Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

PESTE, moduri de preparare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Ouale fierte, normal. Mai ramane si pt. a doua zi, ca fac din doua conserve de ton.

#20
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Pai.... sa vedem... salata fara ceapa :D
Un borcan de castraveti in otet, o lamaie (optional), o conserva de porumb dulce, o conserva de fulgi de ton, piper si sare.
Se freaca tonul cu piperul (sarea se adauga la sfarsit, ca sa puteti sa o dozati corect)
Se taie cubulete marunte castravetii, se amesteca impreuna cu porumbul si tonul, se adauga sarea si, dupa gust, lamaia. Cam asta e tot. Avantajul e ca puteti sa o faceti oriunde (asta e reteta de pe munte)
:peacefingers:

#21
bulina

bulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.06.2005
Salutare tuturor! Am vazut ca nu a scris nimeni pe-aici reteta de paste cu ton, asa ca m-am hotarat sa o scriu eu. Am descoperit-o de curand si, desi la inceput am avut retineri, este absolut delicioasa.


Eu folosesc spaghetti. Puneti la fiert in functie de cate portii vreti sa faceti. In timpul asta pregatim sosul.  Punem la calit o ceapa potrivita. Intr-un vas pregatim sosul: eu pun bulion, pasta de ardei, ketchup si diluez cu apa sa iasa un sos subtire. Se adauga acest sos peste ceapa calita. Daca aveti putin vin alb, puteti adauga, ii da o aroma mai placuta. Sosul trebuie sa fie cat mai subtire la inceput, pentru ca scade si se ingroasa cand fierbe. Se mai adauga sare, piper, busuioc (uscat), oregano, rozmarin, cateva feliute de usturoi. Se fierbe sosul in cratita acoperita pana incepe sa se ingroase. Gustati din cand in cand si asa va veti da seama cel mai bine cand este gata  :) Cand sosul este gata se aduaga tonul din conserva, e de preferat sa-l scurgeti bine de ulei (eu folosesc ton maruntit). Mai adaugati si niste patrunjel verde. Lasati inca vreo 5 minute, timp in care amestecati bine in vas. Cand e gata puneti paste in farfurie, tonul cu sos deasupra, si apoi radeti cascaval/parmezan. E delicios. Dureaza aprox juma de ora. Pofta buna.

#22
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
hmmmm, cu paste nu incercasem  :)

eu il mai prepar cu cartofi fierti, taiati cubulete si totul amestecat cu maioneza.

PS: si mai bun iese daca tai cubulete si un macrou afumat.

#23
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
se cumpara ton de la pescarie. se taie in felii cam de 5 cm. se prajesc bucatile astfel obtinute pe toate partile, dupa ce s-au tavalit prin faina. in uleiul in care s-a rumenit tonul se prajeste multa ceapa. ceapa prajita se intinde intr-o tava. bucatile de ton se aseaza peste stratul de ceapa, se adauga boabe de piper, pasta de tomate, sare, foi de dafin, se adauga apa pana la jumatatea bucatilor de ton si se baga la cuptor la foc mic, pana a scazut apa. se serveste rece eventual cu putina lamaie.

se poate face si cu macrou daca nu gasiti ton.

#24
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
am facut o salata de vara in care am pus:rosii,castraveti,ardei iute,marar,ton si branza Feta taiata cuburi,totul stropit cu un pic ulei masline(puteam si fara,dar am vrut sa vad cum iese).a fost delicioasa :w00t:

Edited by IP-XCENTRIC, 13 June 2005 - 16:02.


#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu il fac cu maioneza, smantana shi tzelina (tulpinile verzi) taiate marunt. se amesteca dar nu dau in blender. sare shi piper dupa gust. nu se mananca imediat, preferabil a doua zi, ca sa se "patrunda" sa traga tonul si compozitzia de mayo+smantana gustul din verde tzelina.

chestia asta e clasica salata de ton. imi place mult, pe un covrig prajit... shi cu orange juice.

anakar: avocado are un sambure mare la mijloc, miezul galben? pe dinauntru e de culoare verde...

#26
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Care aveti vre-o reteta?

#27
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ce-i aia vulpe de mare? :blink: se mananca?  ^_^

#28
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
da...e ca o pisica de mare

#29
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
o conserva de ton, una de porumb, scurse bine, amestecate cu maioneza, sare, daca vreti piper si e gata... e f buna, simpla si rapida, dar voi incerca si din ce ati zis voi...

Edited by AlexIP, 21 November 2006 - 20:59.


#30
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
Detine cineva 'mici secrete' sau retete mai deosebite pt prepararea pestelui? :)

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Eu o ştiu pe aia cu se ia un păstrăv, se spală, se curăţă de măruntaie, se bagă în folie de aluminiu cu oarece mirodenii, niţel unt (margarină ca să fie de post) etc., se introduce în cuptor şi se lasă acolo cam juma de oră. Nu ştiu dacă e de post, dar ştiu sigur că e tare bun :D

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
mai bine ulei de masline decat margarina.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postsebulbus, on Mar 29 2006, 22:33, said:

mai bine ulei de masline decat margarina.
Așa e. De fapt rețeta e cu unt, dar am auzit că n-ar fi de post :D

#34
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca cauti retete pt crap pe google, nu uita sa selectezi "doar pagini in limba romana" sau o sa ai surprize. :)

#35
g_trifan

g_trifan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.05.2006
Am botezat acum doua saptamani si la masa au avut "Crap umplut"
E O NEBUNIE!!!!!!!!!!!!!!! :
Si se face simplu doar daca ai dexteritate in be...(scz) scoaterea cu grija a pielii.
Deci... crapului curatat de solzi si maruntaie (si de la care se taie doar coada) trebuie sa i se desfaca cu grija pielea astfel incat sa nu se rupa deloc(atentie!!!se pastreaza si capul fara branhii, evident). Apoi carnea se dezoseaza perfect si se da prin masina de tocat impreuna cu : ceapa verde, patrunjel, eventual usturoi verde si se condimenteaza dupa gust (sare,piper,busuioc,maghiran).Se adauga putin ulei de masline si un ou ca sa lege compozitia(se poate face si fara pentru posturi).
Cu toata aceasta compozitie se umple pielea crapului astfel incat sa se refaca forma initiala a lui.Se aseaza intr-o tava;se leaga cu sfoara ca sa nu se desfaca burta in timpul coacerii sau se poate coase(Atentie,nu uitati sa scoateti atzele inainte de a-l servi!), se unge putin pe deasupra pentru a capata culoare frumoasa la cuptor si se acopera tava cu folie de aluminiu pentru a se innabusi bine. Se incearca cu paiul daca s-a copt(nu cu furculita pentru a nu se sparge pielea)si i se scoate folia;se mai lasa ceva timp pentru a se rumeni putin si apoi....gata! Se serveste cu lamaie multa sau se poate adauga la copt suc de rosii (depinde de gustul fiecaruia)
Nu se prepara decat la cuptorul aragazului si la foc moale.Nu se lasa un secol acolo.
Eu am facut o singura data stiuca umpluta cu nuci, dar n-o mai repet cu stiuca pt ca are o pieleeee!!!! :wallbash:

#36
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Pentru pastrav recomand urmatoarea reteta:
Pastravalul se curata de maruntaie si se spala bine (se lasa cu cap si coada). Se unge peste tot cu ulei de masline. Se presara sare si piper dupa gust.
Se prajesc in teflon cateva felii da lamaie(lejer nu sa se faca scrum) si se introduc in burta pastravului. Peste ele se mai stoarce putina zeama de lamaie. Se inchide burta cu o scobitoare si se frige cu grija in teflon.

Crapul il recomand saramura.
Pentru zeama am cateva recomandari.
Se pune la fiert si se arunca in ea capul, coada si aripile crapului. Se adauga una-doua rosii , un ardei iute si unul capia taiat bucatele, toate fripte in prelabil pe gratar si curatate de coaja. Cand da in clocot se mai pune o crenguta de cimbru si cativa catei de usturoi. Sare nu se pune pentru ca bucatile de saran se frig pe pat de sare.
Pofta buna.
Nu uitati mamaliga rasfranta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate