Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cine e "eu" si de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Identitatea/individualitatea o pun pe seama corpului ( de care apartine si mintea) si corpul moare.

#20
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcaroline_hi, on 1st August 2010, 15:03, said:

Identitatea/individualitatea o pun pe seama corpului ( de care apartine si mintea) si corpul moare.
Nu pot sa te contrzic dar repet, ai stat vreodata fara sa gandesti constient? Te/ai surprins privind in gol?
Esti de acord ca poti trai constient o stare de gol de mental/emotiv constient?
Nu zic ca asta da raspunsul, dar poate ca e un pas.

#21
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaltnume, on 1st August 2010, 15:11, said:

Nu pot sa te contrzic dar repet, ai stat vreodata fara sa gandesti constient? Te/ai surprins privind in gol?
Aici nu ne intelegem. Am mai vorbit putin despre asta atunci cand am zis ca sunt situatii in care poti zice ca mintea tace si situatii in care doar ti se pare ca tace.
Eu asociez tacerii autentice a mintii o stare de constienta mai puternica decat in mod normal. Eh, cand privesti in gol, e o stare, din contra, de inconstienta, cand te lasi pierdut in minte, cand te lasi absorbit de ea in totalitate.
Acum, sa raspund, da, am stat fara sa gandesc constient.

Quote

Esti de acord ca poti trai constient o stare de gol de mental/emotiv constient?
Nu zic ca asta da raspunsul, dar poate ca e un pas.
Da. Dar asta nu spune nimic in legatura cu problema cu moartea.

Edited by caroline_hi, 01 August 2010 - 14:32.


#22
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcaroline_hi, on 1st August 2010, 15:31, said:

Aici nu ne intelegem. Am mai vorbit putin despre asta atunci cand am zis ca sunt situatii in care poti zice ca mintea tace si situatii in care doar ti se pare ca tace.
Eu asociez tacerii autentice a mintii o stare de constienta mai puternica decat in mod normal. Eh, cand privesti in gol, e o stare, din contra, de inconstienta, cand te lasi pierdut in minte, cand te lasi absorbit de ea in totalitate.
Acum, sa raspund, da, am stat fara sa gandesc constient.
Uf! Greu te lasi. Si eu consider la fel, ca e mai puternica constienta cand mintea tace autentic, dar tu poti face mintea sa taca autentic? Eu am reusit sa o fac sa taca uneori in felul in care ti/am zis si poate ceva mai mult. Mi se pare ca e ceva pe langa rasnitul controlat si necontrolat de ganduri si emotii permanente din constient.

Quote

Da. Dar asta nu spune nimic in legatura cu problema cu moartea.
Da ce eu am zis ca spune ceva, am zis numai ca un ghiocel nu spune nimic caprioarei (poate), dar omul stie ca e semn ca primavara sta sa vina. :)

Edited by altnume, 01 August 2010 - 14:40.


#23
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaltnume, on 1st August 2010, 15:40, said:

Uf! Greu te lasi. Si eu consider la fel, ca e mai puternica constienta cand mintea tace autentic, dar tu poti face mintea sa taca autentic? Eu am reusit sa o fac sa taca uneori in felul in care ti/am zis si poate ceva mai mult. Mi se pare ca e ceva pe langa rasnitul controlat si necontrolat de ganduri si emotii permanente din constient.
Cand am spus tacere autentica, ma refeream la faptul ca nu e doar o tacere aparenta, cum e privitul in gol.

Quote

Da ce eu am zis ca spune ceva, am zis numai ca un ghiocel nu spune nimic caprioarei (poate), dar omul stie ca e semn ca primavara sta sa vina. :)
Si ce? Insinuezi ca sunt caprioara si nu inteleg? :lol:

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcaroline_hi, on 1st August 2010, 21:46, said:

Cand am spus tacere autentica, ma refeream la faptul ca nu e doar o tacere aparenta, cum e privitul in gol.
Si ce? Insinuezi ca sunt caprioara si nu inteleg? :lol:
Tot nu stiu ce e aceea tacere autentica si cu ce sa mananca ea.
Ce nu reusesc eu sa ma exprim, ce nu "reusesti" tu sa intelegi (daca ai sti cate nu inteleg eu din postarile altora), dar poate o sa reusim totusi discutam cu folos pt. amandoi.
La inspiratia de care am parte daca as avea capacitatea ta si a altora ale caror postari le/am citit, ma minunez ce as putea sa scriu.
Chiar am ce invata de la voi, daca insa nu ati fi, unii si uneori, asa de "duri si ..." in privinta socializari :confuzzled:
:) Nu e un soare la emoticons, altundeva este.

Edited by altnume, 04 August 2010 - 08:10.


#25
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaltnume, on 4th August 2010, 08:09, said:

Tot nu stiu ce e aceea tacere autentica si cu ce sa mananca ea.
Nu te gandi la cine stie ce, e doar un fel de a spune pentru a o diferentia de starile alea in care doar ni se pare ca mintea tace, dar, de fapt, suntem adancinti in inconstienta.

Quote

Ce nu reusesc eu sa ma exprim, ce nu "reusesti" tu sa intelegi (daca ai sti cate nu inteleg eu din postarile altora), dar poate o sa reusim totusi discutam cu folos pt. amandoi.
La inspiratia de care am parte daca as avea capacitatea ta si a altora ale caror postari le/am citit, ma minunez ce as putea sa scriu.
Chiar am ce invata de la voi, daca insa nu ati fi, unii si uneori, asa de "duri si ..." in privinta socializari :confuzzled:
:) Nu e un soare la emoticons, altundeva este.
Nu te-ai saturat sa imi tot faci observatii? Eu sunt aici disponibila, postez decent, si tu tot imi atragi atentia in privinta duritatii. :D Nu stiu ce interpretezi tu ca duritate, poate faptul ca ma axez doar pe argumentare. Tu sa-mi spui.

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcaroline_hi, on 4th August 2010, 14:04, said:

Nu te gandi la cine stie ce, e doar un fel de a spune pentru a o diferentia de starile alea in care doar ni se pare ca mintea tace, dar, de fapt, suntem adancinti in inconstienta.
Eu am vorbit despre starea de gol al mintii doar pt. a evidentia faptul ca fiecare om poate si chiar are parte de o stare diferita de starea de a gandi constient. De asemenea fiecare om cunoaste starea de focalizare a atentiei asupra unei singure teme, atunci cand citesti cu adevarat, cand efectuezi o lucrare oarecare f. concentrat. Fie ca reusesti focalizarea pe golul mintii, fie pe ceva anume, intrerupi "moraritul constient de ganduri", obtii libertatea mintii constiente, pe care daca am reusi sa o tinem libera mereu am obtine autocontrolul.

Quote

Nu te-ai saturat sa imi tot faci observatii? Eu sunt aici disponibila, postez decent, si tu tot imi atragi atentia in privinta duritatii. :D Nu stiu ce interpretezi tu ca duritate, poate faptul ca ma axez doar pe argumentare. Tu sa-mi spui.
Am zis si eu, nu ma refeream acum la tine deosebi, deoarece chiar ai colaborat. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate