Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#829
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
nu la asta ma refeream...
ceea ce vroiam sa evidentiez e faptul ca taxa ptr. un euro 1 la an de fabricatie de euro 4,  este de neplatit

Edited by "BandiT", 01 March 2013 - 23:19.


#830
XBitza

XBitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View PostAlungatu, on 01 martie 2013 - 19:16, said:

Crede-ma... astia la RAR o pot face! Posted Image Stiu caz in care neamtul zicea in act ca e euro 4 si RAR-ul romanesc l-a scos euro 3..

Da. Au fost astfel de cazuri. Insa se punea in discutie anul de fabricatie. Adica nu conta ca o masina din Germania, fabricata in anul X avea norma Euro Y. In RO norma Euro Y aparea ca fiind din anul X+1 sau chiar X+2.

Nu se poate clasifica dupa normele EURO in functie de emisia CO2.
Eu spre exemplu am o masina cu motor 2.5l , diesel, non-euro cu emisii de 196 gCO2/km (pe test, 173 din cartea service). Un Ford Transit, Euro 3, motor 2l are emisia CO2=209. Ar insemna ca si masina mea sa fie clasificata Euro 3. Din pacate nu este asa.

Deci normele EURO in Romania sunt STABILITE in functie de anul fabricatiei si tipul motorului.

#831
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Pfff, nivelul de co2 este direct proportional cu consumul de carburant. De aia dieselurile au in general co2 mai mic fata de benzinare. Nu are absolut nicio treaba cu norma euro :)

#832
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Normele EURO  nu sunt stabilite in Romania. O masina are aceiasi norma Euro in toate tarile.

#833
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 29.01.2009
Pai dupa legea asta noua, dieselul polueaza mai mult ca benzina, n-ai vazut? Cum vine asta... cand ei calculeaza in functie de CO2, si nu in functie de toate gazele emise...

View PostCGDBZ, on 05 martie 2013 - 20:23, said:

Normele EURO  nu sunt stabilite in Romania. O masina are aceiasi norma Euro in toate tarile.

Inseamna ca n-ai trecut pe la RAR cu masina inmatriculata in alta tara :D

Edited by Alungatu, 05 March 2013 - 20:24.


#834
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Serios ? Si de ce ti-ar trece cei de la RAR alta norma euro decat cea din tara in care este inmatriculata ?

#835
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru ca pot!

#836
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Alt samsar cu pile la RAR..

Edited by CGDBZ, 06 March 2013 - 08:28.


#837
XBitza

XBitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008
Cei care au patit-o la RAR cu masini aduse din afara care aveau euro 3, iar la noi erau catalogate Euro 2 stiu ce vorbesc.
Nu trebuie sa fii neaparat samsar pentru a stii aceste lucruri. Poti sa ai mai multi prieteni dintre care 1-2 sa fie patiti.

View Postbossake, on 05 martie 2013 - 20:21, said:

Pfff, nivelul de co2 este direct proportional cu consumul de carburant. De aia dieselurile au in general co2 mai mic fata de benzinare. Nu are absolut nicio treaba cu norma euro Posted Image
Posted Image E tare explicatia asta.
Crezi ca doar consumul de carburant influenteaza emisia de CO2? Nu trebuie sa-mi raspunzi. A fost o intrebare mai mult retorica.





A fost publicata Ordonanta 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule in Monitorul Oficial.
De la 15.03.2013 vom fi in legalitate cu inca o taxa la fel de cretina ca cei care au dat-o prima data.

#838
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
CONSTANTA PREIA INITIATIVA !!!!!!!!! Posted Image

ROMANIA TREZESTE-TE !!!

http://www.ziuaconst...oto-450434.html

http://www.evz.ro/de...ta-1026982.html

Attached Files


Edited by polizei, 06 March 2013 - 16:41.


#839
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostXBitza, on 06 martie 2013 - 15:34, said:

Cei care au patit-o la RAR cu masini aduse din afara care aveau euro 3, iar la noi erau catalogate Euro 2 stiu ce vorbesc.
Nu trebuie sa fii neaparat samsar pentru a stii aceste lucruri. Poti sa ai mai multi prieteni dintre care 1-2 sa fie patiti.
Sper ca nu vorbesti despre confusia D3/Euro3 in taloanele nemtesti.

#840
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007

Quote

Un camion care a trecut pe lângă protestari scoţând fum dens prin ţeava de eşapament a stârnit huiduielile şoferilor nemulţumiţi: „Maşina asta nu mai poluează? Huooo!!!! Autobuzele lui Mazăre nu poluează?"
Din ce am citit se pare ca tot samsarii au avut initiativa, desi pe ei nu ii prea afecteaza taxa.

#841
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
E bine ca e totusi cineva fie ei si samsari, oricum pe retardu de tonta il doare-n spate si daca ar sta cu mitingu toata ziua in fata guvernului.

#842
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostCGDBZ, on 06 martie 2013 - 01:26, said:

Serios ? Si de ce ti-ar trece cei de la RAR alta norma euro decat cea din tara in care este inmatriculata ?
De prosti !

2 rude si-au cumparat 2 mondeo pe benzina din 2005 cu aceleasi motoare,aceleasi dotari.....  fabricate in  aceeasi tara ,in aceeasi uzina , in acelasi timp . In CIV una este E3 si alta E4 . Deci se poate !

HOT: Mobilizati lumea pentru proteste. La mine in oras se preconizeaza protest saptamana viitoare !

Edited by polizei, 06 March 2013 - 17:23.


#843
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpolizei, on 06 martie 2013 - 16:34, said:


Quote

Un camion care a trecut pe lângă protestari scoţând fum dens prin ţeava de eşapament a stârnit huiduielile şoferilor nemulţumiţi: „Maşina asta nu mai poluează? Huooo!!!! Autobuzele lui Mazăre nu poluează?"
Posted Image

Edited by Friskey, 07 March 2013 - 00:27.


#844
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Au iesit si posesorii de Logan ! Mi-a placut sloganul `ne-ati pus sechestru pe masini ` Posted Image

http://observator.tv...ediu-94490.html video

https://www.facebook...44226695664796/ grup facebook anti timbru mediu

Attached Files


Edited by polizei, 07 March 2013 - 00:46.


#845
rlutia66

rlutia66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.02.2006
Taxa de poluare
Ca sa inmatriculez masina la politie in lista de documente e si dovada de la finante ca esti ok cu taxa de poluare
Ca urmare m-am dus la finante, mi-am depus ce era de depus saptamana trecuta iar ieri m-am dus sa iau decizia conform careia am avut de platit vreo 800 de ron
Dupa asta m-am dus la politie pentru inmatriculare. Tipa de la ghiseu insa mi-a spus ca nu trebuia sa platesc taxa de poluare pentru ca masina este scutita
Am rugat-o sa imi scrie pe ceva motivul pentru care e scutita, dar tot ce a scris a fost

Quote

Euro 5 01.01.2007-31.12.2010 scutite conform lege 9/2012

M-am uitat prin lege dar ori ca nu am rabdare, ori ca nu prea inteleg limbajul avocatesc, nu am gasit clar ceva legat de aceasta scutire.
Pentru ca ma simt ca am cam picat de fraier la faza asta, vreau sa contest decizia de impunere de la finante, dar imi trebuie sa scriu motivul exact (cu citat din legea/artiolul/paragraful, etc) conform careia nu trebuia sa platesc taxa.
Careva din voi stie sau le are p-astea?


Cazul meu - Audi A4 fabricat si importat de Porsche in Mai 2009 pentru uz intern, vanduta catre un srl (la care eram angajat la vremea aceea) in leasing in decembrie 2009. la terminarea leasingului l-am luat pe persona mea prin contract de vanzare/cumparare cu data de  ianuarie 2013.
Porsche mi-a confirmat ca masina era scutita in 2009

Multam

Edited by rlutia66, 07 March 2013 - 13:22.


#846
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
E simplu, in lege scrie foarte clar ca masinile care au fost scutite la data inmatricularii vor ramane scutite mereu (din 2007 si pana azi au existat diferite categorii scutite ,mereu s-au schimbat, prin 2008 cele noi si euro4 erau scutite, de prin 2009 au fost scutite cele euro5 noi etc).

(2) Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a
dreptului de proprietate în România, taxa se achită şi în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru
autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu fac parte din categoria autovehiculelor
exceptate ori scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul
înmatriculării.


La momentul inmatricularii masina ta a fost scutita. Momentul inmatricularii este atunci cand masina a fost prima data inmatriculata in Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate