Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#991
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012
ok, deci in mare parte m-am hotarat ce vreau, e zona Bavaria, cred ca 1 saptamana. acum problema e cazarea, deoarece in Munchen unde voiam initial sa am cartierul general e ffff scump. voi stiti ceva cazare ok si mai ieftina? sau pt acest circuit e mai bine sa stau in Munchen sau in alta parte? daca aveti ceva sugestii.....mersi
am inteles ca la Neuschwanstein nu prea e recomandat de vizitat in interior.....eu parca as vrea sa vad si interiorul daca tot merg pana acolo, dar pe de alta parte daca nu e nu stiu ce pot face altceva in timpul acela ( ex alt castel )

Edited by SOUSA, 22 August 2012 - 11:56.


#992
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
- poti sta 3 nopti in Grainau (o noapte pleaca de la 30 euro, pensiune totul ok) si faci zona.
- te muti apoi inca 2-3 nopti la Berchtesgaden pt zona respectiva.

Eu am fost anul trecut si am stat 4 nopti la grainau si 2 la Munchen (pt. Munchen).


aici cauti cazare: http://www.grainau.d...terkunft_suchen

Doar ca atentie: mie mi-au raspuns doar maxim 50%, dintre care multi aveau acupat. Deci pregateste-te sa trimiti zeci de emailuri (eu as trimite tuturor in prima instanta si vezi ce obtii). Faci o selectie dupa care ramai cu 5-6 dintre care sa alegi.

#993
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postpopovicias, on 22nd August 2012, 11:07, said:

- poti sta 3 nopti in Grainau (o noapte pleaca de la 30 euro, pensiune totul ok) si faci zona.
- te muti apoi inca 2-3 nopti la Berchtesgaden pt zona respectiva.
Eu am fost anul trecut si am stat 4 nopti la grainau si 2 la Munchen (pt. Munchen).
aici cauti cazare: http://www.grainau.d...terkunft_suchen
Doar ca atentie: mie mi-au raspuns doar maxim 50%, dintre care multi aveau acupat. Deci pregateste-te sa trimiti zeci de emailuri (eu as trimite tuturor in prima instanta si vezi ce obtii). Faci o selectie dupa care ramai cu 5-6 dintre care sa alegi.

multumesc de sugestie! :thumbup:
eu initial m-am gandit sa stau in Munchen si de acolo sa merg in imprejurimi, as fi preferat sa stau doar intr-un loc si de acolo sa merg sa vizitez, insa in Munchen e cam scump. ma gandeam ca poate stiti ceva cazare mai ieftina si aproape de Munchen sau intr-o zona de unde credeti ca pot vizita lejer imprejurimile cel mai probabil cu trenul ( ex Hohenschwangau, Neuschwanstein, Linderhof, Herrenchiemsee, Schleissheim,Nymfenburg + Munich Residenz, eventual Wieskirche ) .cam la astea m-am gandit, sper sa se poata vedea intr-o saptamana fara alergatura si doar bifat obiective.
ma uit acum pe site-ul de care ai zis. :thumbup:

#994
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Ai timp o saptamana pentru cele enumerate. Chiar daca Munchenul este mai scump, ramane cea mai buna varianta pentru cazare, daca esti legat de mijloacele publice de transport. Daca ai masina inchiriata/personala se schimba optica.

Neuschwanstein - este pacat sa nu vezi interiorul, indiferent ce spun alte persoane. Vei judeca tu la final. Aceste chestiuni nu se compara intre ele, nu se compara Neuschwanstein cu Versailles ( cum am auzit un "romanache categoria gibon" - patron de ceva boutique - vorbind in gura mare pe langa mine: "aaahh, Versailles este mai superior"....gramatica si infatuarea nefacand casa buna, evident ). Fiecare castel/palat/vila/cetate trebuie tratat/a in contextul lui/ei ( istoric, arhitectural, natural, etc. ).

Edited by metalactual, 22 August 2012 - 14:15.


#995
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostSOUSA, on 22nd August 2012, 13:34, said:

multumesc de sugestie! :thumbup:
, eventual Wieskirche ) .
atentie, la Wieskirche nu ajungi cu trenul; e doar sosea; posibil sa fie autobuze, dar nu stiu de unde se iau

#996
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
sfaturile mele sunt:
- pe cat posibil inchiriaza o masina. Eu am prins pret bun din Munchen. Probabil ca se poate si cu mijloacele de transport in comun, dar iti va fi mai greu. Nu stiu daca gara este langa obiectiv, poate nu, poate trebuie sa mai iei ceva, sa schimbi etc. Cand vizitezi o zona rurala atat de vasta e bine sa ai masina totusi.
- daca inchiriezi masina nu ai voie sa stai in Munchen. Nu este cel mai central pt. obiectivele dorite
- de asemenea daca vrei sa vezi zone diferite, este bine sa schimbi cazarea (nu stai 5-6 nopti in acelasi loc).
- bayern e mare. intr-o saptamana poti vedea eficient o mica parte, sa zicem obiectivele de top 10 si nu din tot bayernul.

#997
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postmetalactual, on 22nd August 2012, 13:15, said:

Ai timp o saptamana pentru cele enumerate. Chiar daca Munchenul este mai scump, ramane cea mai buna varianta pentru cazare, daca esti legat de mijloacele publice de transport. Daca ai masina inchiriata/personala se schimba optica.
Neuschwanstein - este pacat sa nu vezi interiorul, indiferent ce spun alte persoane. Vei judeca tu la final. Aceste chestiuni nu se compara intre ele, nu se compara Neuschwanstein cu Versailles ( cum am auzit un "romanache categoria gibon" - patron de ceva boutique - vorbind in gura mare pe langa mine: "aaahh, Versailles este mai superior"....gramatica si infatuarea nefacand casa buna, evident ). Fiecare castel/palat/vila/cetate trebuie tratat/a in contextul lui/ei ( istoric, arhitectural, natural, etc. ).

eu ma gandeam sa iau Bayern Pass ( ceva de genul ) si acolo e inclusa si intrarea la Neusch.....apoi sa nu-mi para rau ca am avut-o inclusa si nu am profitat...atunci voi include si interiorul in lista :peacefingers: .merci

View Postbogwol, on 22nd August 2012, 13:21, said:

atentie, la Wieskirche nu ajungi cu trenul; e doar sosea; posibil sa fie autobuze, dar nu stiu de unde se iau

ooops :confuzzled: ....o sa caut sa vad cam cat costa sa inchiriez o masina, daca e scump tare , raman la varianta cu trenul/ autobus.merci :thumbup:

View Postpopovicias, on 22nd August 2012, 13:28, said:

sfaturile mele sunt:
- pe cat posibil inchiriaza o masina. Eu am prins pret bun din Munchen. Probabil ca se poate si cu mijloacele de transport in comun, dar iti va fi mai greu. Nu stiu daca gara este langa obiectiv, poate nu, poate trebuie sa mai iei ceva, sa schimbi etc. Cand vizitezi o zona rurala atat de vasta e bine sa ai masina totusi.
- daca inchiriezi masina nu ai voie sa stai in Munchen. Nu este cel mai central pt. obiectivele dorite
- de asemenea daca vrei sa vezi zone diferite, este bine sa schimbi cazarea (nu stai 5-6 nopti in acelasi loc).
- bayern e mare. intr-o saptamana poti vedea eficient o mica parte, sa zicem obiectivele de top 10 si nu din tot bayernul.

ok, deci sa zicem ca voi gasi un pret ok la rent-a-car , atunci unde ar fi mai ok sa iau cazare? as prefera sa stau in cat mai putine locuri, nu in fiecare zi sa ma mut, dar accept sugestii ca vad ca esti cunoscator al zonei :peacefingers:

#998
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
am spus mai devreme unde as sta eu.
nu sunt cunoscator al zonei, dar am fost de cateva ori pe acolo.
eu am inchiriat ford b-max (masina mare) cu 50 euro/zi cu toate asigurarile incluse. Clasa mai mica gasesti mult mai ieftin.
calculeaza cat dai pe tren, autobuz etc etc. La masina mai adauga benzina/motorina si fa un calcul.
S-ar putea sa iesi mai ieftin cu trenul, dar nu se compara.
Acum bineinteles ca depinde de bugetul fiecaruia si cum isi doreste in vacanta sa faca.

#999
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postpopovicias, on 22nd August 2012, 14:33, said:

am spus mai devreme unde as sta eu.
nu sunt cunoscator al zonei, dar am fost de cateva ori pe acolo.
eu am inchiriat ford b-max (masina mare) cu 50 euro/zi cu toate asigurarile incluse. Clasa mai mica gasesti mult mai ieftin.
calculeaza cat dai pe tren, autobuz etc etc. La masina mai adauga benzina/motorina si fa un calcul.
S-ar putea sa iesi mai ieftin cu trenul, dar nu se compara.
Acum bineinteles ca depinde de bugetul fiecaruia si cum isi doreste in vacanta sa faca.

ok, am inteles.oricum multumesc mult pt amabilitate! :thumbup:

#1000
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cand mergi?

#1001
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostBursul, on 22nd August 2012, 15:44, said:

Cand mergi?

nu stiu exact. anul viitor as vrea, cel mai probabil iunie-iulie.
tu cand recomanzi?

Edited by SOUSA, 22 August 2012 - 17:40.


#1002
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmetalactual, on 22nd August 2012, 15:15, said:

Neuschwanstein - este pacat sa nu vezi interiorul ...
Subscriu !
E posibil ca din una din postările mele să se fi înțeles că nu merită vizitat pe interior. Pentru cine a înțeles așa, spun acum foarte clar:
Neuschwanstein merită vizitat pe interior !. În acel post făceam o comparație cu interioarele de la Linderhof, care îmi plac mie mai mult. Dar și Neuschwanstein e impresionant pe interior. Eu o să vizitez peste câteva zile ambele castele. Păcat că nu se poate fotografia.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 August 2012 - 17:42.


#1003
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostOvidiuNS, on 22nd August 2012, 16:41, said:

Subscriu !
E posibil ca din una din postările mele să se fi înțeles că nu merită vizitat pe interior. Pentru cine a înțeles așa, spun acum foarte clar:
Neuschwanstein merită vizitat pe interior !. În acel post făceam o comparație cu interioarele de la Linderhof, care îmi plac mie mai mult. Dar și Neuschwanstein e impresionant pe interior. Eu o să vizitez peste câteva zile ambele castele. Păcat că nu se poate fotografia.
Sănătate și tcb !

atunci asteptam informatii la " cald ". eu pe acest topic am citit ca mai multe persoane ziceau ca nu se prea merita interiorul lui Neusch...nu stiu daca si tu te numarai printre ei ca nu retin :rolleyes: . pai daca voi merge o sa incerc sa nu-l ratez :thumbup:
nu?? :confuzzled:  :confuzzled: ...ce pacat! :(

Edited by SOUSA, 22 August 2012 - 18:17.


#1004
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
E faina perioada aia!

Ce nu mi-a placut la Neuschwanstein e ca treci foarte repede dintr-o sala in alta. Daca te pasioneaza, de exemplu pictura, nu ai timp sa admiri exponatele! Nu cred ca a durat mai mult de 40 de minute toata vizita!

#1005
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nu va stresati cu pozele, timpul petrecut la interior ( acces doar cu ghid ) este de 30-40 min. peste tot:
Neuschwanstein, Hohenschwangau, Herrenchiemsee, probabil si Linderhof. Este ca pe banda rulanta, singura sansa ca tot puhoiul de lume sa vada castelele pe interior. Eu inteleg acest aspect si cred ca este cea mai corecta decizie...daca in acest extrem de scurt timp, fiecare cascator de gura aka noi toti, mai stateam sa facem poze iesea un balamuc de nedescris...o sa intelegeti la fata locului.

Cumparati acest blue-ray HD Neuschwanstein Linderhof Herrenchiemsee Schlösser und Leben König Ludwigs si nu o sa va para rau. Este cu mult peste ce am fi putut face noi la fata locului.

Pentru @sousa:
ai timp destul sa alegi varianta optima...la masina inchiriata pe langa pretul ei si combustibil, tine cont si de: taxe parcari, inclusiv la cazari + mai putina bere  :thumbdown:.
Daca nu vrei orasul Munich poti opta pentru masina, eu asa intentionez data viitoare dar voi sta/vizita doar localitati/castele/etc. mici.
Daca vrei si Munich atunci ori stai acolo ( sa nu te mai trambalezi ) ori faci un mixt: Munich cu transport public evident si restul cu masina inchiriata.

Edited by metalactual, 22 August 2012 - 20:37.


#1006
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmetalactual, on 22nd August 2012, 21:36, said:

... Este ca pe banda rulanta, singura sansa ca tot puhoiul de lume sa vada castelele pe interior ...
Asta e bine, merçi de informație  :peacefingers: !
Hai, gata, că la 5.20 tre' să fim la aeroport !

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 August 2012 - 20:47.


#1007
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostBursul, on 22nd August 2012, 17:39, said:

E faina perioada aia!
Ce nu mi-a placut la Neuschwanstein e ca treci foarte repede dintr-o sala in alta. Daca te pasioneaza, de exemplu pictura, nu ai timp sa admiri exponatele! Nu cred ca a durat mai mult de 40 de minute toata vizita!

nu sunt cunoscator, deci nu ma paioneaza in mod deosebit! :rolleyes:

View Postmetalactual, on 22nd August 2012, 19:36, said:

Nu va stresati cu pozele, timpul petrecut la interior ( acces doar cu ghid ) este de 30-40 min. peste tot:
Neuschwanstein, Hohenschwangau, Herrenchiemsee, probabil si Linderhof. Este ca pe banda rulanta, singura sansa ca tot puhoiul de lume sa vada castelele pe interior. Eu inteleg acest aspect si cred ca este cea mai corecta decizie...daca in acest extrem de scurt timp, fiecare cascator de gura aka noi toti, mai stateam sa facem poze iesea un balamuc de nedescris...o sa intelegeti la fata locului.
Cumparati acest blue-ray HD Neuschwanstein Linderhof Herrenchiemsee Schlösser und Leben König Ludwigs si nu o sa va para rau. Este cu mult peste ce am fi putut face noi la fata locului.
Pentru @sousa:
ai timp destul sa alegi varianta optima...la masina inchiriata pe langa pretul ei si combustibil, tine cont si de: taxe parcari, inclusiv la cazari + mai putina bere  :thumbdown:.
Daca nu vrei orasul Munich poti opta pentru masina, eu asa intentionez data viitoare dar voi sta/vizita doar localitati/castele/etc. mici.
Daca vrei si Munich atunci ori stai acolo ( sa nu te mai trambalezi ) ori faci un mixt: Munich cu transport public evident si restul cu masina inchiriata.

ai mare dreptate. la Versailles de ex era asa si a fost un haos total, nici nu puteai vedea ca lumea o incapere din cauza celor cu pozele.

ba da, vreau neaparat Munich :rolleyes: ....caut oferte oricum, ca mai este mult pana atunci. carnatii aia nemtesti nu merg fara bere :nonobad:
multu' :thumbup:

View PostOvidiuNS, on 22nd August 2012, 19:46, said:

Asta e bine, merçi de informație  :peacefingers: !
Hai, gata, că la 5.20 tre' să fim la aeroport !
Sănătate și tcb !

Concediu placut sa aveti!
eu astept review-urile si poze of course :peacefingers:

Edited by SOUSA, 23 August 2012 - 11:56.


#1008
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu as recomda evitarea lunilor iulie si august pentru concedii in Germania. Tot atunci intra in concediu majoritatea germanilor, mai ales in august, si e mult mai mare aglomeratia decat in alta perioada a anului.
eu mi-am facut ultimele 4-5 concedii in a doua jumatate a lunii iunie, fie in Italia, Austria sau Germania, si am prins vreme in general buna, mai putina aglomeratie si, important, inca preturi de extrasezon (in sezon se intra de la 1 iulie) la cazare, ceea ce poate conduce la economii sustantiale (150-250 euro) cu care poti face altceva, pentru ca e pacat sa te intorci cu bani acasa, nu? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate