Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2161
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Adica mumu la toti. Le arunca pe 2018 si pe umerii altui guvern mi se pare.

#2162
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcata, on 29 septembrie 2017 - 19:32, said:

Este in lucru, inca, dar care urmeaza se se fie publica in urmatoarea/le saptamana/i
Oficial

#2163
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ok. Deci acum daca nu ai dovada platii cauta fiscul in baza de date.
Mai trebuie sa reglementeze si scenariul in care ai vandut masina intre timp si nu mai ai copie dupa carte/talon.

#2164
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Mda...deci o taxa platita in 2016 o voi recupera in 2018 chiar daca masina nu am inmatriculat-o din motive independente de vointa mea si confirmate in scris la serviciul inmatriculari.
Am facut o cerere la Anaf acum vreo 3 luni,am anexat chitanta si bineinteles ca nu s-au obosit sa raspunda.
Daca ii dau in judecata vor plati ei onorariul avocatului drept despagubire?

#2165
v46is

v46is

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Am fost la fisc pentru recuperarea taxei auto platita de mama pentru masina . Mama a plecat dintre noi si eu sunt singurul mostenitor cu certificat de mostenitor si acte in regula la masina.
Doamna de la ANAF a zis ca nu crede ca mostenitori mai au dreptul si ca imi trebuie dovada plati in original . Intrebarea este daca voi putea recupera ?

#2166
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postv46is, on 18 octombrie 2017 - 14:06, said:

Am fost la fisc pentru recuperarea taxei auto platita de mama pentru masina . Mama a plecat dintre noi si eu sunt singurul mostenitor cu certificat de mostenitor si acte in regula la masina.
Doamna de la ANAF a zis ca nu crede ca mostenitori mai au dreptul si ca imi trebuie dovada plati in original . Intrebarea este daca voi putea recupera ?
Mergi cu certificatul care atesta acest lucru. Trebuie facuta succesiunea. Pe cerrttificat trebuie facuta precizarea ca tu mostenesti masina.

#2167
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Londra introduce inca o taxa auto (10 lire/zi), pt masinile vechi, peste cea deja existenta de traversare a centrului orasului, asa da!

https://www.reuters....s-idUSKBN1CR0YO

"Called the T-charge, the 10 pound daily tax applies to diesel and petrol vehicles typically registered before 2006 which do not meet the so-called “Euro 4” 2005 European directive to regulate vehicle emissions.
The new charge will applied during the same 7am to 6pm weekday hours as the existing 11.5-pound congestion tax and could mean some owners paying a combined 21.50 pounds a day to drive in central London.
“As mayor I am determined to take urgent action to help clean up London’s lethal air. The shameful scale of the public health crisis London faces, with thousands of premature deaths caused by air pollution, must be addressed,” Khan said in a statement."

#2168
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Ministrul Mediului Graţiela Gavrilescu a declarat că grupul de lucru care se ocupă de noul timbru de mediu va elabora forma finală a noii taxe în "două - maximum trei săptămâni". Taxa se va aplica de anul viitor.

#2169
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
mai stie cineva de normele de aplicare al returnarea taxei?

#2170
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
"Graţiela Gavrilescu a menţionat că vor fi trei criterii în funcţie de care va fi stabilită noua taxă:
1. capacitatea cilindrică a autovehicului,
2. norma de poluare şi
3. cantitatea de emisii de dioxid de carbon a maşinii
Deşi surse apropiate situaţiei spun că noua taxă va viza toate maşinile care circulă în România, şi nu doar pe cele înmatriculate la momentul apariţiei taxei, ministrul a refuzat să confirme acest lucru, spunând doar să avem răbdare."
http://www.economica...ani_145158.html

Viitorul suna bine. Sa vedem ce iese.

Edited by Kroghy, 24 October 2017 - 13:37.


#2171
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postpartyman, on 24 octombrie 2017 - 13:27, said:

mai stie cineva de normele de aplicare al returnarea taxei?
http://www.afm.ro/ac...axa_poluare.php

#2172
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 26.02.2010
Probabil vor pune taxa și pe euro 5 și 6, la grămadă, ca să strângă mai mulți bani.

#2173
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
e interesant modul de aplicare (adica unde si cum o platesti, gen rovinieta, gen impozit la taxe si impozite) precum si valoarea, e interesant daca vor baga taxe enorme ptr posesorii de masini pana in euro2 (inclusiv), adica sa ii descurajeze TOTAL sa le detina - din pacate ma astept la asta :(

ptr euro3 si euro4 anticipez niste taxe care nu vor descuraja total detinerea dar pe termen lung te vor face sa te gandesti daca sa mai tii masina sau sa o vinzi sa iti iei euro5.

problema ramane, cine va mai cumpara masinile euro3 si euro4 , adica cum scapi de ea? Posted Image) probabil cei care sunt dornici sa le bage pe bulgaria, sau mai rau, sa le duca sa le vanda in alte tari Posted Image))

altfel au existat o gramada de romani care si-au dorit aparitia acestei taxe, asadar cei de la guvern au o motivatie serioasa din pacate. pe o gramada de snobi ii auzi ca domne sa se bage taxa ca nu mai au loc de saracii cu masini de 2000 euro.

Edited by bossake, 25 October 2017 - 00:59.


#2174
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Pana la urma la anaf trebuie neaparat si actele in original (civ, talon) sau merge doar cu copie ?

#2175
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Copie

View Postcata, on 24 octombrie 2017 - 13:50, said:

aia e doar pentru hotarare judecatoreasca. Eu am intrebat daca e vreo norma pentru ceilalti.

#2176
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postpartyman, on 05 noiembrie 2017 - 05:31, said:

Copie

aia e doar pentru hotarare judecatoreasca. Eu am intrebat daca e vreo norma pentru ceilalti.
Conform art. 8, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a respectivei ordonanțe de urgență, ministrul mediului și ministrul finanțelor publice aprobă prin ordin comun normele metodologice de aplicare a acesteia, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Sunt in intarziere, chiar pe 31.10.2017 au mai rectificat ceva.

#2177
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Am fost azi la ANAF sa depun dosarul pentru recuperare si mi-au cerut originalele pentru civ si talon. :(

#2178
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
A primit cineva o solutionare scrisa a cererii de restituire?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate