Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#91
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 traktor_cerber, on 19th June 2012, 11:44, said:

Salut sunt neculai din vaslui, caut o solutie pt tratarea lemnului intr-un solar.
    Ma intereseaza tratarea lemnului impotriva umiditatii.
    MULTUMESC.
exista tratament care rezolva definitiv aceasta problema.solutia costa cam 15 Ron pentru 1 mp de lemn tratat.dar rezista o viata intreaga.

#92
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

Quote

....sadolin e super, am mai folosit vopsea de interior...
Tamplarul care monteaza gardul a zis sa nu-l dau cu nimic, iar tamplarul care confectioneaza a zis sa-l dau cu ulei de in... :wacko: Iar mie nu-mi se pare OK nici o varianta....
Sper sa tina vremea cu mine!


Am vazut un documentar pe Discovery in care dadeau cu ului de in pe instrumentele muzicale, pentru a nu se usca excesiv lemnul si abia apoi se dadeau cu lac.

#93
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Uleiul de in e fix zero la un gard expus.
In mai putin de un an se duce tot.
Sadolinul in schimb te costa de plangi pentru un gard.
Si nedat cu nimic, un gard din cel mai slab material (brad) tot te tine 10-15 ani....

#94
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 cretu22, on 24th June 2012, 10:50, said:

Uleiul de in e fix zero la un gard expus.
In mai putin de un an se duce tot.
Sadolinul in schimb te costa de plangi pentru un gard.
Si nedat cu nimic, un gard din cel mai slab material (brad) tot te tine 10-15 ani....

sau nu :console:
in zona mea, la munte, unde gaterul e la fiecare poarta (deci lemn este) situatia pare sa infirme cele spuse de tine
toate parcelele sint imprejmuite cu garduri de lemn brad/ molid. cine isi permite pune stilpi de stejar. aceiarezista cca 10ani sau mai mult.
ce e din rasinos rezista max 3 ani.
zic asta din proprie experienta. la mine a rezistat cam 3 sezoane si trebuie sa il schimb(lemn netratat)
cabana in schimb e din birne tratate cu chhimicale de la kober (extra parca si apoi yacht) lacul expus la soare garantat crapa. in zonele protejate de uv este in stare excelenta.
la interior am lambriu de pin pe care am hotarit sa il las natur, cel putin pt moment.
am si ceva wc facut din osb de 12mm direct expus la intmperii, un sezon ne protejat, apoi acoperit cu un strat de ceva lazur primit ca donatie. momentan se tine bine. era de asteptat.
deci, diverse tipuri de lemn, diverse comportamente in timp. concluziile le trageti voi
cius  :peacefingers:

#95
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
uleiul de creozot se obtine in cocserii prin epurarea gazului de cocs!
luati-va gandul de la el - nu mai avem cocserii in RO!!!

DAR MAI ALES ESTE EXTRAORDINAR DE CANCERIGEN!!!
(in niciun caz nu bagi pensula in el, iar sa-l tii mereu langa casa ta, inseamna ca vrei sa scapi de toti!)

#96
rhadamanthin

rhadamanthin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2005
Salut. A folosit careva Oil Protect 612 pentru tratarea si protectia lemnului?

De pe site-ul prod.:

OilProtect 612: Tratament pentru exterior protectia completa a lemnului impotriva cariilor, insectelor si ciupercilor

    Realizeaza tratamentul complet si finisajul final al lemnului
    Incolor - aparenta catifeleta - hidrofug
    Economie maxima deoarece tratamentul anticarii si finisajul se realizeaza cu un singur produs intr-o singura trecere

#97
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am de dat o pazie si dupa mai multa documentare m-am gandit la : 4-5 straturi de bait 2-1 de la spor.

initial vroiam sa dau si cu lac dar se pare ca asta crapa si se vede urat.

asa ca am inlocuit lacul cu 1-2 straturi de bait 2-1 care cica are rol si de grund.

suprafata e expusa la soare/ploaie, e pe sud-vest et 2.

e corect?

#98
tiberiughioca

tiberiughioca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2013
Cam la aceeasi solutie am ajuns si eu, msn2. Un strat de ulei de in, lasat apoi cel putin o saptamana sa intre bine in lemn si apoi mai multe straturi de bait 2 in 1. Uleiul de in l-am dat initial pentru un consum mai redus de bait. Insa cred ca era bine sa dau inaintea uleiului de in cu acid boric pentru protectia impotriva insectelor asa cum s-a discutat mai devreme... Pacat ca abia acum am aflat asta. Oricum aceasta solutie este valabila pentru suprafete relativ mici si nu pentru garduri lungi ca altfel te usuca la buzunar. Plus ca un gard e muuult mai expus la ploaie si soare decat o magazie spre exemplu.

#99
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Fratilor, am de montat o dusumea, brad (molid), de grosime 20-21 mm, cu ce as putea sa o tratez pentru rezistenta suplimentara in timp, si contra foc, poate chiar si pentru fungicide in acelasi timp, daca exista asa ceva ?

Desi s-a vorbit mult aici despre diverse solutii, s-a facut referire mai mult la lemnul care sta la exterior, ma gandesc ca cel de interior este ceva mai usor de protejat.
Ulterior o sa dau pe dusumea cu un lac ceva, dunpa montaj, doar pe fata.

Multumesc,

Edited by tavktm, 18 March 2014 - 19:10.


#100
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Eu am ignifugat toata casa cu o solutie cumparata de la o firma din Timisoara. Solutia se numeste Setistop,nu miroase si este buna pt toate cele...plus ca si buna la pret.

#101
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Uleiul de in nu face nici o protectie, rolul lui este de a intarzia lemnul sa lucreze ( sa crape) Daca aplici ulei de in si apoi impregnant, acesta din urma nu va reusi sa se impregneze bine in lemn, deci culoarea si efectul final vor fi modificate, poate si protectia lemnului, pt ca un impregnant de calitate e si antifungic si antibacterie.
Pt zone de trafic, doar finsajul bicomponent ( poliuretanic) are viata mai lunga. Mai exista si niste uleiuri pt dusumele, am vazut intr-un bar, arata bine, dar era aplicat de curand, nu stiu cat de rezistente sunt.
In general, un finisaj de calitate te usuca la buzunar, pt ca pretul exprima o calitate, numai ca cei care nu se pricep la astea nu inteleg de ce, dar toata lumea intelege dif de pret la masini, smartfonuri, tablete, pantofi, imbracaminte...
la vopsele, exista dif de calitate la rasini si aditivii care o compun. Rasina acrilica are mai multe preturi, in f de furnizor, una e sa iei de la Dupont care investeste in tehnologie pentru reducerea poluarii si alta e sa iei din China, unde au probleme imense cu poluarea, iar angajatii muncesc pt un sac de orez...Am dat doar un exemplu.

#102
Morsa

Morsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2011
Salut!
Am o problema relativ diferita fata de tot ce s-a discutat pana acum pe forum - l-am citit cap-coada inainte sa scriu aici.
Am cumparat un mobilier de baie (baza pt chiuveta) realizat din placaj "gros" - nu din MDF, si protejat (si probabil coloat) prin baituire. Lemnul nu este lacuit, arata foarte bine, "brut", insa am 2 probleme.
1. Marginile nu au fost slefuite dupa taiare, si au ramas foarte rugoase. Sunt date cu acelasi bait ca si "fatza" mobilierului, insa ma tem ca aerul umed din baie va putea ataca mai usor lemnul pe aici. Voiam sa aplic o protectie suplimentara a acestor margini de jos si de sus (care la montarea chiuvetei nu vor mai fi deloc vizibile). Eu m-am gandit sa aplic un strat subtire de clei pt lemn (aracet). E bine absorbit de lemn si stiu ca nu e afectat de umezala, iar estetica nu conteaza. Aveti cumva o idee mai buna - sau imi puteti spune daca ideea mea e ok?
2. Unul din peretii dulapiorului va fi la 3 cm de margiea cazii de baie. Oricat de atenti am fi, nu e posibil sa nu-l stropim fooooaaaarte des. Ma intrebam daca exista vreo solutie care se poate aplica - fie acum, fie periodic o data pe an, sa spunem, pt a proteja lemnul.

Multumesc!!!

Edited by Morsa, 07 April 2014 - 22:38.


#103
muscania

muscania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Am si eu o dilema, am un gard din lemn(70ml)  l-am dat cu grund (emex), nu stiu cu ce sa-l dau in continuare vopsea sau bait?

#104
mandgeo

mandgeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2006
Intrebare... impregnarea cu bidineaua/pensula/vermorelul se face pe o singura parte a scandurii sau pe ambele parti?
In momentul de fata am capriorii montati pe casa si astereala batuta. Sa stropesc cu vermorelul doar in interior, sa dau pe exterior sau ambele :D ?
Ca solutie m-am cam hotarat la Proxilin, de la Policolor. Am cautat Tytan 4F pe net, dar nu am prea gasit pe langa mine (prin Bucuresti), iar preturile sunt tare variate...

Multam.

#105
mandgeo

mandgeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2006
Si... e paguba daca ploua pe astereala proaspat impregnata?

#106
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Salutare tuturor.

Doresc sa acopar fatada unei case cu lambriu de lemn pentru a realiza o fatada ventilata. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum ar fi mai bine de protejat lemnul pentru a rezista mai bine in timp, dar nici sa nu stau in fiecare an la vopsit.

Multumesc anticipat de ajutor.

#107
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 vast, on 03 august 2014 - 12:29, said:

Doresc sa acopar fatada unei case cu lambriu de lemn pentru a realiza o fatada ventilata. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum ar fi mai bine de protejat lemnul pentru a rezista mai bine in timp, dar nici sa nu stau in fiecare an la vopsit...

Bios Wood Total da costa ceva dar merita. Eu il folosesc ptr lemnul de la piscine.

#108
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
cred ca acest produs este foarte bun
http://www.setico.ro...ugant/index.php

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate