Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#55
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 doru_constantiniu, on 28th October 2009, 23:51, said:

[...] Este disponibila in mai multe culori. [...]
Mai ții minte ce alte culori mai sînt disponibile? Există și incolor?

#56
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007
Da, am vazut verde, maro, galben, incolor.
Eu am ales verde ca sa se vada pe unde am dat. M-am gandit ca o sa dau pe bucati (asa a si fost) si de-aia am zis sa iau colorat, sa nu ramana portiuni netratate sau sa nu dau vreo portiune de 2 ori. Pe urma m-am gandit ca poate ar merge ca in partile vizibile (capetele capriorilor, intradosul strasinii) sa dau cu chestia asta verde si peste cu lac, eventual lac fungicizat. Nu cred ca ar arata rau, dar trebuie sa ma gandesc intai ce culoare fac la fatada, sa nu fac fatada rosie si capriorii verzi... (era un exemplu, sa nu credeti ca am ceva cu ungurii)

#57
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 doru_constantiniu, on 8th November 2009, 21:37, said:

Da, am vazut verde, maro, galben, incolor.
Eu am ales verde ca sa se vada pe unde am dat. M-am gandit ca o sa dau pe bucati (asa a si fost) si de-aia am zis sa iau colorat, sa nu ramana portiuni netratate sau sa nu dau vreo portiune de 2 ori. Pe urma m-am gandit ca poate ar merge ca in partile vizibile (capetele capriorilor, intradosul strasinii) sa dau cu chestia asta verde si peste cu lac, eventual lac fungicizat. Nu cred ca ar arata rau, dar trebuie sa ma gandesc intai ce culoare fac la fatada, sa nu fac fatada rosie si capriorii verzi... (era un exemplu, sa nu credeti ca am ceva cu ungurii)
poti sa faci si asa,mai ales ca ungurii au trecut la mov,pentru partea de streasina si pazii...
Pentru partile de lemn expuse la soare,ploaie,etc.,folosirea laculrilor este numai o solutie estetica de moment.Pelicula de lac va crapa foarte repede.
Iluzia cu lacul de barci care rezista pe ambarcatiuni este doar o himera.Lacul acela rezista doar pentru ca barca sta tot timpul in apa si nu se usuca niciodata.
Exista de acum baituri(lazururi) pentru toate buzunarele,diferenta dintre ele este doar timpul in care trebuie repetat tratamentul,asta in caz ca ne dorim ca acel lucru sa ramana frumos si peste 20 de ani.

#58
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
As face o remarca: lacul aplicat peste 3 maini de bait tine ft bine, nu mai penetreaza fibra, pt ca e imbibata de bait ( impregnent protectiv, colorat sau nu) deci nu mai crapa pelicula asa usor ca si cand e aplicat direct, esti de acord? daca nu, eu deja am testat, am lucrari de cativa ani, foisoare, mobilier de gradina din lemn, etc, si spun ca e altceva, decat lac direct pe lemn

#59
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 mutulica_41, on 9th November 2009, 10:48, said:

As face o remarca: lacul aplicat peste 3 maini de bait tine ft bine, nu mai penetreaza fibra, pt ca e imbibata de bait ( impregnent protectiv, colorat sau nu) deci nu mai crapa pelicula asa usor ca si cand e aplicat direct, esti de acord? daca nu, eu deja am testat, am lucrari de cativa ani, foisoare, mobilier de gradina din lemn, etc, si spun ca e altceva, decat lac direct pe lemn
Am incercat si eu,la altii si doar la insistenta lor si a tinut aproape 1si 1/2 ani dupa care in 2-3 luni nu a mai crapat ci pur si simplu a devenit praf.A fost doar o experienta si de atunci nu am mai incercat.Poate in zone protejate de bataia soarelui sa tina..Mie sincer nici nu imi plac solutiile care modifica aspectul natural al lemnului.Si la mine in curte muncesc ca robul de 2 ori pe an sa tratez mobilierul de teak cu ulei din acela ce se gaseste (banuiesc ca e de in si un pic de culoare sa semene cu teak),dar nu ma deranjeaza....Oricat de imbibat ar fi(si Teak-ul suge al naibii de greu),tot nu tine mai mult de 1/2 an,dar aspectul nu s-a schimbat prea mult in 6 ani.Poate la un moment dat se va subtia de la fiecare slefuire fina,cu care incep tratamentul.:)

#60
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Mai stii cu ce produse ai aplicat? poti sa le numesti sau sa le descrii pe scurt? Eu nu contest ce spui, dar hai sa vedem daca vb de acelasi fel de mere...ca exista si mere padurete, dar tot mere sunt...!

#61
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 mutulica_41, on 9th November 2009, 18:29, said:

Mai stii cu ce produse ai aplicat? poti sa le numesti sau sa le descrii pe scurt? Eu nu contest ce spui, dar hai sa vedem daca vb de acelasi fel de mere...ca exista si mere padurete, dar tot mere sunt...!
A fost 1 strat sadolin base(nu pe baza de apa) si 2  straturi de sadolin extra.ce am propus eu.Peste asta a venit proprietarul cu un lac din olanda,luat de la un atelier de barci si a vrut sa i se aplice. Cam 160 ml de mana curenta din stejar in curte + cateva jardiniere din rasinoase.
Asta s-a intamplat in 2000,de atunci nu am mai repetat experimentul.Doar am reslefuit balustradele si am mai dat cu 1 strat de S E.De aici neincrederea mea cand vine vorba de lacuri pentru exterior.

#62
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc pt precizari, acum m-am linistit...Nu esti primul care critica marfa olandezului (Sadolin face parte din brandul Sikkens) Dar nu e corect nici sa-i bagi pe toti in acceasi oala, ' e multe' calitati pe piata, nu cu toate se intampla asta
Am uitat sa-ti spun: uleiul de in sicativat e o solutie depasita moral, in nici un caz tratament anticarie, as spune ca muncesti cam mult si nu nu prea se justifica ce faci cu uleiul ala; cu un produs performant munca asta ai face-o la cativa ani odata, si ai si tratament anticarie, si fungicizat, si culoare, eventual, parerea mea...

Edited by mutulica_41, 10 November 2009 - 10:20.


#63
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 mutulica_41, on 10th November 2009, 10:15, said:

Multumesc pt precizari, acum m-am linistit...Nu esti primul care critica marfa olandezului (Sadolin face parte din brandul Sikkens) Dar nu e corect nici sa-i bagi pe toti in acceasi oala, ' e multe' calitati pe piata, nu cu toate se intampla asta
Am uitat sa-ti spun: uleiul de in sicativat e o solutie depasita moral, in nici un caz tratament anticarie, as spune ca muncesti cam mult si nu nu prea se justifica ce faci cu uleiul ala; cu un produs performant munca asta ai face-o la cativa ani odata, si ai si tratament anticarie, si fungicizat, si culoare, eventual, parerea mea...

Lacul nu era de la Sikkens(as fi vazut),si de sadolin chiar am fost multumit,lemnaria de pe casa mea este data cu acest produs si inca nu i-a venit timpul de improspatare.Dupa ani am inceput sa cumpar diferite produse,fara sa fiu sfatuit de cineva in prealabil.
Uleiul doar il banuiesc ca ar fi de in,ca pe bidon scrie teak ol.e un prudus suficient de ieftin cumparat de la supermarket.Din cate cunosc si am vazut,uleiul este singurul care nu modifica aspectul lemnului,fara sa fie nus ce tratament,ce-i drept teakul cred ca nu are nevoie.nu spun ca as face din asta o meserie,dar la mine merge.clar nu vorbesc de uleiul ars,sau cel de transformator care nu se mai poate fura de la renel.
Pentru interior am experimentat ceva spre disperarea meseriasului care in timpul de lucru este restaurator de obiecte din lemn la muzeu.In mansarda am vrut sa pastrez lemnul natur,dar fara ca el sa se inchida la culoare in timp.Se pare ca pana acum am reusit(6 ani).Am dat peste grinzile,clestii si stalpii proaspat slefuiti cu 1 strat de lazur alb subtire,aproape imperceptibil dupa uscare si pe urma cu 2 straturi de lazur incolor.
Pentru cine e interesat se poate incerca,daca vrei sa faci si un tratament mai serios atunci folosesti un impregnant cu substante active puternice.
Pe mine subiectul ignifugare de barne si grinzi si etc,m-a interesat o perioada,dar atatea informatii contradictorii am primit incat tind sa cred ca ignifugarea cea mai buna este un sistem automat de pulverizare a apei in caz de incendiu.ba ca trebuie in imersie,ba ca trebuie pulverizat,ba pensulat.si pe umra vine si vestea proasta:oricum nu este o solutie definitiva,in max 2 ani trece efectul(asa e?).In cazul acesta ce se intampla cu elementele de lemn care raman inglobate si numai sunt la vedere?

#64
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 bobodinvs, on 4th November 2009, 18:25, said:

Poti relua propozitia aceasta,insa fara a folosi ''etc'', ci sa pui tot ce stii tu pt a completa lista?
Multumesc frumos anticipat.
Poi io stiu ce sa-timai spun, mai era ceara, dar pe asta nu o folosea taranul, asta mai mult la case nobiliare si in general pentru interioare. Oricum cred ca iese mai scumpa decat metodele moderne, si inainte de vreo sarbatoare se dadea iar cu ceara si se freca cu o carpa pana lucea, deci trebuie ingrijit.

Pentru gard, banca de afara, sindrile sau alte lucruri exterioare cred ca cea mai aplicata metoda era inlocuirea  :lol: in general astea se considerau "consumabile", pana la urma nimic nu tine vesnic.  :)

Aici mai jos este un tabel interesant:
http://en.wikipedia....iki/Wood_polish
Cu asta ma si retrag din discutie, ca deja ma cam depaseste  :)

#65
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Salut!
Cer si eu ajutorul cu un sfat.
In noiembrie-decembrie anul trecut am terminat structura de lemn a acoperisului, si am montat tabla.
Cind imi recomandati sa tratez lemnul din interior (capriorii, cosoroaba, popii, astereala): acum in primavara, sau sa astept pina in toamna sa se usuce lemnul?
Mentionez ca structura e din brad ud la momentul montarii.

Multumesc!

#66
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010

 bricolator, on 10th November 2009, 12:50, said:

Lacul nu era de la Sikkens(as fi vazut),si de sadolin chiar am fost multumit,lemnaria de pe casa mea este data cu acest produs si inca nu i-a venit timpul de improspatare.Dupa ani am inceput sa cumpar diferite produse,fara sa fiu sfatuit de cineva in prealabil.
Uleiul doar il banuiesc ca ar fi de in,ca pe bidon scrie teak ol.e un prudus suficient de ieftin cumparat de la supermarket.Din cate cunosc si am vazut,uleiul este singurul care nu modifica aspectul lemnului,fara sa fie nus ce tratament,ce-i drept teakul cred ca nu are nevoie.nu spun ca as face din asta o meserie,dar la mine merge.clar nu vorbesc de uleiul ars,sau cel de transformator care nu se mai poate fura de la renel.
Pentru interior am experimentat ceva spre disperarea meseriasului care in timpul de lucru este restaurator de obiecte din lemn la muzeu.In mansarda am vrut sa pastrez lemnul natur,dar fara ca el sa se inchida la culoare in timp.Se pare ca pana acum am reusit(6 ani).Am dat peste grinzile,clestii si stalpii proaspat slefuiti cu 1 strat de lazur alb subtire,aproape imperceptibil dupa uscare si pe urma cu 2 straturi de lazur incolor.
Pentru cine e interesat se poate incerca,daca vrei sa faci si un tratament mai serios atunci folosesti un impregnant cu substante active puternice.
Pe mine subiectul ignifugare de barne si grinzi si etc,m-a interesat o perioada,dar atatea informatii contradictorii am primit incat tind sa cred ca ignifugarea cea mai buna este un sistem automat de pulverizare a apei in caz de incendiu.ba ca trebuie in imersie,ba ca trebuie pulverizat,ba pensulat.si pe umra vine si vestea proasta:oricum nu este o solutie definitiva,in max 2 ani trece efectul(asa e?).In cazul acesta ce se intampla cu elementele de lemn care raman inglobate si numai sunt la vedere?


Drept sa va spun eu nu as folosi NICIODATA  lacul sau produse similare la exterior !!!  Lacul nu da voie lemnului sa respire in nici un fel ! Formeaza o crusta si la cele mai mici fisuri apa intra sub ea si inegreste lemnul !  Problema e ca odata intrata umezeala sub lac ...nu mai iese decat cu smirghel  !!!
  La interior se foloseste bait protectiv colorat sau incolor+ lac cu diluare pe apa , sau "vopsea " pt. lemn cu baza de diluare apa , niciodata solventi sintetici !
Pt carii sau mucegai ,se foloseste  acid boric diluat ( e incolor)  garantat 100% . Logic ca si sulfatul de cupru e o solutie pt Romanica , mai la indemana .
   Orice tratament pt lemn , nu este ETERN !   Mai trebuie repetat dupa 4-5 ani , fara ulei ars si fara lac . Folositi doar produse tip bait protector transparent...stiu ca e mai scump dar lemnul TREBUIE SA RESPIRE ...altfel va treziti ca aveti scandura lucioasa de la lac la suprafata...si neagra pe sub lac
de la mucegai  !!!



L.E.

 forumeanu, on 19th March 2010, 18:05, said:

Salut!
Cer si eu ajutorul cu un sfat.
In noiembrie-decembrie anul trecut am terminat structura de lemn a acoperisului, si am montat tabla.
Cind imi recomandati sa tratez lemnul din interior (capriorii, cosoroaba, popii, astereala): acum in primavara, sau sa astept pina in toamna sa se usuce lemnul?
Mentionez ca structura e din brad ud la momentul montarii.

Multumesc!
Eu personal as astepta mai prin' vara sa se mai usuce lemnul..mai iese apa din el si absoarbe mai usor eventualele tratamente .
Bine ar fi daca ai da o solutie de acid boric cu pistolul inainte de a da impregnantul pt. lemn  ...colorat sau transparent..
    Am vazut ceva pe piata....Bochemit parca...si pe forum era ceva despre Bochemit

Edited by raduk, 21 March 2010 - 09:22.
postări consecutive


#67
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Ce solutii propuneti pentru grinzile din poza?



Attached File  Casa_martie_2010_005.jpg   732.17K   431 downloads

Eu ma gandeam sa il slefuiesc , si apoi lacuit.

Cum ar fi cel mai bine pentru o protectie maxima a lemnului si un aspect cat mai frumos?

#68
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Am citit tot topicul si nu am regasit situatia mea, deci va rog sa ma sfatuiti...
Saptamana asta fac un gard de lemn, in zona de munte, cu multa umezeala. Ulucile nu sunt din lemn uscat.
Dilema este: il las pana la primavara sa se usuce, sau il protejez de pe acum cu "ceva" :helpsmilie:
Daca ma sfatuiti sa-l protejez, cu ce anume?
Multumesc anticipat!

#69
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 doina-manuela, on 9th September 2010, 17:04, said:

Am citit tot topicul si nu am regasit situatia mea, deci va rog sa ma sfatuiti...
Saptamana asta fac un gard de lemn, in zona de munte, cu multa umezeala. Ulucile nu sunt din lemn uscat.
Dilema este: il las pana la primavara sa se usuce, sau il protejez de pe acum cu "ceva" :helpsmilie:
Daca ma sfatuiti sa-l protejez, cu ce anume?
Multumesc anticipat!
Sadolin-base,din belsug.Se va usca oricum.daca timpul iti permite poti sa dai pe urma si 2 maine de sadolin extra,urmand ca in primavara dupa ce s-a uscat sa mai dai o mana....

#70
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

 bricolator, on 9th September 2010, 17:45, said:

Sadolin-base,din belsug.Se va usca oricum.daca timpul iti permite poti sa dai pe urma si 2 maine de sadolin extra,urmand ca in primavara dupa ce s-a uscat sa mai dai o mana....
Multumesc....sadolin e super, am mai folosit vopsea de interior...
Tamplarul care monteaza gardul a zis sa nu-l dau cu nimic, iar tamplarul care confectioneaza a zis sa-l dau cu ulei de in... :wacko: Iar mie nu-mi se pare OK nici o varianta....
Sper sa tina vremea cu mine!

#71
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru tratamentul lemnului, e o solutie la butoi frantuzeasca 3v3.
Merge bine si cu sare de bor.

#72
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009

 bricolator, on 9th September 2010, 16:45, said:

Sadolin-base,din belsug.....

Asta e o solutie destul de scumpa, mai ales daca ai suprafata mare de protejat. Daca nu vrei sa investesti multi bani in gard exista o solutie. Cauta un servis, vorbeste cu un mecanic de acolo si roaga-l (a se citi plateste-l) sa-ti opreasca uleiul de motor de la schimbul masinilor cu motor pe benzina si relativ noi. Eu am ramas impresionat de cum arata lemnul tratat astfel!

Repet, asta daca nu vrei sa bagi bani multi in tratamentul lemnului!

:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate