Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Lemne de foc,preturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
the teller

the teller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2007
Ce lemne crede-ti voi ca ard mai bine in semineu .Adica sa nu scoata mult fum ,sa arda frumos ,fara sa pocneasca.

#20
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Ce dracu intrebare e asta?

Lemnele scot toate fum.
Cele de esenta tare ard mai greu, mocnit.

Cele de esenta moale (brad) ard mai rapid.

Nu folosi rumegus impachetat in cuburi sau alte forme. Acestea scot fum mult si n miros de ulei ars.

Cat despre pocnit.. mie imi place ;)

Eu strang vara saci de conuri de la munte si apoi fac folul cu ele. Ard rapid si lasa un jar super misto.

#21
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007

 the teller, on 17th December 2009, 03:30, said:

Ce lemne crede-ti voi ca ard mai bine in semineu .Adica sa nu scoata mult fum ,sa arda frumos ,fara sa pocneasca.


mai, la 3 dimineata scrii pe forum....probabil de la pocniturile lemnelor din semineu :D

din cate stiu pocnesc pentru ca sunt umede/ude. As folosi esenta moale la inceput (brad - arde rapid si cu flacara mare) nu lasa jar asa ca inainte de a dispare de tot as arunca esenta mai tare (fag, carpen  - ard mai domolit si lasa jar)

ceva detalii despre semineu....?

Zapada este afara ca acum 25 ani (cel putin in zona in care stau) asa ca iti urez sa te bucuri la maxim de semineu

#22
the teller

the teller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2007
Horsie;
Sigur ca lemnele scot toate fum ,eu ma refeream la cele mai putin "fumigene"
Pocnituri,da este placut sa le auzi daca sant asa cum spui tu ,eu vorbeam de alea care daca nu ai avea geam termoizolant in fata semineului ti-ar arunca jar in mijlocul casei.
Si daca vrei sa zici ceva ,te rog nu mai incepe cu "ce dracu".

Agelu:
Pai nu la 3 dimineata se sta in fata semineului ,ca doar nu la 3 ziua ,mai ales ca afara ninge asa frumos ,este si pacat sa dormi ,si mai esti si liber a doua zi ,si cu cine trebuie langa tine .

Ma gandeam ca poate aveti voi ceva mai multa experienta cu semineul ,eu abia anul acesta am inceput sa-l folosesc .Adica abia am cumparat casa .

Salutari

#23
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Exista peleti de forme destul de mari, 30-40cm/7-10cm. Marea lor majoritate sunt fara adaosuri de ulei sau lianti cum spune Horsie mai sus, sunt doar presati la temperaturi mari, eventual in prezenta aburului. Depinde de noroc cand faci cumparaturi din astea :D
Conurile de brad intradevar ard foarte frumos si lasa un jar teribil. Adun conurile cu roaba la mine in curte asa ca am experienta din acest punct de vedere.

Edited by Cristist50, 19 December 2009 - 08:41.


#24
ovid3ll

ovid3ll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2010
am o centrala atmos 25kw pusa in functiune din toamna si pana acuma la ce frig a fost in zona ardealului a mers super am avut la ea lemne de esenta tare uscate de 2 ani insa ma gandesc pe viitor.
in zona unde stau o masina(saviem )de lemne costa 1100ron, lemne verzi.am inteles ca,pt centrale cu gazeificare e necesar doar lemne uscate care sa ajunga la 20%umezeala  insa uscarea dureaza asa ca ma gandesc la brichetele de rumegus.
este cineva care foloseste acest combustibil.
cate tone as avea novoie sa incalzesc o casa de 140 m patrati insa doar 70 m patrati sunt folositi pe moment ,masarda inca este in constructie ,casa cu perete de 35 cm fara izolare termica ,insa ma gandesc foarte tare sa pun de 10 cm,geamuri termo iar podul izolat vata minerala si rigips.

#25
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Cel putin 6 tone. :confuzzled:

#26
mihaizzr

mihaizzr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2010
Eu nu am intalnit aceasta tema in discutii si m-ar interesa : Care este esenta cea mai potrivita( cu randament bun)  pentru centralele noastre ? - fapt pentru care propun sa va dati cu parerea , din experienta si din documentatii(carti).Sa luam in considerare si raportul pret - randament.

#27
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

 mihaizzr, on 28th January 2010, 22:29, said:

Eu nu am intalnit aceasta tema in discutii si m-ar interesa : Care este esenta cea mai potrivita( cu randament bun)  pentru centralele noastre ? - fapt pentru care propun sa va dati cu parerea , din experienta si din documentatii(carti).Sa luam in considerare si raportul pret - randament.
Despre pret/randament este greu de comentat avand in vedere ca pe piata se comercializeaza putine esente lemnoase. In rest mai jos este ce am reusit sa adun despre lemn.

Attached Files



#28
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Daca cauti in topicul de gazeificare vei vedea cateva opinii despre folosirea brichetelor de rumegus. Eu personal ti-as recomanda lemne, evantual daca sunt prea verzi, sa le combini cu brichete de rumegus.
Dar nu am inteles daca lemnele despre care vorbesti iti trebuiesc acum, sau te gandesti la iarna viitoare. Daca est evorba despre iarna viitoare si cumperi acum lemnele, le crapi si le tii asa aproape un an, fii linistit ca va functiona mult si bine centrala.
Eu am folosit si lemne verzi si dadea caldura. Consumul era mai mare ca si cu cele uscate, dar tot mai ieftin era decat cu bricheti. Si vezi ca atmosul are cazan special pentru bricheti, nu cel standard de gazeificare.

#29
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
Daa, sigur asta face. Cred ca Florin ne lasa singuri o perioada sa vada cum ne descurcam.
Intre timp, ieri am schimbat si eu ventilatorul de la Atmosul meu care in martie iesea din garantie. Nu ca ar fi avut probleme, dar am vorbit cu baiatul de la garantii si cu doar 50 ron - partea lui m-a facut cu un ventilator nou.  :coolspeak:  
In rest numai de bine si..... gazeificare placuta :lol:
In alta ordine de idei sambata aduc un camion de lemne pentru iarna cealalta, am gasit un tip care aduce lemne cu un camion Man cu macara, lemn de fag - bustean, cu 150 ron/metru' cub, si a zis ca pe camion pune 13 metri cubi, deci 2.000 ron camionul. Intrebarea mea este daca a mai luat cineva lemne cu asemenea camion, cati metri cubi se poate pune pe masina, caci mi se pare pretul destul de convenabil... mi-e frica sa nu fie 13 metri cubi cat a zis, ci mai putin. Atasez o poza informativa cum arata camionul. :scratchchin:

Attached Files


Edited by byg_boss, 16 February 2010 - 09:13.


#30
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Parerea mea este ca in masina din foto incape cam atata 10-13 MC plini in functie de asezarea bustenilor. Daca stii in aproximatie marimea platformei de ex 4x2x2 sau 5x2x2 atunci faci un calcul de ster si inmultesti cu aprox 0.65 - 0.7 si vei gasi raspunsul. Daca paltforma ar avea 5x2x2 ar veni cam 14 mc.

#31
pista67

pista67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.06.2009

 byg_boss, on 16th February 2010, 08:56, said:

lemn de fag - bustean, cu 150 ron/metru' cub,
150 ron/metru' cub sau metru'ster ? :rolleyes:

#32
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007

 byg_boss, on 16th February 2010, 08:56, said:

In alta ordine de idei sambata aduc un camion de lemne pentru iarna cealalta, am gasit un tip care aduce lemne cu un camion Man cu macara, lemn de fag - bustean. Intrebarea mea este daca a mai luat cineva lemne cu asemenea camion?

Da.Am luat eu.Cum a spus si @jagoman poti sa faci un calcul doar estimativ.Pe masina incap aproximativ 11-12 mc.Probema e alta.Intreaba ce dimensiune au bustenii ca eu am taiat si spart la ei o luna de zile zi de zi doua persoane!!!Sub un metru dimensiune nu a avut niciunul.

#33
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 byg_boss, on 16th February 2010, 06:56, said:

Daa, sigur asta face. Cred ca Florin ne lasa singuri o perioada sa vada cum ne descurcam.
Intre timp, ieri am schimbat si eu ventilatorul de la Atmosul meu care in martie iesea din garantie. Nu ca ar fi avut probleme, dar am vorbit cu baiatul de la garantii si cu doar 50 ron - partea lui m-a facut cu un ventilator nou.  :coolspeak:  
In rest numai de bine si..... gazeificare placuta :lol:
In alta ordine de idei sambata aduc un camion de lemne pentru iarna cealalta, am gasit un tip care aduce lemne cu un camion Man cu macara, lemn de fag - bustean, cu 150 ron/metru' cub, si a zis ca pe camion pune 13 metri cubi, deci 2.000 ron camionul. Intrebarea mea este daca a mai luat cineva lemne cu asemenea camion, cati metri cubi se poate pune pe masina, caci mi se pare pretul destul de convenabil... mi-e frica sa nu fie 13 metri cubi cat a zis, ci mai putin. Atasez o poza informativa cum arata camionul. :scratchchin:

ba da,tot cu asa ceva am adus si la noi la firma si intr-adevar asta e cubajul....dar totusi e la metru stear,nu cub....1 m stear = 0,8 mc(nu-s sigur)

#34
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006

 hackoo, on 16th February 2010, 20:59, said:

Da.Am luat eu.Cum a spus si @jagoman poti sa faci un calcul doar estimativ.Pe masina incap aproximativ 11-12 mc.Probema e alta.Intreaba ce dimensiune au bustenii ca eu am taiat si spart la ei o luna de zile zi de zi doua persoane!!!Sub un metru dimensiune nu a avut niciunul.

Las ca practica spune, ca din bustenii grosi ies mai multe lemne. Daca pe masina ai busteni grosi, sterul nu se inulteste cu 0.65 ci unele cazuri chiar si cu 0.85, deci iesi mai bine la cubaj. Daca cumperi busteni mari la ster cumperi mai putin aer intre ele.

#35
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 byg_boss, on 16th February 2010, 08:56, said:


Pe o masina de acest gen incap cam 12 mc ster (am luat asa in vara 2009 cu un RoMAN si a intrat cam 11-12 mc).
Va fi distractiv cu taiatul si crapatul, va recomand sa le taiati si crapati spre primavara sau acum daca se poate; daca incep sa se usuce va fi mai greu.
Totusi pretul e cam mare; in vara am luat cu 75/mc  fag plus ceva carpen (cam 20 %) plus transportul de la 20 km 250 lei plus trei oameni la incarcat/descarcat (300) da cam 1300-1400 lei.
Poate mai negociati ceva...

A da si cam 3 luni aproape in fiecare dupamasa taiat cu drujba si dat cu toporul :)

Asta e...cu lemnele te incalzesti de 2 ori si vara cand le tai si iarna cand le arzi :)

Acum 2 saptamani am luat cam 3,5 mc de stejar cu 400 (adus acasa si gata taiat si crapat). Nu l-am intrebat de unde este probabil nu avea acte pe el.

Numai bine

#36
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Eu sunt din Iasi si plang pe la ocoale la padurari dupa lemn la 160 RON m.c. preturile care mi le ziceti voi mi se par SF-uri. Prin bazar sunt niste jnapani cu masini cu lemn la 1.000 RON care se lauda ca au 5-6 m.c. dar de fapt au vreo 4 m, lemne asezate ca sa ocupe mult loc. In depozite de lemn niste cioate mari tinute in aer liber pe care a nins si a plouat pana acum se vand cu 2,5 ron/kg, pe langa padure am vazut si mai ieftin la 2 ron kg. Am luat acum o luna vreo 7 m.c. de salcam dar imi trebuie vreo 50 m.c, am un necesar de vreo 30 m.c. anual si vreau sa ard lemnul usact cel putin 2 ani. Cea mai mare prostie am facut-o anul trecut cand am luat lemn (carpan) taiat in primavara, l-am pus in centrala cand a venit frigul si desi crapat si uscat in paravan ploua din el in centrala, era plin de apa si nu mergea centrala asa ca l-am ars degeaba. Lemnul taiat in primavara trebuie uscat 3 ani cred ca sa faca gazeificare.
Care imi da un pont ca sa ajung cu lemn bun la Iasi la un pret decent pun la bataie o damingeana de 50 l vin bun de 6 ani :first:. Am nevoie de vreo 50 m.c.

Edited by danutlupu, 17 February 2010 - 16:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate