Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1027
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Voi sta 2 nopti la koln si 2 la Frankfurt.

1. Din Koln vreau sa vizitez intr-o zi Bonn sau Dusseldorf. Trebuie sa aleg intre ele. Ce-mi recomandati tinand cont ca distantele sunt cam aceleasi?
Vreau o vizita clasica, centrul orasului, o masa, o bere etc.
Exista vreo varianta mai eficienta ieftina de a ajunge din Koln in Bonn sau Dusseldorf inafara de tren care costa 10 Euro/pers one way?

2. La Frankfurt ajung la hotel pe la 15. Merita a doua zi sa merg pana in Heidelberg?
Asta insemna ca in Frankfurt imi ramane prima zi pana sera si ultima zi pana pe la 15 (la 18 este avionul). Este suficient? Nu ma intereseaza sa intru in muzee in interior.


Thanks

#1028
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 popovicias, on 19 septembrie 2012 - 16:18, said:

Voi sta 2 nopti la koln si 2 la Frankfurt.

1. Din Koln vreau sa vizitez intr-o zi Bonn sau Dusseldorf. Trebuie sa aleg intre ele. Ce-mi recomandati tinand cont ca distantele sunt cam aceleasi?
Vreau o vizita clasica, centrul orasului, o masa, o bere etc.
Exista vreo varianta mai eficienta ieftina de a ajunge din Koln in Bonn sau Dusseldorf inafara de tren care costa 10 Euro/pers one way?

2. La Frankfurt ajung la hotel pe la 15. Merita a doua zi sa merg pana in Heidelberg?
Asta insemna ca in Frankfurt imi ramane prima zi pana sera si ultima zi pana pe la 15 (la 18 este avionul). Este suficient? Nu ma intereseaza sa intru in muzee in interior.


Thanks

1. Eu recomand Dusseldorf. Este mai mare, mai cochet, mai placut. Da, exista o varianta mai ieftina: passul regional. Daca sunteti doi sau mai multi, iesiti mai bine si aveti si libertate de miscare.

2. Ar fi pacat sa nu mergeti si la Heidelberg. Frankfurt e mare, oricum nu puteti sa-l vedeti tot intr-o zi.

#1029
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003

 prizeereponse, on 11 septembrie 2012 - 15:52, said:

Stie cineva care ar fi optiunile de cazare ieftina in Germania?Vreau sa ma duc sa-mi caut o masina ,am de stat cam o saptamana si as vrea sa cheltui cat mai putin cu cazarea!Multumesc

Stie cineva care ar fi optiunile de cazare ieftina in Germania?Vreau sa ma duc sa-mi caut o masina ,am de stat cam o saptamana si as vrea sa cheltui cat mai putin cu cazarea!Multumesc

in ce zona ?

#1030
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007

 popovicias, on 19 septembrie 2012 - 16:18, said:


2. La Frankfurt ajung la hotel pe la 15. Merita a doua zi sa merg pana in Heidelberg?
Asta insemna ca in Frankfurt imi ramane prima zi pana sera si ultima zi pana pe la 15 (la 18 este avionul). Este suficient? Nu ma intereseaza sa intru in muzee in interior.


Thanks

Am fost la Heidelberg si mi-a placut, dupa mine merita , cu atat mai mult daca e frumos afara pentru ca e un loc perfect pentru plimbari! E intr-o vale, valea raului Neckar, se intinde pe dealurile de o parte si de alta a raului, multa verdeata, case foarte frumoase pe deal cu priveliste super, partea veche interesanta . Acum depinde de gusturi ,evident!

#1031
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 17.04.2006
A fost cineva la turnul de televiziune din Berlin? \
Cat e intrarea?

#1032
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Aici ai toate tipurile de bilete:

http://www.tv-turm.d...kets-preise.php

#1033
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 17.04.2006
Multumesc metalactual.
Cred ca noaptea e mai interesanta privelistea.

#1034
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 14.04.2010

 Sef-chenko, on 05 octombrie 2012 - 21:31, said:

Cred ca noaptea e mai interesanta privelistea.

Nici ziua nu e de lepadat... noaptea vezi luminite, ziua vezi Berlinul in splendoarea lui...

#1035
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 Engineer_xxl, on 05 octombrie 2012 - 23:36, said:

... ziua vezi Berlinul in splendoarea lui ...

Asta dacă nu e ceaţă. Noi în 2010 am prins o vreme de făcut copii, astfel că din Alexanderplatz turnul nici măcar nu se vedea tot. Era decembrie (vezi serialul de la pag. 40-41), şi am impresia că şi el va merge la Berlin tot cam pe-atunci.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 October 2012 - 04:27.


#1036
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 17.04.2006
Eu vreau sa merg cat mai repede, stau la mai putin de 300km.
Merci de informatii, poate urc si caateva poze dupa escaladare.

#1037
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 Sef-chenko, on 06 octombrie 2012 - 10:33, said:

Eu vreau sa merg cat mai repede, stau la mai putin de 300km.
Merci de informatii, poate urc si caateva poze dupa escaladare.

Până la urmă ce s-a întâmplat, ai fost la Berlin ? Mi-ar plăcea să văd poze proaspete !

Sănătate şi mulţumiri anticipate !

#1038
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004
Am si eu o intrebare:ceva posibilitati de cazare ieftina,in regim self catering, in zona granitei franco-germana (eventual mai catre sud-vestul Germaniei), chiar si zona granitei cu Elvetia exista?
M-ar interesa un apartament cu 2 camere (sau 2 camere separate) pt 5 pers pt final de august-1 saptamana.
Ceva sugestii de vizitat in zona respectiva (pe o raza de vreo 100km)? Unde am sanse de cazare mai ieftina:in zona germana sau franceza?
Multumesc.

#1039
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 17.04.2006

 OvidiuNS, on 14 decembrie 2012 - 18:55, said:

Până la urmă ce s-a întâmplat, ai fost la Berlin ? Mi-ar plăcea să văd poze proaspete !

Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Scuze de intarziere. Din pacate am fost relocat undeva in granita cu Olanda si deja era prea departe Berlinul, poate anul asta cand ma intorc in Germania.

#1040
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004
Cred ca ma voi orienta catre Freiburg im Breisgau, am gasit ceva cazare rezonabila in zona, intre 350-600E/sapt, apt cu 2 camere, am in "zona" Strasbourg,Basel, Zurich,Mulhouse, Baden Baden si Karlsruhe.Cred ca am ce face intr-o sapt,nu? :)
Info despre cazare: http://gloveler.com/...reiburg/1377620

#1041
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 marcopolo80, on 15 ianuarie 2013 - 17:51, said:

Cred ca ma voi orienta catre Freiburg im Breisgau, am gasit ceva cazare rezonabila in zona, intre 350-600E/sapt, apt cu 2 camere, am in "zona" Strasbourg,Basel, Zurich,Mulhouse, Baden Baden si Karlsruhe.Cred ca am ce face intr-o sapt,nu? Posted Image
Info despre cazare: http://gloveler.com/...reiburg/1377620

La Baden - Baden nu iti pune prea mari sperante; am venit de la Stugartt special pentru el si l-am vazut in maxim o ora (de fapt in afara de bai nu stiu ce ai putea vizita) si am plecat dezamagit. In Karlsruhe am trecut printr-un colt al lui dar nu mi-a "spus" nimic acel oras: mi s-a parut destul de "comunist" orasul: blocuri, blocuri.... blocuri (de, oras industrial)
Ti-as recomanda in schimb Sinsheim (daca nu e prea departe de tine) cu muzeul tehnicii: poti "pierde" linistit o zi acolo (te plimbi prin avioane, e un pavilion cu armament din al doilea razboi mondial, tot felul de masini, etc)

#1042
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 marcopolo80, on 15 ianuarie 2013 - 17:51, said:

Cred ca ma voi orienta catre Freiburg im Breisgau, am gasit ceva cazare rezonabila in zona, intre 350-600E/sapt, apt cu 2 camere, am in "zona" Strasbourg,Basel, Zurich,Mulhouse, Baden Baden si Karlsruhe.Cred ca am ce face intr-o sapt,nu? Posted Image
Info despre cazare: http://gloveler.com/...reiburg/1377620

super alegere! am fost in zona anul trecut, iar Freiburg este oricum un orasel foarte frumos. Ai tot felu' de activitati outdoor pe langa + celelalte orase din Germania, Elvetia si Franta, astfel incat o saptamana o sa para putin timp :)

Pe langa Basel, Strasbourg, Colmar si Zurich, eu recomand si Berna, Lucerna (Luzern) si Cascada Rinului de langa Schaffhausen, toate la sub 2 ore cu masina (presupunand ca luati vigneta de Elvetia si va deplasati pe autostrazi).

#1043
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004
Multumesc pt sugestii, m-ar interesa ce taxe de drum(vignete/taxa autostrazi-DN) ar trebui platite pt Elvetia si Franta pt 1 saptamana? Pt Elvetia trebuie pasaport? Ceva bine de stiut pt intalnirea cu vamesii elvetieni?

#1044
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 marcopolo80, on 16 ianuarie 2013 - 11:12, said:

Multumesc pt sugestii, m-ar interesa ce taxe de drum(vignete/taxa autostrazi-DN) ar trebui platite pt Elvetia si Franta pt 1 saptamana? Pt Elvetia trebuie pasaport? Ceva bine de stiut pt intalnirea cu vamesii elvetieni?

E ok si cu CI pentru Elvetia: http://www.mae.ro/tr...conditions/3692
Vigneta Elvetia era aproximativ 30 de euro, valabila un an calendaristic, pentru toate autostrazile.
In Franta, daca veti folosi drumurile nationale, nu trebuie sa platiti nicio taxa. Autostrazile sunt destul de scumpe. Aici iti poti calcula singur: http://www.autoroute...dex.htm?lang=en

Referitor la vamesii elvetieni, circula tot felul de povesti... Presupun ca e dupa noroc, de la trecere fara a fi bagat in seama pana la perchezitii foarte temeinice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate