Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sistem nou platforma AM3.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#73
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Este o complicatie inutila achizitionarea unui procesor dual-core ieftin si o placa de baza mai scumpa pentru a face deblocarea nucleelor. Recomandarea mea este sa mergi direct pe un quad-core.  Mai nou, s-a lansat Phenom II 965 revizia C3 care are TDP 125Watt (fata de 140Watt cat avea prima revizie).

Daca nu te joci (nu am citit tot postul), iti recomand o placa de baza cu chispet AMD780G/785G, sa aibe minim 4+1 etaje de alimentare (sa suporte procesoare cu TDP 125Watt), memorii DDR3 pentru ca au ajuns sa coste cat cele DDR2 si Phenom II 965 revizia C3. Cel putin eu asta as alege acum daca ar fi sa-mi fac un sistem nou (dar actualul Phenom 9750 si cei 4GB DDR2 inca isi fac treaba bine pentru a ma gandi la upgrade).
Cat despre memorii, conteaza frecventa si timingurile, dar numai in benchmark. Diferenta (poate si dubla) de pret intre cele mai scumpe si cele mai ieftine memorii, raportata la un maxim 5-10% in plus la performanta (nu prea vizibila in aplicatiile de zi cu zi), ma face sa recomand cel mai ieftin kit DDR3 de 4GB.
Ca sa intru in detalii foarte pe scurt, deschiderea si inchiderea unui tranzistor se face intr-un timp definit, indiferent de tipul de memorie. Adica poti avea un DDR2 la 800MHz cu timpul de selectie coloana de 5 ticuri de clock (ma refer la CL4) sau sa ai memorii DDR3 la 1600MHz cu timpul de selectie de 10 ticuri de clock (vezi CL8). Vei vedea ca intr-o secunda se pot face 800/4 milioane de selectie coloana (adica 200 de milioane) sau 1600/8 milioane de selectie coloana (adica tot de 200milioane de ori). Ei, care memorie este mai rapida in final? Iti zic ca in viata de zi cu zi nu vor fi diferente vizibile intre 4GB DDR2-800MHz, CL4 si 4GB DDR3-1600MHz, CL8.

LE: Recomand DDR3 din cateva considerente: consuma mai putin curent si sunt de viitor (vei gasi DDR3 in oferte si peste 3-4 ani daca vrei sa iti pui 8GB, nu stiu daca peste 3-4 ani vor mai fi in oferte DDR2 ieftine).

Edited by Dic1, 17 November 2009 - 09:40.


#74
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Placa de baza este cam batuta in cuie...un Gigabyte cu chipset 785 si video integrat care suporta CPU cu TDP de pina la 160w.
La memorii am inteles,m-am hotarit,alegerea mea initiala este si cea mai buna,vor fi Kingmax 2Gb DDR3 1600MHZ si CL7.
Cu procesorul stau in balanta: o sa iau un X2550BE pentru inceput si in maxim 10 zile ma hotarasc daca trec la X4 955 sau chiar X4 965 (desi am citit ca e de preferat un 955).Sa vedem preturile pentru fiecare si ma hotarasc dupa.

#75
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Hmm, personal incerc sa evit upgrade-ul la procesor pe perioade scurte. Iata si de de: cumpar acum un procesor cu 100lei (am dat un pret ca idee), vreau sa fac upgrade peste 2 luni si ma chinui poate il vand macar cu 80lei (timp si bani pierduti), apoi cumpar altul (alt timp pierdut, eventual mai sta si sistemul mort fara procesor o zi sau doua).

Daca esti la limita cu fondurile, mai simplu este sa cumperi un modul de RAM de 2GB, iar peste o luna sa cumperi un alt modul identic. Incearca sa faci upgrade astfel incat sa fie nevoie numai sa cumperi componente noi, nu sa te chiuni sa le vinzi pe cele vechi pentru a face loc. Este altceva cand se schimba platforma cu totul.

Spor la cumparaturi!

#76
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
daca zici ca banii nu sunt o problema ia direct un X4 955 sau 965 si un cooler bun in jur de 100-150ron si sa fie silentios sau treci direct la Intel I5 :)
4gb ram ddr3
Gigabyte Ud3h placa de baza
hdd de 500gb sau mai mare de 1tera(1000gb)
o sursa buna de la 150ron in sus
o carcasa buna sa te tina, 150ron in sus sau chiar una de 250-300ron(sa fie mare si incapatoare, bine aerisita dar sa nu fie zgomotoasa, mai mult de 2 ventilatoare nu ai nevoie , unul in fata si unul in spate, altfel o sa te supere zgomotul produs)
un dvd writer(silentios eventual ca sa poti urmari un film direct de pe el sau sa poti asculta muzica)
monitor de 22" sau 24"
si ai rezolvat-o pentru urmatorii 3-4 ani, mai ales daca nu te joci, uzura componentelor va fi minima

Edited by victor.andrey, 17 November 2009 - 10:29.


#77
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
M-am referit ca dau inapoi procesorul in termenul legal de 10 zile lucratoare,fara explicatii si pun diferenta...restul componentelor in afara de procesor,placa si memorie sint.Surse am chiar doua:recom 550w sau siretc 620w.Pe care s-o opresc?
Daca am aceast posibilitate de a incerca fara riscuri merita sa o folosesc,nu?Ce ma costa daca dupa 10 zile iau un 955?Nimic.
Placa va fi ca a ta,memoriile la fel,ramine docamdata HDD vechi si DVD-RW (ambele pe IDE).
HDD din cei 80Gb e golpe 1/2 iar dvd-rw nu prea folosesc,nu am ce "arde".

Edited by danghetau, 17 November 2009 - 10:35.


#78
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdanghetau, on 17th November 2009, 11:31, said:

M-am referit ca dau inapoi procesorul in termenul legal de 10 zile lucratoare,fara explicatii si pun diferenta...restul componentelor in afara de procesor,placa si memorie sint.Surse am chiar doua:recom 550w sau siretc 620w.Pe care s-o opresc?
Daca am aceast posibilitate de a incerca fara riscuri merita sa o folosesc,nu?Ce ma costa daca dupa 10 zile iau un 955?Nimic.
Placa va fi ca a ta,memoriile la fel,ramine docamdata HDD vechi si DVD-RW (ambele pe IDE).
HDD din cei 80Gb e golpe 1/2 iar dvd-rw nu prea folosesc,nu am ce "arde".


  Defapt ai 10 zile lucratoare sa returnezi produsul, dar vezi ca nu primesti banii pe loc ci cam in 20-30zile.

#79
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Deloc nu sinteti atenti...am spus ca returnez produsul si cer un 955BE oferind diferenta.
Stiu ca returnarea banilor dureaza cca 30 zile pentru ca am returnat o placa video si nu am primit raspuns dar cind am solicitat alte produse cu plata diferentei erau dispusi sa trimita a doua zi comanda.
Acum procedez la fel.

Am inteles de la utilizatori ca un 955BE e de preferat unui 965...

Edited by danghetau, 17 November 2009 - 10:46.


#80
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
incearca, macar scapi de o grija
dar sa te documentezi mai intai cum se face deblocarea, sa nu stai 9zile citind si in a 10-a sa incerci :)

Edited by victor.andrey, 17 November 2009 - 10:44.


#81
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Astia au marit pretul produsului de la 190 la 210 pe bucata...ma bate gindul sa iau OCZ Platinum 2x2Gb la 350 lei...aduse din state,nefolosite.
Stiti ce nu mai inteleg acum,pe noile platforme?
Daca placa de baza suporta memorii cu frecventa de 1800 prin OC si eu iau de 1600MHZ nu cumva acestea vor limita posibilitatile?Daca iau de 1333MHz nu-s sanse mai mari de a merge OC mai mult?Ca idee.

Edited by danghetau, 17 November 2009 - 11:39.


#82
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007

View Postdanghetau, on 17th November 2009, 10:40, said:

Am inteles de la utilizatori ca un 955BE e de preferat unui 965...

Mi se pare ca au acelasi pret (cand a aparut, 965 avea acelasi pret cu 955 de atunci). La aparitie, 965 avea consumul mai mare (TDP 140Watt fata de 125Watt ai lui 955), dar acum a aparut revizia C3 care are acelasi consum cu 955.
In final, ia-l pe cel mai ieftin dintre ele, iar daca alegi modelul 965 ai grija sa fie cel nou cu revizia C3.

#83
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut ca a aparut revizia C3 a acestui procesor de top de la AMD dar citind specificatiile lui am gasit ca suporta memorii de 1333MHz...??!
In conditiile in care X2 nu ma va satisface si voi lua un X4 965 (pe principiul ori la bal ori la spital) vreau sa stiu citeva chestii:
-placa de baza conteaza daca are chipsetul 785 si nu 790?
-memoria pe care o iau pentru X2 550BE (1600MHz) e compatibila si pentru X4 965 (procesorul asta cere 1333MHz conform producatorului)?
-la AMD nu mai trebuie sa lucreze sincron memoriile cu procesorul?
Ce e de preferat:o memorie 1333 sau una 1600 in conditiile in care doresc sa incerc un mic OC?Ma gindesc sa nu se mai poata din cauza memoriilor,sa limiteze OC.
-are vreo legatura frecventa memoriilor cu Hypertransportul?Daca asta e 1800 si memoriile de 1600 sau 1333 pentru o functionare optima se impune ridicarea frecventei la valoarea acestuia?Daca ar fi adevarat,in conditiile lui X4 965 care are HT 2000MHz trebuie o alta placa de baza care asigura suport pentru memorii cu frecventa de 1800 sau 2000...???
Dind asa un comparativ la top 5 placi de baza observa ca majoritatea ofera suport pentru memorii cu 1666MHz...atunci pe ce placi se pun cele de 2000MHz???
-de exemplu pentru revizia C2 iata ce placi de baza sint recomandate:
http://products.amd....M...7=&f8=140 W
La ce se refera aceasta recomandare?Nu e nimic de deblocat la acest procesor,chipsetul 790 e si pe alte placi...Daca iau/am o alta placa in afara celor din lista ce se intimpla?
ROG pe cei care doresc sa raspunda sa o faca in acelasi mod,cu liniuta de la capat,raspunzind strict si succint la fiecare paragraf.

#84
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Nu vreau sa mai aud ever never de pc garage...nici nu m-au sunat sa-mi comunice cind au produsele (conform promisiunii facute de ei),pretul acestora...am sunat eu si mi-au spus ca sint plecate si cind am intrebat care e rambursul m-am trezit cu alta suma,mai mare.Adresa de mail de pe care am comandat apare ca fiind invalida,au si astia un site...
Am intrebat de ce pretul memoriei a crescut intr-o ora de la 189 la 210 (si a variat in 2 ore pina la 207 apoi iar 208) si mi s-a spus ca este functie de cotatia euro dar la restul produselor comandate nu s-a modificat nimic.Astia sint tepari pe fata,degeaba alegi un produs cu un pret,te trezesti ca adio bonus si pret mai mare...
Numarul comenzii nu corespundea cu ce aveau ei ssi daca stiti bine,in momentul in care lansezi o comanda vei primi in mod automat in cca 30 secunde numarul comenzii,piesele,preturile,discounturile si restul...in final suma de plata.Ei nu pot face dovada comenzii pe care o invoca pentru ca as avea eu mail.
Ei bine,cu toate astea,pina s-au miscat ei probabil ca preturile au evoluat si m-am trezit cu un plus de vreo 30 lei.Nu suma in sine ma deranjeaza ci faptul ca-s o adunatura de ageamii,habar n-au ce fac,nu stie stinga ce face dreapta,in fine asta este.
O sa iau de la alt magazin,de astia nici dracu nu se mai lipeste.

#85
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 17th November 2009, 23:46, said:

...
Ce e de preferat:o memorie 1333 sau una 1600 in conditiile in care doresc sa incerc un mic OC?Ma gindesc sa nu se mai poata din cauza memoriilor,sa limiteze OC.
-are vreo legatura frecventa memoriilor cu Hypertransportul?Daca asta e 1800 si memoriile de 1600 sau 1333 pentru o functionare optima se impune ridicarea frecventei la valoarea acestuia?Daca ar fi adevarat,in conditiile lui X4 965 care are HT 2000MHz trebuie o alta placa de baza care asigura suport pentru memorii cu frecventa de 1800 sau 2000...???
Dind asa un comparativ la top 5 placi de baza observa ca majoritatea ofera suport pentru memorii cu 1666MHz...atunci pe ce placi se pun cele de 2000MHz???
Am observat ca se prefera 1333 si majoritatea asigura suport direct pentru aceasta valoare si pentru 1600 sau 1800 prin OC.Intr-un test efectuat pe o platforma Intel s-a specificat ca frecventa memoriilor (de 1333) era identica,cu a procesorului.
In cazul procesoarelor AMD care au un FSB de 1800 sau 2000 si a placilor cu HT de 5200 CARE frecventa a memoriilor DDR3 e cea mai indicata?
Vad ca se bate moneda pe 1333 si va intreb:in cazul unui OC ajuta mai mult 1333?

Edited by danghetau, 20 November 2009 - 08:32.


#86
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Ce sa cumpar dintre cele 3 placi alese in linkul urmator:
http://www.pcgarage....o-integrata-da/
Apasati "COMPARA ACUM" in link.
Procesorul va fi un Phenom X2 550BE.
Memoria un Kingmax DDR3 2Gb 1600MHz.

#87
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006

View Postdanghetau, on 26th November 2009, 23:21, said:

Ce sa cumpar dintre cele 3 placi alese in linkul urmator:
http://www.pcgarage....o-integrata-da/
Apasati "COMPARA ACUM" in link.
Procesorul va fi un Phenom X2 550BE.
Memoria un Kingmax DDR3 2Gb 1600MHz.

Salut. Vezi ca nu au ramas placile de baza selectate pentru a fi comparate.

#88
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
http://www.pcgarage..../asus/m4a78t-e/
http://www.pcgarage....-ma790gpt-ud3h/
http://www.pcgarage....a-ma785gt-ud3h/
si inca una adaugata acum:
http://www.pcgarage....m4a785td-v-evo/

#89
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008
Placa de baza va fi asta:
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
Procesorul asta:
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
Memoria asta:
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
Iar coolerul pe viitor m-am gindit sa-l schimb cu asta:
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
La coolere nu-s hotarit,se bate moneda pe Zerotherm dar am vazut si altele "suparate" care sint ok insa dimensiunile sint cam la limita,carcasa mea avind latime de 170mm si daca scadem vreo 30mm (spatiul de la perete la placa+grosimea placii si a procesorului) ramine un spatiu de 140mm sau 130mm mai sigur.
Va rog o sugestie pentru un cooler de aceste dimensiuni (maxim) care sa tina acest procesor.
Pe viitor vreau si un hard si va rog sa ma consiliati...unul mai mare de 650Gb (daca e sa fie macar sa fie mare) dar nu stiu care e mai bun:cu un platan/mai multe,cu buffer de 32 sau merge si cu 16,ce marca,etc.
Dar daca iau un:
http://www.azerty.ro/procesoare/procesor-a...n-box?ref=price
mai e nevoie de aceasta placa de baza sau pot sa iau una cu chipset 785 si cu HD4200 video integrat?

Edited by danghetau, 07 December 2009 - 11:51.


#90
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,716
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 7th December 2009, 11:22, said:

Pe viitor vreau si un hard si va rog sa ma consiliati...unul mai mare de 650Gb (daca e sa fie macar sa fie mare) dar nu stiu care e mai bun:cu un platan/mai multe,cu buffer de 32 sau merge si cu 16,ce marca,etc.
Azi imi vin piesele de mai sus si voi lua probabil (daca primesc niste recomandari) un HDD mai mare de 650,poate 750 sau 1000Gb si nu stiu care sint criteriile de care sa tin cont.Cred ca voi lua totusi un X4 965BE ca sa fie bilciul complet iar ca si cooler va fi exact acest Arctic.
La fel,un DVD-RW si probabil un alt tv-tuner care sa mearga pe W7 64 biti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate