Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19829 replies to this topic

#18235
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Strict pentru mine, sa platesc 2E in plus pentru 10GB (practic, in loc de 5E/GB platesc 0.20E/GB), nu ma ajuta. Raman, practic, cu resursele neatinse. Doar sora-mea mai consuma 20-25GB, dar ii foloseste pe cei din reincarcarea unei cartele. Sunt chiar curios sa vad ce ofera si cat pot sa negociez. Ultima data (dec 2019, cu doua luni inainte de expirarea contractului) am obtinut Me8 si 50GB, fara perioada si fara negocieri), iar cand am preluat un numar (martie 2020) am primit 32E reducere la abonament (4 luni gratuite), pentru prelungire 2 ani.

Edited by Pololica, 10 January 2022 - 14:37.


#18236
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,807
  • Înscris: 06.12.2006
La retenție contează mult dacă mai ești în perioada contractuala sau nu. Eu am făcut o solicitare de retenție cu o lună înainte să-mi expire perioada contractuală și mi-au făcut niște oferte mai proaste ca pe site. Când le-am spus acest lucru, mi-au răspuns că oferte mai bune nu au și să revin cu un telefon după ce îmi expiră perioada contractuală. Bineînțeles că după ce mi-a expirat perioada contractuală "ca prin minune" au apărut și ofertele mai bune.

Este ca și în cazul situației cu portarea.  Atât timp cât nu mergi până în pânzele albe, să depui solicitare de portare, nu ți se oferă oferte cu adevărat avantajoase

Important este sa ai răbdare și sa fii perseverent... Dacă te arunci la primele două oferte înaintate de ei, de obicei nu e ok. A treia mereu e cea mai bună... Asta dacă ai răbdare sa ajungi la a treia. De obicei ei caută să te convingă din prima că "ofertă mai bună ca aceasta nu avem. E maxim ce vă putem oferi"

Edited by tdan08, 11 January 2022 - 08:40.


#18237
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Conform mailului, solicitarea mea a fost trimisa catre departamentul rezilieri. Nu intentionez sa reziliez. Momentan sunt multumit de ce am (plus ca mai am inca 4 luni pentru un numar si nu mi se pare ok sa reziliez inainte). Anul trecut nu-mi ofereau pentru numarul iesit decat nelimitat (presupun ca ii puneau cost control). Nu ma ajuta intrucat nu face consum de nelimitat (nu se depasesc 20-25GB pe cel mai consumator numar, iar din cei 50GB + 30GB (50 abonament, 30 din reincarcare) nu are cum sa ajunga la cost suplimentar). Plus ca nu au venit cu o contra oferta.

Vorba aia: rabdare si tutun. Cerintele mele sunt de bun simt (zic eu): scaderea resurselor national si oferirea unor resurse non-SEE la comun pe cele 3 numere sau tarife nationale. Nu ofera, vedem care vor fi solutiile la concurenta (daca vor fi). La 40 lei pe luna nu am o problema.

PS: la fidelizarea din decembrie 2019 au fost foarte promti (8E/50GB si roaming fara perioada contractuala). Vedem ce ofera.

#18238
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttdan08, on 11 ianuarie 2022 - 08:34, said:

La retenție contează mult dacă mai ești în perioada contractuala sau nu. Bineînțeles că după ce mi-a expirat perioada contractuală "ca prin minune" au apărut și ofertele mai bune.
Nu cred că este o regulă.Eu eram de luni bune ieșit din perioada contracuală și primele oferte erau ca pe site sau mai slabe.

View Posttdan08, on 11 ianuarie 2022 - 08:34, said:

Important este sa ai răbdare și sa fii perseverent... Dacă te arunci la primele două oferte înaintate de ei, de obicei nu e ok. A treia mereu e cea mai bună... Asta dacă ai răbdare sa ajungi la a treia. De obicei ei caută să te convingă din prima că "ofertă mai bună ca aceasta nu avem. E maxim ce vă putem oferi"
Asta da,am perseverat și insistat până am primit oferta cea mai bună din acel timp.Văd că nu se mai tine cont de vechimea in rețea,ca și client.

#18239
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 06.10.2015
Em am aplicat numai ce (portare) la Vodafone Red 9 digital redus la 5 EUR (de la orange).
Ce mi-a oferit orange la prelungire, au fost doar mizerii.

#18240
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,154
  • Înscris: 14.12.2007
Sa ne tii la curent cu ce oferte "vor sari la cap" cei de la Orange. :D

#18241
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 06.10.2015
Am aplicat pt. un nr., apoi inca 2 nr. (30 min. distanta) :)
As vrea sa ma sune sa-mi ofere altceva Orange insa ma gandesc si ca de 3 ori am discutat pana acum, le-am spus ca fac portare daca nu imi ofera altceva. Nimic...asa ca parca i-as refuza si eu (daca suna).

#18242
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011
Uite ca am primit pentru a doua oara o super mega benga oferta, mi-au dat in plus 24GB de net dar mi-au luat cei 4GB de internet roaming, asa ca am refuzat, prefer sa am acel internet in roaming. Oricum e ultima data cand mai solicit oferta retentie, cum apare o oferta mai buna, m-am si mutat.

#18243
Adibandi1

Adibandi1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2020
salut, nu mai exista orange_helper?

#18244
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,170
  • Înscris: 10.04.2006
nu

#18245
swl

swl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 12.12.2009

View PostPololica, on 11 ianuarie 2022 - 11:19, said:

Conform mailului, solicitarea mea a fost trimisa catre departamentul rezilieri. Nu intentionez sa reziliez. Momentan sunt multumit de ce am (plus ca mai am inca 4 luni pentru un numar si nu mi se pare ok sa reziliez inainte). Anul trecut nu-mi ofereau pentru numarul iesit decat nelimitat (presupun ca ii puneau cost control). Nu ma ajuta intrucat nu face consum de nelimitat (nu se depasesc 20-25GB pe cel mai consumator numar, iar din cei 50GB + 30GB (50 abonament, 30 din reincarcare) nu are cum sa ajunga la cost suplimentar). Plus ca nu au venit cu o contra oferta.

Vorba aia: rabdare si tutun. Cerintele mele sunt de bun simt (zic eu): scaderea resurselor national si oferirea unor resurse non-SEE la comun pe cele 3 numere sau tarife nationale. Nu ofera, vedem care vor fi solutiile la concurenta (daca vor fi). La 40 lei pe luna nu am o problema.

PS: la fidelizarea din decembrie 2019 au fost foarte promti (8E/50GB si roaming fara perioada contractuala). Vedem ce ofera.

Acelasi abonament il am (8 euro, 50% reducere in primele 8 luni, 50 gb trafic national si 5.4 in roaming), doar ca am perioada contractuala de 24 luni. In martie imi expira perioada contractuala, sa ne tii te rog la curent cu ce iti ofera sau ce reusesti sa obtii.

#18246
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Aveti idee daca pentru abonatii la internet/tv fix se poate obtine un abonament la mobil (cu telefon) care sa merite?
Am sunat odata prin call center si primeam oferta standard.....
Multumesc

#18247
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiu ca primul abonament este cel standard. Fac reclama la Orange Love, dar abonamentul de mobil recomandat era de 8E (probabil vor trage de cel de 9E). Mergi intr-un Orange Shop si vezi daca poti obtine un abonament pe 6 luni (eventual o portare, daca esti din alta retea). Pe mine ma intrebau anul trecut daca vreau servicii fixe (cred ca m-au sunat de vreo 3 ori).

Din pacate, multi trag de pret in jos cu mult internet si ofertele sunt pe masura.  Anul trecut am cerut ceva si, desi consumul de net (la momentul respectiv) era sub 10-15GB pe 3 numere, mi se oferea nelimitat in aceeasi bani.

#18248
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Am trimis o solicitare online - astept sa ma contacteze...voi vedea.
Multumesc

Edit: tocmai ce mi-au raspuns pe email ca ma vor contacta de la departamentul ofertare...inca mai sper intr-o oferta buna...acum am WOW3 (vodafone), dar e nevoie sa schimb telefonul...iar de la vodafone mi-au dat o oferta mai mare decat as lua telefon la liber de la ei de pe site. Chiar daca mi-au oferit mai multe beneficii (pe care oricum nu le voi folosi), mi se pare prea scump (rata la telefon si servicii: 44 eur/luna pentru un iphone 13 mini)

Edited by sas_ro, 13 January 2022 - 10:35.


#18249
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Telefonul e 790E la liber (la 128GB) (luat la un pret la un magazin cunoscut, nu cel mai ierftin, nu cel mai scump).

Eliminand pretul asta, (44Ex24 luni)-790 = 1056E-790E=266E serviciile, adica 11E pe luna. Evident, pretul la operatori este mai mare (gresesc daca as zice ca e vandut cu aproximativ 850E?).

#18250
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Daca ma intrebati pe mine, este foarte mult 11 eur/luna pentru ceva ce nu folosesc.
La cat vorbesc/folosesc sms/net (adica max 250 min nat, max 3GB net si extrem de putine SMS) si la cat de bun e semnalul in zona in care stau, pana si WOW3 e prea scump....am momente in care nu pot apela....si parca nu as trece la Orange (de la 6 eur in sus abonamentul) ca sa ma enervez ca nu e semnal.....
Avusesem de la Digi abonamentul de 2 eur si ma incadram in cele 200 min nat (doar ca am avut o perioada in care a trebuit sa sun mai mult si am trecut la "nelimitat" pentru ca incepusem sa platesc ~35 lei ia Digi ...era 1 cent/min dupa cele 200 min, dar se adunau...).

Poate gresesc, dar ma raportez la ce a obtinut @Eagle Raider : https://forum.softpe...4#entry28539158 ...asa ceva ar trebui sa ofere operatorii (ca sa iti doresti sa te abonezi la ei).

La Vodafone telefonul e 804 eur la liber (iphone 13 mini)

Edited by sas_ro, 13 January 2022 - 15:20.


#18251
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si mie mi se pare mult 8E (raman cu cel putin 45GB lunar), de asta le-am si cerut o oferta cu (mult) mai putin net national, dar cu resurse nonSEE. Sunt foarte curios ce scor vor oferi sau cu ce contra-oferta vin.

#18252
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Si eu am primit oferta la 2 abonamente cu 8 euro x 2 ani, primele 8 luni redus la 50%, 45 GB trafic de date, si discut cu ei de anul trecut. Nu vreau net nelimitat ca nu dorm pe telefon. Acum stau si studiez oferta si cred ca voi ramane la aceasta oferta. Am si bonus "cost control".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate