Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cehia-bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postmaresal995, on 17 iulie 2016 - 18:17, said:

Salut, am si eu o rugaminte la voi.
Am fost acceptat pentru un job in domeniul IT in Praga, salariu este 2800 euro/net.
Este OK cu salariul asta? Plec singur, fara familie, etc.
Multumesc.
ce anume trebuie sa faci?

#128
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
2800 net e foarte bine in Praga poti tine o familie lejer.

#129
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ce m-a frapat pe mine in Cehia sunt "dările” puse laolaltă, care sunt exagerat de mari aș zice, că totuși nu s-a mutat Norvegia sau Danemarca în Cehia, vorbesc de nivelul de protecție socială și calitatea serviciilor furnizate contra impozitelor plătite. Pentru noi, al meu mai precis, ultimul loc cu ”full time job” a fost Cipru, cotrobăind după payslip-urile de acolo versus primele de aici, am constatat că la un salariu destul de similar net, acolo compania mai cheltuia încă 34% (adica salariu net x 0.34) în total, asta incluzând și o asigurare medicală privată premium. În Cehia, la un salariu net lunar de aprox. 70 000 CZK, apare pe hartie costul total al angajatorului de 138 500 CZK, deci aproape de dublu.

În rest, aș zice că prețurile în general sunt decente, unele chiar mai mici decât în București, spre exemplu transportul în comun e chilipir aș zice, dar în același timp chiriile/costul pe m2 la locuințe atârnă greu în buget așa că orice economie faci la celelalte, dai pe chirie.

So far (~2 luni), îmi place mult forfota orașului, curățenia, mersul bun al lucrurilor în general, iar deși înainte să venim ni s-a spus că localnicii sunt cam dintr-o bucată, ursuzi, nu foarte prietenoși, toți cei cu care am avut contact până acum au fost foarte OK. Sperăm să reușim să ne readaptăm la o iarnă întreagă petrecută în climat temperat :D

#130
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Din fericire va aflati la un nivel de salariu foarte bun pentru Cehia. La un moment dat am vazut un grafic in care 80% din platitorii de taxe primesc ca si beneficii din partea statului mai mult decat contribuie prin taxe.
Undeva la 1,2 mil czk pe an salariu brut mai intervine si taxa de solidaritate (5% din ce depaseste 1.2mil pe an).

#131
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Se cauta la firma unde prestez- Fortinet- oameni cu experienta pe networking si security, ideal cu experienta pe echipamente Fortinet - Fortigate, Fortimail Fortisandbox, ADC etc.

Technical Support Engineer L2 (FortiWeb/FortiADC/FortiDDoS)
Prague, Czech Republic
Advanced Services Engineer (TSE2)   
Prague, Czech Republic
Technical Support Engineer L2
Prague, Czech Republic

Locatia e Praga, salariu in functie de experienta intre 2000- 4000e +beneficii.

Daca e cineva interesat - pm.

#132
dyho

dyho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.09.2018
Praga arata extrem de frumos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ffxGB2j9ADo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate