Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

HTC HD2

- - - - -
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#19
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Acuma vad ca este la pretul de 2709 lei.Pai la banii aia iti cumperi un laptop foarte bun.

#20
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
Este mare...chiar foarte mare pentru un telefon. O sa fie foarte greu de manevrat cu o singura mana. Si HD-ul actual mi se pare destul de greu de manevrat cu o mana...HD2 sigur o sa fie imposibil de operat.

Mai ramane si ecranul capacitiv....odata ce te-ai obisnuit cu rezistivul....este destul de dificil sa treci la capacitiv.

#21
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View Postbarqqsanu, on 27th October 2009, 17:03, said:

mane si ecranul capacitiv....odata ce te-ai obisnuit cu rezistivul....este destul de dificil sa treci la capacitiv.

asta e ca si cum ai spune ca odata ce te-ai obisnuit cu Dacia e greu sa treci la Mercedes.

Edited by drusu.sv, 28 October 2009 - 08:42.


#22
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdrusu.sv, on 28th October 2009, 08:42, said:

asta e ca si cum ai spune ca odata ce te-ai obisnuit cu Dacia e greu sa treci la Mercedes.
Corect. :lol:

#23
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Care e diferenta efectiva intre rezistiv si capacitiv ? :D

#24
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View PostSany, on 9th November 2009, 20:27, said:

Care e diferenta efectiva intre rezistiv si capacitiv ? :D

la capacitiv ai spre deosebire de rezistiv: multitouch (detectarea mai multor atingeri simultane), raspuns mult mai rapid la comenzi, nefiind necesar sa apesi pe el (sa exerciti presiune pe un anumt loc), ci doar sa-l atingi. de asemenea, e facut special pt a fi utilizat cu degetele, de fapt e chiar obligatoriu sa folosesti degetele, nu merge cu stylusul sau altceva, pt ca am inteles ca utilizeaza degetul ca un conductor pentru a transfera o parte din sarcina inmagazinata pe stratul superior.

Edited by drusu.sv, 10 November 2009 - 14:51.


#25
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007

View PostSany, on 9th November 2009, 21:27, said:

Care e diferenta efectiva intre rezistiv si capacitiv ? :D
Ma doare inima ce urmeaza sa spun ... insa asta este adevarul. Diferenta ecranului de la iPhone si un htc (mai vechi decat cel in discutie).
Din pacate htc abia acum l-au "bagat" pe aparatele lor - era un mare handicap fata de iPhone.

#26
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdrusu.sv, on 10th November 2009, 14:47, said:

la capacitiv ai spre deosebire de rezistiv: multitouch (detectarea mai multor atingeri simultane), raspuns mult mai rapid la comenzi, nefiind necesar sa apesi pe el (sa exerciti presiune pe un anumt loc), ci doar sa-l atingi. de asemenea, e facut special pt a fi utilizat cu degetele, de fapt e chiar obligatoriu sa folosesti degetele, nu merge cu stylusul sau altceva, pt ca am inteles ca utilizeaza degetul ca un conductor pentru a transfera o parte din sarcina inmagazinata pe stratul superior.
Ecranul de pe Samsung S8000 Jet este rezistiv dar sensibilitatea este la fel ca a unuia capacitiv.
Deci regula nu este valabila se pare pentru toate ecranele rezistive.

Edited by stokarit_s, 11 November 2009 - 19:06.


#27
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005

View Postdrusu.sv, on 28th October 2009, 08:42, said:

asta e ca si cum ai spune ca odata ce te-ai obisnuit cu Dacia e greu sa treci la Mercedes.

Exact cum spuneam....depinde la ce il folosesti si cum te-ai obisnuit!
Eu unul nu vad prea multe atuuri de partea ecranului capacitiv. Da, suporta multitouch...so what? In afara de poze...la ce il mai folosesti? Da...se misca mult mai bine la atingere....dar la fel se misca si HD-ul daca modifici setarile la "touch"!

Marele dezavantaj este ca nu poti folosi stylusul pe el! Trebuie mereu sa pui degetele si sa lasi amprentele pe ecran...ceea ce ma dispera.
Asadar....raman la preferinta mea, si anume ecranul rezistiv.

Again...este doar o parere si nu trebuie sa veniti cu contraargumente!!!!!

Si BTW...se pare ca Vodafone ne va surprinde placut again si va da acest telefon undeva pe la 2300 ron la liber...muuult sub ce e pe piata acum.
Asa au facut si cu Nokia N97....sper sa-si mentina obiceiul :))

#28
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
"Mult sub ceea ce e pe piata acum"
Serios ?
La emag e 2.429 de lei acum. http://www.emag.ro/pda_phone/telefon-pda-h...D2?ref=hdr_rec3

Edited by stokarit_s, 15 November 2009 - 17:34.


#29
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
vedeti ca ecranele capacitive nu merg iarna cu manusi ...

#30
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007
[quote name='barqqsanu' date='12th November 2009, 16:38' post='7321750']
Exact cum spuneam....depinde la ce il folosesti si cum te-ai obisnuit!
Eu unul nu vad prea multe atuuri de partea ecranului capacitiv. Da, suporta multitouch...so what? In afara de poze...la ce il mai folosesti? Da...se misca mult mai bine la atingere....dar la fel se misca si HD-ul daca modifici setarile la "touch"!
[quote]

Offtopic: Faptul ca te trezesti deodata cu servodirectie, cutie automata si 8 airbag-uri poate constitui un impediment pentru unii care erau obisnuiti sa faca muschi la maini tragand de volanul sau de schimbatorul de viteze de Dacie.
Revenind la subiect, in afara de "poze" cum zici tu, capacitivul isi gaseste aplicativitatea in browserul web, in navigarea prin meniuri (mult mai rapida (fara lag), jocuri, mai exact in tot ce poate face un smartphone.
HD-ul se misca la fel? cred ca glumesti prietene. ai butonat ca sa zic asa un iphone? (ma refer la iphone pt ca e singurul tel cu ecran capacitiv cu care am avut contact pana acum) cum sa se miste hd-ul la fel? nu stiu ce setari ai facut tu pe hd dar in mod sigur nu egaleaza timpul de raspuns al iphone-ului sau al altui tel cu ecran capacitiv.
Respect optiunea ta pt ecranul rezistiv, avand in vedere faptul ca preferi sa lucrezi cu stylus-ul, dar nu mai spune ca rezistivul e la fel de rapid ca si capacitivul ca timp de raspuns , orice setari i-ai face tu.

#31
eu_beu

eu_beu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 04.03.2007
Acum am HD.
Si pot spune ca iPhone se misca mult mai bine. Aici, sunt un cumul de factori care fac ca htc-ul sa fie mai lent. Windows-ul in sine este principalul impediment. Apoi iPhone are in favoarea lui faptul ca nu stie multi-tasking ... deci RAM liber mai mereu ...
Eu am dezactivat 3flo pt a obtine performante mai bune la HD insa tot nu se apropie de iPhone.
Sper ca HD2 sa fie mai rapid. Si cand afirm asta ma refer la 2 chestii care ar sta in favoarea acestei afirmatii: hardware imbunatatit (combinatia procesor+RAM) fata de cele anterioare si mai ales Win 6,5 care sper sa fie mai rapid.
Nu cred ca schimbarea ecranului poate afecta "prestatiile" ...

Edited by eu_beu, 16 November 2009 - 10:24.


#32
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View Posteu_beu, on 16th November 2009, 10:24, said:

Acum am HD.
Si pot spune ca iPhone se misca mult mai bine. Aici, sunt un cumul de factori care fac ca htc-ul sa fie mai lent. Windows-ul in sine este principalul impediment. Apoi iPhone are in favoarea lui faptul ca nu stie multi-tasking ... deci RAM liber mai mereu ...
Eu am dezactivat 3flo pt a obtine performante mai bune la HD insa tot nu se apropie de iPhone.
Sper ca HD2 sa fie mai rapid. Si cand afirm asta ma refer la 2 chestii care ar sta in favoarea acestei afirmatii: hardware imbunatatit (combinatia procesor+RAM) fata de cele anterioare si mai ales Win 6,5 care sper sa fie mai rapid.
Nu cred ca schimbarea ecranului poate afecta "prestatiile" ...

ai dreptate. wm si un procesor mai slab pot afecta timpul de raspuns. insa in conditiile in care 2 tel au acelasi sist de operare si acelasi procesor si ram, faptul ca unul are ecran capacitiv si unul rezistiv poate inclina balanta in favoarea celui cu ecran capacitiv.

#33
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
Din pacate HD 2 nu stie multitouch in afara de poze....pentru ca WM nu stie multitouch!!! Deci...toate avantajele insirate de tine...cu browser, jocuri...etc pica in aceasta comparatie.
Am avut ocazia sa ma joc cu unul zilele trecute....intr-adevar se misca foarte bine si repede...cam la fel cu Iphone-ul. Cred ca aici isi spune cuvantul procesorul de 1 GHZ.
Revenind la ce ziceai tu....miscarea rapida prin meniuri si aplicatii...nu tine de ecran!!!! Aici intram in alta discutie...si anume sistemul de operare. Se stie ca WM se misca mai greu in comparatie cu Iphone-ul....dar tot la fel de adevarat e ca Iphone-ul nu stie multitasking...dupa cum bine spunea si drusu.

#34
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View Postbarqqsanu, on 16th November 2009, 17:46, said:

Din pacate HD 2 nu stie multitouch in afara de poze....pentru ca WM nu stie multitouch!!! Deci...toate avantajele insirate de tine...cu browser, jocuri...etc pica in aceasta comparatie.

serios? nu stiu ce hd2 ai avut tu in mana, dar wm 6.5 suporta multitouch
uita-te aici, de la 5:43 incolo
dupa cum vezi, cel putin in excel, word, outlook, google maps suporta multitouch

#35
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005

View Postdrusu.sv, on 17th November 2009, 12:11, said:

serios? nu stiu ce hd2 ai avut tu in mana, dar wm 6.5 suporta multitouch
uita-te aici, de la 5:43 incolo
dupa cum vezi, cel putin in excel, word, outlook, google maps suporta multitouch

Da...exact...nimic din ce folosesti zilnic :)

#36
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View Postbarqqsanu, on 17th November 2009, 16:24, said:

Da...exact...nimic din ce folosesti zilnic :)

no comment! daca nici macar outlook-ul nu-l folosesti zilnic pe un telefon business, atunci ce doamne iarta-ma folosesti? poate programe de calcul perioada ovulatie si planning? :lol:  :lol:  :lol:
asa se explica intr-un fel de ce unii isi iau telefoane business din banii de alocatie numai ca sa arate colegilor de scoala cat de flacai sunt ei.

Edited by drusu.sv, 18 November 2009 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate