburi din zona unde sta el pentru posturi de medic stomatolog. Daca vede ca sunt posturi disponibile si sunt cabinete ce cauta asa ceva. Asta se numeste studiu de piata si trebuie facut inainte sa te decizi cu plecarea.
Daca ai fonduri disponibile sa platesti chiria pe 1-2 luni, poti veni direct aici, inchiria o locuinta si cauta singur. Desigur, este mai complicat momentan pentru ca iti este necesar NINO (national insurance number) care nu sunt convins ca il mai elibereaza asa usor, dar avand in vedere ca tu esti medic stomatolog, nu cred ca vor fi probleme (nu prea mai acorda nino persoanelor necalificate).

Pentru NINO, trebuie sa te programezi la un Jobcentre si dureaza 2 sapt de cand ai avut interviul la jobcentre sa iti ajunga hartia acasa. Odata ce ai avut interviul pentru NINO, primesti o confirmare cu un NINO temporar pe care il poti folosi sa-ti deschizi cont in banca si in caz ca ti se va cere, chiar si la interviu.

Job gasesti sigur, nu stiu insa cat de repede. Depinde de tine cat de hotarat sa pleci esti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate