Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

HTC HD2

- - - - -
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#37
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007

View Postbarqqsanu, on 17th November 2009, 16:24, said:

Da...exact...nimic din ce folosesti zilnic :)
Si la ce ai vrea sa "mearga"???

#38
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
ma bate un gand acest telefon
momentan detin un iphone 3g de care sunt super incantat
imi place fff mult ecranul mare la hd2...cum se misca [m-am jucat un pic cu unul] si interfata htc care ii ascunde "urateniile" de la wm
acum nu stiu...pe de o parte la iphone am cydia si multe chestii..la htc...exista vre'un downloader din telefon direct...fara sa folosesc cablul de date..si 2 pagini de forum sa instalez o aplicatie?

#39
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
A aparut oficial si la Vodafone Romania! https://www.vodafone...0043.7470022.pr :D

#40
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
Ieri l-am cumparat. Iar comparativ cu vechiul meu Touch HD, chiar a meritat upgrade-ul, desi aveam tot WM6.5 cu SenseUI pe el. Diferenta de dimensiune dintre ecrane e socanta, mult mai mare decat pare pe hartie. Autonomia nu am apucat sa o testez inca, dar din butonarile preliminare e surprinzator de buna. Nu cred ca va fi mai slaba ca HD1. Este mult mai bine facut (se simte sticla+metalul vs plastic). Per total primele lucruri care socheaza la el sunt ecranul si viteza. Ecranul are calitate vizibil mai buna decat HD - contrast, saturatie, luminozitate iar dimensiunea este perfecta -nu mai e nevoie de zoom-in pentru browsing. Iar in materie de viteza, totul se intampla in timp real, este fantastic de rapid. Bye bye lag. Cei care nu au testat inca SenseUI, vor avea inca o surpriza extrem de placuta.

Ca minusuri, a fost exclus HTC task managerul. Dar RAMul este suficient sa nu ai nevoie sa inchizi programele in general. Am rezolvat problema cu un shortcut al taskmgr-ului WM pe homescreen. Al doilea minus minor e...sensitivitatea ecranului. Cand tastez, si misc degetul spre tasta urmatoare, mai patesc sa apas din greseala tasta vecina. Probabil doar o problema de acomodare.

#41
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007
Il am si eu de ieri ... super scula .... fata de cele anterioare.
Am avut Touch Pro, Touch HD. Este o mare trecere, un mare pas inainte.
Ca un minus, nu pot pune toate aplicatiile pe care le aveam pe HD1. Unele dintre ele erau chiar misto. De ex un task manager ... la indemana cum aveam pe celalalt ... aici, sa mergi la task manager al lui, te saturi ....
Insa, ca finisaje, materiale folosite, etc ..... si ecranul .... ceva super.
Insa asa cum spunea si cineva mai inainte, trebuie sa schimbi "tehnica" de a apasa. Chestie de obisnuinta.
Va mai spun zilele viitoare impresii.
A, by the way, l-am luat la liber ... urasc sculele "personalizate" de operatori.

#42
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
in legatura cu task managerul, sunt 3 variante :
1) instalezi unul 3rd party (nu ma complic, nu am cautat alternativele)

2) instalezi HTC task managerul vechi (se pare ca a fost scos din SenseUI in ultima secunda, la ultimul beta inaintea variantei finale pentru ca incetinea vizibil sistemul si devenise ineficient in eliberarea memoriei). Dar din cate am inteles este functional si poate fi instalat. Il gasesti aici http://forum.xda-dev...mp;postcount=18

3) varianta cea mai simpla care nu papa resurse suplimentare, pentru care am optat eu : sa aduc taskmanagerul windows-ului in favorites pe homepage. Copiezi "TaskMgr" din directorul "Windows" (shortcut-ul, cel de 27B, nu executabilul de 29K) in directorul "Windows/Start Menu/Programs" . Astfel va aparea in Start la programe si va putea fi adaugat in una dintre casetele de favorites din Homepage.

Edited by Dragos Jianu, 18 November 2009 - 23:27.


#43
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
de unde l-ati procurat...cat ati dat pe el?

#44
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
la liber, magazin online din bucuresti, 2415ron, garantie 24 luni evident.

#45
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007

View PostDragos Jianu, on 19th November 2009, 09:22, said:

la liber, magazin online din bucuresti, 2415ron, garantie 24 luni evident.
idem ... numai ca la 2400 - mi-au ramas bani de-o bere ...  :cheers:

#46
stylus93

stylus93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 26.09.2008
Sa aveti noroc de el! :) Mai asteptam pareri si alte reviewuri!
Mie unul mi se pare exagerat pretul, spre exemplu la Vodafone UK telefonul se da gratis la un abonament de 35 de lire, pe cand la noi la cel mai scump abonament il poti achizitiona la 469 de euro! Bataie de joc... evident! Multumim VODAFONE RO!

Edited by stylus93, 19 November 2009 - 13:13.


#47
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007

View Poststylus93, on 19th November 2009, 13:11, said:

Sa aveti noroc de el! :) Mai asteptam pareri si alte reviewuri!
Mie unul mi se pare exagerat pretul, spre exemplu la Vodafone UK telefonul se da gratis la un abonament de 35 de lire, pe cand la noi la cel mai scump abonament il poti achizitiona la 469 de euro! Bataie de joc... evident! Multumim VODAFONE RO!
Nu mi se pare atat de scump. Raportat la nivelul preturilor din Romania, sa ne lamurim!!!
De ex, asta vara, HD1 era cam la aceasi pret .... cu 1-2 mil mai ieftin. Totusi au trecut 3 luni, nu 1 an. Iar diferenta de hardware esre semnificativa ...

#48
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
si 35 de lire pe contract de 2 ani iti pare ok ? inseamna 2000ron/an abonamentul, 4000ron in cei doi ani de contract. practic il platesti in rate cu dobanda.

#49
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
da..dar de abonamentul ala ai multe care sa compenseze tariful [multe minute..trafic...etc...deci e o idee gresita cu luatul in rate cu dobanda]

#50
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
La Vodafone, la liber este 2310 ron.
Cel mai ieftin din piata pana acum si bineinteles, cu garantie 2 ani.
Nu este branduit Vodafone si NU este codat...este varianta de serie!

#51
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007

View PostDragos Jianu, on 19th November 2009, 14:40, said:

si 35 de lire pe contract de 2 ani iti pare ok ? inseamna 2000ron/an abonamentul, 4000ron in cei doi ani de contract. practic il platesti in rate cu dobanda.
Eu comparam mere cu mere, adica cu situatia din Romania de acum cateva luni, nu cu alta tara ...
Daca vrei sa filosofam ... dar nu are rost. Realitatea este cea care o vezi la magazinele din Romania ...

#52
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007
Alte impresii ....
m-am cam chinuit cu el zilele astea. Sunt multe aplicatii care le aveam pe win 6.1 si care acum, pe 6.5 nu ruleaza.
Cateva dintre ele le-am facut, cateva nu.
De ex. nu mai merge CleanRam care era o super aplicatie. Acum nu mai merge sa o programezi sa faca treaba automat. Merge doar pe manual.
Un alt exemplu este smart movie. Nu am reusit sa-l fac sa mearga in ruptul capului.
Am auzit ca ar fi core player ... dar nu l-am gasit decat ... cu bani.
Aveti cumva un kit???

Autonomie baterie ... ca la HD1, adica, cu butonat ... 2 zile si ceva.

Htc sense - super impresionanta faza cu vremea. La HD1 nu foloseam 3flo. Si se misca super repede fata de 3flo. Aici cred ca hardware este cel care ajuta mult ...

Navigare pe net in 3G - mai rapid decat HD1. Si in wireless este o idee mai rapid.

A ramas la 6.5 problema cu aplicatiile (multe dintre ele!!!) care nu se inchid cu "x" si pentru care trebuie sa mergi in task manager sa le inchizi manual. Noroc cu baietii de pe net care au facut aplicatii care sa repare scaparea asta.

GPS - wow!!!!  :bigeyed: in 30 sec buteaza de la rece - direct conectat la sateliti!!!! super!!! Adica iGo pare mai frumos si mai destept acuma. Si cu ecranu' ala cat casa .... navigare placuta.

Ca si gadgeturi: busola - ceva asa sa fie; footprints, market place si multe altele pe care nu le folosesc.

A "pierdut" camera de pa fata aparatului si implicit apelurile video, care sincer cred ca puteau sta. Adica, nu stiu cu ce i-a deranjat pe htc de au scos-o.

Mai are senzorul ala de proximitate care chiar este misto ca atunci cand il duci la ureche automat de inchide ecranu pt a evita apasarea involuntara a ceva de pe ecran. O chestie buna si utila.

Mai are o chestie misto .... suna tare telefonul si cand il iei in mana ai o optiune care face ca el sa sune mai incet.

In incheiere revin cu rugaminte de a-mi da un PM pentru un core player.

Bafta la butonat...

Edited by eu_beu, 21 November 2009 - 14:13.


#53
mariusjo

mariusjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.04.2009

View Posteu_beu, on 21st November 2009, 14:09, said:

Alte impresii ....
m-am cam chinuit cu el zilele astea. Sunt multe aplicatii care le aveam pe win 6.1 si care acum, pe 6.5 nu ruleaza.
Cateva dintre ele le-am facut, cateva nu.
De ex. nu mai merge CleanRam care era o super aplicatie. Acum nu mai merge sa o programezi sa faca treaba automat. Merge doar pe manual.
Un alt exemplu este smart movie. Nu am reusit sa-l fac sa mearga in ruptul capului.
Am auzit ca ar fi core player ... dar nu l-am gasit decat ... cu bani.
Aveti cumva un kit???

Autonomie baterie ... ca la HD1, adica, cu butonat ... 2 zile si ceva.

Htc sense - super impresionanta faza cu vremea. La HD1 nu foloseam 3flo. Si se misca super repede fata de 3flo. Aici cred ca hardware este cel care ajuta mult ...

Navigare pe net in 3G - mai rapid decat HD1. Si in wireless este o idee mai rapid.

A ramas la 6.5 problema cu aplicatiile (multe dintre ele!!!) care nu se inchid cu "x" si pentru care trebuie sa mergi in task manager sa le inchizi manual. Noroc cu baietii de pe net care au facut aplicatii care sa repare scaparea asta.

GPS - wow!!!!  :bigeyed: in 30 sec buteaza de la rece - direct conectat la sateliti!!!! super!!! Adica iGo pare mai frumos si mai destept acuma. Si cu ecranu' ala cat casa .... navigare placuta.

Ca si gadgeturi: busola - ceva asa sa fie; footprints, market place si multe altele pe care nu le folosesc.

A "pierdut" camera de pa fata aparatului si implicit apelurile video, care sincer cred ca puteau sta. Adica, nu stiu cu ce i-a deranjat pe htc de au scos-o.

Mai are senzorul ala de proximitate care chiar este misto ca atunci cand il duci la ureche automat de inchide ecranu pt a evita apasarea involuntara a ceva de pe ecran. O chestie buna si utila.

Mai are o chestie misto .... suna tare telefonul si cand il iei in mana ai o optiune care face ca el sa sune mai incet.

In incheiere revin cu rugaminte de a-mi da un PM pentru un core player.

Bafta la butonat...

Comparativ cu Iphone? plus-minus??????????? M-ar interesa dar, nu am gasit inca unul sa il butonez. Am Iphone (bineinteles cu cydia)(nu este un moft, chiar folosesc multe aplicatii office-inclusiv grafice, are si softuri specializate pe diverse obiecte de activitate; chimie, fizica, medicina, inginerie , etc. - pentru Htc se gasesc asemenea softuri?) si nu sunt pe deplin hotarat sa il schimb pana nu am certitudinea ca Htc hd2 ar fi mai bun. (ecran, viteza de reactie, etc....). HTC HD din punctul meu de vedere nu se compara cu Iphone. Pana acum nu am gasit un ecran sa se compare cu cel de la Iphone.

#54
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007
se pare ca hd2 ar avea ceva probleme cu camera in sensul ca apare o pata roz pe fotografii in centrul imaginii. doar primele loturi au aceasta problema, la cele mai noi fiind deja rezolvata. problema e destul de serioasa. cei de la xda au contactat HTC support team, obtinand raspunsuri contradictorii, ba e o problema software cu promisiunea ca se cauta solutii, ba e hardware cu recomandarea sa-l trimiti sa ti-l repare.
rugam pe cei care sunt deja proprietari de HD2 sa confirme sau sa infirme asta, eventual cu fotografii facute unei foi albe de hartie.
nu de alta dar ar trebui sa stim cu totii cat mai multe despre acest terminal mult ravnit de toata lumea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate