Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Sistem nou platforma AM3.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#55
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
Win7 pe laptop i-mi mere de 5x mai bine ca winXp 32 biti, fara erori si alte prostii de genu, dar pe desktop este exact invers :))

Edited by victor.andrey, 12 November 2009 - 00:29.


#56
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...am vindut deja procesorul si o placa video si mai am comanda de memorii si cealalta placa video.
Ideea e ca la ora actuala eu folosesc PC pentru fundal sonor si mail (in mare parte din timp) dar daca iau ceva macar sa iau de top...stiu,exista si Intel dar nu am nevoie.
Daca va fi nevoie voi plasa o placa video dedicata.Pe moment voi pune HDD actual si dupa ce voi achizitiona un alt HDD SATA2 voi pune si W7 si atunci o sa va intreb de care si cita memorie sa iau.
Sa vad daca imi raspunde cel cu procesorul...

Edited by danghetau, 12 November 2009 - 00:52.


#57
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
La pretul ala mergi pe 955.

#58
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca o sa merg pe acea placa de baza aleasa de la bun inceput:
http://www.pcgarage....a-ma785gt-ud3h/
Acum,daca ma lippesc de acel procesor n-o sa ma intereseze vreo deblocare...
Memoria asta de 2Gb este ok?
http://www.pcgarage....r3-1600mhz-cl7/
sau sa iau altceva si daca da,de ce?
Coolerul recomandat de mario_bros este suficient?
http://www.pcgarage....ishlist/172448/
Sau sa aleg altceva mai puternic/silentios/scump,ceva de genul asta:
http://www.pcgarage....r-xtreme-rev-2/?
Coolerul vreau sa fie eficient,silentios,cu CFM bun (sau nu e o regula?) eventual pentru vreun OC la procesor...
Ce sursa din cele 2 pe care le am sa o pastez pe acest nou sistem:Recom 550w sau Sirtec 620w?

Edited by danghetau, 12 November 2009 - 09:31.


#59
D0z3R

D0z3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2006
Iti ajunge oricare dintre cele 2 surse. Daca ai in gand sa pastrezi mai mult timp PC-ul, probabil vei mai face unele upgrade-uri si chiar daca nu vei folosi Sirtec-ul la 100% din potential, cu timp-ul sursa "se uzeaza" si nu furnizeaza exact puterea de pe ambalaj.
Dar daca totusi ai o oferta tentanta pentru Sirtec, atunci poti s-o vinzi pentru a-ti recupera din bani sau sa iti faci upgrade la componente, ca Recom-ul nu are probleme, atata timp cat nu faci CossFire/SLI.

#60
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
ok,la sursa vad eu ce las,incep cu Recom care este deja in sistem.
Ce cooler bun prentru un X4 955BE imi recomandati?Ceva din cele doua de mai sus sau stiti altceva mai bun?
Am de ales intre acest procesor la vreo 550 lei maxim si unul quad core 945 la 400 lei...primul cu garantie 3 ani iar al doilea adus din Germania (de 1-2 zile) asadar fara garantie (cel din Ro a desigilat coletul)...zice ca nu suporta placa sa de baza un astfel de procesor.

Edited by danghetau, 12 November 2009 - 13:09.


#61
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
daca ai o carcasa destul de lata si 2ventilatoare pe carcasa, unul in fata si unul in spate sa miste aerul , eu mi-as lua asa ceva Arctic Cooling Freezer sau unul din  acestea

le: mi-a i-mi plac cele masive, eventual fanless, dar daca nu se misca aerul in carcasa nu sunt bune

Edited by victor.andrey, 12 November 2009 - 13:26.


#62
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Carcasa mea are latimea de 17cm asadar incape Arctic Cooling...am vazut ca are si 0,5 sone,asta se traduce prin silentios (cca 20dB).
Frecventele memoriilor suportate de placa de baza ar fi (conform descrierii) de 1666,1333 si 1033 sau 1800 prin OC.
In filtrele de pe PC Garage nu am gasit memorii de 1666 ci doar de 1600!Cum este corect si ce-i mai important:ce memorii iau?Sa iau de 1600 si sa le OC pina la 1800?

Edited by danghetau, 12 November 2009 - 13:43.


#63
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
nu te obosi sa OC memoriile, nu au rost.. din ce am mai citit si eu pe forum(uri) singura diferenta este in Benchmark-uri.
eu i-iti recomand ce am eu, KingMax, au radiator, se racesc mai repede, mai bine si sunt ieftine!

ps: daca mai pui asa multe intrebari s-ar putea sa apara amd Phenom 3, cumpara Gigabyte-ul Ud3h, 2gb ddr3 kingmax sau alta, procesorul P2 x4 955 sau 550be si ce i-ti mai trebuie, ti-am mai spus ca daca nu folosesti calcul in programe tari nu merita sa fii atent chiar la toate detaliile, mai ales OC-ul nu te ajuta cu nimic, e doar o fita!!!
:) bafta la shoping

Edited by victor.andrey, 12 November 2009 - 14:10.


#64
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Sint exact memoriile pe care le alesesem si eu.Ideea era ca placa de baza se zice ca ar suporta memorii cu frecventa de 1666 (!?) iar la cautare memorii la filtre nu exista aceasta valoare.
Pai sa astept Phenom 3? :lol: Gata,sint edificat,mai urmeaza procesorul,955 nu pleaca decit in Bucuresti asa ca ori 945 ori altceva.

#65
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Cineva m-a sfatuit sa iau in loc de a doua placa...pe prima,cea cu NB790:
http://www.pcgarage....o-integrata-da/
E adevarat ca 3300hd este mai buna decit 4200hd in aceste conditii?La PRIMA e mai nou chipsetul si asta ar avea legatura cu placa video si cu performantele ei.
Cu memoriile nu am inteles...daca e sa iau prima placa,CE TIP de memorie (ce frecventa) trebuie sa iau,acolo vad 1333 sau 1666 OC dar nu am vazut pe PC Garage memorii de aceasta frecventa...doar de 1600 sau 1800.Vreau un modul de 2Gb.Ma orientasem la asta:
http://www.pcgarage....r3-1600mhz-cl7/
care este de 1600MHz.
Coolerul acesta:
http://www.pcgarage....r-xtreme-rev-2/
este bun pentru un Phenom II X4 955BE dar mai ales incape in conditiile in care carcasa are 170mm latime interioara?

Edited by danghetau, 13 November 2009 - 17:01.


#66
D0z3R

D0z3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca Victor incerca sa-ti explice, ca daca tot pui atatea intrebari, nu-ti vei cupara nimic pana cand se lanseaza Phenom3 si cam are dreptate.

Acum sa fie clar:
- Daca placa de baza e AM2+ atunci ai nevoie de DDR2. Daca e AM3 atunci e nevoie de DDR3. NU CONTEAZA CE VITEZA AU MEMORIILE, atata timp cat sunt suportate de placa de baza. diferentele sunt nesemnificative si nu se simt in utilizarea de zi cu zi. Poti sa-ti cumperi cele mai ieftine memorii DDR3, pentru ca la ce utilizezi pc-ul nu vei avea nevoie de OC. Cele mai multe placi suporta chiar DDR3 1066. Dai 200 lei pe 2 gb 1600 dar cu 330 iti cumperi 4gb 1333.
- Chiar si cu coolerul stock nu es incalzeste asa tare, deci ia un cooler din lista data de Victor.Andrey si gata. Din nou, daca nu faci OC ti-ar ajunge si coolerul stock. Daca citesti in specificatii la cooler-ul Scythe extreme vei vedea oricum ai lua-o nu e mai mare de 130cm, si deci mai ai pana la 170cm 40 mm.
- Nu ai ce vorbii de performanta la placi integrate, pentru ca nu sunt facute pentru jocuri, te vei putea juca Counterstrike sau alte jocuri vechi, eventual ceva mai noi pe rezolutii mici si setarile pe low. Diferenta dintre placile de baza e chipsetul placii; 790/750 vs 785/710, Cu 790 poti debloca core-uri dar daca ai direct quad nu te prea intereseaza. De dragul comparatiei da, 4200 e mai buna ca 3300.

#67
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
M-am prins ce vroia sa spuna Victor...
OK,ramin pe cea ieftina,placa ce are HD4200 si nu,nu ma joc,de asta am ales video integrat.
Aleg aceasta placa pentru ca are memorii la 1600.Cind m-am referit la OC am luat exact specificatiile placilor de baza,cele de mai sus:la una se spune ca suporta 1600 dar si 1800 insa cu OC iar la cealalta nu e clar daca este 1666 sau 1600 prin OC cert este ca suporta 1333 direct.
Nu ma intereseaza deblocari ca voi lua quad direct.
Asadar e buna alegerea celei cu chipset 785...Restul sint alese toate.
PS:trebuia sa fi citit mesajele ca eu am spus:platforma este AM3 si memoriile DDR3...Coolerul stock la ce nu incalzeste prea tare?Eu nu am auzit la nimeni sa spuna ca e suficient acel cooler,ba dimpotriva se recomanda schimbarea lui.
Dilema era 3300 vs 4200,790 vs 785 si 1600 vs 1333...merita platforma mai scumpa?

Edited by danghetau, 13 November 2009 - 19:47.


#68
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am dat mare parte din componente si vreau sa va intreb:ce e mai bun dintre Kingmax (cele din linkul de mai sus) si OCZ Platinum?
Ambele sint DDR3 la 1600MHz si CL7.
Conform codurilor de pe ele,nici unele nu se potrivesc cu cele specificate de placa de baza...dar ca marca si capacitate sint acceptate.

Edited by danghetau, 16 November 2009 - 09:45.


#69
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Merita kitul de memorie cel mai ieftin. La RAM conteaza in primul rand cantitatea, apoi calitatea. Asa ca mergi pe varianta cea mai ieftina.

LE: cat despre viteza, numai in benchmarkuri conteaza timpii si frecventa RAM-ului. Diferentele de 5% sunt insesizabile in aplicatiile uzuale. In aplicatiile uzuale, Windows Vista sau 7 se va misca mult mai bine pe cel mai ieftin kit de 4GB fata de cel mai scump/exotic/overclockabil kit de 2GB.

Edited by Dic1, 16 November 2009 - 16:53.


#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
In conditiile in care placa suporta memorii cu frecventa de 1600/1333/1066 sa inteleg ca e acelasi lucru daca pun 2x2Gb indiferent de frecventa memoriilor?
Eu m-am referit la kituri/memorii identice ca specificatii pina acum,nu am comparat 4Gb Kingmax cu 2Gb OCZ.
Si apropo,latentele nu conteaza?Eu cred ca nu e chiar asa...conteaza absolut tot.

Edited by danghetau, 16 November 2009 - 18:57.


#71
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
eu am luat acele kingmax pentru ca mi-au placut cum aata in primul rand :))

790 vs 785 ...diferenta consta in bani (mai ales in cazul tau )

3300 vs 4200 ...mica, insezizabila, am tesat pana acum NFS U2, merge in 1024x768 la setari maxime, fara AA si Vsync, Quake 4 rezolutie HIgh(exista si Ultrahigh).

referitor la coolerul stock(din fabrica) al procesorului si temperaturile mari pe care le inregistreaza unii pot fi din mai multe motive
- montarea gresita a coolerului
- "imbatranirea" pastei termoconductoare.
- caldura mare in casa si carcasa prost ventilata.
- + Overclocking.
Eu unul nu pot sa cred ca Ati sau Intel isi permit sa puna coolere proaste pe procesor, proaste in sensul ca mentin o temperatura mai mare cu 10-20grade mai mult decat specificatiile.

Daca folosesti calcul doar pentru muzica , filme , Office (word excell) sa stii ca procesorul meu este deblocabil  si face fata cu brio la toate, din pacate nu am placa video dedicata ca sa-l pot forja la maxim. :)

le: spune-ne te rog cam cati bani vrei sa investesti in calculator, aproximativ, si i-ti vor face baietii un calc beton :), te va tine lejer 3-5ani daca nu te joci (peste 5 ani va fi uzat moral ca vechiul meu Athlon Xp2200+)

Edited by victor.andrey, 16 November 2009 - 23:33.


#72
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008

View Postvictor.andrey, on 16th November 2009, 23:26, said:

790 vs 785 ...diferenta consta in bani (mai ales in cazul tau )

le: spune-ne te rog cam cati bani vrei sa investesti in calculator, aproximativ, si i-ti vor face baietii un calc beton :), te va tine lejer 3-5ani daca nu te joci (peste 5 ani va fi uzat moral ca vechiul meu Athlon Xp2200+)
vai,am lasat impresia ca-s un sarac,ca n-am letcaie in buzunar,nu?esti al doilea care spune asta... :clapping: Ideea e ca aleg componentele in functie de raportul pret/calitate/necesitati.In primul rind ma interesa daca deblocarea se face doar cu 790 sau merge si cu 785 pentru ca nu renteaza sa iau o placa cu 790 pentru a pune pe ea un X4,nu?
Am studiat problema si mi-am facut o configuratie iar in functie de raspunsurile primite (uneori pe linga subiect) am schimbat pe unde a fost cazul.Nici cei din magazinele online nu eu fost consecventi in raspunsuri,la aceeasi intrebare (copy-paste) au raspuns opus...
Eu am intrat pe comentariile celor care au cumparat aceleasi componente cu cele pe care vreau si eu sa le iau si multi spun ca raportat la alte coolere aftermarket,cele stock sint proaste;unii au deblocat X2 atit cu 785 cit si cu 790 asa ca tine de procesor.
Cred ca voi lua un X2 550BE si in functie de rezultate voi face upgrade la X4 955BE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate