Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Teapa programul de loialitate 'Cosmote pentru tine'

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postancapo12, on 16th September 2009, 14:01, said:

Cand am fost in magazinul Germanos din PlatzaMall unul din angajati mi-a zis ca subventia se calculeaza la curs valuar 1 Euro = 5.00 lei   :peacefingers: nu la 4.27 cum e la cursul BNR; pentru ca n-am crezut am urcat la etaj unde am gasit magazinul 4Free si angajata de acolo, a ramas si ea surprinsa de ce a zis cel de la Germanos, spunand ca cei de la Cosmote stabilesc cursul, nu cei de la Germanos.
Angajatul din Plaza nu a mintit... la cursul standard se mai adauga si TVA in favoarea clientului si astfel se ajunge la un curs de peste 5RON/euro!

O alta nelamurire a ta... un client nou este un client nou, nu ai cum sa compari... este inca un client adus in retea... tu ca si client existent ai interesul sa-ti pastrezi numarul si nu numai daca ai fost multumit de serviciile oferite, plus ca un client nou plateste si prima luna de contract in avans!

#38
ancapo12

ancapo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.08.2009

View Postd1ab0l33k, on 17th September 2009, 20:00, said:

... la cursul standard se mai adauga si TVA in favoarea clientului si astfel se ajunge la un curs de peste 5RON/euro!
si 4Free de ce nu mai adauga acest TVA? de s-a mirat angajata? Pana acum am observat, comparand listele de preturi pe care mi le-au oferit unii parteneri, ca Germanos are valoarea cea mai mare a cursului valutar pentru subventie si preturile cele mai mici la telefoane :thumbup:  
Apropos, campania de la Internity cu cele 2 telefoane identice la un abonat: pretul este exact dublul  :glare: (oare cei care fac ofertele astea chiar ne cred fraierii?) telefoanelor din lista de preturi de la Germanos  => in aceasta situatie cred ca e mai rentabil sa cumperi de la Germanos ca in acel pret imi aleg telefoane diferite (poate am sanse mai mari sa fie unul mai bun decat ambele proaste - avand in vedere ca sunt din gama low cost).
Pana acum, Germanos are o bila alba..patrata :naughty:

View Postd1ab0l33k, on 17th September 2009, 20:00, said:

... este inca un client adus in retea...
care de fapt il inlocuieste pe cel existent. :coolspeak: (interesanta tactica lor). Orice varianta ar alege tot e nedrept pentru cel care are vechime in retea: daca mi-l prelungesc m-am convins cat platesc fata de un client NOU iar daca mi-l reinnoiesc astept avand o cartela cele 3 luni.

Edited by ancapo12, 17 September 2009 - 20:24.


#39
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postancapo12, on 17th September 2009, 21:21, said:

care de fapt il inlocuieste pe cel existent. :coolspeak: (interesanta tactica lor). Orice varianta ar alege tot e nedrept pentru cel care are vechime in retea: daca mi-l prelungesc m-am convins cat platesc fata de un client NOU iar daca mi-l reinnoiesc astept avand o cartela cele 3 luni.

Fiecare alege ce face cu contractul lui... daca vrei neaparat telefon cu subventie mare... il "reinnoiesti", daca nu, il prelungesti...
Numarul clientilor care renunta la contract din motivul asta este cu mult mai mic decat cel al clientilor nou veniti in retea, deci cred ca intelegi de ce se face diferenta!
Oricum... eu as alege intotdeauna prelungirea de contract si de subventia cumulata mi-as cumpara accesorii (nu am nevoie de telefon, lucrez in domeniu si mi se pare o prostie sa schimbi telefoane tot timpul sau sa arunci cu banii pe ele)... asa cu o casca bluetooth de calitate si un card de capacitate mare ai ce sa mai faci!

#40
ancapo12

ancapo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.08.2009

View Postd1ab0l33k, on 19th September 2009, 23:33, said:

Numarul clientilor care renunta la contract din motivul asta este cu mult mai mic decat cel al clientilor nou veniti in retea, deci cred ca intelegi de ce se face diferenta!
Probabil ca da, dar poate va creste daca se vor lamuri ca nu ii avantajeaza.. :nonobad:

View Postd1ab0l33k, on 19th September 2009, 23:33, said:

Fiecare alege ce face cu contractul lui... daca vrei neaparat telefon cu subventie mare... il "reinnoiesti", daca nu, il prelungesti...
sau reziliez :thumbdown: daca gasesc o oferta mai buna la concurenta care ma avantajeaza

#41
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postancapo12, on 20th September 2009, 21:33, said:

sau reziliez :thumbdown: daca gasesc o oferta mai buna la concurenta care ma avantajeaza

Sau da... daca gasesti o oferta mai buna ai dreptul sa alegi solutia adecvata nevoilor tale! Cel putin mie asa mi se pare normal!

#42
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostMihaitza235, on 16th September 2009, 14:36, said:

Daca asta se numeste oferta proasta... fugiti degraba la concurenta. Dar, VAI, chiar si la Digi 80 minute nationale te costa ... 6 euro!

sa nu mai vorbim de minutele internationale....

#43
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Am doua abonamente FO 110 (110 nat/int + 1000 in retea). Am dorit rezilierea si trecerea pe cartela (pentru optiunea 100 nat/int + 800 = 5 eur), am fost si am facut cerere. Astazi m-a sunat cineva si mi-a facut urmatoarea propunere: sa imi ofere, cu 5 eur/luna, 90 min nat/int + 500 in retea. Ce parere aveti? Voi ce ati obtinut? Pot negocia mai mult? E o oferta standard, ati primit-o si voi?

#44
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
e foarte bine ce ti`au oferit
eu la 5 euro in loc de subventie la prelungire contract am luat 15 minute nationale
deci am 75 la 5 euro
singurul dezavantaj este ca la tine se taxeaza dupa 3 minute la secunda
la abonamentele vechi parca nu e asa :D

Edited by Cutzu, 17 October 2009 - 09:33.


#45
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Cutzu, la abonamente nu te taxeaza la 3 minute.

#46
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostMasterC, on 17th October 2009, 10:44, said:

Cutzu, la abonamente nu te taxeaza la 3 minute.
sa traiesti 100 de ani fara reparatii
:cheers:

#47
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View Postludiconiric, on 16th October 2009, 21:42, said:

Am doua abonamente FO 110 (110 nat/int + 1000 in retea). Am dorit rezilierea si trecerea pe cartela (pentru optiunea 100 nat/int + 800 = 5 eur), am fost si am facut cerere. Astazi m-a sunat cineva si mi-a facut urmatoarea propunere: sa imi ofere, cu 5 eur/luna, 90 min nat/int + 500 in retea. Ce parere aveti? Voi ce ati obtinut? Pot negocia mai mult? E o oferta standard, ati primit-o si voi?
E aproape abonamentul de 5 euro (fara tva) cu un adaos de  min. Daca iti da si tel e ok. Insa daca iti da doar minutele nu  e chiar bine.

#48
perseida

perseida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2007
Apropo de felul minunat in care Cosmote isi fidelizeaza clientii...

Am mers la shop sperand ca am sa nimeresc un telefon mai bun decat data trecuta si ca nu o sa mai fie nevoie sa.l plimb pe la service-uri inutile. In schimb, am gasit la mai multe magazine din orase diferite o atitudine total neprofesionista, plictisita de viata si repezita a angajatilor.

Eu aveam oferta cu 500/500/60 la 8 euro...m.a informat rapid minunata tanti de la magazin ca pot sa pastrez oferta la un cost redus, uitand sa precizeze ca s.a scos extraoptiunea, acesta e noul tip de abonament si ca planul tarifar se va schimba chiar din acea zi. De abia dupa vreo 2 ore mi.am dat eu seama ca ce am vbit in prima jumatate a lunii peste jumatate din minute va fi considerat cost suplimentar. M.am intors la magazin, am facut o sesizare , astept sa vad ca am facut.o degeaba.  

Concluzii: drept cadou ca sunt client fidel, am primit un cost suplimentar fortat pt ca s.au hotarat ei sa.si modifice abonamentele, preturile, etc. Reducerea de la 8 E la 5.5 E pe urmatoarele cateva luni o voi plati cu varf si indesat pe urmatoarea factura.

Cand vreti sa va schimbati planul tarifar, mergeti cu o zi inainte de ziua de facturare !!!!!!

#49
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
La germaos in real,in Timisoara cica nu se dau telefoane la fidelizare decat cu prelungire pe 24 de luni.
adevarat sau fals? de cand nu se mai face fidelizare cu prelungire pe 1 an?

#50
shoru

shoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.03.2007

View Postcsachiri, on 21st October 2009, 16:47, said:

La germaos in real,in Timisoara cica nu se dau telefoane la fidelizare decat cu prelungire pe 24 de luni.
adevarat sau fals? de cand nu se mai face fidelizare cu prelungire pe 1 an?
Nu e adevarat. Dar ei trebuie sa aiba un anumit procentaj de fidelizari doar pe 2 ani (aprox 90%) ca sa isi primeasca target-ul. Ar trebui sa faci o reclamatie.

#51
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postcsachiri, on 21st October 2009, 16:47, said:

La germaos in real,in Timisoara cica nu se dau telefoane la fidelizare decat cu prelungire pe 24 de luni.
adevarat sau fals? de cand nu se mai face fidelizare cu prelungire pe 1 an?

In urma cu vre-o 2 luni am mers la Internity pe str. Alba Iulia sa-i intreb de prelungire pe un an si mi-au spus ca nu se face decat pe 2 ani. Dupa cateva zile avand drum la Real (Calea Aradului) am intrbat o domnisoara de acolo daca fac prelungiri pe un an sau tot ca cei de la Internity doar pe 2 ani iar aceasta a inceput sa rada de cei de la Internity si mi-a spus ca cei de la Internity au vrut sa ma tapeasca si ca la ei (Germanos/Real1) pot face prelungire pe 1 an. Deocamdata nu am facut prelungirea desi am depasit cu 3 luni perioada contractuala dar o sa merg prin noiembrie-decembrie.

Aveti cumva idee daca prelungesc contractul (am abo 5 euro-tva inclus cu 60 nat si 500 min si 500 sms Cosmo) in aceleasi conditii minutele nationale se reporteaza? Ca daca nu, nu mai fac prelungirea de contract.

#52
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postvasilis, on 22nd October 2009, 12:40, said:

In urma cu vre-o 2 luni am mers la Internity pe str. Alba Iulia sa-i intreb de prelungire pe un an si mi-au spus ca nu se face decat pe 2 ani. Dupa cateva zile avand drum la Real (Calea Aradului) am intrbat o domnisoara de acolo daca fac prelungiri pe un an sau tot ca cei de la Internity doar pe 2 ani iar aceasta a inceput sa rada de cei de la Internity si mi-a spus ca cei de la Internity au vrut sa ma tapeasca si ca la ei (Germanos/Real1) pot face prelungire pe 1 an. Deocamdata nu am facut prelungirea desi am depasit cu 3 luni perioada contractuala dar o sa merg prin noiembrie-decembrie.

Aveti cumva idee daca prelungesc contractul (am abo 5 euro-tva inclus cu 60 nat si 500 min si 500 sms Cosmo) in aceleasi conditii minutele nationale se reporteaza? Ca daca nu, nu mai fac prelungirea de contract.

5 euro + TVA... daca face parte din CFO-urile vechi, minutele nationale se reporteaza!

#53
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
mai am putin si termin contractul de 2 ani si in webcare mi-a aparut ca imi ofera 55 euro SAU 25 min nationale la o prelungire pe 24 luni a abonamentului actual (fo 60 ala vechi), DAR in optiuni imi apare doar posibilitatea de prelungire cu FO Plus 100 (asta nou) pe 12/24 luni.

daca as trece la un abonament superior pe 2 ani nu ar fi logic ca si bonusul meu (minute/ bani) sa fie mai mare ? nu ar fi normal sa am la optiuni si actualul meu abonament ? eventual si o lista de telefoane din care sa aleg ?

#54
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postvlad2006, on 26th October 2009, 13:55, said:

mai am putin si termin contractul de 2 ani si in webcare mi-a aparut ca imi ofera 55 euro SAU 25 min nationale la o prelungire pe 24 luni a abonamentului actual (fo 60 ala vechi), DAR in optiuni imi apare doar posibilitatea de prelungire cu FO Plus 100 (asta nou) pe 12/24 luni.

daca as trece la un abonament superior pe 2 ani nu ar fi logic ca si bonusul meu (minute/ bani) sa fie mai mare ? nu ar fi normal sa am la optiuni si actualul meu abonament ? eventual si o lista de telefoane din care sa aleg ?

Poti sa-ti pastrezi planul tarifar vechi... iar chestia cu subventia variaza in functie de planul tarifar si durata contractuala!

Next time... read!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate