Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Insula EVIA

- - - - -
  • Please log in to reply
643 replies to this topic

#19
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

Quote

Altceva dorim pt. la anul si am auzit de la prieteni ca este frumos si liniste.Nu este mai departe decat Rodos .
Multumesc pt. incurajari !!! si pt. optiunea ta de a merge in sud!!

Tot ce voi descrie in urmatoarele randuri se refera strict la partea de nord a insulei.Asa cum am mai spus,merg in Evia de 3 ani (si probabil voi mai merge multi ani de aici in colo) si de fiecare data in aceeasi statiune si anume Pefki.Prima data am mers si noi tot prin agentie la vila Susana,iar al doilea si al treilea an am mers pe cont propriu.In primul rand vreau sa-ti spun ca noi nu suntem o familie cu fite si pretentii,iar atunci cind am ales aceasta statiune am facut-o pt. ca era o destinatie mai putin promovata,iti oferea posibilitatea de a vizita cele trei insule din apropriere si din cite aflasem era un loc linistit, fara multa agitatie....Si exact asta am gasit.Inteleg ca ai fost in Halkidiki deci voi incerca sa fac o comparatie ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc.Pefki este o statiune pe care as putea sa o compar cu Toroni, nu prea mare,destul de cocheta,cu multe taverne pe malul marii,fara tentatii(nu prea ai pe ce sa-ti cheltuiesti banii) si f.multa liniste.Majoritatea turistilor sunt greci (in proportie de 90%),lucru pe care l-am remarcat si in celelalte orasele din insula pe care le-am vizitat.Preturile nu sunt mai mari ca in Halkidiki,iar daca vei alege sa te cazezi la vila Susana (unde nu vei avea nicio masa inclusa),vei putea sa maninci la taverne sau sa te autogospodaresti avind o bucatarioara (separata de camera) cu tot ce-ti trebuie.Noi am optat pentru aceasta varianta si ne aprovizionam de la supermarketurile din statiune(vreo 3 la numar) sau mergeam dimineata la piata din port de unde cumpararm peste proaspat ,legume si fructe.La 9 km de Pefki se afla orasul Istia unde vei gasi doua supermarketuri-un LIDL si un ALDIS- de unde iti poti face aprovizionarea cu apa,sucuri si bere la preturi mult mai mici decit la noi in tara.Vila Susana se afla undeva in partea de nord a statiunii,destul de aproape de plaja,dar nu la strada principala,deci vei avea parte de f. multa liniste.Camerele sunt de fapt niste garsoniere ,cu bucataria separata,baie, aer conditionat, balcon,televizor.Plaja din dreptul vilei nu este de cea mai buna calitate avind in vedere ca aveti copil cu voi,adica este cam pietroasa si apa cam adinca la mal, dar mai in centrul statiunii, in dreptul hotelului Galini conditiile sunt mult mai bune.Acum sa trecem la imprejurimi.Peisajele pe care le vei vedea sunt asemanatoare cu cele din Sithonia, poate mai virgine, cu mai multe paduri de pin, iar plajele sunt mai salbatice si mai pietroase.O plaja cu nisip si apa mica vei gasi la Elenika(buna pt. copil) care se afla la 15-20 km de Pefki.Tot din Pefki se fac zilnic croaziere in cele trei insule din apropiere.Poti vizita orasele Edipsos (renumit pt. baile termale),Orei(care are o plaja frumoasa cu palmieri),Neos Pirgos-o alta statiune cu f.f. multa liniste si Istia.Stiu ca insula este vestita pt. manastirea Ioan Rus,dar nu-ti pot da amanunte pt. ca nu am fost acolo.Nu stiu daca ai inteles ceva din ceea ce ti-am scris,dar ca o concluzie, faptul ca am fost in  multe locuri din Grecia (mai mult sau mai putin promovate),si m-am intors in Evia de fiecare data cu aceeasi bucurie si placere, eu cred ca spune totul despre acesta regiune.Aici simt cu adevarat concediu,aici ma bucur cel mai mult de liniste,aici imi incarc bateriile ,aici gasesc plaje micute si ascunse numai ale mele,aici am vazut cel mai frumos apus de soare,aici muntele si marea ofera un spectacol unic.Aici voi reveni de fiecare data cind vreau sa-mi limpezesc gandurile.Iubesc Grecia neconditionat,am fost in multe locuri frumoase,dar pina nu am petrecut citeva zile si in Evia , nu am  simtit satisfactia unui concediu implinit.

Edited by me_and_myself, 25 November 2009 - 10:26.


#20
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 zahcost, on 24th November 2009, 16:45, said:

Da ai dreptate .Asa am intrat si eu dar ...nu prea am gasit impresii de la cei care au fost .Pe net poti gasi toate informatiile pe care le doresti.Noi vrei impresii de la cei care au fost.

Imi pare rau,dar cred ca am omis sa-ti spun multe...
Dar mai bine citeste  mesajele mele de la pag.188-mesaj 3380,pag.189-3385, pag.237-4265,pag.238-4268 si 4272

Edited by me_and_myself, 25 November 2009 - 10:25.


#21
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

 grecul68, on 24th November 2009, 17:27, said:

..acum vreo doi ani am deschis si eu un thread despre Evia si mi-a fost inchis cu trimitere la Totul despre Grecia...Erau vreo 3-4 pagini cu informatii interesante de la cei care fusesera acolo. Am cautat mai tarziu paginile mutate, si mutate au fost. . . in recylce bin.
Imi pare rau ,nu am stiut .Se pare ca am deschis o cutie a pandorei?
Multumesc!

 adi63, on 24th November 2009, 19:40, said:

Pentru partea de nord a insulei se trece cu ferry de la GLIFA la AGIOCAMBOS pret 12Euro masina si doua persoane, pentru partea de sud se trece podul la HALKIDA. Cu ferry de la GLIFA pana in insula se face circa 1/2 ore . In ceea ce priveste preturile compara si tu ofertele dintre statiunile din sudul insulei si cea de la SUSANA si vei constata ca in sud preturile sunt mai ridicate.
Multumesc frumos!
Se pare ca este de povestit despre EVIA.
Lumea merge in insula dar este mai putin comentata pe forumul Softpedia La sectiunea Traveling.

#22
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

Quote

Tot ce voi descrie in urmatoarele randuri se refera strict la partea de nord a insulei.Asa cum am mai spus,merg in Evia de 3 ani (si probabil voi mai merge multi ani de aici in colo) si de fiecare data in aceeasi statiune si anume Pefki.Prima data am mers si noi tot prin agentie la vila Susana,iar al doilea si al treilea an am mers pe cont propriu.In primul rand vreau sa-ti spun ca noi nu suntem o familie cu fite si pretentii,iar atunci cind am ales aceasta statiune am facut-o pt. ca era o destinatie mai putin promovata,iti oferea posibilitatea de a vizita cele trei insule din apropriere si din cite aflasem era un loc linistit, fara multa agitatie....Si exact asta am gasit.Inteleg ca ai fost in Halkidiki deci voi incerca sa fac o comparatie ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc.Pefki este o statiune pe care as putea sa o compar cu Toroni, nu prea mare,destul de cocheta,cu multe taverne pe malul marii,fara tentatii(nu prea ai pe ce sa-ti cheltuiesti banii) si f.multa liniste.Majoritatea turistilor sunt greci (in proportie de 90%),lucru pe care l-am remarcat si in celelalte orasele din insula pe care le-am vizitat.Preturile nu sunt mai mari ca in Halkidiki,iar daca vei alege sa te cazezi la vila Susana (unde nu vei avea nicio masa inclusa),vei putea sa maninci la taverne sau sa te autogospodaresti avind o bucatarioara (separata de camera) cu tot ce-ti trebuie.Noi am optat pentru aceasta varianta si ne aprovizionam de la supermarketurile din statiune(vreo 3 la numar) sau mergeam dimineata la piata din port de unde cumpararm peste proaspat ,legume si fructe.La 9 km de Pefki se afla orasul Istia unde vei gasi doua supermarketuri-un LIDL si un ALDIS- de unde iti poti face aprovizionarea cu apa,sucuri si bere la preturi mult mai mici decit la noi in tara.Vila Susana se afla undeva in partea de nord a statiunii,destul de aproape de plaja,dar nu la strada principala,deci vei avea parte de f. multa liniste.Camerele sunt de fapt niste garsoniere ,cu bucataria separata,baie, aer conditionat, balcon,televizor.Plaja din dreptul vilei nu este de cea mai buna calitate avind in vedere ca aveti copil cu voi,adica este cam pietroasa si apa cam adinca la mal, dar mai in centrul statiunii, in dreptul hotelului Galini conditiile sunt mult mai bune.Acum sa trecem la imprejurimi.Peisajele pe care le vei vedea sunt asemanatoare cu cele din Sithonia, poate mai virgine, cu mai multe paduri de pin, iar plajele sunt mai salbatice si mai pietroase.O plaja cu nisip si apa mica vei gasi la Elenika(buna pt. copil) care se afla la 15-20 km de Pefki.Tot din Pefki se fac zilnic croaziere in cele trei insule din apropiere.Poti vizita orasele Edipsos (renumit pt. baile termale),Orei(care are o plaja frumoasa cu palmieri),Neos Pirgos-o alta statiune cu f.f. multa liniste si Istia.Stiu ca insula este vestita pt. manastirea Ioan Rus,dar nu-ti pot da amanunte pt. ca nu am fost acolo.Nu stiu daca ai inteles ceva din ceea ce ti-am scris,dar ca o concluzie, faptul ca am fost in  multe locuri din Grecia (mai mult sau mai putin promovate),si m-am intors in Evia de fiecare data cu aceeasi bucurie si placere, eu cred ca spune totul despre acesta regiune.Aici simt cu adevarat concediu,aici ma bucur cel mai mult de liniste,aici imi incarc bateriile ,aici gasesc plaje micute si ascunse numai ale mele,aici am vazut cel mai frumos apus de soare,aici muntele si marea ofera un spectacol unic.Aici voi reveni de fiecare data cind vreau sa-mi limpezesc gandurile.Iubesc Grecia neconditionat,am fost in multe locuri frumoase,dar pina nu am petrecut citeva zile si in Evia , nu am  simtit satisfactia unui concediu implinit.
Dana MULTUMIM !!
O descriere buna si la obiect.Nu am citit in subiectul  Grecia decat ultimele 2-3 pagini.Nu inteleg de ce sa fie sters daca useri scriu si ii intereseaza subiectul.
         -Nu stiu si nu cred sa fi deranjat pe cineva.Imi pare rau si imi cer scuze daca prin deschiderea acestui subiect am deranjat.
Aceeasi impresie au avut si prietenii nostrii despre Evia.
Se pare ca toti care au fost in Evia sunt incantati.In Toroni este frumos si liniste.Portul pt. croaziere este acolo si poti pleca in fiecare zi in mai multe parti din Halkidiki.
Am ales si pt. ca este liniste  .Dar cel mai mult a contribuit  parerea cunostintelor care ne-au spus ca la banii de pe Rodos stau 2 saptamanii in liniste si poti vizita la fel ca si in Rodos multe locuri.
Am vazut si unele filmari de la prieteni cu Skiatos ,Skopelos si au mai fost din Sud in Andros si Tinos.
Ai imaginii cu Pefki?Poti sa ne arati si noua?
Cred ca pana la urma cu banii dati pe 7 nopti in Rodos mai stam o saptamana in plus in Evia.
Mancam la taverne .
Asta este si motivul principal al alegerii.Nu suntem fitosi ,merge orice sa stii.
Cred ca mai ieftin si mai bine iesim la Sussana decat la Sunrise .Am facut o simulare si este o diferenta de circa 300 de euro.Se simte totusi.
Dar fitele se tin cu bani.Noi nu prea avem banii .Strangem de la o luna la alta pana la anul.Copilul acum este mai mare.
La anul va avea aproape 13ani. Nu o mai intereseaza ca  apa este  mare la mal este obisnuita.Se baga dupa stele de mare cot la cot cu mine.    Apa din Egee ii place, vrea  sa mearga cu mine dupa stele de mare si sa stea cat poate de mult sub apa si in apa.In fiecare an ii schimb ochelarii si labele.E mai profesionista decat mine la echipament.Se uita pe net dupa ele .De abia o scot din apa.Acum vrea nu stiu ce ochelarii din cauciuc si nu din plastic.Cei din cauciuc se muleaza pe piele si stau mai lipiti de fata.  
La un moment dat a facut o remarca ca apa din Halkidiki-Kalithea este mai sarata decat in Tassos.Asa o fi? nu stiu ca este la fel pt. mine.
Sper ca pana la anul sa avem ce discuta despre Evia si unde putem merge.
In Tasos am inchiriat o barca mica din Aliki si mergeam aproape zilnic pe langa mal si insulite cu ea.

Multimiri pt. informatii si acum sper sa avem unde discuta despre Evia.
O zi buna si se pare ca sunt destui care au fost in Evia .Te asteptam cu niste poze din Pefki daca esti amabila?
Multumiri tuturor care ne dati informatii despre insula.
O zi buna tuturor!!

Edited by me_and_myself, 25 November 2009 - 10:25.


#23
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009

Quote

Multimiri pt. informatii si acum sper sa avem unde discuta despre Evia.
O zi buna si se pare ca sunt destui care au fost in Evia .Te asteptam cu niste poze din Pefki daca esti amabila?
Multumiri tuturor care ne dati informatii despre insula.
O zi buna tuturor!!
Noi am trecut cu ferry prin Glyfa in jur de 12.30 a fost plecarea.18 euro parca ,nu am platit noi
Am ajuns in Agiokambos
La plecarea spre tara am avut ferry la 15.30 din Agiokambos catre Glyfa.
Insula este cum spune danavl62.Are ceva aparte.Linistita si nu foarte aglomerata putin romani.Este mare si cu plaje lungi  unele neamenajate.Este foarte frumoasa.Pitoreasca si fara nebunia din Paralia si Halkidiki (partea Kassandrei).
In nord dar si in sud au farmecul lor in Evia.
Am stat in sud .
Amarythos- am stat o saptamana si nu mai vroiam sa plecam de acolo.Dar cei cu care am fost ,niste greci din Bucuresti au avut doar o saptamana  concediul si ei.
Am locuit la niste prieteni greci pe strada Ethnika Antistaseos.3strazi  de la plaja cam 300 metri
Foarte frumoasa oraselul.Are si port se pot inchiria barci cu motor.Taverne dragute.Excucursii cu vaporasul in Andros si Tinos.Ne-au dus intr-o miercuri in Tinos la biserica.Minunat!!!Seara slujba biserica scaldata toata in lumina.Urci pe aleea principala pana acolo.Plin de greci veniti la slujba.  
Plaja lunga in stanga portului si amenajata si salbatica.Are fata unde se balaci.
Poti inchiria din port barca cu motor.60 euro toata ziua.Langa port este o taverna veche unde se strang pescari si cei din port.Insula plina de greci foarte multi au case acolo.
Si noi am fost cu un copil de 10 ani.  
Am ajuns si in Pefki .Este frumos si micut.Ne-a placut .am mancat la o taverna pe malul marii langa faleza niste Doarade.foarte bun si ieftin .In jur de 8 euro farfuria garnitura de orez.Calamarii erau 6,50 euro cu cartofii prajiti.Aceleasi preturi ca si in alte parti.Nu am retinut cum se numea.avea niste scaune din lemn si umbrele la fel.
Merita sa va duceti..
Era sa uit.Oriunde veti merge nu ratati Limonas si Vithouri 2 golfuri superbe pe partea de vest.Absolut incantatoare si pt. copil excelent de snorkeling si scufundari.Peretii de stanca coborati adanc in mare. Peisaj multicolor sub apa.Pesti de toate culorile si vegetatie .Stele de mare si scoici .Nici al meu numai vroia sa plecam.
Concediul placut !!

Edited by me_and_myself, 25 November 2009 - 13:10.


#24
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

 Gordor, on 25th November 2009, 11:45, said:

Multimiri pt. informatii si acum sper sa avem unde discuta despre Evia.
O zi buna si se pare ca sunt destui care au fost in Evia .Te asteptam cu niste poze din Pefki daca esti amabila?
Multumiri tuturor care ne dati informatii despre insula.
O zi buna tuturor!!

Noi am trecut cu ferry prin Glyfa in jur de 12.30 a fost plecarea.18 euro parca ,nu am platit noi
Am ajuns in Agiokambos
La plecarea spre tara am avut ferry la 15.30 din Agiokambos catre Glyfa.
Insula este cum spune danavl62.Are ceva aparte.Linistita si nu foarte aglomerata putin romani.Este mare si cu plaje lungi  unele neamenajate.Este foarte frumoasa.Pitoreasca si fara nebunia din Paralia si Halkidiki (partea Kassandrei).
In nord dar si in sud au farmecul lor in Evia.
Am stat in sud .
Amarythos- am stat o saptamana si nu mai vroiam sa plecam de acolo.Dar cei cu care am fost ,niste greci din Bucuresti au avut doar o saptamana  concediul si ei.
Am locuit la niste prieteni greci pe strada Ethnika Antistaseos.3strazi  de la plaja cam 300 metri
Foarte frumoasa oraselul.Are si port se pot inchiria barci cu motor.Taverne dragute.Excucursii cu vaporasul in Andros si Tinos.Ne-au dus intr-o miercuri in Tinos la biserica.Minunat!!!Seara slujba biserica scaldata toata in lumina.Urci pe aleea principala pana acolo.Plin de greci veniti la slujba.  
Plaja lunga in stanga portului si amenajata si salbatica.Are fata unde se balaci.
Poti inchiria din port barca cu motor.60 euro toata ziua.Langa port este o taverna veche unde se strang pescari si cei din port.Insula plina de greci foarte multi au case acolo.
Si noi am fost cu un copil de 10 ani.  
Am ajuns si in Pefki .Este frumos si micut.Ne-a placut .am mancat la o taverna pe malul marii langa faleza niste Doarade.foarte bun si ieftin .In jur de 8 euro farfuria garnitura de orez.Calamarii erau 6,50 euro cu cartofii prajiti.Aceleasi preturi ca si in alte parti.Nu am retinut cum se numea.avea niste scaune din lemn si umbrele la fel.
Merita sa va duceti..
Concediul placut !!

Multumesc tuturor celor de mai sus....Cu ajutorul vostru am descoperit Evia (de care, spre rusinea mea, nu stiam nimic..). Pana acum eram fan Thassos, dar datorita voua, parca ma si vad la vara in Evia...
Am insa o rugaminte la voi: cum ati ajuns acolo? Cu masina, cu avionul...? Trebuie masina pentru a vizita imprejurimile sau croazierele sunt de baza?  
Multumesc anticipat pentru raspunsuri..

Edited by minam, 25 November 2009 - 12:06.


#25
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

 Gordor, on 25th November 2009, 11:45, said:

Am ajuns si in Pefki .Este frumos si micut.Ne-a placut .am mancat la o taverna pe malul marii langa faleza niste Doarade.foarte bun si ieftin .In jur de 8 euro farfuria garnitura de orez.Calamarii erau 6,50 euro cu cartofii prajiti.Aceleasi preturi ca si in alte parti.Nu am retinut cum se numea.avea niste scaune din lemn si umbrele la fel.
Merita sa va duceti..
Era sa uit.Oriunde veti merge nu ratati Limonas si Vithouri 2 golfuri superbe pe partea de vest.Absolut incantatoare si pt. copil excelent de snorkeling si scufundari.Peretii de stanca coborati adanc in mare. Peisaj multicolor sub apa.Pesti de toate culorile si vegetatie .Stele de mare si scoici .Nici al meu numai vroia sa plecam.
Concediul placut !!
Multumesc Gordor
Aceleasi sfaturi am primit de la prieteni despre Limonas si Vithouri.Am vazut niste filmulete pe camera.
Nu mai stiu care din ele, erau turisti pe o stanca unde sareau de zor in apa.Apa era foarte limpede si ALBASTRA.Stanca se ridica drept parca era un varf de sageata.Frumos ce am vazut.
Multumesc pt. sfaturi si voi merge cu siguranta .

#26
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009

 minam, on 25th November 2009, 12:05, said:

Multumesc tuturor celor de mai sus....Cu ajutorul vostru am descoperit Evia (de care, spre rusinea mea, nu stiam nimic..). Pana acum eram fan Thassos, dar datorita voua, parca ma si vad la vara in Evia...
Am insa o rugaminte la voi: cum ati ajuns acolo? Cu masina, cu avionul...? Trebuie masina pentru a vizita imprejurimile sau croazierele sunt de baza?  
Multumesc anticipat pentru raspunsuri..
Noi am ajuns cu masina pana in Glyfa prin Volos.Din Volos cobori spre Glyfa.Pe noi ne-au ''prostit''alti prieteni care si ei au fost in Tassos si au spus ca este laf el de frumos daca nu chiar mai frumos.Am vrut sa mergem in Tassos dar am plecat in Evia si nu am regretat.Nu stiu nimic de avion.
Pe noi ne-au dus niste prieteni greci la casa parintilor .NOROC chior !!am avut, am intrebat intr-o doara la servici cine stie si cine merge si hooop erau langa noi.
Nu rata ca este super.O comparatie cu Tassos ?
Tassos are frumusetile ei cu plaja de marmura si totusi in afara de asta as merge..inca o data in Evia.
Un plus pt. Evia.

#27
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Pentru ca s-a spus cand 12€, cand 18€, reiau un mesaj mai vechi (http://forum.softped...t...t&p=6969474):

Biletul Glyfa-Agiokambos este 18 euros (masina+2 pers) - in 11 august ne-am intors din Evia.
Partea din orarul ferry de care ne-am folosit noi:
Glyfa-Agiokambos: 12.30 / 13.00 / 14.10 / 14.30 / 16.10 / 18.10 / 20.15
Agiokambos-Glyfa: 7.15 / 9.00 / 11.00 / 13.30 / 15.30

Pentru Evia se poate folosi si ferry din Arkitsa, dar nu-i in drumul dinspre Romania (ultimul ferry spre Evia este la 21.15).
Pana acum cativa ani a functionat si un ferryboat din Agios Konstantinos.

#28
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

 danavl62, on 24th November 2009, 23:04, said:

Imi pare rau,dar cred ca am omis sa-ti spun multe...
Dar mai bine citeste  mesajele mele de la pag.188-mesaj 3380,pag.189-3385, pag.237-4265,pag.238-4268 si 4272
Multumesc tuturor!!
danavl62 !!Sper sa revii cu fotografii din Evia si impresii.
Esti de mare ajutor la fel ca toti cei care aveti amabilitatea si bunavointa sa ne  relatati experienta voastra.
o_dor! Multumim si te asteptam cu alte impresi si imaginii, ce spui?
Gordor! Multumim si pe tine te asteptam cu imagini de unde ai fost.
Tuturor Va Multumim Anticipat pt efortul si bunavointa de care dati dovada.
Va Multumim!

Edited by zahcost, 25 November 2009 - 13:01.


#29
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 minam, on 25th November 2009, 12:05, said:

. . .
Am insa o rugaminte la voi: cum ati ajuns acolo? Cu masina, cu avionul...? Trebuie masina pentru a vizita imprejurimile sau croazierele sunt de baza?  

. . .


Am ajuns si cu avionul si cu masina.
Avion pana la Volos (charter Carpatair), foarte bun daca sunteti insotiti de copii (durata 1-2 ore). Ferry din Agios Konstantinos.
Masina pana la Glyfa. Ferry spre Agiokambos.

Pentru vizitat imprejurimile: masina sau scuter. Sunt locuri unde se ajunge mai usor pe apa.

#30
adi63

adi63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.06.2009

 o_dor, on 25th November 2009, 13:21, said:

Pentru ca s-a spus cand 12€, cand 18€, reiau un mesaj mai vechi (http://forum.softped...t...t&p=6969474):

Biletul Glyfa-Agiokambos este 18 euros (masina+2 pers) - in 11 august ne-am intors din Evia.
Partea din orarul ferry de care ne-am folosit noi:
Glyfa-Agiokambos: 12.30 / 13.00 / 14.10 / 14.30 / 16.10 / 18.10 / 20.15
Agiokambos-Glyfa: 7.15 / 9.00 / 11.00 / 13.30 / 15.30

Pentru Evia se poate folosi si ferry din Arkitsa, dar nu-i in drumul dinspre Romania (ultimul ferry spre Evia este la 21.15).
Pana acum cativa ani a functionat si un ferryboat din Agios Konstantinos.


               Pst. fi putin atent aici Dorutule. Puteam sa trecem si cu mai multi bani dar nu a vrut sotia ca e carpanoasa.Se poate trece si cu 18 Euro daca vrei ca te pupa grecii noi am ales varianta cea mai ieftina.

Attached Files



#31
Cristinela76

Cristinela76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.07.2009
Si totusi un link ceva orice despre vila susana din pefki ?//? va rog ! nu gasesc nimic , nu stiu cat costa , nu are site deci ????? gasim acolo??? si cum?
Multumesc

#32
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 zahcost, on 25th November 2009, 08:43, said:

La un moment dat a facut o remarca ca apa din Halkidiki-Kalithea este mai sarata decat in Tassos.Asa o fi? nu stiu ca este la fel pt. mine.


Cu cât temperatura aerului și a apei mării sunt mai calde, cu atât evapotranspirația este mai accentuată având ca rezultat o salinitate mai mare a apei....
Totuși difereța de salinitate nu este ușor sesizabilă.... ci doar în urma analizelor....
Ceea ce spui, mai repede este o părere.... :huh:

#33
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Amarythos- am stat o saptamana si nu mai vroiam sa plecam de acolo.Dar cei cu care am fost ,niste greci din Bucuresti au avut doar o saptamana  concediul si ei.
Am locuit la niste prieteni greci pe strada Ethnika Antistaseos.3strazi  de la plaja cam 300 metri
Foarte frumoasa oraselul.Are si port se pot inchiria barci cu motor.Taverne dragute.Excucursii cu vaporasul in Andros si Tinos.Ne-au dus intr-o miercuri in Tinos la biserica.Minunat!!!Seara slujba biserica scaldata toata in lumina.Urci pe aleea principala pana acolo.Plin de greci veniti la slujba.  

De mult asteptam pe cineva care sa fi fost si in partea de sud a insulei si sa ne impartaseasca impresii de acolo.Si noi avem o promisiune-nu stiu cit de viabila-pentru karistos(tot in partea de sud).Tu, care ai fost si in sud si in nord poti sa faci o comparatie.Este adevarat ca partea de sud este mai scumpa(din cauza apropierii de Atena)?Cam care sunt preturile la cazare (vile, pensiuni) ?Arata-ne si nou niste poze,te rugam.Este la fel de liniste si putin aglomerat?Pt. mine frumusetea eviei consta nu neaparat in peisajele pe care ti le ofera cit mai degraba in spiritul grecesc nealterat de turistii veniti de pretutindeni.Faptul ca e mai putin comerciala decit Thasos sau Halkidiki,iti ofera posibilitatea sa-i cunosti pe greci asa cum sunt ei de zi cu zi,sa cauti sa  traiesti ca ei fie si pentru citeva zile,sa gusti din tihana si obiceiurile lor.Cind ajung in insula am sentimentul ca am fost plecata o vreme si acum m-am intors acasa.Deja mi-e dor........


 Cristinela76, on 25th November 2009, 20:31, said:

Si totusi un link ceva orice despre vila susana din pefki ?//? va rog ! nu gasesc nimic , nu stiu cat costa , nu are site deci ????? gasim acolo??? si cum?
Multumesc
Ti-am raspuns pe privat.Nu te stepta ca vila sa fie cine stie ce lux.are citeva camere cu 3 paturi si vreo 2-3 apartamente cu doua camere.asa cum am mai spus, are bucatarie separata si utilata cu plita electrica,frigider,vesela,baie,aer conditionat,televizor,balcon si cel mai important o curte unde poti parca masina in sigurantaNu prea agreem hotelurile,asa ca pt. noi a fost super ok.Nu are site oficial pt. ca deobicei este bagata in circuit prin agentiile de voiaj .In 2007 ,Pefki a fost bagata si la citeva agenti din romania,dar se pare ca nu a fost prea agreata asa ca s-a renuntat.Am cautat oferte si in 2008 si in 2009 si nu am mai gasit.Se pare ca cei din Romania au facut greseala sa bage sejururi cu autocarul,iar cei veniti in aceste conditii au turbat de plictiseala pt. ca nu prea au avut alternative de avizita imprejurimile.Deci NU VA DUCECI IN EVIA FARA MASINA.In primul rand este pacat sa ratati peisajele,iar in al doilea rind ai libertate deplina .Drumurile sunt f.bune,iar din soseaua principala sunt indicatoare cu "to beach"care nu trebuiesc ratate.Urmeaza cit mai multe dintre ele si vei decoperii plaje mai mult sau mai putin amenajate sau efectiv salbatice si ascunse intre golfuri.

#34
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

 Cristinela76, on 25th November 2009, 19:31, said:

Si totusi un link ceva orice despre vila susana din pefki ?//? va rog ! nu gasesc nimic , nu stiu cat costa , nu are site deci ????? gasim acolo??? si cum?
Multumesc
Aici uite!
http://www.turistclu...susana_2166.htm

#35
adi63

adi63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.06.2009

 zahcost, on 26th November 2009, 07:45, said:



    E   pacaleala .Oferta asta a fost postata in 2007.Anul trecut nu au fost oferte la Susana deoarece proprietara nascuse si nu a mai inchiriat vila iar in 2009 nici o agentie nu a avut oferte in Pefki .

#36
zahcost

zahcost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.06.2009

 adi63, on 26th November 2009, 19:33, said:

E   pacaleala .Oferta asta a fost postata in 2007.Anul trecut nu au fost oferte la Susana deoarece proprietara nascuse si nu a mai inchiriat vila iar in 2009 nici o agentie nu a avut oferte in Pefki .
Am vorbit acum .Am sunat la numerele de telefon de pe oferta.
Pt. 2010 inca nu au oferte.Aceasta este veche.Cei de la agentie au spus ca in Ianuarie vor intra ofertele pt. Pefki.
Nu stiu sigur daca va mai fi Sussana dar vor avea pt. la anul cu siguranta.
Oricum ne urcam in masina si vom merge direct daca nu gasim de aici.La fata locului te descurci.Negociezi cu grecul si o scoti la capat nu imi fac probleme.Ar mai fi si Sunrise sa vedem in Ianuaruie si la ei.
Pacaleala nu stiu daca este.Cei de la agentie au spus ca au si vor avea pt. la anul .
Dar danavl62 a fost la Sussana ,am primit si poze de la ea cu vila si camerele.Exterior cat si cum arata camerele la interior.
Ea a fost acolo.
Probleme nu ne facem  deloc .Am mai fost in Tasos fara agentie si nimic aranjat.Stiam din anul anterior am fost acolo am discutat cu grecul  la care am stat inainte.Avem experienta cat de cat .
Noi vom pleca direct chiar daca nu vom gasi pana atunci nimic.
Am apelat la un prieten care a fost ne-a spus unde sa mergem.Am ajuns am dicutat cu persoana si ne-a gasit fara probleme.
Asa voi proceda si acum.Fara agentii si vom merge noi direct la fata locului.Sotia vorbeste greaca si ne descurcam.Tassos este mai plin decat Evia si am gasit .
Multumesc pt. Atentionare .Dar se pare ca au oferte pt. mai multe locatii pt. 2010.
Multumesc !!!! am luat legatura cu ei chiar mai devreme din cauza ta.Asa ca ii voi contacta iar in Ianuarie daca vor avea vila Sussana.
Va anunt daca au sau nu.
Dar de mers tot vom merge.
  O zi buna si Multumesc /adi63/ !!

Edited by zahcost, 27 November 2009 - 08:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate