Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

emigrare ca stomatolog in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am gasit pina acum discutii referitor la aceast tara si m-ar interesa in eventualitatea unei emigrari (posibil doar temporare).Am auzit ceva folclor dar as vrea si confirmari ale celor care sint pe acolo.Cunosc persoane care au plecat de ani buni acolo (nu medici) dar nu am avut ocazia sa aflu impresii de la ei. Ce limba ar trebui stapinita mai bine:franceza sau merge si engleza?Cum se ajunge,prin ce metode (contract in tara?) si de ce anume trebuie sa tin cont?
Daca aveti alta recomandare,alta tara nu ma supar,nu e batut in cuie.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 09:54, said:

Nu am gasit pina acum discutii referitor la aceast tara si m-ar interesa in eventualitatea unei emigrari (posibil doar temporare).
Cauta pe-aici:
http://www.dentiste.be/liens.htm
https://portal.healt...;_schema=PORTAL


View Postdanghetau, on 30th November 2009, 09:54, said:

Ce limba ar trebui stapinita mai bine:franceza sau merge si engleza?
Daca vorbesti franceza orienteaza-te spre partea sudica, francofona.
Pentru partea de nord (Flandra) ar trebui sa cunosti olandeza, ceea ce e putin probabil. Dar o poti invata ;)

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
ok dar cum ar fi mai bine:sa caut o firma care intermediaza plasarea sau mai bine vorbesc in Belgia cu vreo societate?
Care ar fi calea fireasca de urmat?Pentru Olanda am vazut ca se accepta si engleza dar eu din pacate nu vorbesc fluent nici una din limbile de circulatie internationala.Bogdan,mai tii minte cum ai ajuns acolo,ce metoda ai folosit? (stiu ca nu esti in Belgia).
Necesita multe documente,e mult de umblat?Implica sa fii rezident de ceva timp sau cum?Cui trebuie sa te adresezi pentru a avea parte de un accept?

Edited by danghetau, 30 November 2009 - 12:45.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 12:33, said:

ok dar cum ar fi mai bine:sa caut o firma care intermediaza plasarea sau mai bine vorbesc in Belgia cu vreo societate?
Care ar fi calea fireasca de urmat?
Incearca ambele variante si vezi care ar fi optiunile.
In primul rand trebuie ca sa-ti echivalezi diploma la autoritatea medicala din statul unde vrei sa pleci ai nevoie de Certificatul de conformitate. Despre obtinerea lui citeste pe www.imed.ro la Cum pleci din tara

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
OK,multumesc,o sa-mi fac un cont sa discut acolo ce ma intereseaza.Am mai gasit un link din UK,un forum al romanilor de acolo...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 14:21, said:

OK,multumesc,o sa-mi fac un cont sa discut acolo ce ma intereseaza.Am mai gasit un link din UK,un forum al romanilor de acolo...
In primul rand ar trebui sa te hotarasti asupra tarii de destinatie...
Alege o tara a carei limba o cunosti cat de cat mai bine sau ai unde sa o inveti (cursuri, meditatii particulare). Putin imi vine sa rad, tocmai am dat un sfat pe care eu l-am ignorat complet... :)

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 11:33, said:

Care ar fi calea fireasca de urmat?Pentru Olanda am vazut ca se accepta si engleza dar eu din pacate nu vorbesc fluent nici una din limbile de circulatie internationala.

Mie mi se pare ciudat ca Bogdan n-a reactionat la asta.

Si ai de gand sa inveti vreuna? Nu de alta dar daca nu stii macar engleza (sau franceza, spaniola dupa caz) fluent nu vad cum poti emigra ca medic intr-o alta tara. Ca muncitor necalificat nu ai nevoie sa vorbesti ceva fluent dar ca sa te intelegi cu pacientii as zice ca da. Parca Bogdan, tu ai invatat finlandeza dupa ce ai plecat acolo. Cum te-ai descurcat in primele luni? Ai avut si pacienti sau ai avut doar perioada de acomodare? Oricum presupun ca stiai engleza foarte bine?!

Nu cred ca in Belgia ar fi altfel. In Olanda si Germania trebuie sa stii limba nationala (la nivel B2 parca initial) inainte ca macar sa-ti verifice cunostintele medicale.

Olandeza nu e o limba grea dar poate ti-ar fi mai usor cu franceza (in caz ca ai avut tangente prin scoala cu ea). Asta inseamna ca ar trebui sa te orientezi spre partea de sud cum a zis si Bogdan.

Belgia e o tara draguta cu preturi ceva mai mici decat vecinele ei.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Evident,am de gind sa invat engleza,de asta am spus ca pentru Olanda s-ar accepta si engleza (informatie luata tot de pe SP).
Am intrebat de Belgia pentru ca am auzit de un doctor care a plecat acolo si este foarte bine insa nu cunosc detalii despre limba pe care o stie/la ce nivel o cunostea inainte.
Am intrebat si de UK pentru ca e o idee mai veche de-a mea (inclusiv Scotia si Irlanda-nu ma deranjeaza ca ploua) si limba se invata cam in 6-8 luni la perfectie.
De tradus imi este relativ usor si din engleza si din franceza dar din texte scrise,la nivel vorbit e mai delicat.
Probabil ca voi merge pe mina UK...poate iau legatura cu cel care e in Belgia sa-mi impartaseasca din experienta lui...fiecare caz este unic,nu?

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
In Olanda ca medic sa fie suficienta engleza?! Nici la International Health Centre din Haga nu cred ca te primesc daca nu stii olandeza. :habarnam:

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 13:56, said:

De tradus imi este relativ usor si din engleza si din franceza dar din texte scrise,la nivel vorbit e mai delicat.
Daca stii vocabularul si iti doresti sa inveti limba in 2 luni de practica ajungi la nivel avansat. Deci e ok.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc,imi acord mai mult timp,acum sint in cautare de cursuri interactive si am gasit...
Nu eram hotarit din cauza faptului ca e posibil sa mai fie niste restrictii pentru cetatenii din Ro (de restul nu ma intereseaza).

#11
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 15:14, said:

Multumesc,imi acord mai mult timp,acum sint in cautare de cursuri interactive si am gasit...
Nu eram hotarit din cauza faptului ca e posibil sa mai fie niste restrictii pentru cetatenii din Ro (de restul nu ma intereseaza).

Iertat sa-mi fie daca pare jignitoare replica mea ... dar mi se pare halucinant ce s-a scris pe-aici ...  :huh:

#12
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostIoan76, on 30th November 2009, 21:20, said:

Iertat sa-mi fie daca pare jignitoare replica mea ... dar mi se pare halucinant ce s-a scris pe-aici ...  :huh:

Omu' s-o fi saturat de Romania si chiar nu-l intereseaza unde se duce atat timp cat se duce. Mie traiul afara mi s-a parut mereu o experienta interesanta si care merita traita macar 1 data in viata daca nu permanent -_-

#13
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDev, on 1st December 2009, 01:41, said:

Omu' s-o fi saturat de Romania si chiar nu-l intereseaza unde se duce atat timp cat se duce. Mie traiul afara mi s-a parut mereu o experienta interesanta si care merita traita macar 1 data in viata daca nu permanent -_-

Eu sunt pe principiul ca orice experienta diferita traita e bine-venita ( cel putin pina la o anumita virsta ). Dar asta e una si genul asta de atitudine, care in conjunctura actuala seamana asa ... un pic a salt in gol fara sa stii daca ai parasuta sau un rucsac plin de bolovani in spate, e cam altceva.  :rolleyes:

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIoan76, on 1st December 2009, 03:51, said:

genul asta de atitudine, care in conjunctura actuala seamana asa ... un pic a salt in gol fara sa stii daca ai parasuta sau un rucsac plin de bolovani in spate, e cam altceva.  :rolleyes:
Ca medic  in Vest oportunitatile sunt fantastice. Aproape pe oriunde o mare criza de personal medical si din cauza asta angajatorii mai fac rabat de la cerinta de a cunoaste foarte bine limba (care oricum in cateva luni se imbunatateste vizibil). Eu nu stiu niciun caz de medic care sa nu fi reusit in demersul emigrarii in Europa. Formalitatile de recunoastere a diplomei sunt minime, bolile si bolnavii sunt la fel...
De ce sa nu incerce omul, mai ales ca e stomatolog?

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 15:14, said:

restrictii pentru cetatenii din Ro (de restul nu ma intereseaza).
de restul cetatenilor din afara Ro era vorba...of.Ce era asa de greu de inteles?

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdanghetau, on 30th November 2009, 14:56, said:

pentru Olanda s-ar accepta si engleza
Nu, trebuie stiuta olandeza.
Mai multe informatii aici: http://www.medicalne...vel/articol/120

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Bogdane,am gasit un link interesant:
http://ec.europa.eu/...o...&parentId=0
unde am facut un cont si mi-am postat CV-ul.Din pacate,dupa cum am spus si in primul post tara nu e batuta in cuie,astept sa discut cu acel coleg din Belgia,poate vine de sarbatori acasa.Daca vestile nu-s imbucuratoare o sa renunt si voi alege GB mai ales ca limba este relativ usor de invatat si se stie ca englezii au danturi nu tocmai impecabile...Intentia mea este de a vizita ori B ori GB dar in aceasta ultima tara sint interdictii pina in 2011 daca nu s-o schimba ceva (parca in 2010 sint alegeri la ei).
Mai citesc ce apare legat de acest subiect deocamdata in romana pina mai aprofundez limba straina apoi vad eu unde ma stabilesc.Din 1989 de cind am terminat liceul am tot asteptat sa se imbunatateasca traiul dar mergem din ce in ce mai prost,pleaca medicii pe capete si e normal sa fie asa.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDev, on 30th November 2009, 14:45, said:

Mie mi se pare ciudat ca Bogdan n-a reactionat la asta.
De ce sa reactionez? Nu stie acum dar poate invata.

View PostDev, on 30th November 2009, 14:45, said:

Si ai de gand sa inveti vreuna? Nu de alta dar daca nu stii macar engleza (sau franceza, spaniola dupa caz) fluent nu vad cum poti emigra ca medic intr-o alta tara. Ca muncitor necalificat nu ai nevoie sa vorbesti ceva fluent dar ca sa te intelegi cu pacientii as zice ca da. Parca Bogdan, tu ai invatat finlandeza dupa ce ai plecat acolo.
Eu am invatat finlandeza aici, nici nu as fi avut cum sa o invat in Romania. Am inceput sa lucrez doar dupa un an si jumatate de sedere (in martie anul asta), cand aveam nivelul lingvistic B1. Acum am B2, cam ca si la engleza.

View PostDev, on 30th November 2009, 14:45, said:

Cum te-ai descurcat in primele luni? Ai avut si pacienti sau ai avut doar perioada de acomodare?
Am facut un voluntariat de o luna, inainte de ma angaja. Mi-a folosit enorm.
Apoi am intrat direct in ''paine'' ;)

View Postdanghetau, on 1st December 2009, 09:11, said:

GB dar in aceasta ultima tara sint interdictii pina in 2011
Din cate stiu eu interdictiile din UK nu se refera si la personalul medical.
Mai intreaba pe imed.

Situl Eures e foarte bun, il stiu si eu. Chiar m-am uitat la posturi de medici pentru Finlanda si am vazut ca accepta, in unele locuri si pe unele specialitati, si cunoscatori doar de engleza dar care doresc sa invete ulterior finlandeza. Exista insa mult mai multe posturi decat cele prezentate pe situl Eures.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate