Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Insula EVIA

- - - - -
  • Please log in to reply
643 replies to this topic

#1
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009
Salut !!
Am gasit oferte pe net  pt. 2010.Mai asteptam  totusi  sa vedem  ce oferte  mai ies si ne vom  hotara unde  cumparam  bilet si in ce statiune din Evia.Dar cu siguranta anul acesta va fi EVIA.
Suntem o familie cu un copil .
Este prima oara cand aud despre Evia.Cine a fost in aceasta insula?
Poate cineva dintre voi care face Grecia sau care au fost in Evia sa ne spuna cum este?
Am cotrobait si eu  pe Google, am vazut imaginii pe net   dar pana la urma impresia de la fata locului ne intereseaza.
Impresia celor care au fost acolo este mai puternica si edificatoare .Daca voi cumpara sejur in ce oras este mai bine?
Obiective de vizitat si excursii optionale daca stiti .Poate aveti si cateva fotografii facute in Evia .
Multumesc  Anticipat!! celor care vor avea bunavointa sa dea cateva sfaturi si impresii.

Edited by zahcost, 24 November 2009 - 08:58.


#2
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Cauta pe "Totul despre GRECIA":

http://forum.softped...t...t&p=6980245
http://forum.softped...t...t&p=6969474
http://forum.softped...t...t&p=6966857

Exista ceva notat.

<danavl62> scria ca "in 137 de pagini ale forumului pe aceasta tema nu pomenise nimeni de Evia", crezi ca subiectul "Insula EVIA" are sanse?

#3
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Posto_dor, on 24th November 2009, 09:41, said:

Cauta pe "Totul despre GRECIA":

http://forum.softped...t...t&p=6980245
http://forum.softped...t...t&p=6969474
http://forum.softped...t...t&p=6966857

Exista ceva notat.

<danavl62> scria ca "in 137 de pagini ale forumului pe aceasta tema nu pomenise nimeni de Evia", crezi ca subiectul "Insula EVIA" are sanse?
Eu nu am deschis acest subiect sa aibe sanse.Am gasit oferta in Eretria la SunRise Hotel.
Am cautat pe Traveling sa gasesc ceva si nu am vazut nimic despre insula.Am deschis subiectul  poate pana in Ianuarie cand voi plati se va gasi cineva care a fost pe acolo.Dar se pare dupa cum spui ca nu prea .Slabe sanse cu informarea despre insula.Am vazut ca este una dintre cele mai mari insule dar se pare ca romanii nu prea au ajuns pe acolo.
Sper totusi la  un raspuns pt. alegerea statiunii.  Daca este buna alegerea sau nu.Multumesc pt.link-uri.
Multumesc de raspuns .

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Incearca aici....

#5
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postcopjob2000, on 24th November 2009, 10:10, said:

Incearca aici....
Multumesc ! copjob2000
Tot ma uit si eu pe net la subiectele cu insula .Nu inteleg de ce nu a fost nimeni?Este a 2a insula a ca marime a Greciei.
Practic este lipita de continent de un pod doar.Sub acel pod apa marii are un curent straniu .La 6 ore se schimba de la N la S si dupa alte 6 ore revine .Am vazut ca sunt si foarte multe statiuni dar parca nu prea sa ajuns in aceasta parte a Greciei.Am niste poze tot de pe net cu hotelul SUNRISE dar atat.
Va Multumesc tuturor care incercati sa ma ajutati.

#6
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postzahcost, on 24th November 2009, 11:22, said:

Multumesc ! copjob2000
Tot ma uit si eu pe net la subiectele cu insula .Nu inteleg de ce nu a fost nimeni?Este a 2a insula a ca marime a Greciei.
Practic este lipita de continent de un pod doar.Sub acel pod apa marii are un curent straniu .La 6 ore se schimba de la N la S si dupa alte 6 ore revine .Am vazut ca sunt si foarte multe statiuni dar parca nu prea sa ajuns in aceasta parte a Greciei.Am niste poze tot de pe net cu hotelul SUNRISE dar atat.
Va Multumesc tuturor care incercati sa ma ajutati.
Eu merg de 3 ani in Evia,dar in partea de nord si anume in Pefki  si ceea ce pot sa-ti spun  este ca deocamdata aceasta bucatica de Grecia are un loc aparte in sufletul meu.Daca te intereseaza partea de nord si daca ai rabdare pina dupamiaza (ca acum sunt la servici si nu prea am timp) am sa-ti aduc si argumente.

#7
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postzahcost, on 24th November 2009, 10:22, said:

Multumesc ! copjob2000
Tot ma uit si eu pe net la subiectele cu insula .Nu inteleg de ce nu a fost nimeni?Este a 2a insula a ca marime a Greciei.
Practic este lipita de continent de un pod doar.Sub acel pod apa marii are un curent straniu .La 6 ore se schimba de la N la S si dupa alte 6 ore revine .Am vazut ca sunt si foarte multe statiuni dar parca nu prea sa ajuns in aceasta parte a Greciei.Am niste poze tot de pe net cu hotelul SUNRISE dar atat.
Va Multumesc tuturor care incercati sa ma ajutati.

De la inceput vreau sa va spun ca explicatia nu este a mea, ci a unui lucrator dintr-o agentie de turism: "Este scump in Evia, nu se vinde."

Au fost cativa, nu puteti spune "Nu inteleg de ce nu a fost nimeni?" Ca si <danavl62> si noi tot in partea nordica a insulei am ajuns. Prima oara in 2006 (iulie-august) si a doua oara in 2009 (iulie). Suntem convinsi ca vom mai face si alte drumuri spre Evia, poate chiar in aprilie 2010, de Pasti. Si ca sa va spun cum ni s-a parut noua Evia: si prima data si a doua am locuit in aceeasi casa, am mancat in aceleasi restaurante.

Avantajul dumneavoastra: nu veti fi conditionat de un ferry, pentru ca mergeti in sud. O sugestie: cand plecati spre tara, vizitati toata insula si treceti pe continent prin nord.

#8
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postdanavl62, on 24th November 2009, 10:42, said:

Eu merg de 3 ani in Evia,dar in partea de nord si anume in Pefki  si ceea ce pot sa-ti spun  este ca deocamdata aceasta bucatica de Grecia are un loc aparte in sufletul meu.Daca te intereseaza partea de nord si daca ai rabdare pina dupamiaza (ca acum sunt la servici si nu prea am timp) am sa-ti aduc si argumente.
Multumesc danavI62
Eu am gasit oferta din Eretria.Am vazut si in Pefki.
Am rabdare .Multumesc mult.Pana acum am fost in Tassos ,Halkidiki ,Rodos.Am auzit din relatarile prietenilor ca este frumos.Unul din motive a fost si experienta unui amic care a mers  2 ani la rand.Se pare totusi ca nu este asa cunoscuta ca si celelalte insule desi este mare.Nu bucataria ma intereseaza pt. ca este la fel in toata Grecia la fel si preturile.
Ce este de vizitat ,particularitati ale insulei,esti prima persoana care a fost ma refer de pe forum si imi poate spune cum este acolo.Ma repet am vizionat aproape toate  articolele de pe net.
Dar experienta traita acolo la fata locului conteaza pt, noi.  
Multumesc inca o data.Astept cu interes.

Edited by zahcost, 24 November 2009 - 11:21.


#9
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Posto_dor, on 24th November 2009, 11:12, said:

De la inceput vreau sa va spun ca explicatia nu este a mea, ci a unui lucrator dintr-o agentie de turism: "Este scump in Evia, nu se vinde."


Avantajul dumneavoastra: nu veti fi conditionat de un ferry, pentru ca mergeti in sud. O sugestie: cand plecati spre tara, vizitati toata insula si treceti pe continent prin nord.
Multumesc o_dor dar eu vreau parerea voastra care veniti de acolo nu celor de la agentii.Problema lor.
A mea este ca nu stiu ce sa fac pana in Ianuarie de aceea va intreb pe cei care stiti cum este in Evia.
De ce intreb;
Vrem sa stam 14 zile .Sa facem insula si atractiile ei.Nu stiu cum este de aceea tot caut pe forum pareri.
Statiunea Eretria fata de Pefki cum este?Noua ne convine pretul dar poate pana atunci si Pefki este o alternativa daca este mai frumos in nord de ce nu?Vom tine cont de sfaturi .
Am spus asa pt ca nu am vazut subiectul acesta .Am cautat si nu am gasit nimic despre insula.  
Astept descrierea Danei si a voastra suntem curiosi .
Multumesc Frumos !pt. pareri si ajutor.

Edited by zahcost, 24 November 2009 - 12:14.


#10
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Spuneti "am cautat si nu am gasit nimic despre insula". Va trimit o insiruire de adrese, asta daca nu cumva le-ati consultat si dumneavoastra:


http://www.aroundevia.com/

http://www.alovelywo...htmfr/eubee.htm
http://www.info-grec...e...e&artid=116
http://www.athensgui...rece/eubee.html

Nord: http://www.aroundgre...and-greece.html
Centru: http://www.aroundgre...and-greece.html
Sud: http://www.aroundgre...and-greece.html



Eu am crezut ca v-am scris parerea noastra: "Suntem convinsi ca vom mai face si alte drumuri spre Evia, poate chiar in aprilie 2010, de Pasti." Sintetic, dar as zice ca spune ceva. Si faptul ca doua familii (care nici macar nu se cunosc!) merg de cativa ani in Evia spune ceva.
V-am scris si opinia lucratorului din turism, ca o explicatie pentru numarul redus de turisti romani.

Doriti un sfat pentru 14 zile: o saptamana in nord si o saptamana in sud.

#11
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Posto_dor, on 24th November 2009, 14:37, said:

Spuneti "am cautat si nu am gasit nimic despre insula". Va trimit o insiruire de adrese, asta daca nu cumva le-ati consultat si dumneavoastra:

Eu am crezut ca v-am scris parerea noastra: "Suntem convinsi ca vom mai face si alte drumuri spre Evia, poate chiar in aprilie 2010, de Pasti." Sintetic, dar as zice ca spune ceva. Si faptul ca doua familii (care nici macar nu se cunosc!) merg de cativa ani in Evia spune ceva.
V-am scris si opinia lucratorului din turism, ca o explicatie pentru numarul redus de turisti romani.

Doriti un sfat pentru 14 zile: o saptamana in nord si o saptamana in sud.
Multumesc !!
Multe din ele le-am studiat si noi .Am cautat pe FORUMUL SOFTPEDIA la sectiunea Traveling si nu era pana acum.
Am gasit o alta oferta interesanta in Pefki la vila SUSSANA.
Asadar avem 2 pana la urma .Nord la Sussana si Sud la Sunrise Hotel.
Nu va suparati pe mine  dar pe Forumul Sofpedia la sectiunea Traveling nu am gasit insula Evia. Am precizat repet,pe net am rasfoit aproape tot .Nu am gasit impresii de la fata locului pe forum.
Dar Dumneavoastra care stiti ,ce impresii aveti?Aveti o experienta bogata acum dupa 2 ani.
Banuiesc ca este frumos si ne puteti spune foarte multe despre insula si unde sa mergem.
Aveti fotografii? Unde mergeti in Evia?Ce este de vizitat?
Noi vrem in jurul datei de 5-7iulie.Dupa atatia ani trebuie sa va formati o impresie despre statiuni.
Ne impartasiti si noua experienta dumneavoastra?
Daca impresiile sunt favorabile avem si varianta Pefki la vila Sussana.
Dana te astept si pe tine si ceilalti de pe forum care au fost cu impresiile voastre si sfaturi.
Multumesc !o_dor

#12
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Daca impresiile sunt favorabile avem si varianta Pefki la vila Sussana.
Dana te astept si pe tine si ceilalti de pe forum care au fost cu impresiile voastre si sfaturi.
Multumesc !o_dor
[/quote]

Am stat 2 ani la vila SUSSANA.Proprietarii sut f. draguti.Revin cu amanumte pe seara.

#13
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postdanavl62, on 24th November 2009, 15:18, said:

Am stat 2 ani la vila SUSSANA.Proprietarii sut f. draguti.Revin cu amanumte pe seara.
Coincidenta??
Azi am gasit vila Sussana.Au si adresa pt. rezervare.Este mai ieftin decat la Sunrise.
Astept impresiile tale .

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postzahcost, on 24th November 2009, 10:22, said:

Multumesc ! copjob2000
Tot ma uit si eu pe net la subiectele cu insula .Nu inteleg de ce nu a fost nimeni?Este a 2a insula a ca marime a Greciei.
Practic este lipita de continent de un pod doar.Sub acel pod apa marii are un curent straniu .La 6 ore se schimba de la N la S si dupa alte 6 ore revine .Am vazut ca sunt si foarte multe statiuni dar parca nu prea sa ajuns in aceasta parte a Greciei.Am niste poze tot de pe net cu hotelul SUNRISE dar atat.
Va Multumesc tuturor care incercati sa ma ajutati.



Esti de putina vreme pe forum si pot sa-ti spun cam cum este treaba pe aici...daca gresesc, timpul iti va spune daca am sau nu dreptate!
In viitor, sau sa ti-l pierzi citind toate paginile cu mesaje despre turism in Grecia..
In general, cand cineva vrea sa plece intr-un loc (din tara sau din strainatate) si are informatii limitate, intra pe forumuri sa caute impresii de la cei care au fost in locul respectiv, sau cel putin care sa stie cate ceva....
In urma acestor activitati, datorita influentelor la care sunt supusi, unii ajung chiar sa isi schimbe planurile de vacanta, si chiar destinatia!
In alta ordine de idei, insula este cam departe de Romania, iar majoritatea conationalilor nostri, prefera destinatiile mai apropiate, aflate pe drumul spre insula!
Personal, as merge in sudul extrem al insulei!
Succes si drum bun!

#15
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

View Postcopjob2000, on 24th November 2009, 15:31, said:

Esti de putina vreme pe forum si pot sa-ti spun cam cum este treaba pe aici...daca gresesc, timpul iti va spune daca am sau nu dreptate!
In viitor, sau sa ti-l pierzi citind toate paginile cu mesaje despre turism in Grecia..
In general, cand cineva vrea sa plece intr-un loc (din tara sau din strainatate) si are informatii limitate, intra pe forumuri sa caute impresii de la cei care au fost in locul respectiv, sau cel putin care sa stie cate ceva....
In urma acestor activitati, datorita influentelor la care sunt supusi, unii ajung chiar sa isi schimbe planurile de vacanta, si chiar destinatia!
In alta ordine de idei, insula este cam departe de Romania, iar majoritatea conationalilor nostri, prefera destinatiile mai apropiate, aflate pe drumul spre insula!
Personal, as merge in sudul extrem al insulei!
Succes si drum bun!
Da ai dreptate .Asa am intrat si eu dar ...nu prea am gasit impresii de la cei care au fost .Pe net poti gasi toate informatiile pe care le doresti.Noi vrei impresii de la cei care au fost.
Sper sa nu fiu supus decat celor mai bune intentii si influente si nu cred ca voi fi influentat sa imi schimb destinatia.Anul 2010 voi merge cu familia in Evia.Unde ?sa vedem si oferta Sussana fata de Sunrise.
Am observat distanta .Am mai fost in Grecia si se poate merge prin Volos cu ferry sau venind de pe continent.
Este mai departe ai dreptate.Dar am fost in Tassos , Halkidiki,Atena,Volos,Rodos, nu mai vreau tot in acele locuri .Vreau o schimbare.  
Altceva dorim pt. la anul si am auzit de la prieteni ca este frumos si liniste.Nu este mai departe decat Rodos .
Multumesc pt. incurajari !!! si pt. optiunea ta de a merge in sud!!

#16
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postzahcost, on 24th November 2009, 15:45, said:

Da ai dreptate .Asa am intrat si eu dar ...nu prea am gasit impresii de la cei care au fost .Pe net poti gasi toate informatiile pe care le doresti.Noi vrei impresii de la cei care au fost.
..acum vreo doi ani am deschis si eu un thread despre Evia si mi-a fost inchis cu trimitere la Totul despre Grecia...Erau vreo 3-4 pagini cu informatii interesante de la cei care fusesera acolo. Am cautat mai tarziu paginile mutate, si mutate au fost. . . in recylce bin.

#17
adi63

adi63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.06.2009

View Postzahcost, on 24th November 2009, 16:45, said:

Da ai dreptate .Asa am intrat si eu dar ...nu prea am gasit impresii de la cei care au fost .Pe net poti gasi toate informatiile pe care le doresti.Noi vrei impresii de la cei care au fost.
Sper sa nu fiu supus decat celor mai bune intentii si influente si nu cred ca voi fi influentat sa imi schimb destinatia.Anul 2010 voi merge cu familia in Evia.Unde ?sa vedem si oferta Sussana fata de Sunrise.
Am observat distanta .Am mai fost in Grecia si se poate merge prin Volos cu ferry sau venind de pe continent.
Este mai departe ai dreptate.Dar am fost in Tassos , Halkidiki,Atena,Volos,Rodos, nu mai vreau tot in acele locuri .Vreau o schimbare.  
Altceva dorim pt. la anul si am auzit de la prieteni ca este frumos si liniste.Nu este mai departe decat Rodos .
Multumesc pt. incurajari !!! si pt. optiunea ta de a merge in sud!!


       Pentru partea de nord a insulei se trece cu ferry de la GLIFA la AGIOCAMBOS pret 12Euro masina si doua persoane, pentru partea de sud se trece podul la HALKIDA. Cu ferry de la GLIFA pana in insula se face circa 1/2 ore . In ceea ce priveste preturile compara si tu ofertele dintre statiunile din sudul insulei si cea de la SUSANA si vei constata ca in sud preturile sunt mai ridicate.

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am vrut să-ți mai spun ceva, dar am uitat: Să mergeți în zonele unde nu sunt (sau sunt prea puțini conaționali) și, dacă e bine, nu spune la alții! :naughty:
Eu am câteva locuri (în BG, TR și GR) unde mă duc de câțiva ani, dar, în afară de cumnații mei cu care mergem constant, nu spun nimănui despre aceste locuri mirifice!



De ce spui că nu mai vrei în Rodos?
Mie mi-a lăsat o impresie destul de bună, să nu spun super!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate