Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#955
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostEngineer_xxl, on 16th August 2012, 11:20, said:

Eu am locuit pe langa Frankfurt un an de zile si intr-adevar Frankfurt e o idee mai saracacios in obiective de vizitat pt cine nu stie, dar recomand cu placere o vizita la Domul din Frankfurt si neaparat sa te sui in turn, am vazut ca nu prea multi stiu de asta si chiar se merita (sunt peste 300 de trepte de urcat in spirala ;)), o mica plimbarica pe malul Rhinului unde sunt ceva poduri interesante plus o plimbare in centru unde sunt foarte multe shop-uri renumite vor umple ziua.
In apropierea Frankfurtului la vreo 70 Km incepe valea Rhinului, este ceva ce dupa parerea mea nu trebuie ratat, ori cu masina ori cu o barca (sunt destule companii de croaziera). Recomand plecarea de la Ruedesheim (undeva mai in urma am si pus ceva poze de pe acolo) si neaparat sa vizitezi oraselul asta (e o urcare cu telescaunul pe deasupra viilor si sus vei avea o panorama extraordinara). Sunt multe de zis, dar eu nu as rata asta.
Bafta

super  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup: ...multumesc tare mult! :thumbup:

#956
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmetalactual, on 16th August 2012, 11:33, said:

Frumos cu hidrobicla pe lac, am vrut si eu, nu am mai avut timp din pacate....cat costa ?

Legat de vizitarea castelelor Neuschwanstein si Hohenschwangau intr-o singura zi, treaba merge unsa, foarte lejer.....daca faceti rezervare din timp, pe net - apasa aici.
Eu nu am platit pe net, folosind cardul, pentru ca eram la mustata cu timpul ( chiar am intarziat 5 min. ), am facut altceva: le-am scris pe adresa de e-mail ( o gasiti la "contact us" ) spunand ca vreau sa intru la orele X si Y dar ca nu stiu daca atunci au ghid in engleza. I-am rugat sa imi trimita lista cu toate orele la care au ghid in engleza, pentru cele doua castele, ca imi este tarsa sa fac rezervare pe net ( daca nu te prezinti poate debiteaza cardul cu taxa de rezervare: 1,80 eur/pers/castel ). Au raspuns imediat, mi-au si transmis rezervarea pentru cele doua castele, la 2 ore diferenta unul de celalalt - la limita totusi !!
A mers snur, fara aceasta rezervare ( cost: 7,20 eur, 2 castele, 2 pers. ) trebuia sa stam la coada cel putin 1h, erau peste 200 pers in soare. Bani bine cheltuiti, salvat picioare, nervi si timp ( trebuia sa prindem un anume tren la o anumita ora ). Altfel va enervati, cum a patit si @entity22.
Castelele merita cu varf si indesat, amandoua sunt impresionante, amplasarea in cadrul natural deosebita, doar ca esti ca pe banda rulanta - precizie germana. Zona mai are multe de oferit, Fussen-ul arata excelent, plus o tura prin munti cu telecabina sau pe jos, etc. As sta odata mai multe zile, cazat prin satuce, cu masina de mers.

costul barcii si hidrobiciletei nu este mare: nu mai stiu exact, dar cred ca e in jur de 5 euro 1/2 ora
la Neuschwanstein, daca l-ai vazut odata, nu merita sa mai pierzi timpul si alta data (din cate imi amintesc, doar vreo 3 camere sunt utilate in castel) fata de Hohenschangau pe care il revad cu placere de cate ori am ocazia.
Recomand in zona de vizitat si castelul/vila de la Linderhoff (dupa parerea meu cu mult peste Neuschwanstein, cu exceptia peisajului) precum si manastirea Wieskirche (patrimoniu Unesco)

#957
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012
cate zile ar trebui dedicate urmatoarelor orase? mentionez ca nu doresc sa vizitez muzee, decat poate ceva fff important....in rest principalele obiective . deci:

Munchen ( cu tot cu Neuschwanstein )
Stuttgart
Dusseldorf
Essen
Koln
Bonn
Dortmund

multumiri!sper ca nu v-am sacait ffff tare! :bigwhitegrin:

#958
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
In Koln numai vizitarea domului (care te va impresiona prin marimea lui) iti va lua cateva ore, mai ales daca va fi o zi mai aglomerata va trebui sa stai dupa fundul fosilelor care vor sa urce in turn (aprox 500 de trepte)... recomand ca de fiecare data cand ajungi intr-un oras sa mergi in Dom de altfel sa cauti berariile tipice germane (multe dintre ele produc berea lor proprie).

In Munchen recomand sa iei masa la beraria unde a tinut Hitler un discurs (imi scapa numele acum). Neaparat sa mananci carnati si carne de porc cum numai nemtii stiu sa o gateasca.

#959
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View Postbogwol, on 16th August 2012, 13:36, said:

costul barcii si hidrobiciletei nu este mare: nu mai stiu exact, dar cred ca e in jur de 5 euro 1/2 ora

Thx ! - o jumatate de ora as fi stat si eu, poate altadata...peisajul este deosebit.

Recomand in zona de vizitat si castelul/vila de la Linderhoff (dupa parerea meu cu mult peste Neuschwanstein, cu exceptia peisajului)...la Neuschwanstein, daca l-ai vazut odata, nu merita sa mai pierzi timpul si alta data (din cate imi amintesc, doar vreo 3 camere sunt utilate in castel)

Nu poti sa le compari, fiecare este deosebit in felul lui. Chiar m-a amuzat teribil un "domn bine", care-i spunea altuia din varful limbii "pfff, Versailles este cu mult peste"....sic....Sunt mai mult de 3 camere utilate  :D
Nu ai de ce sa-l mai vizitezi la interior, decat daca esti un mare admirator, insa in zona as mai merge candva. Inclusiv pentru Linderhof.

View PostSOUSA, on 16th August 2012, 13:40, said:

cate zile ar trebui dedicate urmatoarelor orase? mentionez ca nu doresc sa vizitez muzee, decat poate ceva fff important....in rest principalele obiective . deci:

Munchen ( cu tot cu Neuschwanstein )
Stuttgart
Dusseldorf
Essen
Koln
Bonn
Dortmund

multumiri!sper ca nu v-am sacait ffff tare! :bigwhitegrin:

View Postmetalactual, on 16th August 2012, 14:08, said:

Eu tot nu am inteles, vrei treburile astea in 6 zile sau mai multe ?

Eu in 2 zile am reusit "sa vad": Dortmund, Essen, Bochum, Werden si vila Hugel - a familiei Krupp ( intre Essen si Werden ).

Edited by metalactual, 16 August 2012 - 13:14.


#960
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
In apropiere de Frankfurt am Main, la Aschaffenburg: Schloss Johannisburg, Pompejanum, Schloss Schonbusch.

#961
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Calatoria Munchen - Fussen (Neuschwanstein) dureaza 2 ore cu trenul. Daca dimineata la prima ora esti la castel, ai timp dupa-masa si seara sa vezi Munchen-ul.
Recomand o plimbare din centru pana la turnul chinezesc, iar seara daca nu e innorat sa urci in turnul de televiziune!
Eu zic sa sari peste Stuttgart, e un oras industrial si nu prea merita vazut.

#962
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBursul, on 16th August 2012, 14:45, said:

Eu zic sa sari peste Stuttgart, e un oras industrial si nu prea merita vazut.


Daca esti pasionat de animale, eu recomand cu toata responsabilitatea gradina zoologica din Stuttgart (Wilhelmina se numeste) - e cea mai buna pe care am vazut-o, chiar mai buna (dupa parerea mea) decat cea de la Viena care de cativa ani ia mereu locul intai in topul gradinilor zoo din europa.

De asemenea se poate vizita muzeul Mercedes si muzeul Porsche.

#963
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Corect, numai ca omul nu vrea sa vada muzee :P Cel putin asa a zis!

#964
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostEngineer_xxl, on 16th August 2012, 11:51, said:

In Koln numai vizitarea domului (care te va impresiona prin marimea lui) iti va lua cateva ore, mai ales daca va fi o zi mai aglomerata va trebui sa stai dupa fundul fosilelor care vor sa urce in turn (aprox 500 de trepte)... recomand ca de fiecare data cand ajungi intr-un oras sa mergi in Dom de altfel sa cauti berariile tipice germane (multe dintre ele produc berea lor proprie).

In Munchen recomand sa iei masa la beraria unde a tinut Hitler un discurs (imi scapa numele acum). Neaparat sa mananci carnati si carne de porc cum numai nemtii stiu sa o gateasca.

ehe, cine stie, stie! multumesc! :thumbup: ....tre' sa caut sa vad cum ii zice la beraria aia

@ metalactual....m-am gandit la unul din urmatoarele circuite :

Munchen+ Fussen+ Stuttgart.....si daca ar mai putea intra ceva din acea zona ar fi super ( poate Elvetia, cum parca a sugerat cineva de aici ) SAU
Dusseldorf+Koln+Bonn+Essen...si daca ar mai putea intra ceva pe langa, daca nu , e suficient si atat. Dar zicea cineva ( Bursul ) cum ca Stuttgart-ul ar fi un oras industrial, ma mai documentez, si probabil daca nu are nu stiu ce obiective de vazut il voi sari.

deci, UNUL din aceste circuite , in 6 zile. inca nu stiu exact care, deocamdata ma documentez, de aceea am si scris aici ca voi sigur stiti mai bine ca mine care din aceste 2 circuite ar merita si in primul rand, daca e realista ideea mea ( adica combinatia de orase ) si eventual sa-mi mai dati si alte idei. :thumbup:

View PostBursul, on 16th August 2012, 13:29, said:

Corect, numai ca omul nu vrea sa vada muzee :P Cel putin asa a zis!

pai muzeele nu ma prea pasioneaza deoarece nu sunt cunoscator, insa parca unul dintre Mercedes si Porche as vizita, de curiozitate. insa nici nu stiu pe care l-as alege  :rolleyes: .la muzeele astea chiar nu m-am gandit

Edited by SOUSA, 16 August 2012 - 15:25.


#965
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostSOUSA, on 16th August 2012, 16:22, said:

ehe, cine stie, stie! multumesc! :thumbup: ....tre' sa caut sa vad cum ii zice la beraria aia

@ metalactual....m-am gandit la unul din urmatoarele circuite :

Munchen+ Fussen+ Stuttgart.....si daca ar mai putea intra ceva din acea zona ar fi super ( poate Elvetia, cum parca a sugerat cineva de aici ) SAU
Dusseldorf+Koln+Bonn+Essen...si daca ar mai putea intra ceva pe langa, daca nu , e suficient si atat. Dar zicea cineva ( Bursul ) cum ca Stuttgart-ul ar fi un oras industrial, ma mai documentez, si probabil daca nu are nu stiu ce obiective de vazut il voi sari.

deci, UNUL din aceste circuite , in 6 zile. inca nu stiu exact care, deocamdata ma documentez, de aceea am si scris aici ca voi sigur stiti mai bine ca mine care din aceste 2 circuite ar merita si in primul rand, daca e realista ideea mea ( adica combinatia de orase ) si eventual sa-mi mai dati si alte idei. :thumbup:



pai muzeele nu ma prea pasioneaza deoarece nu sunt cunoscator, insa parca unul dintre Mercedes si Porche as vizita, de curiozitate. insa nici nu stiu pe care l-as alege  :rolleyes: .la muzeele astea chiar nu m-am gandit

ca zona de munte e mult mai frumos in partea cu Berchtesgaden(am fost si la Garmisch si la Fussen). Daca mergi in zona Garmisch-Fussen sa urci pe Zugspitze(cel mai inalt munte din Germania, chiar pe granita cu Austria), exista o varianta cu Zugspitzbahn din Garmisch(trenulet cu cremaliera pe o parte din drum - parca asa ii zice pe romana) si ultima parte cu telecabina apoi coborarea cu alta telecabina pana la Eibsee(un lac de langa unde e frumos) si apoi inapoi cu trenuletul. Repet, la Neuschwanstein castelul nu o sa se vada ca-n poze de jos pentru ca e in renovare.

De la Fussen e foarte aproape Austria(zona Tirol) , la fel si de la Garmisch (la o ora e Innsbruck) iar la 40 de min cu autobuzul de Berchtesgaden e Salzburg si de acolo se poate merge in Salzkammergut. Iti sugerez sa cauti pe google Konigsee si Obersee (zona Berchtesgaden), sunt 2 lacuri superbe, Kehlsteinhaus(aka Eagle's Nest).

Beraria aia din Munchen se cheama Hofbrauhaus.

Acum depinde cat de pe fuga esti in stare sa le vezi. Adica de ex orase precum Heidelberg sau Rothenburg, chiar si Nuremberg se pot face intr-o zi (fara muzee sau vazut chiar toate obiectivele posibile, doar ce-i mai important, centrul istoric, d-astea), e obositor ,eu de ex rezist si imi place sa merg pe jos de dimineata pana seara cu pauza de pranz si rezist la transferuri multe, drumuri, etc dar e obositor.

#966
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postentity22, on 16th August 2012, 15:28, said:

ca zona de munte e mult mai frumos in partea cu Berchtesgaden(am fost si la Garmisch si la Fussen). Daca mergi in zona Garmisch-Fussen sa urci pe Zugspitze(cel mai inalt munte din Germania, chiar pe granita cu Austria), exista o varianta cu Zugspitzbahn din Garmisch(trenulet cu cremaliera pe o parte din drum - parca asa ii zice pe romana) si ultima parte cu telecabina apoi coborarea cu alta telecabina pana la Eibsee(un lac de langa unde e frumos) si apoi inapoi cu trenuletul. Repet, la Neuschwanstein castelul nu o sa se vada ca-n poze de jos pentru ca e in renovare.
De la Fussen e foarte aproape Austria(zona Tirol) , la fel si de la Garmisch (la o ora e Innsbruck) iar la 40 de min cu autobuzul de Berchtesgaden e Salzburg si de acolo se poate merge in Salzkammergut. Iti sugerez sa cauti pe google Konigsee si Obersee (zona Berchtesgaden), sunt 2 lacuri superbe, Kehlsteinhaus(aka Eagle's Nest).
Beraria aia din Munchen se cheama Hofbrauhaus.
Acum depinde cat de pe fuga esti in stare sa le vezi. Adica de ex orase precum Heidelberg sau Rothenburg, chiar si Nuremberg se pot face intr-o zi (fara muzee sau vazut chiar toate obiectivele posibile, doar ce-i mai important, centrul istoric, d-astea), e obositor ,eu de ex rezist si imi place sa merg pe jos de dimineata pana seara cu pauza de pranz si rezist la transferuri multe, drumuri, etc dar e obositor.

:thumbup:  :thumbup: ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre beraria aia? adica cum sa ajung la ea?
chiar ma gandeam sa leg si Salzburgul de primul circuit. nu vreau chiar sa fug de colo-colo , de la un obiectiv la altul doar ca sa le bifez, insa nici nu vreau sa pierd timpul aiurea stand intr-un loc sau sa stau 3 ore la masa de pranz. si eu la fel, imi place sa merg de dimineata pana seara pe jos chiar daca asta implica multa oboseala.
cate chestii faine sunt de vizitat si prin Germania, problema e cu lipsa timpului. :confuzzled: nu stii pana cand e castelul in renovare? si cam care ar fi cea mai buna perioada de vizitat Germania?
multumesc tare mult pt idei, mi le-am notat deja :thumbup:
oare cum ar fi mai ok, sa am baza in Munchen si de acolo sa merg in celelalte orase sau sa-mi iau cazare in fiecare oras ( sau sa le grupez ? ) ?

Edited by SOUSA, 16 August 2012 - 16:39.


#967
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Beraria e la la 500 m de centru orasului (Marienplatz), o gasesti pe Google Maps. Cred ca e mai bine sa te cazezi in fiecare oras pe care-l vizitezi. Daca vei avea cazarea in Munchen vei pierde mult timp cu transportul.

#968
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSOUSA, on 16th August 2012, 12:27, said:

multumesc frumos pt raspuns @ metalactual, denky, entity22. :OK:
@ denky...deci sa combin Koln+ Bonn+ Dusseldorf+ Essen.....e ok 6 zile? oare ar mai intra ceva in acest circuit?
si Munchen+ Zurich+Nurmberg....aici trebuie sa mai pun ceva pe lista ca mi se pare putin...ziceai de Innsbruk.....e ok de vizitat si vara , ca stiam ca e mai mult pt sporturile de iarna?


Bavaria ziceam s-o faci in alt concediu...

#969
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostSOUSA, on 16th August 2012, 17:37, said:

:thumbup:  :thumbup: ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre beraria aia? adica cum sa ajung la ea?
chiar ma gandeam sa leg si Salzburgul de primul circuit. nu vreau chiar sa fug de colo-colo , de la un obiectiv la altul doar ca sa le bifez, insa nici nu vreau sa pierd timpul aiurea stand intr-un loc sau sa stau 3 ore la masa de pranz. si eu la fel, imi place sa merg de dimineata pana seara pe jos chiar daca asta implica multa oboseala.
cate chestii faine sunt de vizitat si prin Germania, problema e cu lipsa timpului. :confuzzled: nu stii pana cand e castelul in renovare? si cam care ar fi cea mai buna perioada de vizitat Germania?
multumesc tare mult pt idei, mi le-am notat deja :thumbup:
oare cum ar fi mai ok, sa am baza in Munchen si de acolo sa merg in celelalte orase sau sa-mi iau cazare in fiecare oras ( sau sa le grupez ? ) ?

la berarie se ajunge usor din piata mare ,oricine o sa stie sa-ti arate si se gaseste oricum pe harta pe care o poti lua de la hotel sau de la tourist center.

Personal ,cum a spus si "colegul" de forum mai devreme, Bavaria merita sa o faci separat, adica daca vrei sa mergi in Bavaria mergi numai in Bavaria(btw Heidelberg, Nuremberg ,Wurzburg sunt tot in Bavaria), e o regiune mare si frumoasa, plina de atractii.

In cazul in care vizitezi ceva la maxim 2 ore distanta si ai optiunea sa pleci devreme si sa te intorci seara ,poti sa ai baza in Munchen ca sa nu mai pierzi timpul si sa te stresezi cu bagajele prin trenuri. Adica, de ex, poti sa mergi lejer la Nuremberg din Munchen, 1h30 parca se face iar din Nuremberg poti usor sa mergi la Rothenburg unde-mi place mie. De la Frankfurt ajungi repede la Heidelberg si Wurzburg si Stuttgart si Nuremberg, mai putin de 4 ore pana la Hamburg si Berlin, aproape oarecum si de Koln. Ti-am zis, dbahn.de is your best friend :D. De la Munchen la Salzburg se face cam mult ,nu merge chiar asa intr-o zi dus intors, Salzburg e bun de baza pentru Salzkammergut in Austria si Berchtesgadener Land in Germania.

Apropo, la Garmisch si la Berchtesgaden, cel putin la hotelurile unde am stat eu, am primit carduri de oaspete pe care le-am putut folosi pentru mici discount-uri la unele obiective si mai ales pentru gratuitate pe autobuzele din zona. La Fussen exista card similar dar hotelul la care am stat se pare ca nu era parte din program.

Nu stiu pana cand e castelul in renovare.

Cea mai buna perioada(ca vreme) e......dupa noroc. Am o prietena nemtoaica ,locuieste insa mai spre nord langa Hannovra ,care toata vara mi-a relatat despre vremea proasta de anul asta si am inteles ca in toata partea aia a Europei a fost o vara cam nasoala pana acum. Eh, cu toate astea, am fost 3 saptamani in nordul Frantei si in Germania si nu am avut deloc vreme proasta ,cel mult cateva averse si o ploaie sanatoasa seara la St Malo in Franta . Anul trecut am fost cu vreo 2 saptamani mai devreme fata de anul asta si m-a cam plouat(comparativ ...anul trecut Heidelberg o zi jumatate cu ploaie si o zi soare cu averse ,anul asta Wurzburg - aproape de Heidelberg - 2 zile cu soare ; anul trecut la Garmisch am avut o zi cu ceva soare cu nori, o zi nu nori si averse, o zi ploaie maxima non stop insa anul acesta la Fussen care e aproape de Garmisch am avut 3 zile cu soare si caldura ; anul trecut la Berchtesgaden o zi cu ploaie maxima non stop, o zi nor ,o zi soare cu nor iar acum in acelasi loc am avut 4 zile soare si 1 zi urat dimineata si frumos dupa-masa deci tine de noroc). Cred totusi ca August e o luna buna, August si poate chiar Septembrie pentru a evita nitel aglomeratia.

#970
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postentity22, on 16th August 2012, 02:14, said:

... BTW eu as evita o vizita la Neuschwanstein, e in renovare pe dinafara si pentru a intra sunt cozi frumoase la bilete, la intrare, aglomeratie, mi-am facut nervi, am ocolit coada si m-am dus cu hidrobicicleta pe lacul de langa ...
Noi nu avem încotro, pe 24 august vom fi acolo (este excursie opțională în care se vizitează Linderhof și Neuschwanstein). Pe mine mă interesează Linderhof (interiorul e impresionant), așa că vrând-nevrând ajungem și la Neuschwanstein. Am văzut acu' vreo 3 zile pe site-ul oficial că în 2012 (ba chiar se pare că și un pic din 2013) fațadele de vest și de nord sunt obturate de schele. Așa că, văzând pe maps.google niște drumuri care-l ocolesc prin sud, mă gândeam să mergem per pedes pe acolo ca să ajungem să-l pozăm dinspre sud-est. Sunt cam vreo 500m prin pădure, o fi realizabilă ideea asta ? Nici pe interior nu pare nasol, dar nu se compară cu Linderhof, care e mai frumos.
Și încă ceva, autobuzul care circulă din 30 în 30 de minute (de la casa de bilete până sus, la Neuschwanstein), costă 2,60 euro doar dusul, sau dus-întors (nu m-am lămurit deloc pe net). Logic mi se pare să fie dus-întors, în condițiile în care trăsura era anul trecut 6eur urcatul și 3eur coborîtul (info luată tot de pe net). Apropo, cât mai costă drumul cu trăsura anul ăsta ?

Sănătate și mulțumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 17 August 2012 - 00:33.


#971
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdenky, on 16th August 2012, 10:07, said:

Cert e ca Frankfurt e un mare aeroport de tranzit, adevarul e ca e, cred, cea mai slaba varianta ca punct de pornire in a vizita Germania ...
Foarte interesantă părere, doctore, din păcate nu pot fi de acord cu ea. Frankfurt este unul din orașele unde aș avea nevoie măcar de o săptămână ca să pot vedea fugitiv toate minunățiile ce le ascunde. Și sunt convins că ai cunoștință de aceste minunății.
Eu am înțeles, da, că ai făcut o recomandare unui om care a spus de la început că nu e interesat de muzee și interioare. Dar pentru un cititor care nu urmărește atent topicul, citatul de mai sus poate să-l ducă la concluzia că Frankfurt nu e un oraș turistic, ceea ce ar fi păcat, mai ales că părerea vine din partea unui om pe care-l stimez și care a călătorit mult prin Germania.
Puteai să specifici expres, adică să fi spus ceva de genul: "cea mai slabă variantă de pornire în a vizita Germania dacă nu ești interesat de muzee", ca să fie o exprimare mai elastică. Dar probabil lipsa de timp (adică graba) a produs exprimarea trunchiată, care necesită o corectură în genul celei sugerate de mine.


Sănătate și toate cele bune !

#972
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu as evita vizita in Germania in perioada iulie - mijlocul lui septembrie intrucat toata lumea e in concediu, copii sunt in vacanta asa ca aglomeratia la obiectivele turistice este garantata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate