Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sistem nou platforma AM3.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
PCul actual ramine asa cum este,vreau sa configurez un nou sistem,de la zero,plecind de la ideea ca la ora actuala nu am nevoie de placa video dedicata,acest lucru putind intra in sistem cind ma edific in legatura cu posibilitatile si necesitatile mele.
Asadar,fiind fan Gigabyte m-am orientat catre o placa de genul:
http://www.pcgarage....a-ma785gt-ud3h/
si ca procesor un AMD Phenom II X2 ca am inteles ca se poate debloca:
http://www.pcgarage....hz-skt-am3-box/
De aici nu mai stiu,va trebui ales un cooler performant,un HDD,un DVD-RW,carcasa,niste memorii si ce mai trebuie.
La memorii nu stiu ce sa zic,frecventele nu stiu cum trebuie alese,DDR3 dar ce frecventa si cite module,functie de placa de baza.
Astept sugestii de imbunatatire,sistemul nu va fi luat "miine" asa ca nu ma grabesc,vreau sa fiu convins ca e o alegere buna.

#2
CrizaMondiala

CrizaMondiala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 15.06.2009
Zi buget maxim si la ce folosesti. Am eu grija.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
In primul rind vreau ceva compatibil in jurul acestei platforme cu video integrat.Nu ma grabesc,nu vreau sa iau sistemul integral ci pe bucatele,posibil din diverse surse.Bugetul asadar nu-l stiu nici eu,nu stau cu inima in git sa joc ultimul titlu aparut (cun cred unii ca un sistem se ia doar pentru jocuri).

#4
CrizaMondiala

CrizaMondiala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 15.06.2009
Deci, do you speak Romanian?
Te-am intrebat ce buget ai maxim si la ce vei folosi PC-ul.

Edited by CrizaMondiala, 03 November 2009 - 22:47.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu cred ca vei avea nevoie de mai mult de atat. :)

#6
CrizaMondiala

CrizaMondiala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 15.06.2009
Uite aici configuratie: ieftin sau scump.

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Ai citit raspunsul?Am spus ca nu am buget alocat acum,vreau sa iau pe parcurs componentele,ceva in jurul acestei placi de baza si eventual al acestui procesor (am inteles ca e o oferta buna,se poate debloca rezultind un 4 core).Restul sa fie compatibil si aici ma refer la memorii,HDD...
PC NU va fi folosit pentru jocuri asa cum e la moda acum,sa faci ochii ca la melc si curul plat de atita stat in fata lui dar daca va fi cazul voi putea atasa o placa video decenta pe viitor.

Va multumesc,voi studia ofertele dvs,din fericire am sursa.HDD va fi sigur acest F3,am auzit multe despre el in schimb nu stiu cita memorie trebuie si ce frecventa,placa suporta pina la 1600 iar memoriile alea Kingmax sint de 2Gb si au si CL7!
Ma apropii de configurarea finala.Vad ca recomandati un Athlon si nu un Phenom...la procesor nu m-as zgirci,sincer,e mai greu de upgradat decit o memorie sau alta componenta (si instalare/dezinstalare)...as da 120 lei in plus pe un Phenom daca e mai bun...am inteles ca se poate debloca devenind un X 4,NU?
La procesoare trebuie sa mai studiez,de ce un Athlon X4 e la pret mai mare decit Phenom X2...care e mai bun?

Edited by danghetau, 03 November 2009 - 22:58.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce daca memoriile sunt de 2GB si au CL7?
Phenom-ul este mai scump, nu cred ca ai buget asa mare, altfel recomandam Phenom. Daca vrei sa nu te zgarcesti cumpara triplecore sau quadcore atunci.
Athlon X4 este quad core, Phenom X2 este dual core. Athlonu' e mai ieftin ca Phenom, dar difera numarul de core-uri pe procesor, de aia e mai scump.

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca ramine procesorul spus de mine,am pus comparativ cele 4 procesoare AMD pe care le-a dat filtrul ales de mine si am constatat ca reviewurile duc spre acesta.
Se poate debloca foarte usor devenind quad core la 400 lei dar nu cred ca nu stiai asta...
Voi citi toate comentariile referitoare la acest procesor sa vad ce facilitati trebuie sa aibe placa de baza pentru deblocarea coreului.
Nu stiu ce impresie v-ati format despre cei care intreaba de o configuratie,probabil ca doar saracii intreaba,bogatii se duc si iau direct,nu?Nu-s sarac dar vreau sa iau in cunostinta de cauza,nu tot ce mi se spune fara sa ma documentez.Ideea e de a ma informa,gasesc acest lucru corect ori daca nu pe un forum,filtrind desigur informatia primita,atunci unde,la magazin?Acolo poti da lejer peste un simplu vinzator care habar nu are si vorbeste din auzite.
Asadar placa si procesorul au fost stabilite,daca "se pupa" va rog sa-mi spuneti.
Un AthlonII X4 mai scump decit un PhenomII X2 in conditiile in care Phenomul are frecventa mai mare?
Memoriile vor fi probabil 2x2Gb la 1600MHz,un HDD Samsung SpinPoint F3 (multi il recomanda) si restul mai vedem.
A,si ca sa nu mai par sarac voi alege si o placa video pe care o voi cumpara ulterior,aici chiar va rog sa-mi recomandati sa vedem daca "bat" parerile voastre (intre ele).
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/
Apasati pe "COMPARA ACUM" sa vedeti ce am ales.
Dar un cooler bun pentru acest procesor nu-mi spuneti?

Edited by danghetau, 03 November 2009 - 23:20.


#10
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
cooler

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Cooler pentru platforma AM3...acesta vad ca nu e suportat.

#12
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdanghetau, on 4th November 2009, 07:55, said:

Cooler pentru platforma AM3...acesta vad ca nu e suportat.
cum zici tu eu zic sa te mai documentezi in legatura cu am2/am+/am3
daca erai asa cunoscator de ce ne mai ceri ajutoru?

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Pai nu cum spun eu ci cum spun ei...daca la altele specifica AM2,AM2+ sau AM3 de ce ar face la asta rabat?Nu scrie, asa ca am considerat ca nu suporta.Si prefer sa scrie atit socketul cit si procesoarele suportate.
Memoriile sint suficiente pentru inceput 2x1024 DDR3 la 1600 pentru ca ulterior sa mai pun eventual inca un kit identic sau e bine sa merg din prima cu 2x2Gb?
Apropo,cum stiu daca un Phenom din acesta poate fi deblocat sa fie quad core?Nu cum ci daca...
Placa de baza se spune ca ar avea in realitate SB750 (asa apare in CPU-Z la unii care au luat-o) si nu SB710 cum e in specificatii,confirma cineva?
Placa mea veche are dimensiunile
30,5x24,4cm  iar asta are
30,5x22,9cm...pot s-o fixez in aceste conditii pe carcasa actuala?Mentionez ca placa de baza NU am instalat-o eu asa ca nu stiu.

Edited by danghetau, 04 November 2009 - 08:52.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
E acelasi drac cu AM2/+/3, daca sunt suportate si procesoarele intre ele pe placi, e clar ca ceva e la fel. Coolerul merge si el pus pe AM3.
Cumpara doar un modul de 2GB, asa zic eu. Apoi inca 2GB si asta e.
Procesoarele alea pot fi deblocate, dar anumite revizii merg de obicei, ar trebui sa prinzi exact acel model, e mai complicat. Unii pot debloca, altii nu, tine si de placa de baza.
Uita-te AICI si vezi ce chipset are. Site-ul producatorului e sfant.

Edited by d4m4g3, 04 November 2009 - 08:57.


#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Da,acolo m-am uitat dar am citit si comentariile celor care au exact combinatia aleasa de mine:aceasta placa de baza si acest procesor ori unii au spus ca le apare SB750 desi placa spune ca este SB710 si ca a mers deblocat procesorul.
Ideea este CUM stiu,inainte de a cumpara procesorul daca este deblocat/poate fi facut quad core?Cu acel cooler m-am lamurit,am crezut ca e ceva totusi devreme ce nu era trecut,v-am spus doar ca nu sint la curent cu noile codificari.
Placa merge pusa pe carcasa veche avind in vedere dimensiunile postate mai sus?

#16
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
pai de ce ne mai intrebi cum stii ? parca erai foarte sigur. ideea e ca nu stii, ca altfel n-ar fi fost acel athlon mai scump.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008

View Postcornel001, on 4th November 2009, 13:16, said:

pai de ce ne mai intrebi cum stii ? parca erai foarte sigur. ideea e ca nu stii, ca altfel n-ar fi fost acel athlon mai scump.
Da,sint multi care au deblocat acest dual core (sint variante care permit si care nu permit) dar eu am intrebat cum stiu daca un anumit Phenom poate fi deblocat sau nu,de deblocat se poate DACA este din lotul corespunzator.
Eu cred ca nu cititi cu atentie ce vorbesc eu.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru acest sistem configurat (deocamdata asa cum am spus mai sus) este suficienta o sursa Recom 550w cu un singur rail de12V si 35A sau pastrez Sirtecul 620w care are 3 railuri de 12V si anume 16A-25A-17A?
Am oferta de cumparare la ambele si nu stiu pe care s-o pastrez...nu e suficient Recomul?Sirtecul are multe cabluri dar eu nu am asa de multi consumatori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate