Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Lemne de foc,preturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu vreau sa intru in concurs pentru damigeana ( nu cu pontul asta !) : in R. Moldova ai incercat  ? Ca la noi e plin de tutun, coniac, vodca ...

#38
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postggelu, on 17th February 2010, 20:34, said:

Nu vreau sa intru in concurs pentru damigeana ( nu cu pontul asta !) : in R. Moldova ai incercat  ? Ca la noi e plin de tutun, coniac, vodca ...

Chiar la lemne din import nu m-am gandit ca sa fiu sincer, banui ca daca iau vreo 3-4 masini primesc bonus cel putin o traista de grenade :D. Pai daca la noi e plin, la ei care vin incoace cu din astea cum o fi ?
Inca astept informatii

#39
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
La mine in zona  sterul este  intre 75 si 100 lei + Transportul . Din pacate nu te ajuta din cauza distantei ( + actele ).
Tot la mine prin imprejurimi sunt fabrici de produse din lemn care au fel de fel de rebuturi ( laterale, capete de busteni...) . De acolo  ies mai ieftin decat de la padure.

Edited by ggelu, 19 February 2010 - 09:46.


#40
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
M-a mai amanat o perioada... cica i s-a defectat camionul  :thumbdown:
Lemnele sunt busteni de fag la 6 - 6,5 metri lungime, si pretul este 150 ron / metrul CUB. In total a zis 2.000 ron camionul.
De taiat si spart nu ma sperii ( am multi prieteni si vecini care ne ajutam la chestii de-astea). Iar in ceea ce priveste uscatul, au timp destul deoarece le voi arde in iarna anului viitor ( 2011-2012), pentru iarna urmatoare am deja stoc de lemne tot de fag.

Danut, eu zic sa pastrazi damigeana aia pentru cand o sa spargi cei 50 mc !!... :wallbash:  o sa ai nevoie  :cheers:

Edited by byg_boss, 19 February 2010 - 10:49.


#41
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postbyg_boss, on 19th February 2010, 10:35, said:

De taiat si spart nu ma sperii ( am multi prieteni si vecini care ne ajutam la chestii de-astea).
Danut, eu zic sa pastrazi damigeana aia pentru cand o sa spargi cei 50 mc !!... :wallbash:  o sa ai nevoie  :cheers:
Daca vrea cineva sa se mute la mine sau langa mine sa-mi fie vecin cateva zile dupa ce aduc masinile e binevenit  :D , deocamdata sa gasesc ce sparge. Cu damingeana nu-i bai ca este de unde, nu servesc mai deloc dar am vie si sunt pasionat sa fac vin, doar cel din anii buni il colectionez, restul il dau la muncitori. De vreo 10 ani m-am pus mai serios pe treaba, s-au adunat ceva hectolitri prin butoaie si damingenile de colectie, cea mai veche de 50 l o am din 1982, urmeaza 1986. Asta care o pun la bataie e din 2003 - an secetos fara ploi de toamna un rubiniu aprins din Perla de Zala si doi hibrizi foarte aromati: Delaware (delivara) si Isabella (capsunica rosie) :cheers: . Deci?

Edited by danutlupu, 19 February 2010 - 11:42.


#42
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
Unde ziceai ca stai?  :w00t:  :cheers:

#43
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postbyg_boss, on 19th February 2010, 13:04, said:

Unde ziceai ca stai?  :w00t:  :cheers:
Iasi loc. Tomesti e la 15 km de Iasi. Am nevoie de 50 m.c. salcam, frasin, carpen, fag sau alte esente tari, ofer 150-170 RON/m.c. in functie de esenta si marime bustean, nu am nevoie de factura sau alte acte. Se mai poate pune si ceva la transport dar nu mult. Damingeana e a celui ce ma ajuta sa gasesc vanzatorul in conditiile astea.

#44
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Ceva vesti despre lemne, cineva dispus sa vina la Iasi cu 50 m.c ?

#45
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
As vrea sa zic ca-s de la mine din curte imaginile sa stau si eu linistit o vreme  :worthy: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vz45C4lu4-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pe bizoo.ro si www.woodbusinessportal.com/rom am vazut destul de multe anunturi din Neamt, Suceava  parca si Chisinau sau Ucraina.

#47
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postggelu, on 26th February 2010, 15:09, said:

Pe bizoo.ro si www.woodbusinessportal.com/rom am vazut destul de multe anunturi din Neamt, Suceava  parca si Chisinau sau Ucraina.
Merci de info @ggelu, am pus anuntul si m-au sunat destule persoane dar transportul de la distanta ridica mult pretul. Am rezolvat in schimb pe plan local, am batut palma cu cineva pentru 100 m. cubi salcam. Care stiti pe cineva cu nervi si nu are unde sa-i descarce ii invit la mine cand vin camioanele.

#48
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am luat lemne de fag cu transport inclus la 100ron m ster. Le am stivuit la soare si le am acoperit. Sper ca iarna viitoare sa si arda intr o centrala cu gazeificare.....

#49
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@octavian1910 pretul e foarte bun la lemn dar depinde cat e de ster metrul ala :D. La mine in zona e cam 180 RON fagul eu am gasit cu 200 RON salcam adus acasa dar metrul cub. Eu nu mai fac prostia sa ard in centrala cu gazeificare lemn mai nou de 2 ani, am ars degeaba 7 m cub de carpen de 8 luni.

#50
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Neata!
Metru ster e metru ster nu e cum jumatati de masura, in sensul ca eu le am aranjat si ies la calcul poate chiar ceva peste iar lemnele sunt normale ca si grosime. Adevarul e ca padurea e aproape, transportul insemnand ~10km. Speranta mea e ca vor fi suficient de uscate ca sa arda cum trebuie, macar in combinatie cu cele uscate care vor avea cel putin 2 ani.....

#51
hrs

hrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.09.2006

View Postdanutlupu, on 8th March 2010, 16:11, said:

Merci de info @ggelu, am pus anuntul si m-au sunat destule persoane dar transportul de la distanta ridica mult pretul. Am rezolvat in schimb pe plan local, am batut palma cu cineva pentru 100 m. cubi salcam. Care stiti pe cineva cu nervi si nu are unde sa-i descarce ii invit la mine cand vin camioanele.
De unde ai reusit sa faci rost de lemnul de salcam? Ce pret ? Asi fi si eu interesat, locuiesc in Lunca Cetatuii, Iasi.
Multumesc.

#52
andreit

andreit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.05.2007
as fi interesat si eu de lemne.
daca se poate sa zici un pret si sa lasi un nr de telefon pe pm daca aici nu se poate.
MS!

#53
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pe langa Pitesti ceva la mai acatarii? Eu vreau pentru semineu, iarna asta ne-am incalzit destul de ok si cu el pe langa centrala cu gaze. Consumul a fost insa minor, cam 2mc chiar daca faceam in fiecare seara focul. Insa am avut mult brad ramas de la constructia casei. Vreau si eu un camion de lemne insa nu stiu pe unde sa ma duc sa ma interesez ...

Edited by Cristist50, 25 March 2010 - 20:53.


#54
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006

View PostCristist50, on 25th March 2010, 20:24, said:

Pe langa Pitesti ceva la mai acatarii?  Vreau si eu un camion de lemne insa nu stiu pe unde sa ma duc sa ma interesez ...

Du-te la Cotmeana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate