Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

OFERTE RETENTIE

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
17553 replies to this topic

#17029
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

 visiniu, on 16 august 2023 - 12:29, said:

Buna ziua, as face o solicitare de portare si daca primesc oferta nationala 2 pt cartele poate as ramane in retea, insa intrebarea este: oare pentru cat timp m-ar lasa cu oferta asta de retentie? E de durata sau dupa cateva luni o retrag si nu am rezolvat nimic, caz in care m-as porta direct.

Cel putin 1 an si cateva luni a functionat. Am obtinut-o anul trecut in iunie si oferta 2 si-a vazut de treaba ei pana acum in august cand am portat nr.
Deci, sanse destul de mari sa o pastreze in continuare.

 diva_hipsterova, on 16 august 2023 - 21:25, said:

Așteaptă să te sune. Scrie clar.

Ia mai citeste o data :

Pentru a-ti explica pasii urmatori, te rugam sa ne suni gratuit la *222 unde iti va raspunde imediat un coleg...

 Alexn12, on 16 august 2023 - 13:08, said:

Salut! Am primit mesajul asta:"Buna! Am inregistrat cererea ta de portare. Ne pare rau ca iti doresti sa pleci, ajuta-ne sa intelegem ce putem face mai bine. Ti-am activat o oferta speciala, fara perioada contractuala: nelimitat internet si voce national, la doar 5 eur, TVA inclus, gratuita in primele 3 luni. Pentru a-ti explica pasii urmatori, te rugam sa ne suni gratuit la *222 unde iti va raspunde imediat un coleg. Hai sa vorbim! Echipa Vodafone". Ce trebuie să fac acum? Aștept să mă sune ei sau să îi sun eu? Merci frumos!

Pai vrei oferta asta super speciala si inventata doar pt tine sau nu o vrei ?
Daca nu o vrei, mai asteapta pana azi, ca poate te suna cu vreo oferta mai buna. Daca nu suna, poti suna tu si aia e.

Edited by Magicwisewolf, 17 August 2023 - 08:37.


#17030
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007
Idioti astia de la Vodafone.... in 01.08 facut cererea de portare in YOXO... la 30 minute ma suna si imi ofera Red15 la 3 Euro (aveti in urma cu cateva pagini si contractul) si accept oferta, si anulez cererea de portare...

Acum primesc mesaj de la Vodafone: "Ca urmare a solicitarii tale de incetare a contractului cu Vodafone, incepand cu data de 19-AUG-2023 numarul acesta va fi trecut la Cartela Vodafone" si apoi detalii de plata a ultimei facturi...

Astia nu sunt sanatosi la cap!!!

#17031
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 15.02.2012
Dă Best.
Cea mai bună rețea mobilă, țertificata umlaut.

#17032
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nici în cwr nu-i doare.

#17033
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,106
  • Înscris: 15.08.2005

 rexx, on 11 august 2023 - 17:13, said:

persoana respectiva a anulat cererea de portare si abonamentul yoxo, dar inca nu a primit pe mail contractul ptr oferta Red15 la 3 euro
au trecut 3 zile de la ultima convorbire, asa ca azi lea-m trimis un mail si un mesaj pe whatsapp lui tobi-dobi poate vede cineva
zilele astea i-a venit un sms cu un link. a intrat pe acel link, a semnat oferta (adica a introdus condul primit prin sms) si a confirmat ca e de acord cu oferta, apoi a primit contractul pe mail
in contract scrie Red 15 la 3 euro, pe cand in aplicatia myvodafone de pe telefon apare Red15 la 5 euro
plus ca pe telefon apar vreo 20 GB de date in roaming, pe cand in contract parca are .23 GB date roaming
deci e o varza totala la astia !!!

#17034
Turing

Turing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2018
Mi-a crescut brusc cu 1.5 euro un Red 9 redus la 2 euro (2.06 euro după scumpire) fara sa fiu înștiințat. Mai am inca un abonament identic care a rămas cu 2.06 euro. Bineînțeles portare Yoxo inițiată pt cel de 3.56 euro. Nu am inca detaliile facturii în aplicație, fiind abia emisă.

#17035
Turing

Turing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2018
Fără nici o problemă, am revenit pentru ambele abonamente la 2 euro TVA inclus cu 3 luni gratuite. Exceptând acea taxa de inflație de care se pomenea și în postările anterioare (3% a fost la mine), mi-a garantat că un an de zile nu va exista nici o creștere de preț.

#17036
tekro

tekro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2012
Primit notificare majorare cu 1.3 Euro inclusiv TVA > cerere portare la Yoxo > primit apel si revenit la Red15 la 3 Euro > toata lumea fericita, END Posted Image

#17037
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 06.03.2007
Din păcate unii nu iau în seamă și partea doua din notificare, aceea cu indexarea.

5. Art. 3.1. din contractul tău (Clauze Contractuale Principale Partea a II-a) se actualizează procentul de
indexare anuală a prețului, după cum urmează: “Având în vedere anumite fluctuații ale prețurilor bunurilor
și serviciilor pe piață de natură a afecta echilibrul contractual, în vederea restabilirii acestuia, părțile convin
ca tarifele pentru serviciile Vodafone să poată fi indexate, cu o frecvență anuală, prin simpla notificare
transmisă de către Vodafone odată cu factura, anterior aplicării indexării. Indexarea se va face în funcție
de indicele armonizat al prețurilor de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru România de
către Eurostat, Oficiul de Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de 8%
pe an. Părțile convin că indexarea anuală a tarifelor în raport cu rata inflației nu reprezintă o modificare
unilaterală a prețului contractului, posibilitatea de indexare și mecanismul acesteia fiind agreate de parți
încă de la încheierea contractului. Clientul declară în mod expres că a citit, înțeles și acceptă prezenta
clauză.”

Nota: Indexarea se calculează la prețul de listă și nu cel final.

#17038
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La fel e si la taxa de “justa despagubire”, daca esti in perioada contractuala, platesti 18% din lunile ramase din pretul de lista al abonamentului, nu cel redus.

La fel e si la taxa de “justa despagubire”, daca esti in perioada contractuala, platesti 18% din lunile ramase din pretul de lista al abonamentului, nu cel redus.

#17039
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 06.03.2007
Corect. Pentru aceste două motive am renunțat la un Red35/1Euro și Red15/2Euro. Asta e…

#17040
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
eu inca mai am Red35 la 1 eur.....il tin pana imi vor trimite notificare. La pretul asta chiar nu merita sa plec in alta retea

#17041
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 27.09.2005

 vasy_2007, on 24 august 2023 - 15:23, said:

Corect. Pentru aceste două motive am renunțat la un Red35/1Euro și Red15/2Euro. Asta e…

Ai renuntat la ele ?
din cauza lui 8% ?

Eu inca mai am si red15 la 2 euro si red35 la 1 euro plus inca 3 red9 la 2 euro.

#17042
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 06.03.2007
Da. Am solicitat rezilierea. Am primit confirmarea că indexarea se va face 8% din 35Euro / anual. Nu se merită pentru un număr secundar. Nu-mi place politica de majorare a prețurilor.

#17043
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
La majoritatea abonatilor au aplicat indexarea la 2/3/5 euro nu la pretul total de 9/15 euro, asa pot sa faca abonamente de peste 50 euro reduse ca sa atraga abonati dupa care se apuca de "indexat"

#17044
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am primit acum cateva luni un SMS cu niste modificari pe contract, nu am dat importanta apoi am gasit mesajul in cloud si am observat ca era vorba de o indexare cu 3%
S-a aplicat la serviciile fixe, aveam 3,75 euro iar acum am 3,865 euro. Am observat ca factura a sarit de 19 lei (normal era 18,x) asa ca am verificat cu atentie si am descoperit buba.
Vad ca pentru serviciile mobile inca nu au marit nimic, tot 3 euro am. Posibil sa fi zis la un moment dat ca nu sunt de acord cu aceste indexari (prin email) si poate au tinut cont...

Edited by danghetau, 25 August 2023 - 12:58.


#17045
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

 MembruAnonim, on 24 august 2023 - 15:16, said:

La fel e si la taxa de “justa despagubire”, daca esti in perioada contractuala, platesti 18% din lunile ramase din pretul de lista al abonamentului, nu cel redus.

La fel e si la taxa de “justa despagubire”, daca esti in perioada contractuala, platesti 18% din lunile ramase din pretul de lista al abonamentului, nu cel redus.

Sa nu uitam ca nu poti fi obligat sa o platesti, conform legii 193 / 2000 si a multor precedente. Ba dimpotriva, daca insista, si ANPC poate insista cu o amenda.

#17046
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu, d’aia s-au si smecherit ei, chiar si din intern, eu nu o numesc taxa de reziliere, ca “nu exista o taxa”, e doar o “justa despagubire”. O Marie cu alta palarie :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate