Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#127
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!

am la tara un gard de lemn, nimic fancy.
acum 2 ani l-a dat tata cu ulei ars.
acum ma bate gandul sa-l inveselesc putin, sa dau fie o vopsea, fie un lac, DAR
... si acum vine intrebarea: Pot sa dau peste uleiul ala, lac sau vopsea?

Multumesc!

#128
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
orice dar nu lac

#129
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!

Din cauza unei erori de proiectare/executie am stalpii de lemn de la garaj (20cmx20cm) mereu umeziti si un inceput de putrezire.
A fost facuta fundatia lor doar pana la nivelul solului de atunci ci nu mai inalta sub forma unor cuzineti. Mai tot timpul in jurul lor este umezeala de la apa pluviala sau zapada.
Exista vreo varianta pt ai proteja, eventual inveli cu o membrana cu crampoane?
Sau doar vatianta de ai suspenda temporar prin popi de fier, taiati de la baza 30 cm si apoi turnat beton.

Attached Files


Edited by Ditian, 19 July 2016 - 18:44.


#130
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ce alta firma are o culoare apropiata de Kober 3 in 1 - COGNAC ?Ma intereseaza varianta cea mai ieftina

#131
tev96

tev96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2010
As vrea sa reconditionez polita de la semineu, este din lemn de stejar masiv, ce ar trebui sa aplic sa reziste la caldura si scantei?
Lacul vechi il voi da jos cu un smirghel, cred ca e un lac de mobila (nu din comert). As dori sa evidentiez mai mult fibra lemnului.

Attached Files



#132
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Savana 2in1 pentru gard sau Kober 3in1 lac protector extra?
Lambriul va fi cumparat de la un magazin de bricolaj (deci va fi uscat) iar capriorii sunt 'verzi' (acoperis nou).
Multumesc.

#133
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Azur mai bine :)

#134
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Pai as da si cu azur asta, nu e bai, dar sa fie bun si culorile sa fie faine.
Din pacate la Sadolin (de asta as fi dat ca toata lumea zice ca e cel mai bun) si Oskar, nu am gasit o nuanta care sa imi placa, adica wengele e mai mult gri iar maro e spre roscat, asa ca singurele culori de pe paletar care mi-au placut au fost cele de la Savana si Kober. :(


#135
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am dat cu Savana pe o magazie din osb. Nu imi place cum se comporta in timp. Iar la culori, am luat prima data o cutie mica si am facut teste.

#136
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
vopseaua pe osb arata ca dracu..oricare ar fi ea...

#137
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
E lac pe baza de alchidice, nu vopsea. Si nu arata cum zici tu, mie unu imi place :) Nu aici bateam cu discutia, ci la slaba calitate de la Savana, de kober nici sa nu mai vorbesc.

#138
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Am achizitionat recent o casa (Iunie 2016) cu finisaje terminate in Septembrie 2015, dar la rosu a fost gata undeva prin 2014. Lemnul din pod nu a fost tratat de catre constructor, cu toate ca arhitectul a specificat necesitatea ignifugarii in documentatiile tehnice. Cand am intrat in pod am tratat personal lemnul anticari, antimucegai si ignifugare cu Setistop, dar se pare ca pe cateva lemne (popi, scoabe, grinzi, capriori, astereala) a mai ramas ceva scoarta de copac (partial, doar pe cate o muchie). Evident ca tratamentul dat de mine cu velmorelul (vreo 120 l de solutie, data in 3 runde) nu a penetrat scoarta respectiva, iar acum am observat ca am cari si larve sub aceasta scoarta (se auzeau destul de puternic seara cum rodeau din lemn). Posted Image

Am continuat eliminarea scoartei cu mijloace mecanice (cutit/dalta + ciocanel), larvele au fost omorate cu cutitul, iar carii si praful rezultat in urma mancarii lemnului (fecale, oua, rumegus etc.) a fost aspirat cu aspiratorul. Ulterior am pensulat foarte bine, in 3 transe, fiecare bucata de lemn afectat cu solutie Bochemit Plus in dilutie 1:5 cu apa; am introdus cu seringa si ac in fiecare gaura de car acceasi solutie, pt. siguranta, iar lemnul care avea multe gauri l-am incalzit cu foen-ul foarte puternic (carii mor la temperaturi de peste 60C).

Acum continui decopertarea podelei podului pentru a putea decoji toate scoartele ramase in urma constructie podului si pentru a le trata individual cu solutie speciala pt. lemn afectat de cari, urmand sa cumpar si un spray insecticid si probabil si un aparat ultrasunete si o lampa UV (sper ca daca mai ramane pe vreo undeva vreun car sau daca iese vreo insecta din larve sa o pot "nimici" ulterior astfel).

Daca cineva are experiente similare, il rog sa posteze aici din experient, eventual un sfat sau o sugestie.

Stima si mare atentie la inspectarea lemnului din spatiile construite!

P.S.: Aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GJfiu0boN9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] se observa (cu greu) cum am gasit si omorat cu cutitul o larva de car aflata sub scoarta de pe muchia unei grinzi de 20x10 cm.

Attached Files



#139
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Am construit langa casa o aplecatoare din lemn. O voi folosi in mod special pentru adapostirea masinii si pe post de foisor in lunile de vara, sau cand vremea este suficient de calda.
Este  facuta din patrati de lemn de 8 pe 8 si am acoperit-o cu scandura, iar peste ea am pus tigla metalica, urmeaza jgheaburi si burlane, deci ca la carte. Este ca in imaginea de mai jos (nu i-am facut inca poze) sau foarte asemanator cu garajul lui Ditian din postul de mai sus, doar ca in stanga am peretele casei, de care este si lipita, iar in fata, spate si lateral dreapta este deschisa. Lungime = 10 m, latime = 3.7 m. Din fata si din laterala dreapta bate ploaia cam tot timpul, deci ma interseaza sa protejez in mod deosebit aceste zone, de aceea vreau sa fac ceva bun de la inceput pentru ca nu vreau ca in 5-10 ani sa fiu nevoit sa daram si sa o iau de la inceput pt ca s-a facut praf lemnul.
Am dat o mana de ulei de in (am citit ca ar fi foarte bun pentru lemn si mult mai economic decat baitul), vreau sa mai dau o mana si apoi sa ii dau cu lac. Dupa partea cu uleiul de in sunt cam nedumerit. Lemnul arata foarte bine asa cum este, nu as vrea sa il inchid la culoare, eventual foarte putin.
Acum intrebarea : dupa al doilea strat de ulei de in, mai este nevoie de altceva - gen lazura sau grund sau bait, sau pot da lacul si atat ? Cate maini de lac si, mai important, de care (sunt 1000 de feluri de lac) ? La culoare as opta pentru incolor, ma intereseaza ce producator are cel mai bun raport calitate/pret.
Daca puteti sa imi explicati ca pentru copii ce face sau ce rol are fiecare substanta de mai sus si cat de necesare sunt. Am tot citit pe internet descrierile de la cam toate tipurile astea de substante si nu mi-e foarte clar ce rol are fiecare in tratarea lemnului sau care o exclude pe care.
Intrebarea este foarte serioasa, va rog sa nu ma luati la misto Posted Image , nu am mai avut de-a face cu acest domeniu. Nu este nevoie de compuneri si teorii, e de ajuns scurt si la obiect.

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 03 October 2016 - 14:18.


#140
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Scuze de raspunsul foarte intarziat. :(

Uleiul de in este un grund de impregnare care ajuta in rezistenta lemnului in timp. Practic, orice grund dealtfel, tine umiditatea la exterior si combate daunatorii. Intrucat cu timpul acest ulei "se duce", in special de la soarele direct din timpul verii si de la zapada din iarna, se recomanda a se aplica un nou strat anul urmator. Curatarea prealabila de praf si mizerie este necesara, eventual o noua smirgheluire fina acolo unde-i cazul.

Personal, pentru pilonii de la terasa am optat pentru alt tip de grund decat cel de in, dat in 2 straturi, urmat de alte 2 straturi de lac. Grundul ales de mine ar fi ceva mai rezistent decat cel de in si oarecum incolor. Intr-adevat, mi s-a inchis cam cu 2 nuante culoarea finala si nu prea mi-a placut asta, dar de-acum m-am obisnuit. Ce-am observat dupa primele ploi de anul trecut, imediat dupa lacuire: picaturile stateau pe lemn ca pe geam, eventual curgeau usor, de zici ca erau Photoshop-ate. :)

#141
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007
Salut ,
am facut un garaj si as dorii sa il dau cu lazura
la ce temperatura pot sa lucrez ?
nu vreau sa treaca mult timp , se invecheste lemnul
va multumesc

#142
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
scrie pe cutie? :)

#143
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Care ar fi cea mai buna solutie pentru tratat un lemn de brad la gard? Din ce vad, nu prea e recomandat lacul. Uleiul ars sincer nu prea imi place...

#144
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
poate asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tbvt6v24Chc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate