Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

arte martiale sau box?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Am vazut niste filmulete cu Tyson pe youtube si nu era lent chiar deloc. Era de-a dreptul exploziv , pun pariu ca POATE Oyama sa fi avut vre-o sansa , in rest chiar nu stiu cine statea in picioare doaj' de secunde !!!

#128
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postarmain, on 16th August 2011, 12:20, said:

Exact. De-aia la box la categoriile usoare ai lovituri mai rapide dar mai slabe, iar la cele grele ai lovituri mai puternice dar mai lente.
Tot de-aia, la aceeasi persoana, loviturile de picior sunt mai lente dar mai puternice decat cele de brat, ceea ce e sugestiv. Deci masa musculara taie viteza.

De fapt one inch punch-ul e vreo doua-trei frectii la un loc. :)

Fara suparare dar arunca o privire intre 1:09 si 1:16 aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F-ulJmNVISs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu e rapid chiar ca Pacquiao, dar nu e rau deloc pentru unul de 100 de chile

#129
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postmiromulus, on 16th August 2011, 13:00, said:

Nu e rapid chiar ca Pacquiao, dar nu e rau deloc pentru unul de 100 de chile
Asa cum zici, nu e mai rapid decat unul de la categoriile mici. Ca sa fie mai simplu, comparati lovitura de picior cu cea de brat, la aceeasi persoana. Piciorul, masa mai mare, forta mai mare, dar viteza mai mica decat bratul.

#130
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View Postarmain, on 18th August 2011, 08:41, said:

Asa cum zici, nu e mai rapid decat unul de la categoriile mici. Ca sa fie mai simplu, comparati lovitura de picior cu cea de brat, la aceeasi persoana. Piciorul, masa mai mare, forta mai mare, dar viteza mai mica decat bratul.
Exista luptatori de categorii mari care sunt mai rapizi decat cei de categorii mici. Asta e o prejudecata a celor care nu sunt familiarizati cu boxul: categorie mica = obligatoriu rapid. Repet, viteza nu ti-o da lipsa de masa. Dupa logica asta, aia subnutriti din Africa ar fi fulgere :) Viteza ti-o dau muschii. In special calitatea lor. Modul in care sunt recrutati.

#131
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Posttudor_bjj, on 18th August 2011, 12:13, said:

Exista luptatori de categorii mari care sunt mai rapizi decat cei de categorii mici. Asta e o prejudecata a celor care nu sunt familiarizati cu boxul: categorie mica = obligatoriu rapid.
Asta e o discutie in contradictoriu inutila. Intreaba primul antrenor de box pe care-l intalnesti la ce categorie sunt boxerii cei mai rapizi si posteaza-ne raspunsul lui.

#132
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View Postarmain, on 22nd August 2011, 12:08, said:

Asta e o discutie in contradictoriu inutila. Intreaba primul antrenor de box pe care-l intalnesti la ce categorie sunt boxerii cei mai rapizi si posteaza-ne raspunsul lui.
Maestre, se vede treaba ca nu te pricepi. Daca ai avea habar de box (chiar si alte stiluri de striking, insa e foarte relevant boxul pentru ca are multe categorii de greutate), ai vedea ca diferentele de viteza nu sunt majore intre categoriile de greutate, insa masa sportivilor, da. Iar de aici rezulta diferentele de forta la impact.

Pana sa ajung la antrenorul ala de box, ia d-aci un studiu care sper sa te lamureasca, publicat de Br J Sports Med:

"In an effort to understand the relationship between forces delivered to the jaw region and the risk of head injury from translational and rotational acceleration, the biomechanics of boxer’s punches were studied. Olympic class boxers threw straight punches at an instrumented Hybrid III headform with their dominant hand. Punch force, weight class, and the severity of head translational and rotational acceleration were correlated. [...]

Ten Olympic boxers participated in the study, but only data from seven were suitable for analysis and inclusion. Each boxer delivered three punches that were evaluated for strength and severity. The weight of the boxers ranged from 112 lbs (48 kg) to 240 lbs (109 kg) and represented four weight classes. After each boxer had warmed up, they were instructed to strike the lower third of the headform on the instrumented dummy with their gloved fist three times using maximum effort. The exact impact location of the punch was determined and translational force, hand velocity, and effective mass were calculated. The severity of the impacts was quantified using rotational acceleration, HIC, and head velocity.[...]

Rotational acceleration had good linear correlation with weight class. Weight class also showed good correlation with punch force, jaw force, HIC, and head velocity. These results support previous epidemiological studies showing that head injuries occur more frequently in the heavier weight classes and the general mechanics of the boxing punch. While weight was a good predictor, punch force had a stronger correlation with HIC, rotational acceleration, and head velocity. In addition, punch force also correlated with translational acceleration. Hand velocity did not seem to affect the severity of impact. This means the effective mass of the boxer’s punch is more important in increasing the severity of a blow."

#133
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
Viteza de executia si explozia trebuie antrenate, nu te nasti cu ele, asemenea talentului. In ceea ce priveste categoriile, cei mai usori sunt mai rapizi decat cei grei. Pentru cine a facut box, stie ca atunci cand antrenorul urmareste sa-ti mareasca viteza, te pune la sparinguri cu baieti de la categorii inferioare.

#134
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Iar cine a citit presa recenta stie ca Tyson a marturisit ca la meciuri era pe droguri din greu.

#135
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
El si cu toti ceilalti... si totusi a fost un fenomen.

#136
Razvan500

Razvan500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 13.03.2013
Clar BOX

#137
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014
Boxul iti da o baza, o fundatie pe care nicio arta martiala (vorbind de striking acum) nu o ofera nici pe departe.

#138
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014

View Posttudor_bjj, on 13 ianuarie 2010 - 17:14, said:

Domn'e, sa ne intelegem, toata lumea e de acord ca "pe stada" nu e "ca in ring/cusca/saltea etc.". Problema e ca nu poti sa "aduci" strada in sala de AM. Iar cand incerci iti in cel mai bun caz un semi-contact, in cel mai rau non-contact care arata ca baletul.

post vechi, dar merita mentionat. Cred ca e "safe" sa spunem ca  marea majoritate a celor care au practicat ceva din gama sporturilor de contact au inceput cu arte martiale traditionale si stiu cam cu ce se mananca. Scenariile apararii impotriva mai multor atacatori sunt, ei bine...scenarii. Drilluri in care isi imagineaza fiecare antrenor (ii spui sensei/sifu sau cum vrei) cam cum ar putea decurge un atac in situatie reala. Multe-multe drilluri de genul "daca ala ataca asa, tu blochezi asa, apoi contrezi asa...",  in general putin sparring liber si totul (si cand asta se intampla) in marja non-contact pina la light contact. N-au nicio legatura cu ce se poate intampla intr-o situatie reala, in plus (printre alte multe neajunsuri) nici nu creaza o imagine macar vaga a practicantului a cum este cand incasezi (daca vorbim insa de chestii de saltea gen kiokushin, intr-adevar se schimba situatia).

Cat despre panaceele minune, sutul in co--e, deshtele in ochi, muscatul si trasul de par (apropo, ultimele 3 chestii mai mult instinctive, la care apeleaza de multe ori si copiii cand se bat), bineinteles ca un AMT-ist care nu le poate exersa vreodata in conditii apropiate de realitate va fi perfect capabil sa le aplice pe strada, in timp ce un kickboxer sau mma care da sute/mii de low-kick pe bune numai in ring/cusca, fara sa le numaram pe cele de la antrenamente, nu ar avea nicio idee cum sa redirectioneze la o adica un low-kick dinspre interiorul coapsei spre bilute, ori un boxer sa dea jaburi spre ochi cu pumnul deschis. Chiar, cum s-o antrena un amt-ist la partea cu muscatul?

Nu stiu cum se predau si se practicau artele martiale secole in urma, pe atunci or fi fost intr-adevar "deadly", cadrul era altul, necesitatile imediate altele, dar ce si in ce mod se practica in dojourile moderne nu cred ca mai are legatura.

Edited by SorinGT, 31 July 2015 - 13:18.


#139
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postrobinake, on 12 ianuarie 2010 - 12:21, said:

funny e ce am vazut eu odata in k1, un exemplu sugestiv de ce inseamna lupta reala versus abureala din ring: se saluta luptatorii si incepe prima runda. un clinci si un sut in coaie, involuntar , desigur. the end in trei secunde. bineinteles, castigator prin descalificarea adversarului...altadata, am vazut si eu pentru prima data in viata mea o lupta in MMA( cred ca asa se numeste). erau doi care se tavaleau pe jos de vreo 10 minute incolaciti si incercand sa imobilizeze adversarul alternand chestia asta cu lovituri. am pufnit in ras imaginandu-mi cum s-ar fi desfasurat lucrurile in realitate. nici macar ca sport nu sunt funny...macar boxul sau judo-ul au o cultura, e o incantare sa-i vezi pe profesionisti eschivand, facand arta dintr-o bataie obisnuita. dar cel putin acestia stiu ca fac o arta si nu bataie de cartier...am mai vazut niste chestii misto prin thailanda, muay tai parca...in rest, apa de ploaie.
Consideri ufc o prostie? Personal nu fac am sau box dar parca aia din ufc par a sti sa se miate

#140
MikeWill

MikeWill

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.08.2015
incearca http://tigrulma.com

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate