Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#865
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Daca este sa o luam asa cam multe sunt mofturi. Putem si fara TV, telefoane, masini de spalat automate, etc.. Putem sa ne mutam in corturi la lumina lumanarii caci tot ce inseamna tehnologie polueaza direct sau indirect.
Ce nu intelegi tu este ca o masina inseamna cheltuieli, cheltuieli de pe urma carora cineva are un servici . Daca nu ne-am mai face "mofturile" am fi in padure cu o carpa intre picioare .

#866
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostCGDBZ, on 08 martie 2013 - 23:22, said:

in corturi la lumina lumanarii
Stinge lumanarea, ca si aia consuma oxigen cand arde !

#867
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ca sa vedeti pana unde poate ajunge dileala la unii:

Quote


Australia are în vedere acordarea unor credite de carbon pentru omorârea cămilelor sălbatice, considerând că aceasta este una dintre căile de combatere a schimbărilor climatice.
o camilă produce, în medie, o tonă de dioxid de carbon pe an, făcându-le în colectivitate unele dintre cele mai mari emiţătoare de gaze cu efect de seră din Australia.
Flatulenţa cămilelor sălbatice din Australia poate depăşi 1.9 milioane de tone metrice de dioxid de carbon până în 2020.
http://www.descopera...-proteja-mediul

#868
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postanthar, on 08 martie 2013 - 22:21, said:

Da' crezi ca te intreaba cineva daca vrei sa-i platesti ? Pur si simplu platesti intr-un fel sau altul ,
exemplu cel mai elocvent este inflatia , muncesti si pierzi prin inflatie ca ei au hartie de tiparit destula.
Si masinile fac aerul viciat chiar si numai prin monoxidul si dioxidul de carbon emanat.Plus ca traficul  agita
si vehiculeaza masele de aer si creste astfel enorm concentratia de microbi  si praf pe metru cub de aer.
La salariul din  Romania masina este un moft daca n-ai o utilitate certa ptr ea .

Aberezi! Romania e cel mai slab motorizata tara din UE. Problema nu sunt masinile ci lipsa soseleleor.Ca e normal sa te plangi de praf si poluare cand iti trece pe sub geam camionul care nu are pe unde sa treaca pe altundeva decat prin oras.

#869
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

View Postady_77, on 09 martie 2013 - 12:05, said:


Aberezi! Romania e cel mai slab motorizata tara din UE. Problema nu sunt masinile ci lipsa soseleleor.Ca e normal sa te plangi de praf si poluare cand iti trece pe sub geam camionul care nu are pe unde sa treaca pe altundeva decat prin oras.


A , si tu vrei sa ajungem ca Japonia , sa cumparam aer curat la doza !
Si daca tot este manusa aruncata  va provoc sa explicati aici pe forum  DE CE VA  ESTE  ASA  DE  NECESARA  MASINA ? Ce , eu nu traiesc in Romania si nu vad cine conduce in majoritate masinile pe strazile patriei . Smecherii , borfasii, bisnitarii , samsarii , traficantii , baiatul lui tata (  tata fiind patronas  ajuns cu lovele din jecmaneala , evaziune , afaceri cu statul  sau simplu  furat ) , bugetarii cu un loc caldut la stat sau tarani ce au tras 2 ani ca sclavii in Italia si inloc sa investeasca banul  cu folos se arunca la masini , telefoane scumpe etc. Adica oameni care se pot deplasa foarte bine cu transportul in comun dar au fite de mari boieri - pai daca sunteti boieri si aveti pretentii de ce pana mea va mai plangeti pe forumuri ca va rupe taxa auto ? Nu demonstreaza asta ca sunteti niste necajiti  care si-au dat ultimii bani pe masina ? Ce , este vreo unul ce a dat 60000 de euro pe un Audi sau BMW si se plange pe forum ca n-are bani de taxa ? Numai sarantocii se plang de taxa ! Si eu am vrut sa-mi iau o masina acu in primavara dar daca am vazut ca nu e loc , m-am cumintit si nu ma lamentez ca vai ma rupe guvernul cu taxa . Asta e , ai bani , stai in fata , n-ai bani ciocu mic !

#870
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
in concluzie, tu ciocu mic!

#871
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
@anthar
Omu mai face si cumparaturi, rupeti tu carca cu sacii de cartofi si ceapa in spate si cu apa plata, n-am mai mers cu transportul in comun de vreo 10 ani.
Deci eu sunt mofturos, nu?
Nu, imi permit sa intretin o masina dar DE CE sa platesc ceva ce nu trebuie platit doar ca asa vrea mortu de ponta si ceilalti care au sustinut si sustin  taxa.
De ce sa platesc o taxa care in alte tari e simbolica sau inexistenta, nu respiram acelasi aer?

Edited by bogdan_popescu, 10 March 2013 - 17:28.


#872
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

Si daca tot este manusa aruncata  va provoc sa explicati aici pe forum  DE CE VA  ESTE  ASA  DE  NECESARA  MASINA ?
Ti-ai  raspuns  singur  la  propria  provocare aici ,

View Postanthar, on 08 martie 2013 - 13:15, said:

ca ele sunt cumparate de oameni cu ceva bani, (.......)  si ei cam vor ptr ca e o necesitate.
Sau  era o  intrebare  mult mai   subtila  si nu ne-am  prins ?

Cazul  meu :  fac  130 km/zi     extraurban - a se  citi  naveta - pentru  servici . Tren sau alte  variante exclus. Si  nu  fac  parte  din nici una  din categoriile  (  Smecherii , borfasii, .... bugetarii ) pe  care i-ai  insirat  mai  sus. Asa ca mai  usor  cu  provocarile.

#873
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

A , si tu vrei sa ajungem ca Japonia , sa cumparam aer curat la doza !
[...]
Si eu am vrut sa-mi iau o masina acu in primavara dar daca am vazut ca nu e loc , m-am cumintit si nu ma lamentez ca vai ma rupe guvernul cu taxa . Asta e , ai bani , stai in fata , n-ai bani ciocu mic !
Pe scurt  -  strugurii sunt acri !


View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

Si daca tot este manusa aruncata  va provoc sa explicati aici pe forum  DE CE VA  ESTE  ASA  DE  NECESARA  MASINA ?
Desi ai mei stau in acelasi cartier, la cativa km, pana la ei n-am cum sa ajung decat schimband doua mijloace de transport, plus cateva sute bune de metri de mers pe jos.  Uneori, cand nu se simt prea bine, tre' sa ma duc la doua zile, sa le iau paine / lapte / alte chestii perisabile.  O placere pe ploaie, ninsoare, sau vara, la 45oC, cand lesini in autobuz de caldura si miros...  Plus aprovizionarea lunara (care am senzatia ca, de fapt, este mai frecventa), chestii neperisabile, cand se umple portbagajul, de fac minim trei ture intre masina si casa.  Carand cate doua sacose mari in fiecare mana.
Plus plimbari pe la doctori de zici ca mi-am luat juma' de norma ca infirmier.

Mai sunt si cumparaturile mele  -  ramane valabil ce-am zis mai sus.

Pana la mandra trebuie sa schimb trei mijloace de transport.  Plus mersul pe jos, se aduna vreun km.


Fa tu toate astea fara masina.  Eu n-am de gand sa renunt la ea.  Castig timp si-mi menajez nervii.  


Nici taxiurile nu sunt o alternativa prea grozava.  Sa zicem ca-i atragi atentia soferului si nu te asasineaza cu manele.  Sa zicem ca-l convingi si sa dea drumul la AC, cand nu mai poti de cald.  Dar pt asta trebuie intai sa gasesti taxi.  Mie mi s-a-ntamplat sa stau juma' de ora la telefon incercand sa comand un taxi, dupa care sa merg pe jos juma' de drum, pana sa gasesc unul liber in statie sau in trafic.

#874
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Si voi acum va luat in gura cu toti papagalii care nici nu ies afara din colivie!

#875
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

DE CE VA  ESTE  ASA  DE  NECESARA  MASINA ?

Eu folosesc masina pentru un singur scop: sa merg la munca. Am de facut zilnic ~70 km, intr-o locatie unde nu ajunge nici tren, nici autobuz si pentru bicileta 70 km sunt prea multi. In rest nu folosesc la nimic. Cumparaturile le fac de la magazinul de la colt, nu e mai scump decit produse+benzina pina la marginea orasului si sprijin si un comerciant local, care mai da de munca la citiva oameni, iar obiectele mai mari le cumpar pe net, fiind mai ieftine. In concediu ma duc rar cu masina. Deci daca as avea alternativa la naveta, as renunta chiar de miine la masina, insa momentan nu pot.
Am in familie doua masini, la care in 2006 am platit vama. Bani frumosi, adica peste 2000 de euro. Acum ar trebui sa dau masinile gratis, daca vreau sa scap de ele. Asa ca le arat guvernantilor degetul mijlociu, masinile acelea vor circula si vor fi cirpite pina o sa vad asfaltul prin podeaua caroseriei.

Edited by fezo, 10 March 2013 - 22:20.


#876
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postbogdan_popescu, on 10 martie 2013 - 17:23, said:

@anthar
Omu mai face si cumparaturi, rupeti tu carca cu sacii de cartofi si ceapa in spate si cu apa plata, n-am mai mers cu transportul in comun de vreo 10 ani.
Deci eu sunt mofturos, nu?
Nu, imi permit sa intretin o masina dar DE CE sa platesc ceva ce nu trebuie platit doar ca asa vrea mortu de ponta si ceilalti care au sustinut si sustin  taxa.
De ce sa platesc o taxa care in alte tari e simbolica sau inexistenta, nu respiram acelasi aer?
Ca s-au umplut strazile de toti descultii si nu mai fac juma de ora din Militari in Titan!

#877
XBitza

XBitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

Si daca tot este manusa aruncata  va provoc sa explicati aici pe forum  DE CE VA  ESTE  ASA  DE  NECESARA  MASINA ?
Cazul meu cu masina proprie (banuiesc ca nu te intereseaza de masinile firmei)
Cumparaturi: 1-2 zile pe saptamana.
Concediu: 5-7 ori pe an in afara tarii, 3-8000 km. (ca sa intelegi de ce: fa o comparatie a serviciilor din BG, HU, TK, GR cu cele din RO. Apoi fa o comparatie a civilizatiei din tarile enumerate. O ultima comparatire necesara o faci legat de preturi. Tragi linie. Daca dupa linie inca mai consideri ca exista motive de a-ti petrece concediile in RO sa mi le spui si mie, dar pe PM)

Relaxare week-end: 3-500 km, undeva departe de Bucuresti pentru relaxare (pescuit, iarba verde, departe de aglomeratie) de obicei la o apa.
In fiecare weekend aproape. Si asta ca sa uit ca traiesc in RO si sa nu incep sa scriu cu ................... de luni dimineata.

Ai dreptate pe de o parte. Sunt o multime de "baietasi" care se duc 100-200 m pana la paine cu masina. (cunosc 3 cazuri)
Sunt o multime care si-au luat masini in lesing si le fugaresc prin cartiere ca sa vada lumea ca au masina noua.
Sunt si mai multi care lucreaza in orase, la 5-10 km departare de domiciliu dar in acelasi oras, si merg cate unul in masina la serv. Pe unii ii inteleg, nu suporta aglomeratia transportului public, dar majoritatea sunt cei snobi, cei care merg 1-200 m cu masina sa-si ia o paine sau un pateu de porky sau un covrig sau 3 felii de parizer.

P.S.: pentru deplasare la/de le serv. folosesc transportul in comun.

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

Ce , este vreo unul ce a dat 60000 de euro pe un Audi sau BMW si se plange pe forum ca n-are bani de taxa ?
Vei fi uimit sa aflii ca sunt si d'astia.

View Postanthar, on 10 martie 2013 - 17:17, said:

Numai sarantocii se plang de taxa !
Faptul ca si tu platesti diferite taxe imbecile (fara sa-ti dai seama care) te exclude din categoria asta.
Sau poate tu nu muncesti legal, nu ai casa, nu mananci, nu te imbraci. In momentul in care ne lovim de toate astea diverse taxe se rasfrang asupra costurilor lor. Diverse taxe mai imbecile, mai cretine sau necessare.

Am ajuns la concluzia ca in RO nu poate fi fericit sau multumit, decat cineva care fie are bani de-i intoarce cu lopata, fie este prost si nu stie prea multe.

#878
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Din pacate la noi grija caprei vecinului (se vede foarte clar si din acest topic) este sport national si pe aceasta se bazeaza ai nostri "guvernanti" cand pun taxe aberante.

Edited by CGDBZ, 11 March 2013 - 12:29.


#879
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@CGDBZ, clar. Asa a fost mereu.
Cand a bagat taricelu taxa cucului erau o gramada pro-taxa, ca sa-si poata vinde cazanele, acum majoritatea nu-si mai pot vinde cazanele cumparate in rate datorita noii taxe.
Cand au inchis spitalele au fost multi pro, crezand ca o sa le dea cineva mai multi bani.
Cand le-a bagat baselu prosteala cu mai putini parlamentari majoritatea erau exicitati cum nu o sa mai fie toti burtosii in parlament si iata ca avem aproape dublu numarul lor, unde mai pui ca au intrat o groaza care nici nu au fost votati.
Cand vecinu isi ia o masina noua toti m**stii se intreaba de unde a avut bani, ce "invarte".
Cand iti vad masina lovita in fata blocului toti zic "haha, ce prost e, a lovit masina", nu se intreaba nimeni daca nu cumva a iesit un sofer de duminica in fata ta si nu l-ai mai putut evita ca e prea bou sa se mai si asigure.
Cand ma intreaba cineva cat consuma audi-ul si le spun 12-13 majoritatea imi spun "baaa, vinde-o si ia-ti altceva", dar nimeni nu intreaba daca eu imi doresc masina aia si imi permit sa o intretin.
Cand sunt vazut cu opelul in oras nu de putine ori sunt intrebat "Cum de nu esti cu audi-ul, nu mai ai bani de benzina?".

Romania este o tara frumoasa, pacat ca-i locuita de tot felul de imbecili.



@anthar, masina imi este necesara ca mi-o permit.
imi este necesara pentru ca fac naveta zilnic. Cu masina fac intre  10 si 30 de minute in functie de trafic/chef. Cu transportul in comun (intre 2 orase) as face aproape 2 ore.
2 ore dus, 2 ore intors + 9 ore la birou = 13 ore
+ 8 ore somn = 21 ore.
1 ora mancat + pregatit de plecat la munca si mai raman 2 ore de stat cu sotia/copii. 2 ore de petrecut cu prietenii/familia.

Daca pentru tine nu inseamna nimic familia este problema ta. Eu prefer sa economisesc ~3.5 ore pe zi pe care le pot petrece cu familia.

#880
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

anthar, pe 10 martie 2013 - 17:17 , a scris:
Numai sarantocii se plang de taxa !

`Daca nu esti sceptic fata de intentiile guvernului tau , atunci indoctrinarea ta a fost finalizata cu succes` -Matt Weber

#881
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

View Postalc2, on 10 martie 2013 - 18:25, said:

Ti-ai  raspuns  singur  la  propria  provocare aici ,


Sau  era o  intrebare  mult mai   subtila  si nu ne-am  prins ?

Cazul  meu :  fac  130 km/zi extraurban - a se  citi  naveta - pentru  servici . Tren sau alte  variante exclus. Si  nu  fac  parte  din nici una  din categoriile  (  Smecherii , borfasii, .... bugetarii ) pe  care i-ai  insirat  mai  sus. Asa ca mai  usor  cu  provocarile.



Daca tot ai citit postarile mele ai fi remarcat ca am dat un procent de 70 % pe care il duc pana la 60 % de posesori de turisme care nu au o necesitate reala ptr masina - restul de 40 % sigur ca se incadreaza in diverse nevoi ( naveta , curierat, transport marfa , interventii ) .Desigur , daca esti bogat poti sa-ti cumperi masina doar ca sa te etalezi cu ea pe la petreceri dar acesti oameni nu se plang pe forum de taxa.

@bogdan popescu - nu inteleg de ce trebuie sa-ti rupi carca cu saci de cartofi si ceapa ? E vreo foamete in Romania si noi nu stim ? Cumpara cate 3 kg de la magazinul din colt caci gasesti si maine.Iar daca ai vreo petrecere plateste un taxi caci tot iesi mai ieftin decat sa tii o masina.

Nici ptr mine nu este masina o necesitate si dupa ce am reflectat putin la avantaje si dezavantaje  am renuntat - si sa stiti ca am ceva bani nu-s chiar un parlit dar spre deosebire de multi cocalari si toparlani am si ceva minte ca sa-mi dau seama ca o masina este o investitie care daca nu are o valorificare certa te trage in jos financiar. N-am eu degete cati prieteni am care acu 4-5  ani au dat cate 3-4000 de euro pe o masina si acu stau cu ele prin parcari.
Si mai lasati argumentele de genul : n-am chef sa ma ingesui in autobuze , ca miroase urat etc , v-ati transformat deodata in printi si baroni cu  totii . Daca ati muncii cinstit atunci ati afla ca dupa o zi de munca istovitoare la patron orice om miroase a transpiratie - insa aia de au un loc caldut la vreo institutie , cu un salariu nesimtit platit de omul de rand , sigur ca stramba din nas cand se intalnesc  cu omul simplu , rupt de munca. Ati uitat ca parintii si bunicii  vostrii sunt tarani cu pamant pe buletin - acu aveti pretentii de mari boieri  - apoi ,boierii nu se plang pe forumuri din cauza taxelor mari .

#882
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Nu, eu nu vreau sa cumpar de la colt, cumpar cu sacul de la depozit, si cand cumpar cumpar odata de toate, nu stau toata ziua la magazinu' de la colt ca mai am si alte treburi.
Apoi eu ma deplasez mult chiar si in afara orasului, trebuie sa fiu nebun sa ma car cu bagajele pe la tren, apoi la destinatie sa umblu cu taxi.
Daca tu n-ai ce face cu masina nu te baga in discutii, altii au, si daca-mi permit de ce sa nu tin? Ca asa judeca unii prost? Sa-mi fac viata grea si sa cheltui la fel ca si cu masina? Geez!
Aici se discuta despre o taxa imensa bagata cu forta pe gat, o taxa care ma repet in alte state ori e simbolica ori nu e deloc.

Edited by bogdan_popescu, 11 March 2013 - 19:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate