Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

PESTE, moduri de preparare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
ceva detalii la partea cu prajitul pe sare.

bucatile de carne trebuie sa fie cat se poate de uscate pe exterior, altfel se fac prea sarate. apoi se pune multa sare grunjoasa pe o tava inoxidabila si se incinge bine pe foc si se aseaza bucatile de peste.

#38
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Crap in trei culori

Se cumpara file si se scot toate oasele, se se cumpara peste, se curata si se scot toate oasele: rezulta o masa informa dar nu conteaza; sa fie cam 1 kg de peste fara oase in final. Se condimenteaza cu sare, piper, coriandru (boabe de preferinta). Se poate folosi si alt fel de peste (am incercat cu cod) dar rezultatul cel mai gustos este cu crap.

Se caleste 1 kg de ceapa taiata pestisori, pina devine usor aurie.

Se oparesc 2 kg de rosii (zemoase, bine coapte), se curata si se taie cubulete. Se condimenteaza cu un pic de busuioc, o foaie de dafin, 2 legaturi de patrunjel

Intr-o tava se pune pe fund ceapa, apoi pestele si deasupra rosiile. Se da la cuptor pina scade zeama. Se scoate din cuptor si eventual se presara  patrunjel tocat marunt.

Cind se taie are 3 culori de la cele 3 ingrediente.

Se poate minca si calda si rece.

#39
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Ma tot gandesc sa fac un peste la gratar, dar am o "sechela" in ceea ce priveste pestele la gratar pentru ca ultima data cand am facut asa ceva s-a prins de gratar si acolo a ramas. Nu vreau sa-l fac pe sare si nici  grill nu am deci ramanem la gratarul cu sarme. Pestele o sa fie fara oase, sau ceva crap mare si gras  :D .

O idee careva ?

#40
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
offtopic : Esti politist canibal ???  :lol:

ontopic: sa ungi cu ceva grasime ( o bucata de slanina ) sarmele de la gratar !!

#41
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

View PostAnoXys, on Aug 27 2006, 20:25, said:

offtopic : Esti politist canibal ???  :lol:

ontopic: sa ungi cu ceva grasime ( o bucata de slanina ) sarmele de la gratar !!

:coolspeak:  tare faza cu canibalu  :D

ontopic: si cum il intorc fara sa se rupa ?  hai ca este ceva shmecherie  :P

Hai ca am vazut un Crap la Metro de m-am indragostit de el si vreau sa-l aduc acasa  :naughty:

Edited by sonic_adi, 27 August 2006 - 19:33.


#42
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cu paleta?din ce am mai vazut insa la tembelizor pestele nu se lasa mult pe gratar.1-2 minute max si se intoarce pe partea cealalta.

Edited by romaximusro, 27 August 2006 - 19:34.


#43
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

View Postromaximusro, on Aug 27 2006, 20:34, said:

cu paleta?din ce am mai vazut insa la tembelizor pestele nu se lasa mult pe gratar.1-2 minute max si se intoarce pe partea cealalta.
eu il vreau crocant, prajit. 1-2 minute se prajeste fileul care nu are grasimea crapului

#44
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
da , deci nu il lasi 10 minute pe o parte ca-l faci scrumbie ...il intorci foarte des  pana se rumeste si se face putin auriu.....

#45
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
eu am facut crap pe gratar dar pestele l am pus pe o folie de aluminiu ..sa si traga aromele carbunelui stropit cu mirodenii !
nu mai trebuie intors daca sectiunea nu e mai groasa de 5cm
se papa direct de pe folie ...

#46
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View Postsonic_adi, on Aug 27 2006, 20:32, said:

:coolspeak:  tare faza cu canibalu  :D

ontopic: si cum il intorc fara sa se rupa ?  hai ca este ceva shmecherie  :P

Hai ca am vazut un Crap la Metro de m-am indragostit de el si vreau sa-l aduc acasa  :naughty:

Crapul era proaspat sau congelat?
Daca era congelat si il iei,poti sa imi spui si mie ce scrie pe eticheta,la importator?Te rog mult.
Pofta mare.

#47
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

View Postherlino, on Aug 28 2006, 17:45, said:

Crapul era proaspat sau congelat?
Daca era congelat si il iei,poti sa imi spui si mie ce scrie pe eticheta,la importator?Te rog mult.
Pofta mare.

Crapul era prospat...( nu prea agreez pestele congelat )  si am amanat cumpararea lui din cauza vremii de afara  :angry:
Crap congelat in Metro nu am vazut dar promit ca daca o sa gasesc o sa citesc eticheta si pun un post nou.

#48
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ca s anu se lipeasca de gratar, ori il ungi cu putin ulei ( PUTIN)- si ungi si gratarul cu slanina- ori il pui pe folie. la a doua varianta n-o sa-ti iasa crocant cum vrei, la prima , daca il intorci des, poti sa-l faci si crocant

#49
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Ascultati la mine ca sunt de la Dunare, pestele facut pe gratar nu trebuie curatat de solzi, trebuie fript pina solzii se inegresc bine apoi se jupoaie si pestele ramine curat. Daca crapul este mare il spinteci pe spinare si il desfaci in doua, fara sa-l tai pe burta, dupa ce s-a facut pe partea cu solzi il intorci si invers ca nu se va prinde de gratar ca sunt oase acolo. Faci o saramura din sare, apa si ceva verdeata, sa vezi minunatie.

Pofta buna!

Edited by Danitzi, 01 September 2006 - 22:38.


#50
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDanitzi, on Sep 1 2006, 23:32, said:

Ascultati la mine ca sunt de la Dunare, pestele facut pe gratar nu trebuie curatat de solzi, trebuie fript pina solzii se inegresc bine apoi se jupoaie si pestele ramine curat.


:confused:  Si daca pestele nu are solzi, ce faci?  ;)

#51
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View PostCela, on Sep 1 2006, 23:39, said:

:confused:  Si daca pestele nu are solzi, ce faci?  ;)
Il pui la ciorba :D

#52
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDanitzi, on Sep 1 2006, 23:43, said:

Il pui la ciorba :D


Pai bine, bine...dar eu vreau sa-l fac la gratar si chiar nu imi place ciorba de peste. :confuzzled:

#53
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View PostCela, on Sep 1 2006, 23:45, said:

Pai bine, bine...dar eu vreau sa-l fac la gratar si chiar nu imi place ciorba de peste. :confuzzled:
Nu orice peste merge la gratar. Recomandat este crapul, carasul mare, platica, scrumbie. Merge si stiuca si salaul dar nu prea au gust la gratar.

#54
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDanitzi, on Sep 1 2006, 23:48, said:

Nu orice peste merge la gratar. Recomandat este crapul, carasul mare, platica, scrumbie. Merge si stiuca si salaul dar nu prea au gust la gratar.

Pe bune acuma...mi-a adus cineva cateva bucati de somn, pe care eram foarte hotarata sa la fac maine pe gratar  :(  dar m-ai dezamagit. Vazusem si postul tau in care specificai ca esti de unde esti...dar nu mai conteaza. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate