Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cehia-bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
In 2008 ramaneai cu aprox 2/3 din brut.

#20
manuel11g

manuel11g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.08.2007
Anul acesta am fost si eu in Cehia la o conferinta din domeniul IT-ului. Cel putin orasul in care am fost eu ( Plzen) mi-a placut foarte mult. Fata de Romania, mi sa parut ca lumea este mult mai civilizata. Cand vorbeai cu ei, nu te simteai ca un intrus.

Stie cineva, eu ca proaspat absolvent de facultate din IT, am vreo sansa de angajare? ( fara sa cunosc limba, doar engleza)

#21
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
Este cineva la IBM Brno aici ? Am primit de la ei o oferta si ma intereseaza cateva sfaturi/pareri... Va rog, daca este vre-un angajat IBM pe aici sa ma contacteze pe PM. Multumesc

#22
cosmink

cosmink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2010
Salut,
  As vrea un update din 2010 legat de nivelul salarial pe diferite pozitii in 2010.

  Stiu din surse sigure ca la o firma din Brno pe o pozitie de second level networking engineer(cisco) se ia undeva la 1100-1200 E net. Din pacate nu am calificarea pt pozitia asta(am aflat azi in urma unui interviu ;) ).

  Urmeaza sa am un interviu pt o pozitie de second level la IBM pe servere windows si sunt curios cam pe unde se duce suma neta :).


  Ce ar fi interesant pentru mine este sa aflu cam pe ce pozitii se ia undeva la 1500, tinand cont ca am mai multe posibilitati de crestere profesionala in viitor?

  Multumesc,

#23
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Sigur e la IBM si nu la o firma de genul Natek (ce face outsourcing pentru IBM)?

#24
cosmink

cosmink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2010

View Postmxmx, on 21st September 2010, 18:32, said:

Sigur e la IBM si nu la o firma de genul Natek (ce face outsourcing pentru IBM)?


Da, pentru ca am aplicat direct pe job portalul IBM.

#25
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008
hy :-h am o mare dilema, mai bine zis, frica... mama urmeaza sa pleca maine in Cehia cu o agentie de la tg mures (nu stiu daca am voie sa ii dau numele) sa lucreze intr-o fabrica de electronie. cazarea va fi oferita de ei. daca a auzit cineva despre asta si ar putea sa imi dea niste informatii ...
-prima saptamana de proba, niste teste initiale;
-salariu 700 euro, poate sa creasca in functie de orele suplimentare;
-cazare la comun cu inca 3 femei (tot din Romania, cred);
-contract 6 luni;
-plecare cu autocarul, platit de ea;

  I-a cautat in toate registrele si apar ca firma serioasa, dar ar putea sa fie vreo teapa? Sa ajunga acolo si sa fie niste conditii mizere, sa nu aiba unde sa isi puna lucrurile (vrea sa ia laptopul ca sa comunicam prin net in fiecare seara), sa nu fie platita cu cel putin 700 euro? :(

#26
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008
Nimeni nu citeste topicul asta ? :((

#27
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postadid22, on 2nd September 2009, 11:24, said:

In Brno cel putin suntem vreo 2-3000 de romani si imi place sa cred ca suntem oarecum o comunitate inchegata care iese din tiparul mancatoriei intre romani din afara tarii.

Chiar asa de multi erau prin 2009 ? Auzisem de vreo 600 numai in IBM. Acum e posibil sa fie mai putini :)

Edited by chaosss, 11 February 2011 - 23:59.


#28
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
A mai scazut numarul.IBM muta multe echipe in Polonia.

#29
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postadid22, on 15th February 2011, 03:25, said:

A mai scazut numarul.IBM muta multe echipe in Polonia.

Cam asa ceva. De asemenea am auzit si despre ATT ca vor sa muta prin India. Au invatat bine lectia de la IBM sa taie din costuri. :)

#30
justin2711

justin2711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2011
buna ziua...
as dori sa ma ajute si pe mine cineva care a fost in cehia la foxconn...
am primit o oferta de la ei de angajare si nu stiu daca sa accept sau nu ...mi-e frica sa nu fie teapa..
stie cineva daca platesc aia de la fxconn sau doar e o vrajeala???
multumesc

#31
puidegasca

puidegasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2011
fratilor care aveti informatii despre cehia si xawax va rog mult e vorba despre pardubice

#32
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postpuidegasca, on 30th April 2011, 23:56, said:

fratilor care aveti informatii despre cehia si xawax va rog mult e vorba despre pardubice


Pe topicul asta s-au tot oferit informatii despre viata si costurile din Cehia. Ce informatii exact vrei  ?

Edited by chaosss, 06 May 2011 - 20:29.


#33
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Doar ce am revenit din Romania,am tot fost intrebat de cunostinte daca stiu ceva despre munca in otelarie in Pardubice.
Munca de 10 ore/zi 6 zile din 7,cazare asigurata de angajator,salariu in jur de 1000e.(23-24 k czk).net sau brut nu stiu,presupun ca ,in buna traditie ceheasca de hotzie,e vorba de salariul brut.
Concluzia mea: NU va duceti,daca e asa bine sa se duca cehii sa munceasca in furnal pe 1000e brut.

#34
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
.

Edited by katlin, 08 May 2011 - 21:17.


#35
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadid22, on 7th May 2011, 15:51, said:

Doar ce am revenit din Romania,am tot fost intrebat de cunostinte daca stiu ceva despre munca in otelarie in Pardubice.
Munca de 10 ore/zi 6 zile din 7,cazare asigurata de angajator,salariu in jur de 1000e.(23-24 k czk).net sau brut nu stiu,presupun ca ,in buna traditie ceheasca de hotzie,e vorba de salariul brut.
Concluzia mea: NU va duceti,daca e asa bine sa se duca cehii sa munceasca in furnal pe 1000e brut.

Salariul e intotdeauna brut. Scazi vreo 25% ca sa vezi cat iei in mana. Pe de alta parte Cehia NU e o tara ieftina, cel putin chiriile sunt mari fata de RO, trebuie luat si asta in seama de catre cei care pana acum nu plateau 300-400 de euro/luna chirie. 23k coroane sunt vreo 700 de euro NET.

Quote

presupun ca ,in buna traditie ceheasca de hotzie,e vorba de salariul brut.

Pana acum cu cehii n-am avut probleme, romanii in schimb... Don't get me started on this! :(

Salariul in cam toate tarile civilizate e exprimat ca salariu brut, doar in RO se discuta despre sume nete, nu vad unde e hotia in cazul asta!

Edited by AWE, 21 May 2011 - 15:07.


#36
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAWE, on 21st May 2011, 15:04, said:

Salariul e intotdeauna brut. Scazi vreo 25% ca sa vezi cat iei in mana. Pe de alta parte Cehia NU e o tara ieftina, cel putin chiriile sunt mari fata de RO, trebuie luat si asta in seama de catre cei care pana acum nu plateau 300-400 de euro/luna chirie. 23k coroane sunt vreo 700 de euro NET.

Foarte bine punctat, nu este ieftina deloc si cam toti de aici o simt pe pielea lor. Salariile mari si viata mai buna sunt in Praga, dar bineinteles depinde de firma unde lucrezi, domeniul etc. Totusi viata mi se pare destul de scumpa raportand la salariile de aici, multe preturi fiind complet nejustificate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate