Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PESTE, moduri de preparare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
imi place mult carnea de ton,dar m-am cam saturat de conserve.....alte moduri de a prepara tonul mai stiti>?multumesc anticipat
ma intereseaza in special o reteta care sa modifice gustul tonului din conserva

Edited by IP-XENTRIC, 18 May 2005 - 21:34.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Hai sa-ti zic cum fac eu :
1) O conserva , o ceapa taiata marunt , un ou fiert, o lingurita de margarina, un varf de lingurita de sare, putin piper. Toate astea le pui in blender/mixer . Si iese o pasta super buna ... o ungi pe paine (te descurci tu , cum s-o mananci).
2) O conserva de ton, una de porumb dulce, o ceapa imensa taiata solzisori si  prajita bine. Amesteci astea, si pui sare, piper, mirodenii dupa gust.
3) Un avocado copt (sa fie moale si miezul galben), o conserva de ton, un ou fiert, ceapa taiat marunt, mirodenii dupa gust -> in blender (btw: poti exclude tonul din reteta asta, si manca doar avocado cu ou fiert si ceapa)

Edited by Ana_Karr, 18 May 2005 - 22:15.


#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
tks ,abia astept sa le testez! :peacefingers:

#4
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Ana, combinatiile tale sunt la fix

mai adaug si eu una:

ton + salata + boabe de fasole fiarta (conserva) + ceapa rondele + putin ulei de masline + otet  + piper

#5
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Eu il fac si la cuptor in 3 feluri:
- intregi, umpluti cu ceapa, rosii, etc;
- plachie (felii mai maricele cu cartofi, ceapa, etc);
- in folie de aluminiu, la fel, umplutui cu diverse.

Am uitat! Cu atentie, merge si prajit la gratar (caldura mica) sau pe o plita, ceva.

Edited by Africanul, 19 May 2005 - 09:41.


#6
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Reteta originara din Spania, nu stiu exact.. niste paste colorate diferit(cu morcovi, verdeata etc),cascaval ras si tonul se amesteca si apoi se pun la cuptor. Adaugati mirodeniile de cuvinte. Eu stiu doar ingredientele de baza. Oricum a iesit super bun!

#7
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Vaaaai, sa va fie rushine, m-atzi omorat....salivez
Mai stitzi retzete, ca le scot si eu la imprimanta....

#8
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
eu il fac salata cu: salata verde, porumb, ceapa, lamaie stoarsa, maioneza, rosii, ardei iute taiat rondele, oregano, sare si piper.

Edited by zahei, 21 May 2005 - 01:23.


#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
eu l-am facut cu maioneza cu tarhon si patrunjel, plus multa lamaie...frecat in blender...e belea, dar retzetele voastre suna mai bine!

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

max003, on May 21 2005, 01:11, said:

Reteta originara din Spania, nu stiu exact.. niste paste colorate diferit(cu morcovi, verdeata etc),cascaval ras si tonul se amesteca si apoi se pun la cuptor. Adaugati mirodeniile de cuvinte. Eu stiu doar ingredientele de baza. Oricum a iesit super bun!

<{POST_SNAPBACK}>

Hmmmm ... daca reteta e tot din amintiri, dar suna bine, zic sa continuam improvizarea (poate  o stricam) , si la final sa trantim un sos Uncle`s Ben . Aaaaa? Ma gandeam ca merge la paste, legume ... nu stiu cum se loveste cu tonul, dar daca nu e putin zemos ... Chestie de gust :D.

#11
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

zahei, on May 21 2005, 01:22, said:

eu il fac salata cu: salata verde, porumb, ceapa, lamaie stoarsa, maioneza, rosii, ardei iute taiat rondele, oregano, sare si piper.

<{POST_SNAPBACK}>

Suna bine, zahei . Cred ca renunt la ardei iute, ca e unii la care nu le place condimentat.

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Ana_Karr, on May 21 2005, 11:32, said:

Hmmmm ... daca reteta e tot din amintiri, dar suna bine, zic sa continuam improvizarea (poate  o stricam) , si la final sa trantim un sos Uncle`s Ben . Aaaaa? Ma gandeam ca merge la paste, legume ... nu stiu cum se loveste cu tonul, dar daca nu e putin zemos ... Chestie de gust :D.

<{POST_SNAPBACK}>

A iesit ca un fel de piftie  :D dar destul de buna. Se serveste cu tortilla. Stiti cum se face?

#13
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Eu il fac asa : o punga de porumb ( fierb inainte porumbul ) o ceapa mare, doua conserve de ton, un morcov mare ras pe razatoarea mica, 5 oua, sare, piper si maioneza cu putina smantana. Mananci pana mori !! In special a doua zi este mai buna, ca se combina aromele...intra ceapa aia in toate ..

#14
CSM

CSM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2004
tulpina de telina se taie marunt si se amesteca cu ton si maioneza
se unge pe paine

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

Iubita, on May 25 2005, 10:16, said:

Eu il fac asa : o punga de porumb ( fierb inainte porumbul ) o ceapa mare, doua conserve de ton, un morcov mare ras pe razatoarea mica, 5 oua, sare, piper si maioneza cu putina smantana. Mananci pana mori !! In special a doua zi este mai buna, ca se combina aromele...intra ceapa aia in toate ..

<{POST_SNAPBACK}>

5 oua fierte ? Sau crude ?
Mai ramane pana a doua zi ?

#16
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
o reteta fara ceapa nu  aveti? :confuzzled:

#17
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
fara ceapa nu e salata. iar eu nu stiu sa-l prepar altfel.

Edited by zahei, 29 May 2005 - 18:46.


#18
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
cred ca voi lasa la o parte ceapa si voi folosi celelalte ingrediente.....tks :peacefingers:

Edited by IP-XENTRIC, 29 May 2005 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate