Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sistem nou platforma AM3.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am inteles ca UNELE REVIZII ale lui 550BE nu merg deblocate chiar daca ai mama placii cu ACC si cu restul chestiilor.Asteptam o confirmare a acestui lucru ca daca NU este asa si toate 550BE merg deblocate atunci e simplu.Eu nu la modalitate m-am referit ci la POSIBILITATE.
Multumesc pentru lamuriri.

#38
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
era o lista cu toate procesoarele 550be (dupa cod) care aveau cele mai multe reusite in deblocare, dar din pacate nu o mai gasesc...am sa mai caut si cand o gasesc am sa o postez.
si ca sa-ti raspund la intrebare:
NU, nu toate procesoarele 550be pot fi deblocate.

#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Astept lista.
Vreau sa folosesc tot XP ca sistem de operare,este vreo problema daca noile placi video au suport DirectX 10 iar XP nu suporta acest lucru?

#40
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdanghetau, on 8th November 2009, 10:45, said:

Multumesc,problema nu se pune daca incape ca ar fi diferenta de doar 1-2cm pe unele laturi,eu ma intrebam daca pozitia gaurilor de fixare pe carcasa este aceeasi pentru toate placile de baza...nu rideti,placa actuala nu a fost fixata de mine in carcasa si nu mi-am pus aceasta problema pina acum,daca distanta dintre gauri s-a pastrat si la placile de ultima generatie sau la carcasele noi.
E mai buna placa mai ieftina?Asadar Sirtecul poate pleca?
Gaurile sunt standard.

Pentru ultima intrebare, n-are nicio treaba ca placa video e cu suport dirx10 si tu vei folosi Xp. Vei instala ultima versiune suportata de XP (dirx9 din august).

#41
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
Overclock.net (sorry de link)

si lista de care ziceam la  550BE Steppings with Successful/Failed Unlocks
iar cei care au amd x3 720be =>> 720BE Steppings with Successful/Failed Unlocks

#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut si placa pe care o doresc eu este trecuta in lista insa la procesoare (steppingul lor) nu inteleg mare lucru la prima vedere dar ma straduiesc.
Cind cumpar un procesor mi se poate spune ce revizie este?Era mai simplu dar ar fi fost o clasificare a procesoarelor deblocabile pentru o anumita placa de baza.Oare reviziile de mai sus merg deblocate doar cu placile din dreptul lor?
Vreau sa comand si eu o platforma AM3 si nimeni,de la vreun magazin online nu a catadicsit sa raspunda...probabil ca habar n-au,sint doar vinzatori.Intrebarea este foarte clara.

Edited by danghetau, 11 November 2009 - 16:58.


#43
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
acel numar (ex [ 0926APBW ]) este seria din care face parte procesorul cand iese din fabrica si este scrisa pe cutie.
corectati daca gresesc.


"Oare reviziile de mai sus merg deblocate doar cu placile din dreptul lor?  "  nu, acesta e un top facut de userii acelui forum, fiecare a testat cu ce a avut la indemana.
gigabyte ud3h parerea mea este ca e una din cele mai bune la deblocat si este si "noob friendly"

Edited by victor.andrey, 11 November 2009 - 16:57.


#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
La placa asta m-am orientat si eu pentru ca are video integrat,suport pentru memorii la 1600MHz fara OC,si un NB respectiv SB destul de pretabil la OC.
Cei de la PC Garage nu au raspuns,probabil au multe cereri si nu-i intereseaza cei 7-800 lei ai mei (numai pe placa si procesor).
Am observat ca placa superioara,cea cu 790 UD4 care nu are video integrat are reusite mai multe dar inclin sa pun asta si pe seama achizitiei in cantitate mai mare decit a lui UD3 care are video integrat,multi optind pentru video dedicat.

#45
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
la americani ud3h e cu 70ron mai ieftina...normal ca au aleso pe aia, la ce preturi bune au :((, ssitemul meu ma costa 800ron in usa fata de 1100ron in romeinia

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am spus exact pe dos:rata de succes e mai mare la cea din clasa superioara (UD4) fata de UD3 pentru ca nu are video integrat (preferind solutia video dedicata,separata) si fiind cea mai buna solutie de la Gigabyte dupa UD3. ^_^
A nu se intelege ca din cauza solutiei video integrat e mai proasta UD3 si de aceea nu au cumparat.

Edited by danghetau, 11 November 2009 - 17:57.


#47
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Treaba cu nimeritul reviziilor bune este ca loteria.Totusi, daca vrei sa mergi cat de cat la sigur, ia si tu magazinele din orasul tau la rand si intreaba-i daca au revizia respectiva, sau mai simplu cere cutia si uita-te pe ea la cod.Tine minte ca si asa poti avea nenorocul sa nimeresti unul cu un nucleu/doua defecte.

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
In primul rind ar trebui sa stiu daca se poate debloca atit cu NB790/SB750 sau si cu altele,de genul NB785/SB710.
Apoi,in functie de raspunsul primit trebuie sa vad ce placi de baza cu video integrat sint cu aceste specificatii.
Urmeaza sa vad si care revizie este deblocabila de cit mai multe marci de placa de baza (si sa observ si specificatiile NB/SB ale acestora) pentru a creste sansele de reusita.In cele 2-3 magazine din oras crezi ca gasesc pe stoc un astfel de procesor?Mai mult ca sigur ca se aduc la comanda si pe ala care le aduce nu-l intereseaza nu's ce revizie.Greu,foarte greu de ales.
Dar un Procesor AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.20GHz skt AM3 nou-nout la vreo 500 lei,garantie 3 ani merge?Merita?
Am inteles ca aceste 550 dual core sint de fapt la baza quad core respectiv tricore care au unul sau doua nuclee dezactivate,posibil si nefunctionale,de fapt asta stind la baza dual core.Asa cum este si cu Athlonul X2...Mare bataie de cap,mai bine dau 100-200 in plus si iau un quad core...

Edited by danghetau, 11 November 2009 - 19:15.


#49
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
x4 955 i-ti recomand atunci

#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Bun,acum sa vedem ce cantitate de memorie iau.Avind in vedere ca voi folosi HDD actual pe interfata IDE (deocamdata) pina iau un SpinPointF3 si ca voi folosi XP (si nu Vista) care am inteles ca nu suporta 4Gb de memorie,are sens sa iau 2Gb memorie si ulterior inca 2Gb sau sa iau de la inceput un kit dual channel de cite 1Gb/modul?Care sint cerintele la sistemele actuale?Stiu ca unii au si 8 sau 16Gb dar la ce folosesc?

Apropo,daca ma lipesc de acest procesor la un pret intre 500 si 520 lei sa-l iau?Este ok?

Edited by danghetau, 11 November 2009 - 19:44.


#51
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
nu-ti recomand  acest procesor la mana a 2-a!!! avand multiplicatorul deblocat poti fi sigur ca multi au incercat sa vada "cat duce", exact ca la masina cand o vinzi incepi sa tragi de ea ca fraieru...

ram cumparati din prima 1 modul de 2gb si ulterior mai adaugi inca una de 2gb

Edited by victor.andrey, 11 November 2009 - 20:15.


#52
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
cutia cic'ar fi sigilata,nu a fost pus pe soclu...apoi are garantie 3 ani fara 2 saptamini...omul vrea sa treaca pe Intel.
O fi asa,n-o fi asa,vedem,o sa cer poze.

Am inteles ca sistemele pe 32 biti nu vad decit 3 Gb de RAM asadar 4Gb ar fi cam degeaba,nu?Nu mai bine iau 2 module a cite 1Gb pentru a lucra in dual channel avind in vedere ca nu voi trece pe X64?

Edited by danghetau, 11 November 2009 - 20:33.


#53
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
mai bun e un modul de 2gb decat 2x 1gb, ocupi un spatiu degeaba, nu ai sa simti diferenta. pe viitor mai adaugi un 2gb si treci pe windows 7 care vede 4gb. sau Xp 64biti, oricum mai bine ~3,5Gb ram decat 2gb ram.

#54
D0z3R

D0z3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2006
@danghetau, eu zic sa mergi pe Phenom II X4 955, doar daca e sigilat. Totusi e un procesor high end de la AMD care garantat e mai bun ca orice Athlon x4 sau x2.

Sub nici o forma nu-ti lua x2 daca tu de fapt vrei x4, doar in ideea ca ai quad la jumatate de pret. Oricat te vei documenta cu reviziile si vei alege placi de baza pe care s-a reusit deblocarea ( fie vorba, placa de baza, cat timp are caracteristicile necesare NB AMD 790 si SB750, faptul ca e Gigabyte, Asus, Asrock etc sau ca are video integrat sau nu e cam irelevant), daca vei ajunge acasa si nu vei putea debloca core-urile aferente, iti va parea rau ca l-ai cumparat, desi pentru ce-l vei folosi tu iti ajunge garantat si un dual core.

Iar in legatura cu placa video, nu inteleg de ce tii sa ai una integrata. Daca cumperi una de la Nvidia sau ATi, nu inseamna ca vrei (doar) sa te joci. Le poti folosi pentru a-ti optimiza rularea filmelor HD de exemplu. In plus, din cate stiu (s-ar putea sa ma insel) placa integrata foloseste memoria Ram a pc-ului in functie de necesitate pana la o limita prestabilita.

Daca iti cumperi sistemul, atunci nu prea are rost sa treci inapoi la xp, deoarece 7 ruleaza aproape la fel de bine ca XP. Momentat varianta de Win7 pe 64 biti e putin buguita, dar zic eu, dupa ce apare primul SP poti trece linistit pe 64 biti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate