Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

OFERTE RETENTIE

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
17627 replies to this topic

#17551
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Am pe cont 4 abonamente, 3 dintre ele RED15 la 3 euro (acum 3,24 euro de la indexarea de anul asta) si am sesizat ca nu mai sunt notificat in cazul apelurilor pierdute cand telefonul este inchis (la redeschiderea telefonului).
Interesant e ca sunt notificat de apelurile de pe Instagram, pierdute.
Nu am modificat nimic, este posibil sa fi umblat baietii la facilitati, sa fi taiat din ele sau sa fi setat ceva aiurea odata cu noua oferta activata?

#17552
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.05.2006
@danghetau Treaba cu notificarea de apeluri mobile pierdute tine de casuta vocala respectiv redirectionarea apelurilor. Daca stii ca n-ai umblat in setarile telefonului privind redirectionarea sau casuta vocala atunci poti suna la ei si sa le zici de problema.
Apelurile de pe instagram tin de aplicatia in sine, n-au treaba cu Vodafone.

#17553
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Da, nu am umblat si in mod sigur voi suna dupa ce reverific setarile.
Doream sa stiu daca mai e cineva in situatia asta, sa fi "pierdut" pe traseu facilitatea asta.
E posibil sa fie de la setarile pentru noul contract (de fapt reofertare)...

#17554
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Era de la ei, au avut probleme cu mesageria vocala/casuta vocala. Rezolvat, activat pe toate cele 4 numere, a verificat chiar cel de la Vodafone, totul ok.

#17555
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 12.06.2016
Am un abonament RED 12 la 4€ la care am făcut contract anul trecut și pot să spun că momentan valoarea acestui abonament s-a majorat cu 8%, la 4.32€.

#17556
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.02.2012
Si care este cursul valutar?

#17557
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.05.2006
La mine e 5.05 lei cursul valutar, abonament RED15 la 2,15 Euro.

#17558
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
Salut. Ce oferte ați obținut la un abonament, fără a iniția portare?
Acum am un Red 15 redus la 6.47 E și mi au trimis un contract pe 12 luni cu Red 13 la 5.5 E.. Beneficiile ar fi la fel, doar la roaming 1 G mai puțin...
Am 24 de ani în rețea..
Si nu știu dacă sa accept. Oricum de un an sunt liber de contract..
Mulțumesc

#17559
palin

palin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.07.2008
Red 15 facut anul trecut, teoretic, la 5 e/luna cu tva (12e/ cu tva -7e).
Nu am fost notificat de marirea pretului si am cerut trecerea pe cartela. Oferta vdf :Red 11 la 5 euro/luna.
Am facut un calcul la facturi :in loc de 5 euro am platit 5.35-5,36 euro lunar.Ultima factura 5.78 euro.
Toate calculele sunt facute impartind valoare in lei cu TVA a facturii la cursul euro de pe factura.




#17560
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 20.08.2004
Sunteti lipiti de VF ca sa le acceptati supra-preturile? Fara portare, sau macar simulare, nu o sa obtineti nimic util. 24 ani in retea sau cati or fi, e fix zero. Sunteti doar o vaca de muls.
Eu, dupa 20 ani in "cea mai buna retea", m-am portat la Digi fara niciun regret.

Edited by lg, 13 May 2024 - 21:46.


#17561
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
Am văzut ca nu contează... Ce oferă alte rețele? În afara de Digi...

#17562
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 25.06.2008
Cu portarea  e mai complique. Risti ca noul operator sa nu-ti provizioneze bine numarul si sa ai probleme despre care habar nu ai ca sint. De exemplu, eu in urma cu multi ani, nu primeam sms uri de la anumite numere. M-am prins de treaba asta  cand un mester mi-a aratat ca mi-a scris dar eu nu primisem nimic. Am deschis ticket si s-a rezolvat. Poate totusi intre timp au mai optimizat, automatizat si nu provizioneaza manual numerele.

View PostGERULA2006, on 14 mai 2024 - 07:49, said:

Am văzut ca nu contează... Ce oferă alte rețele? În afara de Digi...
Vezi ca am scris in urma cu 1-2 pagini

LE: Mai erau care se plangeau cand a aparut digi, ca s-au portat si nu pot fi sunati din alte tari

Edited by obionekenobi, 14 May 2024 - 10:21.


#17563
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Întrebare întrebătoare: cei care sunt sub contract și inițiază cerere de portare, trebuie să plătească Vf o taxa de justă despăgubire, după cum invoca ei sau bat câmpii cu grație?
E cineva în situația asta, concret, care a portat sub contract fără vreo taxa platita?

Si vitezele maxime declarate sunt mai mici fata de ce au Vf, in casa am acum upload de 40Mbps minim.

Edited by danghetau, 14 May 2024 - 10:52.


#17564
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 12.06.2016

View Postdanghetau, on 14 mai 2024 - 10:47, said:

Întrebare întrebătoare: cei care sunt sub contract și inițiază cerere de portare, trebuie să plătească Vf o taxa de justă despăgubire, după cum invoca ei sau bat câmpii cu grație?
E cineva în situația asta, concret, care a portat sub contract fără vreo taxa platita?

Si vitezele maxime declarate sunt mai mici fata de ce au Vf, in casa am acum upload de 40Mbps minim.

Legal, vorbind de asta, este o lege în care operatorul nu are voie să condiționeze denunțarea unilaterală a contractului, de plata unei vreunei sume, în afară de cea de achiziție a terminalului, dacă este cazul.

Și eu aș dori să mă portez de la Vodafone la Digi, nu din cauza costului (20 lei VDF 5G Roaming vs aprox. 10 lei Digi), ci din cauza că în județul Iași, Digi a îmbunătățit foarte mult rețeaua. În zonele în care nu a fost acoperire, s-au instalat antene și în Iași, Digi merge mult mai bine față de VDF (1 mbps vs 130 mbps Digi).

Revenind la topic, cu referire la viteze maxime, sunt orientative. Eu știam parcă pe UL în contract este 50 mbps, dar în realitate nu mai este așa. Fără CA pe UL poți ajunge undeva pe la 50, iar cu agregate pe upload mai mult, 80-90, dar nu am mai prins CA pe UL de mult timp.

#17565
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Cand am fost reofertat acum vreo luna, am aruncat vorba despre portare, am contract pana in aprilie 2025. Nu a trecut o secunda si mi-a zis vorbele de mai sus, cu despagubirile.

Cat priveste vitezele de la Digi, informatiile sunt pe siteul oficial si sunt mai slabe fata de ce am acum la Vf.

Edited by danghetau, 14 May 2024 - 15:35.


#17566
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 12.02.2014
Așa este. Mi-am portat un număr acum vreo lună, aveam Red 15 la 10.29 euro, vdf mi-au oferit 3 luni gratuit și apoi abonament de 2 euro lunar, să renunț la portare.
Am continuat portarea, pentru că mai am 3 numere pe vdf și vroiam să testez rețeaua Digi.
5G-ul Digi are viteză inferioară, dar nu deranjant.

Edited by r3my_cc, 14 May 2024 - 18:59.


#17567
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
La 4G m-am referit ca 5G e in cateva orase din tara si nici acolo nu merge peste tot cu viteze mai mari ca 4G.

#17568
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 15.06.2006
Salut,

Sunt total pe langa costurile din ziua de azi ale abonamentelor de telefonie mobila, insa sotia mea a primit urmtoarea super oferta de prelungire. Mi se pare scump, dar repet, nu stiu ce preturi se mai practica. Ca idee, nu are nevoie de 17.35 GB in roaming si nici de acele sute de minute internationale.

"Din partea companiei Vodafone, in legatura cu oferta de prelungire. In momentul de fata aveti  abonament red 17 la 17 euro. Aveti 750 min internationale si 16.27 GB roaming. Minute, sms si internet nelimitat national.
Oferta noastra de prelungire contine un abonament red 19 la 16 euro. Beneficiati de 850 min internationale si 17.35 GB roaming. Minute, sms si internet nelimitat national. In cazul in care va intereseaza oferta de prelungire, va asteptam cu un apel pe acest numar de telefon. Multumim, o zi buna."


Ce as putea face? Este loc sa cer un pret mai mic fara a initia cerere de portare?

Edited by Meeshoo, 17 May 2024 - 00:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

catamunt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate