Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Trecere numar de abonament pe cartela preplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007

 Moon_Fire, on 2nd December 2009, 11:28, said:

A intrebat aici cineva si vad ca nu i s-a raspuns. Ce se intampla daca vrei sa treci la abonament nou si telefon la fidelizare? Mentionez ca sunt iesit din perioada contractuala. Multumesc

intai discutati referitor la oferta, si dupa ce-ati stabilit oferta(in shop sau RC) puteti lua si telefon. chiar daca nu a intrat inca in vigoare oferta.

#56
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 22.12.2006
Stie de cineva daca exista vreo perioada minima pentru "a sta" in reteaua de abia portata?!

Ex: Sunt abonat (persoana jurdica) in orange, vreau sa inchid abonamentul si sa trec pe prepay.. din cate am inteles, la Orange nu se poate acest lucru.. deci vreau sa mi portez numarul pe un prepay din alta retea (ex. Cosmote) si mai tarziu sa revin iarasi pe Orange pe prepay. Deci exista o perioada minima pentru a sta in Cosmote ??



Ms.

Edited by lucikorleone, 03 February 2010 - 17:07.


#57
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
NU

#58
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 aum, on 4th February 2010, 11:36, said:

NU
eu nu as fi asa sigur!e o chichita ,la verzi ,prin care se asigura ca ramai in retea o perioda ( la portarea pe  cartela prepay!)
,

#59
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 25.01.2007
adica ai un abonament, vrei o oferta mai avantajoasasa si telefon la fidelizare.
suni la relatii cu clientii anuntand ca vrei sa reziliezi.
la cateva zile, vei fi sunat de cineva de la retention cu o oferta.
negociezi cu el. ca la taraba.
e bine sa stabilesti telefonul si pretul lui, atunci cand negociezi.

Edited by slai, 04 February 2010 - 23:30.


#60
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006

 blue_white_is, on 26th June 2010, 16:17, said:

Buna ziua !

Am un abonament pe orange de 6 euro (3 euro abonament baza si 3 euro optiunea de 180 minute in retea si 3 nr favorite oricand). Am semnat abonamentul acum 2 ani si imi expira in decembrie in acest an.
Eu as vrea ca pana atunci sa trec pe cartela. Se poate avand in vedere ca acest numar l-am luat prima data pe cartela apoi l-am trecut pe abonament ? Daca da, m-ar costa ceva bani sa ma reintorc la cartela ? :)

Ms anticipat de raspunsuri.

Da, se poate trece la Prepay. Mergi la un orange shop, cu maxim 30 zile inainte de ultima data de facturare, si depune o cerere scrisa (poti suna si la 411, dar e mai sigur asa) in care specifici ca doresti sa reziliezi abonamentul incepand cu data expirarii perioadei contractuale si sa transformi numarul aferent in cartela prepay. Iti vor propune si o varianta alternativa, de retentie: un abonament ce corespunde ofertei curente Prepay -1000 minute orange si 70 nationale, plus 5 numere nelimitat in orange, la 6 euro. Aceasta oferta am primit-o saptamana asta tot pentru un abonament de 6 euro, insa pana in decembrie pot aparea alte variante.

Edited by the__1, 26 June 2010 - 15:36.


#61
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 the__1, on 26th June 2010, 14:34, said:

Da, se poate trece la Prepay. Mergi la un orange shop, cu maxim 30 zile inainte de ultima data de facturare, si depune o cerere scrisa (poti suna si la 411, dar e mai sigur asa) in care specifici ca doresti sa reziliezi abonamentul incepand cu data expirarii perioadei contractuale si sa transformi numarul aferent in cartela prepay. Iti vor propune si o varianta alternativa, de retentie: un abonament ce corespunde ofertei curente Prepay -1000 minute orange si 70 nationale, plus 5 numere nelimitat in orange, la 6 euro. Aceasta oferta am primit-o saptamana asta tot pentru un abonament de 6 euro, insa pana in decembrie pot aparea alte variante.


am inteles..eu vreau mai trec pe cartela mai mult pentru oferta de 400 minute si 400 de sms-uri..

dar mai am 2 intrebari:

1. cumva mai trebuie sa platesc ceva avand in vedere ca in decembrie imi expira abonamentul ?

2. trebuie sa mearga neaparat titularul abonamentului sa rezolve aceasta treaba ? la mine tatal meu e titular...as putea merge eu cu buletinul lui si sa fac cererea in numele lui ?

Edited by blue_white_is, 26 June 2010 - 20:11.


#62
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Daca depui cererea in noiembrie si abonamentul va fi inchis imediat dupa expirarea perioadei contractuale (in dec.) nu mai platesti nimic. Daca il inchizi inainte, au pretentia sa le platesti contravaloarea lunilor de abonament ramase, minus TVA. :)

#63
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 the__1, on 26th June 2010, 20:15, said:

Daca depui cererea in noiembrie si abonamentul va fi inchis imediat dupa expirarea perioadei contractuale (in dec.) nu mai platesti nimic. Daca il inchizi inainte, au pretentia sa le platesti contravaloarea lunilor de abonament ramase, minus TVA. :)


si banuiesc ca nu au chef de negociere :))

dar la intrebarea a 2-a...trebuie neaparat sa mearga titularul sa depuna cererea :) ?

#64
sherban3171

sherban3171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.06.2007

 the__1, on 26th June 2010, 21:15, said:

Daca depui cererea in noiembrie si abonamentul va fi inchis imediat dupa expirarea perioadei contractuale (in dec.) nu mai platesti nimic. Daca il inchizi inainte, au pretentia sa le platesti contravaloarea lunilor de abonament ramase, minus TVA. :)
De ce nu se plateste TVA la plata in avans a lunilor ramasa din abonament, sigur e asa?

#65
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nu se plateste fiindca am senzatia ca suma ceruta de ei e... nejustificata legal, sort of. :D Ne poate lamuri medley sau un alt user mai avizat in materie de Portocala de ce e asa.

Normal ca, teoretic, titularul trebuie sa depuna cererea.

#66
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
pff chiar asa avea nevoie de cineva care sa stie mai multe in materie de portocala cum spui tu:D...ca sa stiu la ce sa ma astept :)

#67
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Tu vrei sa il inchizi anticipat, sa inteleg? Incearca sa suni la 411 si sa le explici ca doresti o oferta gen Retention 6 euro, sa primesti minutele care se ofera la Prepay (1000 orange + 70 nationale). Poate vor fi cooperanti si iti vor transforma abonamentul.

Edited by the__1, 26 June 2010 - 22:21.


#68
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 the__1, on 26th June 2010, 21:21, said:

Tu vrei sa il inchizi anticipat, sa inteleg? Incearca sa suni la 411 si sa le explici ca doresti o oferta gen Retention 6 euro, sa primesti minutele care se ofera la Prepay (1000 orange + 70 nationale). Poate vor fi cooperanti si iti vor transforma abonamentul.


da, il inchid anticipat. ti-am zis si mai sus ca imi expira in decembrie.

#69
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
In romania se plateste tva la orice ti se emite factura sau bon fiscal, 9% sau 19% (deocamdata, mai indata 24%), dupa caz.

#70
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Problema e că plata pe lunile din viitor e ilegală. :) Este imposibil pentru vreun furnizor să solicite legal așa ceva (contravaloarea unor servicii neprestate).

#71
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
in concluzie....se poate trece pe prepay fara niciun ban, dar sa se duca titularul abonamentului corect :) ?

#72
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

blue_white_is said:

in concluzie....se poate trece pe prepay fara niciun ban, dar sa se duca titularul abonamentului corect?

Teoretic nu au acoperirea legală pentru a-ți obstrucționa trecerea pe prepay. Practic, vor încerca, la intimidare.

Ține-te tare, pomenește-le des de ANPC și reziliere și or să se răzgîndească ei.

Titularul e necesar doar în momentul efectiv al semnării. În rest te poți certa liniștit tu cu ei, și la telefon și-n persoană. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate