Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Yamaha RX-V457 SH vs Sony str DG 520

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
A dori sa cunosc opinia vostra referitor la calitatile audio ale acestor 2 receivere.

Yamaha este SH dar intretinut
Sony este nou

Partea video este mai putin interesanta, intrucat stiu ca Yamaha nu are HDMI, dar nici Sony nu are decat un switch amarat, nu face nici un fel de procesare video.

#2
htudor

htudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.09.2007
Eu am avut Sony (model mai tare ca acesta) si iti dau un singur sfat : fereste-te de Sony
In rest ... daca e sh verifica sa nu se fi umblat in el (reparat). Daca a fost ... cauta altul, la noi reparatiile se fac cu piese "echivalente".
Multi au ramas cu impresia ca Sony mai face aparatele de mai demult, a ramas doar o eticheta pe aparat pentru care platesti nejustificat de mult (asta e valabil la foarte multe produse nu numai audio, ci video sau laptopuri cu carcasa cu nu stiu ce crom in ea parca care se zgarie la fel cu al unui Acer care e cu 2000 lei mai ieftin la aceleasi performante). Doar la consolele video te mai poti lauda ca ai Sony.

Edited by htudor, 20 October 2009 - 12:24.


#3
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
am uitat sa specific gama de preturi
500 Ron Yamaha vs 700 Ron Sony

#4
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Sony nu suna chiar asa de rau daca folosesti tot boxe de la ei. De fapt e invers, boxele Sony nu suna foarte prost daca folosesti tot statii Sony.  :coolspeak: Nu stiu cum se comporta receiverele, da amplifurile stiu ca suna bine la partea de bas ( am acasa si doua amplifuri stereo tot de la Sony ) si in general pot spune ca au basu mai frumos, mai plinut, mai rotund fata de alte marci gen Pioneer sau Yamaha, dar repet, pentru asta iti trebuie un egalizator si depinde de muzica pe care o asculti. Sony merge bine la dinamica si nu la chestii finutze. Sper ca asculti doar la boxe. Nu mint ca am avut si un receiver stereo Yamaha pe care l-am si dat in 2 zile, Yamaha nu mai imi iau niciodata ca suna prea metalic, ascutit si canta bine doar la juma de volum - cu Yamaha e o alta poveste, nu-i facut pentru asa ceva - pentru auditii la volume mici, trebuie sa-i dai volum ca sa cante. Nu zic, am toata stima pentru Yamaha ca-s foarte buni la scule, da numai modelele mari suna bine si trebuie sa-i dai level. Altfel il iei degeaba.
Deci parerea mea - fereste-te si de Yamaha, tot mai bine Sony. De ce nu mergi pe un Pioneer ? Eu am trecut peste toate smecheriile astea sub 500 de euro si le miros deja de la o posta.

Aaaa si sa nu uit, cand luati in calcul diferite marci sau modele de receivere mentionati la ce vreti sa le folositi, la muzica sau la filme. Eu am luat in calcul doar sunetu, daca vrei cinematografie Yamaha parca ar fi mai consacrat.

Edited by laserdance, 20 October 2009 - 16:17.


#5
balasaionel

balasaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.11.2008
Si eu sunt in cautarea unui receiver si m-am oprit tot la Sony, in primul rand ca este nou, cu garantie (sunt satul de SH care au fost forjate la maxim si pe deasupra au si unele componente schimbate), dar cel mai important lucru il reprezinta pretul.
Nu este destinat high-class, insa pentru un utilizator mai putin pretentios, cred ca isi face treaba. Si inca un lucru, nu-l voi utiliza cu boxe Sony, m-am orientat catre acestea.

Edited by balasaionel, 20 October 2009 - 16:57.


#6
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
dupa cum bine reiese, pretul mic este factorul predominant in alegere.
As putea spera ca cineva care a ascultat cele de receivere (mai ales Yamaha) sa isi spuna o parere. Acesta pe care il iau nu prea a fost forjat si dupa spusele unicului proprietar nici reparat.

#7
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Am hotarat sa aleg YAMAHA.

Are cineva ceva pareri cam ce pereche de fronturi ar merge mai bune cu acest receiver? Prefer floorstand.
Buget undeva in jur de 10 mil.

Multumesc
Cu stima

#8
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 adrg, on 20th October 2009, 18:33, said:

As putea spera ca cineva care a ascultat cele de receivere (mai ales Yamaha) sa isi spuna o parere.
:huh: Pai ai auzit parerea mea despre Yamaha mai sus, sau nu ai citit tot topicu ?

Si tot nu mi-ai spus la ce-ti trebuie, pt. muzica sau filme ?

Edited by laserdance, 23 October 2009 - 17:48.


#9
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Intre Yamaha si Sony as alege Yamaha(de preferabil nou nout). Sony nu mai e ce a fost acum 20 de ani. De fapt, nimic nu mai e ce a fost acum 20 de ani! :)
Ca recomandare, as opta pt un receiver cu mufe HDMI.
Pt fronturi, cam greu la banii astia, incearca sa asculti cum suna niste Wharfedale Vardus VR-300.

#10
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
laserdance,
am tinut cont de parerea ta, dar au fost mult mai multe pareri impotriva Sony. Si cum concluzia pare ca este dintre cele 2 mai bine al treilea, l-am ales pe cel mai ieftin.
Nu a fost bubuit, a avut un singur proprietar care a avut grija de el, nu a fost reparat (cu exceptia cazului cand cineva astiut sa il desfaca fara sa lase urme.)

In alta ordine de idei, niste Magnat monitor supreme 1000 merg acceptabil cu acest receiver.

Scopul este un 2.0 extensibil in viitor la un 5.1 (pentru filme)
Momentan sunt obisnuit sa ascult in boxele televizorului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate