Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cehia-bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 chaosss, on 21st May 2011, 20:02, said:

Foarte bine punctat, nu este ieftina deloc si cam toti de aici o simt pe pielea lor. Salariile mari si viata mai buna sunt in Praga, dar bineinteles depinde de firma unde lucrezi, domeniul etc. Totusi viata mi se pare destul de scumpa raportand la salariile de aici, multe preturi fiind complet nejustificate.

Eu chiar nu inteleg cum se descurca localnicii. Salariul mediu e undeva la vreo 500 sau 600 de euro, o garsoniera de inchiriat e de la vreo 250 in sus, hainele sunt caraghios de scumpe (niste pantofi cat de cat de la vreo 80 de euro in sus) si pot sa mai dau o gramada de exemple de preturi ridicole.

Cu toate astea, lumea e relaxata si nu par sa-si faca prea multe probleme. Ah, berea e destul de ieftina. :)

Cat despre joburi, multe variante fara sa cunosti ceha nu sunt - majoritatea in outsourcing sau multinationale, iar salariile nu sunt spectaculoase. Probabil in Praga e mai bine, n-am fost inca pe acolo dar presupun ca e totusi altceva decat in Brno care nu mi se pare mare scofala nici dpdv al banilor castigati nici al distractiei. Sa nu mai zic ca localnicii sunt complet handicapati lingvistic, rar gasesti cate unul sa inteleaga altceva decat ceha. Chestia asta devine f enervanta cu timpul.

Chaosss, unde lucrezi in Brno?

#38
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Brno este un oras destul de banal, mic si fara prea multe evenimente care sa se intample pe aici. In privinta localnicilor, nu ma mira ca le cam iau strainii locurile de munca la cat de habarnisti sunt si nu foarte sociabili cu aia care nu sunt de ai lor. Sa isi iubeasca ei limba si cu atat raman .

Eu lucrez acolo unde lucreaza cei mai multi de aici  :P

Edited by chaosss, 23 May 2011 - 22:54.


#39
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
'ai de la buticu' unde lucrez io or cautat oameni in praga. pe secteru' nostru n-or angajat pe nimeni si cauta din octombrie/noiembrie. intre timp se pare ca or abandonat si mai cauta doar programalai. ori nu-s de loc ori nu-s la scorul care-l ofera ei, ca in 7 luni au avut doar 3 la interviu si aia erau frizeri.
ata ete, cand meri cu idea sa gasesti ieftinituri. cand s-or trezit si ei cu outsourcingul in cehia amu 2 ani m-am kkt dupa curba lu' Gauss de ras.
unde-am lucrat amu 4 ani, aia aveau filiala de "soft" de vreo 5 ani in praga la momentul respectiv si aveau in turma 1 ceh, 1 slovac, care era prost ca noaptea peste kosice, 1 bulgar si 4 din RO, care toti s-au facut 1-2 ani de experienta si apoi au intins-o in lumea capitalista, cat ai zice "Rumburak". numa pe slovac l-or dat afara.  :huh:
inca pe la mijlocu' aniilor '90 cand mai lucram in RO, sefu' meu din germany se plangea ce s-o scumpit praga si cum nu mai gaseste secretara la 1300 de marci/luna.

#40
Aijur

Aijur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2009

 puidegasca, on 1st May 2011, 00:56, said:

fratilor care aveti informatii despre cehia si xawax va rog mult e vorba despre pardubice

la xawax in pardubice
-nu va asteptati la o vacanta in hawaii
-lucrezi la teste sau impachetari
-salariul e intre 3-4 euro pe ora , 12 ore pe zi , 6 zile pe saptamana
-cazarea e gratis la un hotel de zero stele(depinde daca nimeresti in hoteluri pentru slovaci sau "restul")
-transportul e gratis oferit de firma (inauntru nu vei avea loc sa respiri)
-primesti 1000 coroane pe saptamana bani de supravietuit
-angajeaza oameni necalificati
-se lucreaza inauntru ferit de ploi , soare si alte calamitati
-nu vei fi singur, vei intalni oameni pe care sa te bazezi
Daca ar fi sa dau job-ului o nota ar fi 5 ,aproape 6 din 10
Daca ar fi sa dau experientei o nota e 10 din 10.Pe termen scurt recomand oferta asta , vei avea parte de cateva experiente diferite fata de cele de acasa.
Adevarul este ca muncesti pentru banii aceia ,depinde de scopul pentru care mergi , cei 700 de euro/luna par multi fata de salariul minim pe economie la noi.

Apropo fetele sunt bune si nebune :))


-nu va asteptati la o vacanta in hawaii

 Aijur, on 14th June 2011, 00:46, said:

la xawax in pardubice
-nu va asteptati la o vacanta in hawaii
-lucrezi la teste sau impachetari
-salariul e intre 3-4 euro pe ora , 12 ore pe zi , 6 zile pe saptamana
-cazarea e gratis la un hotel de zero stele(depinde daca nimeresti in hoteluri pentru slovaci sau "restul")
-transportul e gratis oferit de firma (inauntru nu vei avea loc sa respiri)
-primesti 1000 coroane pe saptamana bani de supravietuit
-angajeaza oameni necalificati
-se lucreaza inauntru ferit de ploi , soare si alte calamitati
-nu vei fi singur, vei intalni oameni pe care sa te bazezi
Daca ar fi sa dau job-ului o nota ar fi 5 ,aproape 6 din 10
Daca ar fi sa dau experientei o nota e 10 din 10.Pe termen scurt recomand oferta asta , vei avea parte de cateva experiente diferite fata de cele de acasa.
Adevarul este ca muncesti pentru banii aceia ,depinde de scopul pentru care mergi , cei 700 de euro/luna par multi fata de salariul minim pe economie la noi.

Apropo fetele sunt bune si nebune :))


-nu va asteptati la o vacanta in hawaii

si puteti verifica adresa Mai multe informatii

#41
BoboloacaCiprian

BoboloacaCiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.08.2011
Adevarul despre Xawax,
mai bine stai acasa caci mare branza nu vei face aici, vei castiga 56 Kc (koroane cehe) pe ora si ai asigurat transportul si cazarea care nu te vor incalzi cu nimic.
Ca informatie: 24 Kc = 1 euro
Eu unul incerc sa caut altceva si sa trec Xawax pe lista neagra a agentiilor.
Cel mai sigur este sa trimiti tu CV la firme ce le vei cauta pe Google.
Succes si ai grija la agentii ca este plin de ele.

#42
viorelchitila

viorelchitila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2011
Salutare tuturor.
   Vreu sa spun tuturor romanilor care vor sa vina in Cehia ca angajati la FOXCONN,prin intermediul firmei de recrutare EXPRES PEOPLE,care are ca reprezentanta in Romania (Sibiu)pe Alexandra Ciobotariu (parca),sa va ganditi de mai multe ori inainte de a lua decizia sa plecati in Cehia la Foxconn.Stiu suna tentant...fara comision...transport gratuit...cazare gratuita.... (am uitat mai este un maimutoi si in Oradea care trimite tot la acest loc de munca,insa Alexandra dirijeaza tot).Ce va spune aceasta Alexandra in tara?ca veti castiga 800 de euro nu?Ca veti primi saptamanal 1000 de koroni pentru mancare adica 40 de euro (care bineinteles vor fi retrasi la salariu,iar primul salariu il veti primi abia dupa 2 luni...)Ce va mai spune?Ca daca nu este de munca tot veti fi platiti,nu?MINCIUNI,ca sa va atraga...Sa va spun cum stau lucrurile.Firma EXPRES PEOPLE castiga 140 kc/ora pentru fiecare om.Tie ca muncitor iti da 50 kc/ora in prima luna iar din a doua 56-60.Restul de bani se impart intre Expres People si Alexandra...adica mai mult de jumatate din banii pe care ii meriti tu iti sunt retrasi de aceasta firma.
Saptamanal iti sunt virati pe card acei 1000 kc numai in cazul in care ai 24 de ore lucrate in acea saptamana,altfel nu vezi banii astia.Ca o mica paranteza,in luna Decembrie se vor lucra doar 3 zile...toata luna...deci bani de mancare saptamanal nu,salariu nu...Cazarea este ok si gratuita.
Deci lunar lucrezi 150-180 de ore lunar(asta in cazuri fericite),dar sunt multi care au chiar sub 100 de ore pe luna.Faceti un calcul si vedeti cati bani castigati lunar...
sa zicem ca esti platit cu 60 kc/ora x 180 de ore (in cazul in care esti cel mai norocos om posibil din firma) = 10800 kc adica 432 euro (1 euro=25 kc ),din acesti 10800 kc scazi acele avansuri saptamanale care ii primesti pt mancare adica 4000 - 5000 kc adica 160 sau 200 de euro (depinde cate saptamani sunt intr-o luna).Deci mai ramai cu 432-160=272 euro...
Oare este chiar asa bine sa pleci in Cehia pentru acesti bani?Sa o intrebati pe Alexandra sau pe celalalt maimutoi!Daca mai aveti alte nelamuriri si doriti sa luati legatura cu mine ma puteti gasi pe mess viorel_chitila este id meu.Intrati acolo si imi lasati ofline.
O zi buna va doresc.

#43
cosmink

cosmink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2010
Hai sa o luam putin altfel sa vorbim cu "docomente"

Sunt in Brno din 2010

Cei care cititi aici, va spun sa fiti foarte atenti la "pareri", pentru sunt subiective, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar unii sunt pe langa subiect.

Hai sa le luam punctual
1. Salar brut-net
Ca doar de asta venim aici.

Aveti aiciun link la zi care va calculeaza netul in functie de brut.

Desi e in ceha trebuie sa stiti 2 lucruri:
Va¹e hrubá mzda: salar brut
Èistá mzda: salar net

2. Salariu minim, mediu pe economie in Cehia:

Salariul minim este 288E, sursa

Salariul mediu a fost in 2011 in jurul a 800 E, sursa. Trebuie sa tinem cont ca variaza in functie de zona, dar totusi Brno este al doilea oras ca marime din Cehia si salariile nu sunt cele mai mici din tara dar nici cele mai mari(ca si in Praga).

3. Chiriile
Sunt cam scumpe in Brno.
Motivul?
- Cerere mare. Sunt mai multe companii mari in IT&C care aduc oameni de peste tot din lume.
- Din ce am observat eu, nu sunt foarte multe constructii noi, sau care au aparut sunt departe de oras.
- Este si oras studentesc(atentie celor care-si vor cauta chirie in perioada in care apar studentii :) ).

Majoritatea celor care vin aici cauta sa imparta un apartament pt a minimiza costurile.

Niste cifre
Cel mai bine va convingeti
1. http://www.bezrealitky.cz/
E cel mai "preferat" site pe aici pentru ca teoretic sunt anunturi direct de la proprietari. Va trebui sa va imprieteniti cu Google Translate pana deprindeti cuvintele de baza.
2. http://www.remax-czech.cz/en
Asta e site-ul unei agentii de imobiliare cu care am lucrat si mi s-au parut profesionisti( si au si site-ul in Engleza)

Must know legat de chirii
- agentiile iau taxa echivalentul unei chirii
(deci daca mergi cu agentie dai din prima 1 chirie taxa agentie+prima chirie+1 chirie garantia)
- cam toti proprietarii cer o suma ca si garantie, echivalenta chiriei pe care "teoretic" o primesti cand te muti.
- 1+kk = O garsoniera care are "bucataria" in coltul camerei + baia separat(in general sunt destul de spatioase)
- 1+1 = O camera + bucatarie separata + baie
mai sunt 2+kk(o camera cu bucataria in colt + o camera separata +baia), 2+1, 3+kk, 3+1 etc
- majoritatea chiriilor au foarte clar specificat intr-o suma totala cheltuielile. Se practica regularizarea la 6 luni sau 1 an(adica platesti o suma fixa cheltuielile si cand seface regularizarea mai dai sau mai primesti bani in functie de cum acopera suma fixa cheltuielile).


4. Lifestyle


4.1. Limba
- E o limba slava, suna foarte dur(au 24 de consoane si 10 vocale, de fapt 5 vocale care au si varianta de pronuntie prelungita) dar veti descoperi ca sunt unele cuvinte comune si cu limba romana.

Sunt amuzanti oamenii care vin aici si se asteapta ca toata lumea sa vorbeasca engleza :). Veti intalni situatii si situatii.
Fiti convinsi,ca cehii isi cam dau seama ca limba lor nu e una de circulatie internationala deci le veti putea castiga bunavointa stalcind cateva cuvinte in ceha.

A invata cum se spune Buna ziua=Dobry Den si a zambi si a-i privi in ochi va vor ajuta sa comunicati cu succes.

Tineti minte ca limbajul non-verbal este foarte important si ca ,vrem ca nu vrem, el comunica pentru noi. Atata timp cat exista, carti, ghiduri de conversatie, google translate etc se poate trece si peste acest handicap.

4.2. Orasul
http://www.ticbrno.cz/uvod

Pro
- transport in comun impecabil(comparativ cel putin cu Romania)
http://mapy.jizdnira...z/brno/spojeni/  - site care va va ajuta enorm sa ajungeti din punctul A in punctul B
- are de toate pentru toti(nu este capitala, dar totusi se intampla destule si in Brno). Dar vorba aia, daca putina ceha nu te straduiesti sa pricepi, n-o sa pricepi multe din ce se intampla in jur :).
- multe spatii verzi
- multe localuri/restaurante
- multe muzee, locuri de cultura(teatre, balet, filarmonica)
etc...

Contra
- se cam sparg masinile sau risti sa-ti fie zgariata masina (special daca ai nr strain)
- se bea destul de mult pe aici dar nu sunt violenti cehii(are si politia un rol aici :) )


5. Jobs

Cum se spunea anterior, pt straini sunt multinationalele in rest nu prea ai cum sa intri daca nu stii ceha sau daca nu muncesti in productie sau necalificat.

Ex. IBM, AT&T, Monster, Lufthansa, Motorola, Siemans, Honeywell, InfoSys, Fei, RedHat

Urmaresc asiduu piata locurilor de munca din Brno si am concluzionat ca:

- cele mai bune site-uri de joburi sunt www.jobs.cz(ar si pagina in engleza) si www.monster.cz
- mai sunt si alte site-uri ale agentiilor de recrutare: http://www.grafton.cz, http://www.manpower.cz, http://www.gitconsult.cz/ unde se pot gasi joburi

6. Motive & Motivatii

Oamenii vin aici cu asteptari diferite, dar cam din aceleasi motive(suparati pe Romania, sa-si plateasca datoriile de acasa, sa progreseze in cariera, o viata decenta etc)

Primele 3 luni sunt dificile, sunt marcate de gasirea unei chirii(poate fi o experienta dura) de perioada de proba(este 3 luni la toate companiile) si de acomodare("socul cultural").

Stiu cazuri de romani care s-au intors acasa dupa 3 luni de zile, ori din initiativa proprie ori n-au mai fost vruti, sunt mai rare situatiile dar se intampla.

E important sa aveti niste motive clare pentru care plecati de acasa, sa aveti calculele facute foarte realist si sa nu va asteptati sa puneti bani deoparte in primele 6 luni :). Orice relocare costa si nu intodeauna se primeste prima de relocare de la viitorul job.

E o vorba care se spune ca atunci cand mergi in strainatate, "sa te feresti de romani". Este adevarata si falsa in acelasi timp. Drama neintelegerii cu proprii conationali am vazut-o si la alte natii. E normal sa fii mai atent cand esti intr-o tara straina, la ce spui, la ce faci, cui spui , etc.

Desi am avut conflicte cu anumiti romani, tot cu ei ma simt cel mai destins si tot fata de ei ma simt mai apropiat.

Mai sunt multe de zis, am sa-mi fac un blog unde am sa mai postez diverse...

Sa va fie de folos,

Na zdraví

#44
AdrianB.

AdrianB.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2007
Poate sunt eu mai boem asa, dar cu toate ca s-a mai scris as vrea sa stiu totusi mai mult despre oameni, atmosfera, lucrurile mici ale vietii...(de ex cum e cand mergi la magazin, cand mergi in club s.a.m.d.). Stiu ca principalul lucrul e banul si starea materiala, ca deh asa suntem noi romanii, dar pt mine nu asta e cel mai important si imi place sa cred ca simplu doar gandirea pozitiva si buna credinta poate sa-ti ajunga sa-ti gasesti ceva de lucru si sa traiesti decent (nu nu stiu ce bogatii) acolo unde toti scepticii ar zice ca mai bine stai in Ro.
Chiar daca sunt subiective (ca nu se poate altcumva) as vrea totusi sa aud parerile fiecaruia, si oamenii pot citi printre randuri si interpreta cat de cat situatia, pentru ca mi-as imagina ca ce am auzit de la altii ca oamenii ar fi cel putin naivi si mai 'blegi'  ca sa zic asa poate ca la mine asta ar insemna relaxati si binevoitori :) O descriere interesanta mai detaliata ar fi despre femei :)
Deci m-as duce acolo doar pentru ambianta, nu vreau sa ma imbogatesc sau nu stiu ce...mi-ar conveni niste oameni care isi vad fiecare de treaba lui fara sa fie impovarati de competitivitate sau de grija altuia, asa cum e in Ro.

#45
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 AdrianB., on 10th April 2012, 16:00, said:

...mi-ar conveni niste oameni care isi vad fiecare de treaba lui fara sa fie impovarati de competitivitate sau de grija altuia, asa cum e in Ro...

pai tu vrei sa nu traiesti in capitalism (kestia cu competitivitatea) sau comunism (kestia cu grija altiua).
deci nu ai nici o sansa.

fiinta unmana este egoista din dna. deci competitivitate va exista totdeauna.

#46
AdrianB.

AdrianB.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2007

 avenirv, on 11th April 2012, 17:25, said:

pai tu vrei sa nu traiesti in capitalism (kestia cu competitivitatea) sau comunism (kestia cu grija altiua).
deci nu ai nici o sansa.

fiinta unmana este egoista din dna. deci competitivitate va exista totdeauna.

Ai luat-o prea adliteram, nu vreau sa nu existe deloc aceste lucruri, doar in mai mica masura cum este la noi. Am crezut ca se intelege chestia asta. Si competivitate bineinteles ca trebuie sa existe, dar in sens pozitiv...dar stim paradigma in care traim a la 'sa moara si capra vecinului'.

#47
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut!

Stie cineva ceva de Infosys din Brno? Generalitati despre firma cunosc - o e firma indiana din domeniul outsourcingului. Am mai lucrat la o firma similara in Bucuresti. Am primit o oferta de la aceasta firma (am aplicat printr-o firma de recrutare - s-ar putea sa fi fost o greseala si salariul oferit sa fie mai mic decat ar fi fost daca as fi aplicat direct la Infosys). Cam cum e o zi de munca la ei? Daca a lucrat sau lucreaza cineva acolo, il rog sa impartaseasca putin din ce stie.

Salariul oferit e undeva la 18.600 de coroane (net) - deci cam 750 de euro. In plus, am inteles ca mai sunt bonuri de masa (3 euro bonul - deci cam 60 de euro), un bonus de 500 de euro brut pentru primele 6 luni (asa numit "adjoining bonus", dar care e dat dupa o perioada de proba de 3 luni) si un bonus de performanta (zic ei ca poate fi pana la 4000 de coroane brut lunar - nu ma bazez pe suma asta, pentru ca n-am inteles exact care sunt targetele si deci nu stiu daca pot fi atinse).

Sa zicem ca ar fi cam 850 de euro net lunar. Cam cu cat as ramane dupa platirea chiriei, intretinerii, transportului, netului si telefonului? Mentionez ca in privinta locuintei tot ce vreau e o camera (ceva in genul a 15 metri patrati) si o baie. As ramane cu 500 de euro? Cat costa internetul? Dar o schema de minute la o cartela de mobil? Transportul am vazut ca este 22 de euro lunar (abonament pe toate liniile).

Merci,



 chaosss, on 23rd May 2011, 23:51, said:

Eu lucrez acolo unde lucreaza cei mai multi de aici  :P

IBM sau Infosys?

Edited by cattavencu, 24 April 2012 - 09:44.


#48
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@cosmink - foarte fain postul tau.

Pacat ca pe http://www.jobs.cz, pe pagina in engleza, toate anunturile sunt date in...ceha.

@AdrianB. - cam asta ma "mana" si pe mine la a pleca din tara. Rezumand intr-un cuvant - scarba. Lipsa de civism + individualismul oamenilor. Ar fi bune niste raspunsuri la urmatoarele:

- oamenii de pe strada sunt mai necrispati, mai cu zambetul pe buze?
- e mizerie pe strazi? (mai ales tone de jeg la bordura, ca in Bucuresti)
- politia da amenzi (ca masura menita sa creeze civism citadin) sau o arde la greu, ca la noi?
- se-aduna calatorii ciorchine la usa cu doua statii inainte sa coboare?
- cand cobori dintr-un mijloc de transport in comun, trebuie sa-i impingi pe cei care vor sa intre spre a putea iesi?
- cat de macho e societatea ceha? persista peste tot imaginea de "cocalar" macho, ca la noi? Daca exista, e valorizata aceasta atitudine de catre societate?
- noaptea se "forjeaza" motocicletele / masinile? Ceva drifturi prin parcarile hipermarketurilor?
- se poate merge peste tot daca ai pantofi cu toc? (cucoanele din Bucuresti stiu de ce...)
- perdantii societatii stau tot asa, in fata scarii de bloc la seminte si la bere, ca la noi?
- cum arata spatiile verzi comune? (cele de pe langa blocuri). Atitudinea e mai de "self-made" sau e tot ca la noi, "sa vina sa ne faca primaria, dom'le!"?
- sunt o gramada de pensionati la 48-52 de ani, ca la noi, care o freaca extrem de sanatosi si apti de munca prin oras, asteptand pensia din munca mea si salariul meu de cacat de la multinationala?
- se poate merge pe trotuare daca ai un carucior de copil? Sau trebuie sa ocolesti Mariile Sale, Automobilele?
- cate claxoane auzi intr-o zi? Se-njura in trafic? Se merge mult pe contransens? (e frecventa asta in Bucuresti, pe zeci si sute de strazi + intoarcerea in loc nepermis). Se simte la multi soferi atitudinea "e orasul meu, ba!", ca la noi?
- exista tabloide? televiziuni gen OTV? (consider ca asta spune muuuulte despre respectiva societate, prin faptul ca-i devoaleaza aspiratiile / nivelul). Am fost placut surprins sa vad ca in Franta nu exista un tabloid de genul Libertatea, The Sun, Der Bild etc.

si multe altele...

Asta ar fi frumos de aflat de la cineva traitor acolo. Nuante din acestea, de tip social. Si nu e vorba numai de Cehia.

In rest.... Ubi bene, ibi patria.

Edited by cattavencu, 24 April 2012 - 10:27.


#49
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
In urma evenimentelor politice de ieri, precum si a propunerilor pentru componenta guvernului, constat ca Cehia a devenit o destinatie-deziderat. Asa cum e ea, cu salarii slabe. Dar cu oameni normali.

#50
AdrianB.

AdrianB.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2007

 cattavencu, on 28th April 2012, 15:10, said:

In urma evenimentelor politice de ieri, precum si a propunerilor pentru componenta guvernului, constat ca Cehia a devenit o destinatie-deziderat. Asa cum e ea, cu salarii slabe. Dar cu oameni normali.

:OK:

Astept raspunsurile intrebarilor inspirate ridicate mai devreme.  :)

#51
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 cattavencu, on 24th April 2012, 09:42, said:

IBM sau Infosys?

IBM

#52
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 cattavencu, on 24th April 2012, 09:42, said:

Salut!

Stie cineva ceva de Infosys din Brno?

Da, eu. :) Inca lucrez - oficial - la ei dar voi pleca cu mare placere in curand.

Angajeaza foarte multi oameni, inclusiv multi romani dar nu e chiar asa de roza situatia. Acum, depinde ce asteptari ai, daca te multumesti cu putin, gen sa locuiesti cu altii in apartament, sa umbli dupa reduceri de cate ori intri in alimentara si sa ramai oricum fara bani cu o saptamana inainte de salariu, atunci merita.

Pentru mine personal nu mai este rentabil. Sunt neseriosi, se fac foarte multe promisiuni dar jumate din ele nu se adeveresc in final, programul de lucru e destul de aiurea, criteriile pe care se dau bonusurile se schimba de la o saptamana la alta si multe altele. Nu respecta drepturile angajatilor (cuprinse in Codul Muncii dealtfel) si astfel oamenii isi iau tot felul de tepe la salariu sau din alte privinte. De ex. ai posibilitatea sa promovezi, dar real nu primesti nimic dupa promovare, nici alt contract, nici bani in plus, doar responsabilitati duble. Anul asta s-a sarit de majorarile salariale promise pe motiv ca firma a inregistrat cifre slabe de afaceri.

Inainte sa sara vreunul in sus ca asta e doar o impresie subiectiva l-as ruga sa imi explice cu argumente reale motivele pentru care merita sa mai vii aici. Pentru bani - nu. Nu ramai cu nimic, iti ajung oricum sa traiesti de la o luna la alta dar numai in cazul in care nu ai familie sau datorii. Singurii carora le convine sunt cei abia iesiti de pe bancile scolii care oricum nu au alte variante si se multumesc cu putin sau se bucura sa scape de acasa. ;)

Desigur mai sunt si altee firme care angajeaza dar situatia nu e neaparat mai buna, poate doar ca atmosfera la job.

Edit: @cattavencu: hai sa dau niste cifre. Chiria pt o camera daca stai singur e undeva la 300-350 de euro plus cheltuieli (alte 50 eur sau mai mult), internet cat de cat bun vreo 20 de euro, mancarea vreo 200 (in caz ca nu mananci parizer toata ziua), berea vreo 1- 1.5 euro la terasa si cam jumate la magazin, tigarile cam 3-3.5 euro in caz ca esti fumator, transportul lunar pe toate liniile 20 de euro, mobil cu cartela... destul de scumpe convorbirile si nu exista oferte cu minute incluse ca in Ro, decat la abonament. Deci din 750 eur nu prea ramai cu mare lucru, ce sa mai vb de 500 eur!... :)

Edited by AWE, 09 June 2012 - 16:51.


#53
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
@AdrianB. - cam asta ma "mana" si pe mine la a pleca din tara. Rezumand intr-un cuvant - scarba. Lipsa de civism + individualismul oamenilor. Ar fi bune niste raspunsuri la urmatoarele:

- oamenii de pe strada sunt mai necrispati, mai cu zambetul pe buze?
- e mizerie pe strazi? (mai ales tone de jeg la bordura, ca in Bucuresti)
- politia da amenzi (ca masura menita sa creeze civism citadin) sau o arde la greu, ca la noi?
- se-aduna calatorii ciorchine la usa cu doua statii inainte sa coboare?
- cand cobori dintr-un mijloc de transport in comun, trebuie sa-i impingi pe cei care vor sa intre spre a putea iesi?
- cat de macho e societatea ceha? persista peste tot imaginea de "cocalar" macho, ca la noi? Daca exista, e valorizata aceasta atitudine de catre societate?
- noaptea se "forjeaza" motocicletele / masinile? Ceva drifturi prin parcarile hipermarketurilor?
- se poate merge peste tot daca ai pantofi cu toc? (cucoanele din Bucuresti stiu de ce...)
- perdantii societatii stau tot asa, in fata scarii de bloc la seminte si la bere, ca la noi?
- cum arata spatiile verzi comune? (cele de pe langa blocuri). Atitudinea e mai de "self-made" sau e tot ca la noi, "sa vina sa ne faca primaria, dom'le!"?
- sunt o gramada de pensionati la 48-52 de ani, ca la noi, care o freaca extrem de sanatosi si apti de munca prin oras, asteptand pensia din munca mea si salariul meu de cacat de la multinationala?
- se poate merge pe trotuare daca ai un carucior de copil? Sau trebuie sa ocolesti Mariile Sale, Automobilele?
- cate claxoane auzi intr-o zi? Se-njura in trafic? Se merge mult pe contransens? (e frecventa asta in Bucuresti, pe zeci si sute de strazi + intoarcerea in loc nepermis). Se simte la multi soferi atitudinea "e orasul meu, ba!", ca la noi?
- exista tabloide? televiziuni gen OTV? (consider ca asta spune muuuulte despre respectiva societate, prin faptul ca-i devoaleaza aspiratiile / nivelul). Am fost placut surprins sa vad ca in Franta nu exista un tabloid de genul Libertatea, The Sun, Der Bild etc.

si multe altele...

Asta ar fi frumos de aflat de la cineva traitor acolo. Nuante din acestea, de tip social. Si nu e vorba numai de Cehia.

In rest.... Ubi bene, ibi patria.
[/quote]


Imi permit sa raspund eu.Cu ceva intarziere ce e drept.Din punctul meu de vedere:

- oamenii de pe strada sunt mai necrispati, mai cu zambetul pe buze?

Da,in general sunt relaxati si chiar nu par sa fie stresati de grija zilei de maine ca noi...


- e mizerie pe strazi? (mai ales tone de jeg la bordura, ca in Bucuresti)

Nu e "jeg",si cand se face mizerie,e doar in urma unui eveniment.In orice caz in maxim 2-3 ore totul e luna.

- politia da amenzi (ca masura menita sa creeze civism citadin) sau o arde la greu, ca la noi?

Politia da amenzi daca parchezi aiurea,daca nu respecti regulile,dar in nici un caz nu te opreste doar asa aiurea in tramvai... ca la noi!

- se-aduna calatorii ciorchine la usa cu doua statii inainte sa coboare?

Da,sunt destul de ingramaditi la capitolul asta.... cel putin in Brno.


- cand cobori dintr-un mijloc de transport in comun, trebuie sa-i impingi pe cei care vor sa intre spre a putea iesi?

Nu chiar.




- cat de macho e societatea ceha? persista peste tot imaginea de "cocalar" macho, ca la noi? Daca exista, e valorizata aceasta atitudine de catre societate?


In nici un caz nu e valorizata atitudinea asta aici.Dar mai sunt si pitzi ca la noi,dar mai stilate :)

- noaptea se "forjeaza" motocicletele / masinile? Ceva drifturi prin parcarile hipermarketurilor?

NU! Decat destul de rar,aproape insesizabil.



- se poate merge peste tot daca ai pantofi cu toc? (cucoanele din Bucuresti stiu de ce...)

Da.Mai sunt si gropi pe aici,dar in general se tot repara si asfalteaza anual diverse strazi...



- perdantii societatii stau tot asa, in fata scarii de bloc la seminte si la bere, ca la noi?

Nu,astia nu sparg seminte.In schimb merg in oras cu halba/berea in mana fara nici un stress.

- cum arata spatiile verzi comune? (cele de pe langa blocuri). Atitudinea e mai de "self-made" sau e tot ca la noi, "sa vina sa ne faca primaria, dom'le!"?

In general au grija de parcurile lor primaria,dar si proprietarii de gradinile lor.



- sunt o gramada de pensionati la 48-52 de ani, ca la noi, care o freaca extrem de sanatosi si apti de munca prin oras, asteptand pensia din munca mea si salariul meu de cacat de la multinationala?


In general doamnele in varsta ocupa functii de vanzatoare am observat.Cam toata lumea are de munca,se gaseste,numai sa nu vrei sa muncesti!

- se poate merge pe trotuare daca ai un carucior de copil? Sau trebuie sa ocolesti Mariile Sale, Automobilele?

Da,categoric da! ;)


- cate claxoane auzi intr-o zi? Se-njura in trafic? Se merge mult pe contransens? (e frecventa asta in Bucuresti, pe zeci si sute de strazi + intoarcerea in loc nepermis). Se simte la multi soferi atitudinea "e orasul meu, ba!", ca la noi?

Daca se claxoneaza cumva deja e grav,lumea se uita suspect.Nici vorba de claxoane!



- exista tabloide? televiziuni gen OTV? (consider ca asta spune muuuulte despre respectiva societate, prin faptul ca-i devoaleaza aspiratiile / nivelul). Am fost placut surprins sa vad ca in Franta nu exista un tabloid de genul Libertatea, The Sun, Der Bild etc.

Nu cunosc,nu le vorbesc limba,nu ma uit la  posturile de televiziune cehesti.In schimb pot sa te asigur ca au reclame idioate.

Edited by pretty_woman, 07 July 2012 - 17:28.


#54
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 pretty_woman, on 7th July 2012, 17:26, said:

Nu cunosc,nu le vorbesc limba,nu ma uit la  posturile de televiziune cehesti.In schimb pot sa te asigur ca au reclame idioate.[/i]

Televiziuni tabloid nu cred ca au. Stiu ca au ziare gen Cancan, "Blesk".

Quote

In nici un caz nu e valorizata atitudinea asta aici.Dar mai sunt si pitzi ca la noi,dar mai stilate

Au si ei cocalari. Am vazut destul de multi in ultima perioada.

Quote

Nu e "jeg",si cand se face mizerie,e doar in urma unui eveniment.In orice caz in maxim 2-3 ore totul e luna.

Gara si zonele apropiate garii din Brno sunt mizerabile. Nu mai zic de boschetari care parca se tot inmultesc prin oras. In centru pe Namesti Svobodi e jale, ocupa cam toate bancile nici nu ai unde sa stai, unii mai si dormi pe acolo. Dar in rest orasul este curat.

Edited by chaosss, 07 July 2012 - 18:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate