Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

emigrare ca stomatolog in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 5th June 2010, 10:58, said:

si nu cred ca le ramine 1000 lire/luna
Nu stiu ce sa zic dar nu-mi prea vine sa cred asta.
Din cate stiu eu, ca stomatolog in UK se castiga cel putin 4500-5000 lire/luna iar cheltuielile pentru un trai mai mult decat bun la o familie de 3-4  persoane sunt in medie pe la 2000 - 2500 lire/luna (depinde de zona unde locuieste). Daca mai lucreaza si sotia e chiar super...

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Da-n cazul in care as pleca singur,fara sa stiu engleza foarte bine am sanse?Trebuie neaparat sa stiu bine engleza?Am mai vorbit si cu altii si nu stiu daca e bine sa plec printr-o firma sau "de capul meu".Daca as pleca de aici cu un capital de vreo 10000 euro sa zicem (dau un exemplu) ce pot face acolo din acesti bani (ma refer la aparatura,inchiriere cabinet,etc)
PS:intentionez sa stau in tara macar pina in septembrie-octombrie sa-mi pun toate cele la punct si sa las o situatie cit mai buna pentru fete...

Edited by danghetau, 21 June 2010 - 17:18.


#39
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Buna , despre locuri de munca in Germania nu a vorbit nimeni pana acum
Daca cineva stie cum e acolo ca si dentist in cazul in care sti limba ma refer sigur la salariul si conditii va rog sa postati
Multumesc

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 mihaiela_jian, on 28th June 2010, 21:10, said:

Buna , despre locuri de munca in Germania nu a vorbit nimeni pana acum

Nu, pentru ca aici suntem pe aria britanica.
Pentru Germania exista un subforum specializat: http://forum.softped...p?showforum=488

#41
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit urmatorul mail:
Acest mesaj este trimis de catre compania Compania - IMS RECRUITMENT  in urma aplicarii la unul din joburile acestei companii.

Dear Doctor,

We have an excellent opportunity for you to start working as a dentist in UK.
Location : Near Sheffield.
Start date : August/September 2010

We are currently looking to recruit a full time dentist to work full time at a private practice located near Sheffiled, mainly surgery but some office and/or home visits will be included.
Important :No English TEST needed! No PCT listing required!
(the easiest and fastest route for you to start working in the UK a a dentist)

Minimum requirements :
• Must be GDC registered
• Starting Salary - £65,000 pa
• All Lab fees, Stock and staff paid for by the Practice
• Must be GDC registered
• Do not need a language test. Can get one in UK after they start. Will do private work.
• 2 years experience
• Driving license
• Annual Leave 20 days plus all bank holidays

If you are interested of this offer, please call me urgently at : 0040 724 202 837 as it is valid for a short period. I will also need you to send me an updated CV by email (please include your GDC number in your CV).

Porubin-Lazurca Valentin
IMS Recruitment Ltd

Mobile : (00 40) 771 673 971
Office : (00 40) 314 272 903
www.imsrecruitment.com


Registered in the UK Company No: 04086647

Eu nu stiu engleza la nivel fluent,oferte DE GENUL asta sint ok?

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 11th July 2010, 21:20, said:

Eu nu stiu engleza la nivel fluent,oferte DE GENUL asta sint ok?

IMHO, daca nu iti cer comision sau taxe, poti incerca.
Dar fara engleza stiuta binisor nu-ti va fi usor.
Daca vrei iti trimit PM cu datele de contact ale unui prof foarte bun ce preda engleza individualizat, via Skype. Ii poti cere sa te pregateasca pentru dialoguri specifice profesiei de stomatolog.

#43
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Ma descurc eu cu engleza pina atunci,am cunostinte care sint profesori de engleza.
Coroborat cu ce s-a spus AICI suna destul de bine,se pare ca nu-s restrictii pentru stomatologi.
Ma gindeam sa renunt complet la cabinetul din tara (cladire+aparatura) si sa plec acolo cu banutii urmind sa fiu propriul angajat...nu stiu,posibil sa cumpar acolo aparatura sau sa ramin in chirie,ramine de vazut.

#44
math19

math19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2008
Si de ce nu accepti postul? E destul de greu sa iti deschizi propriul cabinet fara sa stii nimic despre modul in care se lucreaza acolo (si lucrurile sunt mult diferite de ce se intampla in tara). Ia legatura cu oamenii si intreaba-i tot ce vrei sa stii. Ei iti vor da toate informatiile. In general sunt foarte amabili si cooperanti. Ai mai putea lua legatura cu un avocat de acolo. Sunt avocati romani care se ocupa doar de actele romanilor de acolo. Din ce stiu eu, in ultimul timp romanii obtin din ce in ce mai greu drept de munca in UK dar, ca stomatolog, ai regim special. Limba engleza ai s-o inveti acolo. Te inscrii la un curs care sa-ti convina (sunt foarte maleabili). E cel mai bine asa din multe puncte de vedere.
PS. Numai mie " Porubin-Lazurca Valentin" imi suna romaneste?

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 11th July 2010, 21:43, said:

Ma gindeam sa renunt complet la cabinetul din tara (cladire+aparatura)
Eu zic ca e mai intelept sa-l dai in chirie pe 6 luni - 1 an, timp in care, lucrand acolo, ti-ai da seama daca merita sa ramai pe termen lung sau chiar sa emigrezi.

 math19, on 13th July 2010, 13:05, said:

Si de ce nu accepti postul? E destul de greu sa iti deschizi propriul cabinet fara sa stii nimic despre modul in care se lucreaza acolo
Evident.
Cum spuneam, trebuie mers si vazut la fata locului cum sta treaba...

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Mailul l-am prezentat in integralitatea lui tocmai pentru a intelege oferta sau genul de oferta.
Pina in octombrie nu am cum sa plec iar daca ratez oferta asta sigur se vor gasi altele.Restrictii am inteles ca nu-s pentru medici iar cea mai mare problema a mea (la momentul actual) este ca nu stapinesc engleza cum as fi dorit (mama ma-sii de rusa,si asa nu mi-a folosit decit in tranzitul prin Bulgaria).Daca sint cursuri la care pot sa ma inscriu o parte din problema este rezolvata.
Ma intrebam pe de alta parte daca este oportun sa plec cu o suma mai mare de bani in ideea de a fi self employed...ramine sa mai vad ce informatii primesc pe parcurs.
Multumesc pentru posturi.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 13th July 2010, 13:40, said:

Ma intrebam pe de alta parte daca este oportun sa plec cu o suma mai mare de bani in ideea de a fi self employed...
Lasa ca aia vezi pe parcurs.
Nu lichida cabinetul, pastreaza-ti un fir de intoarcere.
Nu se stie cum nimeresti in UK, posibil sa fie adevarat ce scrie aici http://forum.softped...howtopic=674017

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
O fi adevarat...n-o fi...asta este.
Da,voi incerca sa ma pregatesc cit de bine se poate la engleza,cabinetul va ramine suspendat temporar.Daca mai aveti informatii nu ma supar.

#49
math19

math19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2008
Un sfat accepti? Ia legatura cu cineva care a facut deja ceea ce vrei tu sa faci. Desi ,din ce am vazut eu acolo, e destul de greu sa gasesti pe cineva care sa vrea sa te ajute. Odata ajunsi acolo romanii devin extrem de egoisti. Eu te pot ajuta doar cu informatiile pe care le-am gasit pe net.
Sunt pe acelasi drum ca si tine doar ca eu nu sunt medic. Si ,desi pentru mine e mai greu , tu pari mai in ceata decat mine (no offence)

#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Nu sint disperat sa plec dar ma uit in jur si nu vreau sa ramin in tara sa contribui degeaba la bugetul de stat.
Daca as avea veniturile unui medic din vest macar la jumatate in toata perioada anului ar fi ok pentru mine dar asta e sezonier...

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Au trecut doua luni in care veniturile au fost substantial mai bune dar preconizez in scurt timp intrarea in "normal" asa ca iar incep sa caut informatii despre plecarea din tara:am fost la ASP si m-am interesat de dosar,nu e mare lucru insa trebuie sa fiu pregatit.Poate pina in 2 luni voi pleca.

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 danghetau, on 13th September 2010, 13:40, said:

Poate pina in 2 luni voi pleca.
Nu uita sa postezi aici pe masura ce avansezi ;)

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Incep de saptamina viitoare sa fac dosarul,alerg dupa actele necesare.
Au aparut modificari in privinta medicilor?Am intrebat in alt topic despre succesiune,nu o fac si aici dar daca este cineva dispus sa explice in putini pasi fara trimiteri la alte linkuri cum se procedeaza si cum e mai facil in a desfasura o activitate medicala ar fi bine.Pe cont propriu sau angajat.

#54
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Au aparut schimbari in ce priveste conditiile pentru a obtine statutul de self? Mai e cerere in UK ca nu am mai primit mailuri in ultima luna... Pot face acolo cursuri intensive de engleza daca nu stapinesc limba?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate