Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#73
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 reluportocaliu, on 10th September 2010, 10:24, said:

Asta e o solutie destul de scumpa, mai ales daca ai suprafata mare de protejat. Daca nu vrei sa investesti multi bani in gard exista o solutie. Cauta un servis, vorbeste cu un mecanic de acolo si roaga-l (a se citi plateste-l) sa-ti opreasca uleiul de motor de la schimbul masinilor cu motor pe benzina si relativ noi. Eu am ramas impresionat de cum arata lemnul tratat astfel!

Repet, asta daca nu vrei sa bagi bani multi in tratamentul lemnului!

:peacefingers:
Atat de impresionat incat trebuie sa repeti operatiune de 2 ori pe an.E dragoste eterna....ai inceput cu el cu el (uleiul),ramai pana ia gardul calea gratrelor sau a focului de tabara.
Relu sa nu te superi....

#74
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Nu, nu ma supar! :peacefingers:

Pe mine nu m-ar deranja sa dau o bere in fiecare an pt cativa litri de ulei daca nu vreau sa investesc mult in gard.

Trebuie sa precizez ca am fost impresionat ca nu ma asteptam sa iasa asa bine cu uleiul de masina, nu ca ar intrece la frumusete lacul sau baitul de lemn.

Si chiar trebuie reinoit tratamentul asa des? eu credeam ca uleiul asta e aproape vesnic, drept dovada fiind gardurile alea negre, date cu ulei ars de la vechiile dacii, care se pare ca arata bine (ca integritate!) dupa mult timp.

Oricum, la jde metri liniari de gard, e totusi o solutie ieftina, si arata bine, am vazut cu ochii mei si mai mult, asa cred ca am sa fac si eu, momentan.

Acum apare o intrebare: daca este dat cu ulei de motor, ulterior mai poate fii tratat cu altceva, gen bait, lac sau ramane Castrol pana la moarte?! :)



LE Asta-i raspunsul la intrebarea mea de mai sus: ai inceput cu el cu el (uleiul),ramai pana ia gardul calea gratrelor sau a focului de tabara. ?

Edited by reluportocaliu, 10 September 2010 - 10:30.


#75
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 reluportocaliu, on 10th September 2010, 11:28, said:

Nu, nu ma supar! :peacefingers:

Pe mine nu m-ar deranja sa dau o bere in fiecare an pt cativa litri de ulei daca nu vreau sa investesc mult in gard.

Trebuie sa precizez ca am fost impresionat ca nu ma asteptam sa iasa asa bine cu uleiul de masina, nu ca ar intrece la frumusete lacul sau baitul de lemn.

Si chiar trebuie reinoit tratamentul asa des? eu credeam ca uleiul asta e aproape vesnic, drept dovada fiind gardurile alea negre, date cu ulei ars de la vechiile dacii, care se pare ca arata bine (ca integritate!) dupa mult timp.

Oricum, la jde metri liniari de gard, e totusi o solutie ieftina, si arata bine, am vazut cu ochii mei si mai mult, asa cred ca am sa fac si eu, momentan.

Acum apare o intrebare: daca este dat cu ulei de motor, ulterior mai poate fii tratat cu altceva, gen bait, lac sau ramane Castrol pana la moarte?! :)



LE Asta-i raspunsul la intrebarea mea de mai sus: ai inceput cu el cu el (uleiul),ramai pana ia gardul calea gratrelor sau a focului de tabara. ?
Argumentul meu contra uleiului uzat ramane acelasi,inestetic(chiar dupa 2-3 saptamani de la aplicare),poluant (calea reciclarii nu este alpicarea in natura ci inapoi la rafinarii,fabricanti de uleiuri).Cred ca s-a vorbit destul pe topic despre asta.Bunicul meu,care a fost dulgher schimba gardul odata la 5-6 ani,in afar de stalpi care erau din stejar,nefolosind niciodata nimic la tratarea scandurii care ulterior ajungea in vatra de facut paine.Pacat ca nu l-am intrebat niciodata serios care au fost motivele....

#76
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

 bricolator, on 9th September 2010, 17:45, said:

Sadolin-base,din belsug.Se va usca oricum.daca timpul iti permite poti sa dai pe urma si 2 maine de sadolin extra,urmand ca in primavara dupa ce s-a uscat sa mai dai o mana....
Azi am fost sa cumpar....mama ce de produse pentru grunduirea gardului....si preturi :death:
Citesc instructiunile....la toate....se aplica doar pe lemn cu umiditatea sub15-18%!!! Ori lemnul meu este proaspat...nu e uscat! Nici uleiul de in (am citit fisa tehnica) nu suporta lemnul ne-uscat!!! Eu ce fac acum....????


 reluportocaliu, on 10th September 2010, 10:24, said:

Cauta un servis, vorbeste cu un mecanic de acolo si roaga-l (a se citi plateste-l) sa-ti opreasca uleiul de motor de la schimbul masinilor cu motor pe benzina si relativ noi. Eu am ramas impresionat de cum arata lemnul tratat astfel!
Hai sa-ti spun din experienta: Casuta asta de la munte are 32 ml gard pe spate si 20ml pe fata. La cel de 20 se lucreaza acum, va fi nou. Cel din spate este tot lemn, dat cu ulei de motor folosit(mai negru asa...) Tine in timp foarte bine, vecinii mi-au spus ca au asa de 30 ani!
Dar:- daca te atingi de el te murdaresti pe haine si se ia greu la spalat.
- cu timpul a capatat o nuanta verzuie, semn ca pe el cresc licheni.
- am incercat sa-l vopsesc si dupa 1 an s-a exfoliat!
Merge pentru un gard mai putin vizibil si in zona necirculata, la strada nu!


 Astrul, on 10th September 2010, 01:57, said:

Pentru tratamentul lemnului, e o solutie la butoi frantuzeasca 3v3.
Merge bine si cu sare de bor.
Am "gogalit" si nu am gasit detalii, furnizori pt 3v3...Ma poti ajuta cu un PM?

#77
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 doina-manuela, on 10th September 2010, 20:25, said:

Azi am fost sa cumpar....mama ce de produse pentru grunduirea gardului....si preturi :death:
Citesc instructiunile....la toate....se aplica doar pe lemn cu umiditatea sub15-18%!!! Ori lemnul meu este proaspat...nu e uscat! Nici uleiul de in (am citit fisa tehnica) nu suporta lemnul ne-uscat!!! Eu ce fac acum....????
Scandura in momentul in care este scoasa din stiva si pusa in gard,intr-o singura saptamana isi pierde cam jumatate din umiditatea de surplus si ajunge in jur de 17-20% umiditate.Umiditate care permite orice fel de tratament.

#78
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
@bricolator M-am linistit...merci mult! :kisstogether:

#79
sfc

sfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.06.2005
Am citit acest topic si inca sunt un pic in ceata. Si la mine grinzile si popii de lemn nu sunt uscate. Acestea cu ce solutie(fungo -bactericida) se dau. E bun "Bios wood" de care se spunea mai inainte? Se poate aplica pe lemnul "verde"?Pot da cu sulfat de cupru in zonele ascunse?Sau sare de bor? Unde as gasi asa ceva?
Si  inca o intrebare:momentan lemnul nu are crapaturi. Cum pot mentine (atat cat se poate)integritatea lor.?Acolo unde este aparent, cu ce-l pot proteja sa nu crape acum cand este "verde"?

#80
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 sfc, on 20th September 2010, 13:25, said:

Am citit acest topic si inca sunt un pic in ceata. Si la mine grinzile si popii de lemn nu sunt uscate. Acestea cu ce solutie(fungo -bactericida) se dau. E bun "Bios wood" de care se spunea mai inainte? Se poate aplica pe lemnul "verde"?Pot da cu sulfat de cupru in zonele ascunse?Sau sare de bor? Unde as gasi asa ceva?
Si  inca o intrebare:momentan lemnul nu are crapaturi. Cum pot mentine (atat cat se poate)integritatea lor.?Acolo unde este aparent, cu ce-l pot proteja sa nu crape acum cand este "verde"?
Nu-ti fa probleme,lemnul de la noi (cu fibra mai putinn densa) crapa si mai crapa pentru ca la grinzi si capriori de obicei este si miezul copacului,nu ar trebui dar in 70% din cazuri asa este.

#81
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Care sunt pasii in vopsirea sageacului?

#82
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
ce parere aveti de produsul ECOLASURE EXTRA ! vad ca scrie pe net pe unde il gasesc lazura groasa pe baza de apa, si impregnant pentru lemn. Nu-mi dau seama ce este lazura asta (impregnant), ca nu e nici lac nici bait !
Vad ca proprietati :
# rezistenta la UV
# pune in evidenta structura naturala a lemnului
# asigura protectia contra factorilor atmosferici si biologici(fungi, ciuperci, insecte, albastreala)

Ma intereseaza pentru pazie.

Edited by XAN, 21 September 2010 - 17:35.


#83
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 cosmin_sn, on 21st September 2010, 15:22, said:

Care sunt pasii in vopsirea sageacului?
1 slefuire superficiala pentru indepartarea asperitatilor
2 desprafuire completa
3 imbibare cu substante ce protejeaza lemnul
4 aplicare de straturi din materialul ales pentru finisare(cum ce si cate...vezi pe prospectul produsului)

#84
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Multumesc.bricolator

#85
mariancristian_mc

mariancristian_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008
Daca mai urmareste cineva acest subiect. Penrtu carii eu am folosit insecticid, dat cu vermorelul (tatal meu a fost inginer la chimizare). Voi da si cu o solutie ignufuga, ieftina, luata de la Arabesque. popular am auzit ca se dadea cu apa si sare pentru ignifugare si ulei de motor pentru daunatori, dar nu puteai sa le folosesti pe amandoua.
Dar problema mea este sageacul care a stat 2 ani in soare si capriorii sunt usacati-uscati. Urmaza sa imbrac sageacul cu lambriu PVC, dar as da cu ceva si capriorii si astereala, sa hranesc lemnul si sa fieprotejat. Dupa care acopar cu lambriu, deci nu va mai intra in contact cu soarele. Intrebarea mea este: cu ce sa dau capriorii din exterior?

#86
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

 mutulica_41, on 4th November 2009, 05:23, said:

Barbarian si bobo: nu gresiti nici unul dar nu e buna comparatia, CFR-ul e la garla dupa tunurile lui Necolaiciuc ala sau cum il cheama care isi astepta extradarea din SUA, cum sa dea CFR-ul cu ceva de calitate pe mii de km de cale ferata, cand el e dator la bugetul statului cu o cisterna de bani??? de stalpii aia ce sa mai vb, i-am prins in copilarie cand erau peste tot ...

Ati incercat vreodata sa bagati un cutit, topor sau drujba intr-o traversa de la CFR?! O sa aveti o mare surpriza  :naughty:

Traversele de cale ferata sunt printre putinele alemente  de lemn corect tratate din Romania...in rest toata lumea face dupa ureche.

Impregnarea lor se face in vacuum la temperatura ridicata. Astfel lemnul absoarbe o cantitate foarte mare de substanta si are o durata de viata foarte mare.

Pentru cine vrea sa se documenteze, poate arunca un ochi si aici:  w w w .cfr.ro/jf/romana/2000_4/impregnarea.htm

#87
ravenn82

ravenn82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2011
Buna ziua,
eu am folosit o solutie denumita tytan, sau ceva de genu pentru lemnul (capriori si astereala )unei viitoare mansarde- solutia e si la Metro si o gaseam si la Unimat, am aplicat-o cu vermorelul
Dar problema mea e ca am dat de ceva urme  de carii inainte de aplicarea acestei solutii.
cum pot "repara" problema aparuta, vreau o solutie testata, deoarece urmeaza sa izolez zona si nu mai pot interveni asa usor ulterior (sub vata si rigips)

#88
avparamul

avparamul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.02.2005

 gigidinchitila, on 9th May 2011, 14:00, said:

...Pentru cine vrea sa se documenteze, poate arunca un ochi si aici:  w w w .cfr.ro/jf/romana/2000_4/impregnarea.htm

Salut,
Are cineva idee de unde pot cumpara creozot ? Vreau sa-l dau cu pistolul pe un gard de lemn de brad facut acum o luna... Nu va tine 32 de ani dar 10 cred ca da si pe urma fac altul.

#89
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Salut,

Pentru un planseu de lemn peste care se va turna beton (6 cm ), iar dedesubt izolatie ( vata bazaltica ) si rigips, ce solutie de protectie a lemului imi recomandati/. Lemnul a stat afara, neacoperit cca. 1 an.
Merci.

#90
traktor_cerber

traktor_cerber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2011
Salut sunt neculai din vaslui, caut o solutie pt tratarea lemnului intr-un solar.
    Ma intereseaza tratarea lemnului impotriva umiditatii.
    MULTUMESC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate