Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Cehia-bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007

 chaosss, on 7th July 2012, 18:23, said:

Televiziuni tabloid nu cred ca au. Stiu ca au ziare gen Cancan, "Blesk".

Ah da,mi-am amintit si eu acum ca am vazut asa ceva :P

Au si ei cocalari. Am vazut destul de multi in ultima perioada.

Au,dar nu-s asa multi ca la noi.Si parca din cauza ca-s inofensivi,nu ii mai pun la socoteala :))


Gara si zonele apropiate garii din Brno sunt mizerabile. Nu mai zic de boschetari care parca se tot inmultesc prin oras. In centru pe Namesti Svobodi e jale, ocupa cam toate bancile nici nu ai unde sa stai, unii mai si dormi pe acolo. Dar in rest orasul este curat.

Zona garii da,e mizerabila,dar in rest orasul imi pare decent.Eu nu prea trec prin Namesti Svobodi prea des,e posibil sa ii ratez pe boschetari  :nonobad:

Edited by pretty_woman, 07 July 2012 - 21:34.


#56
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006

 cattavencu, on 24th April 2012, 10:14, said:

- oamenii de pe strada sunt mai necrispati, mai cu zambetul pe buze?
foarte relaxati
- e mizerie pe strazi? (mai ales tone de jeg la bordura, ca in Bucuresti)
de loc, e foarte curat. mai gasesti ocazional chistoace, dar alea sunt limita superioara
- politia da amenzi (ca masura menita sa creeze civism citadin) sau o arde la greu, ca la noi?
politia ceha are un mare + din partea mea. sunt serviabili, binevoitori si corecti. daca ai calcat stramb te arde, insa fara sa iti caute nod in papura - si in general te lasa cu avertisment daca nu e grav. de exemplu, pentru circula fara faruri aprinse sau centura in 9 cazuri din 10 iti da doar un avertisment verbal
- se-aduna calatorii ciorchine la usa cu doua statii inainte sa coboare?
am cam vazut asta, insa experienta mea e redusa, folosesc masina personala in general
- cand cobori dintr-un mijloc de transport in comun, trebuie sa-i impingi pe cei care vor sa intre spre a putea iesi?
cred ca in primul raand s-ar uitat toti la tine ca la urs, si in al doilea rand ar chema politia
- cat de macho e societatea ceha? persista peste tot imaginea de "cocalar" macho, ca la noi? Daca exista, e valorizata aceasta atitudine de catre societate?
0. adica zero
- noaptea se "forjeaza" motocicletele / masinile? Ceva drifturi prin parcarile hipermarketurilor?
in cartierele in care am locuit eu pana acum nu am auzit asa ceva, iar in restu m-as mira. aici intr-o zona cu limita de 40km/ora nu vezi unu' sa mearga cu 41
- se poate merge peste tot daca ai pantofi cu toc? (cucoanele din Bucuresti stiu de ce...)
nu-s cucoana de bucuresti, asa ca nu stiu ce sa raspund la asta:) in principiu, poti ajunge oriunde de oriunde, la orice ora
- perdantii societatii stau tot asa, in fata scarii de bloc la seminte si la bere, ca la noi?
perdantii societatii stau pe tarasa/in birt. berea e sport national. pe la scarile blocului sau atarnati pe aiurea in public n-am vazut pana acum pierde-vara
- cum arata spatiile verzi comune? (cele de pe langa blocuri). Atitudinea e mai de "self-made" sau e tot ca la noi, "sa vina sa ne faca primaria, dom'le!"?
spatiile verzi sunt ingrijite. de cine, nu stiu, insa se simte aportul lor in cantitatea de praf din aer, care e surprinzator de mica
- sunt o gramada de pensionati la 48-52 de ani, ca la noi, care o freaca extrem de sanatosi si apti de munca prin oras, asteptand pensia din munca mea si salariul meu de cacat de la multinationala?
asta chiar nu stiu, insa ma indoiesc ca cehul de rand isi permite sa taie frunze la caini. nu au salarii prea stralucite, asta fiind motivul principal pentru care ne au in gat pe noi, strainii: considera ca le furam job'urile bine platite
- se poate merge pe trotuare daca ai un carucior de copil? Sau trebuie sa ocolesti Mariile Sale, Automobilele?
parcarea aici e un subiect extrem de sensibil, practic ridicatul de masini e al doilea sport national dupa bautul berii. o masina parcata aiurea (pe trotuar, de exemplu) nu are viata lunga acolo, iar costurile de recuperare + amenda se cam ridica la un salar lunar pentru un ceh.
punctual, eu am prunc mic de 8 luni si n-am avut niciodata drumul barat la plimbare

- cate claxoane auzi intr-o zi? Se-njura in trafic? Se merge mult pe contransens? (e frecventa asta in Bucuresti, pe zeci si sute de strazi + intoarcerea in loc nepermis). Se simte la multi soferi atitudinea "e orasul meu, ba!", ca la noi?
sunt foarte de treaba, as spune chiar extrem de molatici in trafic. intotdeauna ti se va lasa loc sa iesi dintr-o parcare, sau sa intri intr-o coloana, sau sa faci vreo manevra mai ciudata. lumea asteapta, calm, fara nervi si fara gesturi. claxoane? categoric nu
- exista tabloide? televiziuni gen OTV? (consider ca asta spune muuuulte despre respectiva societate, prin faptul ca-i devoaleaza aspiratiile / nivelul). Am fost placut surprins sa vad ca in Franta nu exista un tabloid de genul Libertatea, The Sun, Der Bild etc.
habar n-am. mi-am luat UPC digital pentru ca e si audio-stream in engleza, insa nu ma uit la TV. iar presa scrisa n-o citesc de loc, ca nu stiu limba :)

ce am spus mai sus si ce urmeaza sa spun mai jos vin din experienta proprie de angajat in Brno (lucrez la IBM, insa nu consider ca e relevant). ca sa fie inteles mai bine contextul, tin sa precizez ca nici in RO n-am dus-o rau (asta e pentru cei ce sustin ca mutarea aici e o optiune doar pentru cei carora le e cutitul la os acasa). am venit aici cu ani seriosi de experienta in IT, din care vreo 4 la multinationala in RO - finantele la mine nu au fost "drive'ul", diferenta de salar fiind aproape nula :) si sunt om cu gusturi relativ scumpe.


stiu ca e mult mai bine mai spre vest, insa din pacate e cam inaccesibil. subliniez "cam". nu detaliez asta, ca ar fi off-topic.


deci, la subiect - ce ma incanta pe mine pe aici:
- faptul ca se respecta regulile. vin la ora 4 de la club si vad lumea ca sta la semafor sa se faca verde, chiar daca nu e nici macar o impresie de masina in zare. se parcheaza corect, fara ifose de genul "am lasat aici ca n-aveam unde" - nu e loc, asta e, se merge mai departe, mersul pe jos nu strica nimanui.
- politia e politie: nu vezi escaladari fizice sau alte forme de scandal, ca vin aia patrati si te bat de te ia dreq, te duc si te inchid si-ti mai iei si amenda. agenti de circulatie si patrulele sunt serviabile, te ajuta in masura in care pot. sunt corecti fara sa fie nod-in-papuristi.
- e curat pe jos si in aer. am avut luni de zile in care nu mi-am spalat masina, pentru simplu motiv ca nu era nevoie.
- iarba e legala
- fetele sunt foarte sociabile, nu materialiste/pitipoance/impresare, si relaxant de abordabile. indiferent cat esti de naspa (estetic) nu-ti vei lua flit sau mistouri; chiar daca n-are de gand sa plece cu tine acasa, va face conversatie si te va refuza politicos. (ok, finantele ajuta totusi la scopul ultim, cum ziceam cehii de rand sunt cam saraci)
- carburantul e de calitate: simt diferenta intre un plin facut in ro si unul facut aici, si la cum trage motorul, si la numarul de km pe care-i fac
- aproape constant in magazine sunt oferte, unele de-a dreptul incredibile (asta spre diferenta de ro, unde comerciantul moare cu marfa pe raft decat sa reduca pretul)
- berea e ieftina si buna


ce imi displace aici:
- limba: o data ca e a dreq de dificila, si pe urma faptul ca localnicii sunt cam inapti lingvistic. rar si greu gasesti pe careva sa vorbeasca altceva decat ceha.
- mancarea: parerea mea de roman gurmand (la nivel normal pentru un roman: ciorbe, fripturi, garnituri, salate, etc) e ca astia nu stiu sa manance. fac mancarea fara gust, si mai au si prostu obicei de a exagera cu chimenul. m-am lasat de mancat in oras, cel mult merg la vreo pizza sau mancare chinezeasca/indiana
- lipseste shaorma (phootooi)
- birocratia: de asta se plang inclusiv cehii, ce sa mai zic eu care nu cunosc limba... extrem de dificil de rezolvat orice cu institutiile statului.
- indigenii cam au probleme cu igiena. serios, in cluburile czech-only e tragedie, nu puteam sa stau ca-mi mutau nasul FETELE. asa ca merg la cluburile "pentru straini", ca aici fetele vin spalate si mai rup si ceva engleza - deh, strainii isi permit sa le mai si ia vreun coctail ceva, nu le tin pe kofola/bere ieftina toata seara. si pe la servici mai vin indigenii cu mirosuri "primaveratice"... this sux.
- fetele sunt varza cand vine vorba sa se aranjeze. n-au de loc stil in cumparatul/purtatul hainelor :) iar o chestie nasoala rau mi se pare conceptul ca numai curvele poarta tanga. this sux a lot more.
- shopping'ul la magazinele mici e destul de dificil, din cauza barierei lingvistice. in general merg la alea mari unde pun in cos si la casa dau cardul, fara discutii.


per total, pentru mine e o experienta pozitiva. si pana acum nu am intalnit vreun roman care sa vrea sa mearga inapoi acasa. au fost destui care au plecat, insa au facut-o de nevoie (in general questii de familie).
eu mi-am adus aici sotia si copilul, si ne descurcam OK. nu o duc in puf, pentru ca sunt singurul care lucreaza, insa ne e bine. dintr-un salariu de ~1400 euro pe luna (cu tot cu ore suplimentare) ne descurcam chiar satisfacator, la modul ca-mi permit sa ies la bere cu baietii, sa-mi duc familia la terasa, zoo, strand, plimbare la viena/praga sau site'uri de interes. nu traim inghesuiti (stam intr-un apartament 2+1 de 65 mp) si nu ma abtin de la pofte gen dulciuri, sucuri, chipsuri, alte alea; din cand in cand mai imi iau  chestie prin casa, gen TV led, componete in comp, aparate de bucatarie, haine la familie, etc. si mai joc si airsoft, cu cheltuielile aferente :)
sa nu se creada ca e idilic, sunt totusi destul de limitat la optiuni, insa ce vreau sa spun e ca traim mult deasupra subzistentei, intr-o tara civilizata.  ce ne trage financiar la vale e faptul ca suntem 3 pe un singur salar, si unul din noie copil mic. altfel, ar fi mult mai bine.
Comparativ cu RO, e altaa lume. Eu unul am ajuns in situatie ca ma enervez cumplit la fiecare vizita facuta acasa, si tot mai putin imi vine sa revin.

in principiu, venitul aici e abordabil pentru aproape oricine:
- profesionitii sunt platiti destul de bine
- incepatorii au sansa deschiderii spre mai bine - intri, faci experienta, strangi putin din buci (ca bani multi nu-ti da nimeni, cu CV'ul gol) si dupa 2-3 ani pleci unde vrea muschiul tau pe bani frumosi.

#57
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

 kutie, on 21st July 2012, 00:42, said:

ce am spus mai sus si ce urmeaza sa spun mai jos vin din experienta proprie de angajat in Brno (lucrez la IBM, insa nu consider ca e relevant)
Ba e relevant, IBM si Infosys sunt cele mai cunoscute firme in Brno, in sensul ca angajeaza aproape pe oricine care stie ceva limbi straine, (deci salariile sunt in majoritatea cazurilor, mici, cel putin pt entry-level jobs) iar asta nu o spun intr-un sens pozitiv...


per total, pentru mine e o experienta pozitiva. si pana acum nu am intalnit vreun roman care sa vrea sa mearga inapoi acasa.

Eu sunt unul din aia care au plecat inapoi in tara, financiar imi e mai ok aici, acum. (Timisoara, that is.)

au fost destui care au plecat, insa au facut-o de nevoie (in general questii de familie).
eu mi-am adus aici sotia si copilul, si ne descurcam OK. nu o duc in puf, pentru ca sunt singurul care lucreaza, insa ne e bine. dintr-un salariu de ~1400 euro pe luna (cu tot cu ore suplimentare) ne descurcam chiar satisfacator, la modul ca-mi permit sa ies la bere cu baietii, sa-mi duc familia la terasa, zoo, strand, plimbare la viena/praga sau site'uri de interes. nu traim inghesuiti (stam intr-un apartament 2+1 de 65 mp) si nu ma abtin de la pofte gen dulciuri, sucuri, chipsuri, alte alea; din cand in cand mai imi iau  chestie prin casa, gen TV led, componete in comp, aparate de bucatarie, haine la familie, etc. si mai joc si airsoft, cu cheltuielile aferente :)
sa nu se creada ca e idilic, sunt totusi destul de limitat la optiuni, insa ce vreau sa spun e ca traim mult deasupra subzistentei, intr-o tara civilizata.  ce ne trage financiar la vale e faptul ca suntem 3 pe un singur salar, si unul din noie copil mic. altfel, ar fi mult mai bine.
Comparativ cu RO, e altaa lume. Eu unul am ajuns in situatie ca ma enervez cumplit la fiecare vizita facuta acasa, si tot mai putin imi vine sa revin.

in principiu, venitul aici e abordabil pentru aproape oricine:
- profesionitii sunt platiti destul de bine

Profesionistii nu prea merg in Cehia, sunt prea putine joburi pentru ei si in alte parti castiga mai bine, aici e raiul incepatorilor, absolventi de facultate sau chiar doar de liceu cu ceva cunostinte de limbi straine, dupa cum am mai zis.
- incepatorii au sansa deschiderii spre mai bine - intri, faci experienta, strangi putin din buci (ca bani multi nu-ti da nimeni, cu CV'ul gol) si dupa 2-3 ani pleci unde vrea muschiul tau pe bani frumosi.

In principiu e corect ce ai scris dar sunt si multe lacune, postul tau da impresia ca Cehia e muuult peste Romania, ca totul e super civilizat etc. As face cateva remarci:

- Cand ma intorceam din Brno in TM aveam impresia ca avansez 10 ani in timp, Brno arata exact ca TM la vreo 2-3 ani dupa revolutie, cladirile sunt in majoritate gen comunist, nimic modern, la fel arata si oamenii in general, imbracati ca niste muncitori care intra/ies din tura a 3-a si cu aceeasi atitudine.

- Daca vrei sa iesi in oras, constati ca 99% din baruri arata ca niste bodegi, ceea ce si sunt dealtfel si nu e chiar atat de ieftin, la o iesire eu cheltuiam cel putin 500czk (20 EUR aprox) fara figuri de nici un fel.

- Hainele sunt enervant de urate si de scumpe indiferent unde mergi sa le cumperi

- Mancarea e proasta si nu chiar ieftina (in afara cazului in care te multumesti cu parizer & co.)

- Nu prea inteleg cum va descurcati voi cu 1400 pe luna 3 persoane (n-ai precizat daca e net sau brut), eu pe 2 camere plateam 400 EUR/luna chirie in zona buna (Mendlovo Namesti, e drept ca nu faceam share cu nimeni, nu stiu cum e in cazul tau)

- La inceput salariile sunt mici, chiar IBM ofera undeva la vreo 600-650 EUR net, parca, iar orele suplimentare/bonusurile/primele etc nu le prea poti incadra ca venituri sigure, sigur e doar ce scrie in contract. Ca sa castigi mai mult trebuie sa stai vreo 2-3 ani, depinde de cat de repede se descurca fiecare sa avanseze in job sau sa gaseasca un job mai bine platit...

- Plus multe alte maruntisuri care adunate devin si ele enervante si tot mai greu de suportat dupa ceva timp....

Edited by AWE, 05 August 2012 - 13:00.


#58
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
pai stai sa ne intelegem: in primul rand am specificat frumos la inceputul postului ca vorbesc de experienta mea personala. si nici n-am ridicat pretentia ca acopar tot in postul ala, evident ca sunt si lacune Posted Image

acum, punctual la ce zici tu vis-a-vis de postul meu:

- nu inteleg de loc chestia cu 10 ani in timp in paralela TM-Brno.
in Brno nu e praf, nu sunt scandaluri, drumurile sunt mult mai bune, infrastructura e de zeci de ori mai avansata, cladirile sunt aceleasi in ambele orase.
referitor la alegerile vestimentare, da, sunt de acord, si m-am plans si eu de asta (ma rog, cu referire doar la femei), si intr-adevar e asa cum spui. insa esti ineroare prin omisiune: caracteristica asta e comuna la toata europa, cu exceptia natiilor latine. aceeasi imbracaminte sleoampata o sa o vezi si in DE, DK, BE, samd. nu e o scapare caracteristica cehilor, sau celor din Brno.

- de iesitul in oras nu pot decat sa te aprob. am zis-o si eu, am renuntat la asta, cand e vorba de mancare. (la bautura, mie mi se pare extrem de ieftina berea, si excelenta). barurile intradevar sunt jalnice, motivul principal e aceeasi influenta non-latina.

- 1400 de euro net. sau 34.000 coroane, din care 11.000 se duc pe casa (chirie, utilitati si internet). locuiesc in Kralovo Pole, chiar langa IBM (asa aproape ca merg acasa in pauza de masa).

- referitor la salarii, da, asa este, si exact asta am spus si eu. un incepator e platit putin, insa de regula e tanar si fara obligatii. am prieten care a venit o data cu mine, fara background in IT, si s-a angajat la CC in IBM, unde lua ~900 pe luna, din cauza shift'urilor. s-a descurcat OK, acum castiga tot cat mine, la AT&T.

- cu maruntisurile sunt total de acord. asta n-ai ce-i face, in ce priveste unele lucruri, nicaieri nu-i ca acasa.


Problema pe care o "miros" printre randuri din postul tau e exact aia la care am facut referire mai devreme: pentru un roman e ciudat sa se acomodeze intr-o tara non-latina, pentru ca noi suntem obisnuiti sa ne spalam, sa ne aranjam cand iesim din casa, ne plac masinile si localurile aratoase, samd. Din cauza asta cam suferim pe oriunde ne plimbam prin EU (exceptie FR, IT, ES). Asta este, din pacate, restul lumii are alte prioritati - fiecare cu ale lui, cata vreme nu da in extreme e OK dpmdv.


Peace Posted Image

Edited by kutie, 25 September 2012 - 22:34.


#59
KekeJr

KekeJr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2009
Salutari,

Am si eu o oferta de la IBM, tinand cont ca nu am aplicat eu ci ei m-au sunat, mi-au oferit 35500czk brut (~1100EUR net ?) si din cate ziceau se face si lucru on call (platit in plus). Cam ce suma ar fi dupa ce ar intra si orele platite din serviciul on call ? Cat este de bun salariul oferit ? Momentan astept sa imi trimita contractul sau ceva de genul in care sa vad exact ce si cum. Eu aici castig ~700EUR brut, 400EUR net ? Este ok salariul ?

Multumesc si poate ne intalnim la o bere daca aterizez si eu pe acolo,

P.S. - sper ca vede cineva postul in acest week-end

Edited by KekeJr, 06 October 2012 - 00:25.


#60
BogdanR2

BogdanR2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2012
Buna , as vrea sa aplic si eu pentru un job in domeniul IT in Brno la IBM sau infoSys daca se poate , vreau sa mentionez ca am mai fost in Cz aproape un an , cu limba ceha ma descurc cat sa cer ce imi trebuie.Va rog dati-mi ceva indicatii pt un job in Brno unde as putea vorbi. Va multumesc , Bogdan

#61
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 KekeJr, on 06 octombrie 2012 - 00:18, said:

Salutari,

Am si eu o oferta de la IBM, tinand cont ca nu am aplicat eu ci ei m-au sunat, mi-au oferit 35500czk brut (~1100EUR net ?) si din cate ziceau se face si lucru on call (platit in plus). Cam ce suma ar fi dupa ce ar intra si orele platite din serviciul on call ? Cat este de bun salariul oferit ? Momentan astept sa imi trimita contractul sau ceva de genul in care sa vad exact ce si cum. Eu aici castig ~700EUR brut, 400EUR net ? Este ok salariul ?

Multumesc si poate ne intalnim la o bere daca aterizez si eu pe acolo,

P.S. - sper ca vede cineva postul in acest week-end

O sa ramai in mana cu ~ 27000 coroane. Daca esti singur te descurci, daca ai familie un pic mai greu. Cu oncall-ul adaugi si 3000 de coroane in plus.

 BogdanR2, on 07 octombrie 2012 - 17:56, said:

Buna , as vrea sa aplic si eu pentru un job in domeniul IT in Brno la IBM sau infoSys daca se poate , vreau sa mentionez ca am mai fost in Cz aproape un an , cu limba ceha ma descurc cat sa cer ce imi trebuie.Va rog dati-mi ceva indicatii pt un job in Brno unde as putea vorbi. Va multumesc , Bogdan

Cauta aici: jobs.cz, grafton.cz, http://manpower.cz/e...pozice-brno.php
Bafta !

Edited by chaosss, 07 October 2012 - 18:25.


#62
KekeJr

KekeJr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2009

 chaosss, on 07 octombrie 2012 - 18:22, said:


O sa ramai in mana cu ~ 27000 coroane. Daca esti singur te descurci, daca ai familie un pic mai greu. Cu oncall-ul adaugi si 3000 de coroane in plus.

Multumesc frumos pentru raspuns,

Da, sunt singur... deci daca zici ca mai iau 3000coroane, eu zic ca este ok... deci, cel mai probabil o sa vin si eu pe acolo :)
Daca stii cumva cat se lucreaza pe oncall imi poti spune si mie, te rog, doar ca idee... momentan eu fac oncall, la firma la care lucrez, cam 4-5 zile pe luna... din care 1week-end... eventual si care sunt si cele 3 ture :).

Salutari.

#63
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Depinde de echipa. Din ce stiu eu cam tot asa, cateva zile pe luna.
Daca primesti telefoane atunci o sa fii platit in mai bine, in functie de orele pe care le petreci pentru a rezolva problema. Daca nu, o sa fii platit mai putin. E bine sa ii intrebi cum se plateste oncall-ul pe echipa unde o sa lucrezi.

Edited by chaosss, 07 October 2012 - 18:29.


#64
KekeJr

KekeJr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2009
3 ture asa mi-a zis la interviu managerul

#65
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Pai ziceai de oncall mai sus. Daca o sa muncesti in 3 ture cum o sa mai faci si oncall ? Daca o sa fie 3 ture atunci de obicei salariul brut se ia in mana, datorita sporurilor de noapte si de weekend.

#66
KekeJr

KekeJr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2009

 chaosss, on 07 octombrie 2012 - 18:33, said:

Pai ziceai de oncall mai sus. Daca o sa muncesti in 3 ture cum o sa mai faci si oncall ? Daca o sa fie 3 ture atunci de obicei salariul brut se ia in mana, datorita sporurilor de noapte si de weekend.

Deci probabil nu o sa fac oncall, stiu sigur ca mi-a zis ca o sa fac 3 ture :).

Iti multumesc frumos !

#67
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Din ce stiu oncall-ul se face cand lucrezi in tura centrala, si asta pentru 2nd si 3rd level.

Edited by chaosss, 07 October 2012 - 18:38.


#68
BogdanR2

BogdanR2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2012
Chaoss ca necalificat  cv sanse in brno?

#69
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nu stiu. De obicei ma uit pe site-urile pe care ti le-am dat pentru locuri de munca pentru calificati.

#70
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
@KekeJr: daca e vorba de wintel, presupun ca stiu despre ce e vorba. e o echipa in care se lucreaza in 3 ture, si on-call'ul se face doar peste weekend. oricum, grosul in plus la salar vine de la turele de noapte, nu de la oncall.

#71
KekeJr

KekeJr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2009

 kutie, on 22 octombrie 2012 - 15:29, said:

@KekeJr: daca e vorba de wintel, presupun ca stiu despre ce e vorba. e o echipa in care se lucreaza in 3 ture, si on-call'ul se face doar peste weekend. oricum, grosul in plus la salar vine de la turele de noapte, nu de la oncall.

Nu stiu ce sa zic... unix (HP-UX)... mai multe numai am ce sa zic... oricum tot astept de 2 saptamani contractul si numai apare... miercuri-joi o sa dau iarasi un ultim e-mail ca deja ma enervez... nu pot sa fac nimic pt ca nu stiu 100% daca ma angajaza sau nu, cu toate ca aia de la manpower mi-a zis ca totul e ok, ca ma angajaza dar le trebuie confirmarea finala ca sa imi trimita oferta.

Edited by KekeJr, 22 October 2012 - 22:50.


#72
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
ce s-a mai ales de tine ? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate