Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Insula EVIA

- - - - -
  • Please log in to reply
643 replies to this topic

#55
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View PostGordor, on 7th December 2009, 12:00, said:

Mai adaug poze din Evia.
Poza1.Drymonas cascada
Poza2-Halkida
poza 3-4 Karystos la muntele Ochy-Castelul din varful muntelui.Un castru roman inceput a fi construit in sec 4 dar cu retragerea trupelor a fost parasit.Inceputul caderii imperiului Roman.
Poza 5-6 Casa prietenilor
Poza7-Halkida podul vechi cu portul
Sper sa va placa.
Mie unul imi plac.Tot ce tine de Evia este interesant.Nu este cunoscuta si de abia acum se vorbeste despre insula.Si imagini la fel sunt putine cahiar daca sunt multi care spun ca au fost .
Multumesc ,,Gordor'' pt. tot .
Se pare totusi ca am facut o alegere buna.Nu cred ca poate fi mai rau decat in Tassos.
Multumim de informati si imagini.
Excursii optionale sti ceva?Te rog Frumos!!

#56
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postadi63, on 3rd December 2009, 18:44, said:

Toti cei de pe forum dorim informatii.Pelion este o regiune mai putin cunoscuta si implicit mai putin vizitata de catre turisti, iar ceea ce am vazut pe Google Earth mi-a placut foarte mult
( in mod special partea de vest).Daca ai fost acolo vino cu mai multe amanunte.Exista posibilitati de cazare,statiuni sau localitati,chiar si campinguri?Care sunt preturile la cazare?Drumurile sunt suficient de bune pt. a putea vizita intreaga zona?Povesteste-ne mai multe despre Pelion.Multumesc !

am fost acum 6 ani intr-o localitate afissos, un sat frumos la malul marii, atunci era f.ieftin, cred 20 euro tripla, nu mai stiu precis, este o zona superba, drumuri bune, se poate vizita toata peninsula. Cel mai frumos este in zona montana in nord, sunt sate de munte uimitoare si foarte bine intretinute, cu piete din piatra si case la fel, cea mai buna mancare din grecia acolo am mancat-o, desi am vazut o mare parte din ea. Singura problema, trebuie o mare atentie cand rezervi, multe hoteluri si case de vacanta sunt la cativa km de serpentine pana la plaja, dar de plimbat si de facut baie este excelent.Era si un centru de schi si din cate am vazut recent se organizeaza si de Paste excursii in zona prin unele agentii. Plaja in general este cu pietricele mici, dar sunt si golfuri uitate de lume frumoase si nisip fin. Alte localitati care mi-au placut, Horto, atunci era f.mic, nu mai stiu acum, platanidi parca.....

#57
adi63

adi63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.06.2009

View Postdanielaionela, on 8th December 2009, 11:04, said:

am fost acum 6 ani intr-o localitate afissos, un sat frumos la malul marii, atunci era f.ieftin, cred 20 euro tripla, nu mai stiu precis, este o zona superba, drumuri bune, se poate vizita toata peninsula. Cel mai frumos este in zona montana in nord, sunt sate de munte uimitoare si foarte bine intretinute, cu piete din piatra si case la fel, cea mai buna mancare din grecia acolo am mancat-o, desi am vazut o mare parte din ea. Singura problema, trebuie o mare atentie cand rezervi, multe hoteluri si case de vacanta sunt la cativa km de serpentine pana la plaja, dar de plimbat si de facut baie este excelent.Era si un centru de schi si din cate am vazut recent se organizeaza si de Paste excursii in zona prin unele agentii. Plaja in general este cu pietricele mici, dar sunt si golfuri uitate de lume frumoase si nisip fin. Alte localitati care mi-au placut, Horto, atunci era f.mic, nu mai stiu acum, platanidi parca.....
Iti multumesc pt. informatii.Zona este cu adevarat superba,dar din ceea ce am vazut pe Google Earth ,localitatile sunt micute si destul de rare(vorbesc despre partea vestica-cea cu deschidere la Egee).La vara ,in drumul meu spre Evia(pt. ca TREBUIE sa ajung ACOLO),am sa ma abat din drum si voi vizita cu siguranta si aceasta zona,iar in functie de ceea ce gasesc la fata locului poate chiar voi sta 2-3 zile.Nu sunt adeptul rezervarilor,ma opresc acolo unde imi place si incerc sa gasesc cazare pe loc.Multumesc inca o data pt. ca mi-ai atras atentia asupra acestei regiuni pe care am ignorat-o ,cu toate ca am trecut de multe ori prin zona.

#58
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postadi63, on 8th December 2009, 18:27, said:

Iti multumesc pt. informatii.Zona este cu adevarat superba,dar din ceea ce am vazut pe Google Earth ,localitatile sunt micute si destul de rare(vorbesc despre partea vestica-cea cu deschidere la Egee).La vara ,in drumul meu spre Evia(pt. ca TREBUIE sa ajung ACOLO),am sa ma abat din drum si voi vizita cu siguranta si aceasta zona,iar in functie de ceea ce gasesc la fata locului poate chiar voi sta 2-3 zile.Nu sunt adeptul rezervarilor,ma opresc acolo unde imi place si incerc sa gasesc cazare pe loc.Multumesc inca o data pt. ca mi-ai atras atentia asupra acestei regiuni pe care am ignorat-o ,cu toate ca am trecut de multe ori prin zona.
Am rugaminte pentru voi care stiti insula.
Pana la urma zona de Nord a insulei este mai bine sa mergi?
Am inteles ca sunt si insule de care vorbiti unde poti pleca in optionale .Am vazut si Google Earth si parca este mai animata zona de Nord.
Multumesc !

Edited by zahcost, 10 December 2009 - 15:13.


#59
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postadi63, on 8th December 2009, 18:27, said:

Iti multumesc pt. informatii.Zona este cu adevarat superba,dar din ceea ce am vazut pe Google Earth ,localitatile sunt micute si destul de rare(vorbesc despre partea vestica-cea cu deschidere la Egee).La vara ,in drumul meu spre Evia(pt. ca TREBUIE sa ajung ACOLO),am sa ma abat din drum si voi vizita cu siguranta si aceasta zona,iar in functie de ceea ce gasesc la fata locului poate chiar voi sta 2-3 zile.Nu sunt adeptul rezervarilor,ma opresc acolo unde imi place si incerc sa gasesc cazare pe loc.Multumesc inca o data pt. ca mi-ai atras atentia asupra acestei regiuni pe care am ignorat-o ,cu toate ca am trecut de multe ori prin zona.
La Multi Ani !
Va Multumesc tuturor pentru ajutor si informatii.
Sa aveti un an bun si sa aveti ulta sanatate.

#60
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
LA MULTI ANI tuturor celor ce iubesc aceasta insula si celor care inca nu au descoperit-o.Sa aveti parte de concedii placute si clipe de neuitat.
Un gand bun si un apus "de EVIA" -in loc de felicitare- pentru toti cititorii acestui topic.

Attached Files



#61
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010

View Postdanavl62, on 4th January 2010, 22:05, said:

LA MULTI ANI tuturor celor ce iubesc aceasta insula si celor care inca nu au descoperit-o.Sa aveti parte de concedii placute si clipe de neuitat.
Un gand bun si un apus "de EVIA" -in loc de felicitare- pentru toti cititorii acestui topic.
Buna seara ,asteptam sa mai veniti cu amanunte despre insula ..si noi vrem sa mergem la vara in Evia ..ne-au propus niste prieteni .Care parte a insulei este mai agitata? Avem si 3 tineri de 20 de ani si vror si ei sa se distreze....Daca stiti ceva eu sunt aici .Multumesc.Un an bun pentru fiecare!

#62
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Chalkida si spre sudul insulei

#63
berbel

berbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.12.2009

View Posto_dor, on 16th January 2010, 10:30, said:

Chalkida si spre sudul insulei
Posteaza si tu niste imagini daca ai fost pe acolo.

#64
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 09.05.2007
Si noi am vrea sa vizitam aceasta insula in septembrie, dar din pacate vad ca sunt putini care sa povesteasca amanunte si amintiri. Din putinele pagini despre Evia am inteles ca insula este frumoasa, de altfel ca toate insulele Greciei. M-ar interesa o cazare ieftina tinand cont de bugetul de criza si de faptul ca nu suntem pretentiosi. Voi cei care ati fost veniti si voi cu amintiri din care sa culegem si noi informatii utile. Agentiile de turism nu au oferte in aceasta insula.Iar din cautarile pe net preturile la cazare sunt maricele, fata de Corfu spre exemplu. Asteptam informatii pretioase. Cu bine  si vacante reusite!

#65
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postangelicadraghiceanu, on 9th April 2010, 13:23, said:

Si noi am vrea sa vizitam aceasta insula in septembrie, dar din pacate vad ca sunt putini care sa povesteasca amanunte si amintiri. Din putinele pagini despre Evia am inteles ca insula este frumoasa, de altfel ca toate insulele Greciei. M-ar interesa o cazare ieftina tinand cont de bugetul de criza si de faptul ca nu suntem pretentiosi. Voi cei care ati fost veniti si voi cu amintiri din care sa culegem si noi informatii utile. Agentiile de turism nu au oferte in aceasta insula.Iar din cautarile pe net preturile la cazare sunt maricele, fata de Corfu spre exemplu. Asteptam informatii pretioase. Cu bine  si vacante reusite!
Daca as fi avut sansa sa ma nasc sau macar sa locuiesc in Evia sigur as fi avut sentimentul ca voi trai vesnic.E atat de liniste si atata tihna incat ai senzatia ca timpul sta in loc si oamenii aia de acolo nu stiu ce-s alea necazuri sau suparari.Traiesc simplu si frumos intr-o armonie perfecta cu muntele si marea.Asa simt eu si asa am simtit de prima data cand am pasit pe aceasta insula.Dar probabil te intereseaza mai putin sentimentele mele asa ca....Insula este putin promovata de agentiile de la noi(si poate ca este mai bine asa).In general turistii acestei insule sunt familiile de greci veniti din partea continentala.Asa ca spiritul traditional grecesc este la el acasa.Noi am vizitat partea de nord,asa ca informatiile mele sunt limitate la acesta zona.Nu vei gasi statiuni in adevaratul sens al cuvantului(singura  "statiune"  din partea de nord este Pefki) ci mai degraba mici orasele sau sate pescaresti.Am uitat sa-ti spun ca nu ai ce cauta in Evia fara masina personala  pt. ca ai multe de vazut.Peisajele sut superbe.
In ceea ce priveste bugetul alocat unui sejur nu trebuie sa te sperie daca nu esti pretentioasa.Eu cred ca in septembrie poti gasi cazare  in jur de 30 euro/garsoniera(camera+bucatarie separata+baie),iar mancarea la taverne nu este mai scumpa ca in alte parti,plus ca te mai lipesti de cite ceva din supermarketuri(Lidl si Aldis) sau din piata.Din punctul meu de vedere nu este o locatie mai scumpa decat in alte parti ,numai ca trebuie sa ai putin curaj ,sa pleci fara sa-ti aranjezi nimic dinainte (pt ca ofertele de pe internet sunt mai mari decat ce gasesti acolo)si sa rezolvi problema la fata locului.Noi am fost numai in luni de varf (iule si august) si tot ne-am descurcat.Pt septembrie cred ca nu este nici o problema . In alta ordine de idei sa sti ca posibilitati de distractie nu prea exista(cluburi,discoteci,parcuri de distractie)Aici totul se rezuma la ziua- plaja si seara-taverne (iar pt. amatori poate o partida de pescuit).In statiunea unde mergem noi (Pefki) nu prea sunt nici magazine (ceva gen bazar) asa ca nu ai pe ce sa-ti cheltui banii.In schimb poti face croaziere de o zi in Skiathos si Skopelos(daca imi aduc bine aminte in jur de 25 E/pers).
In concluzie, daca va place linistea,daca nu vreti agitatie si daca nu vreti sa cheltuiti prea mult eu zic sa incercati.In septembrie s-ar putea sa fie f.f.f. lejer.
Anul trecut am avut bilet in Sithonia.Foarte frumos,conditii excelente,peisaje de neuitat,bani putini (am fost in iunie),dar cand am ajuns acasa am simtit ca nu am avut concediul pe care il asteptam de un an de zile.Asa ca in august (de Sf.Marie) am dat o fuga pana la Pefki ,iar cele 4 zile pe care le-am stat au insemnat mai mult decat concediul din iunie.Eu cred ca asta spune multe.Acum depinde foarte mult si de ceea ce doreste fiecare.Nu este obligatoriu sa vada toti ceea ce vad eu,sa simta toti ceea ce simt eu.Am citit si pareri contra,sunt oameni carora nu le-a placut considerand insula prea lipsita de viata si prea "rustica".Voi decideti ce veti face.Daca mai ai nelamuriri intraba-ma la obiect si-ti voi raspunde cu placere.

#66
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 09.05.2007
Daca as fi avut sansa sa ma nasc sau macar sa locuiesc in Evia sigur as fi avut sentimentul ca voi trai vesnic.
Frumoasa si obiectiva descrierea ta , iti multumesc. Este exact ce caut linistea si peisajele eterne ale Greciei. M-ai putea ajuta mai mult daca mi-ai spune mai multe despre cazarea ta si daca ai avea un nr. de telefon sau o adresa de mail sau un link sa pot lua legatura intr-un fel acolo pentru mai multa siguranta.
Eu ma straduiesc sa-mi conving prietenii ca nu are rost sa mergem de doua ori in acelasi loc, ei vor si anul acesta tot in Lefkada, nu neg este o insula superba, dar cate locuri nu sunt minunate in Grecia.
Asa ca au pus conditia sa gasim ceva la acelasi pret si conditii ca in Lefkada, ei deja au luat legatura cu proprietarul de acolo si au primit exact aceiasi oferta de anul trecut. Asa ca trebuie sa gasesc ceva palpabil ca sa ii pot convinge.
Daca ai putea sa imi spui unde ati avut cazarea si cat a fost pe noapte daca ati avut mic dejun inclus si o adresa de contact ar fi minunat.
Noi am primit o oferta de la REX travel pentru vila Sofia  in Pefki, dar m-au enervat ca pe sait promoveaza un pret iar oferta facuta de ei este la un pret mai mare. Pt. mine nu ar fi o problema ca sunt eu si sotul, dar ei sunt doi + 2 copii unul de 8 ani cred si unul in cls.10.
Deci ar fi bune informatii  suplimentare despre cazare si inca o data iti multumesc.  :cheers:

#67
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
[Deci ar fi bune informatii  suplimentare despre cazare si inca o data iti multumesc.  :cheers:
[/quote]


Daca ai putina rabdare citeste posturile mele din "Totul despre Grecia" pg188-mes.3380, pg 189-ms 3385,pg 237-ms 4265, pg 238-ms 4268,4272,4284 si din "Totul despre Evia" pg.2-ms19 si 33, pg 3-ms 47.Imi pare rau dar chiar nu am timp sa reiau toate informatiile.Daca vei citi tot, eu cred ca te vei lamuri pe deplin,iar daca nu, te mai astep cu intrebari.Vei gasi si cateva poze.Imi cer scuze ca te "alerg"de la o pagina la alta,dar chiar sunt f.ocupata vreo 2 saptamani de aici incolo.Pe la sfarsitul lunii putem discuta mai pe larg.

#68
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010
danavl62-multumim tare mult pentru descrierea insulei.Merg si eu in iulie la inceput de luna -si acum dupa ce am citit ce ai postat si pe Totul despre Grecia ...pot sa spun ca numai am rabdare ..mi se pare fff departe luna Iulie.Cat de frumos ai povestit ...si eu iubesc Grecia,dar nu pot sa spun in cuvinte asa frumos cum ai spus tu

#69
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postlyly_silver, on 13th April 2010, 22:54, said:

danavl62-multumim tare mult pentru descrierea insulei.Merg si eu in iulie la inceput de luna -si acum dupa ce am citit ce ai postat si pe Totul despre Grecia ...pot sa spun ca numai am rabdare ..mi se pare fff departe luna Iulie.Cat de frumos ai povestit ...si eu iubesc Grecia,dar nu pot sa spun in cuvinte asa frumos cum ai spus tu

Multumesc pt. aprecieri si va stau oricand la dispozitie cu informatii si lamuriri.

#70
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010
buna seara,ma ajuta cineva cu informatii despre  pensiunea STILVI din Pefki, Evia? Am o oferta si nu stiu foarte multe .Va rog daca ma puteti ajuta cu o sugestie ,o parere ...Multumesc

#71
lyly_silver

lyly_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2010
Nu merge nimeni in insula Evia vara asta? Sa fie asa rau in Grecia  ?

#72
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postlyly_silver, on 2nd June 2010, 21:17, said:

Nu merge nimeni in insula Evia vara asta?

Cum sa nu mearga nimeni?Crezi ca lipsesc de la apel anul acesta?Incepand cu 11 iulie voi fi acolo.Cred ca voi sta 5 zile in Pefki si sper sa ajung 5 zile si in sudul insulei.
Datorita crizei a picat planul nostru de anul acesta de a vizita Peloponezul si ne orientasem spre Thassos dar.....
Acum vreo 3 saptamani am trimis vreo 50 de mailuri si am primit vreo 30 de oferte dintre care doar citeva mai tentante(ca pret).Astazi am trimis din nou cereri de oferte la unele din vilele care imi raspunsesera anterior dar de pe mailul sotului.Surpriza.Ofertele erau simtitor mai mari(cu vreo 10 euro pe zi).Asa ca m-am suparat si ma intorc din nou la "paradisul meu"din Evia.Nu am niciun regret ca nu voi fi in Thassos.Oricum ne propusesem o fuga prin septembrie in Pefki macar pt. 3-4 zile.
Tu in ce perioada mergi in Evia? Sunteti cu auto personal sau cu autocarul?Poate ne vedem la o bere si un calamar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate