Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2125
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postcalinjack, on 30 august 2017 - 07:59, said:

A vrut sa spuna ca nu are copie dupa celelalte acte ale masinilor.masinile fiind vandute.asa am si eu la una din ele.adica asa nu am.
Am inteles asta si sugeram transmiterea pe mail a cererii la care se ataseaza o poza a buletinului.

#2126
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postpartyman, on 29 august 2017 - 22:09, said:

Apropos...am fost azi la ANAF, raspunsul a venit fulgerator!! Nu avem norme de aplicare, reveniti dupa 10 octombrie...in ce tara traim?
Am un deja-vu! La fel am patit prin 2014 cand daduse Ponta aceea ordonanta si am primit un raspuns de genul "mai treceti pe aici". Am mai trecut odata si am stat... apoi BOX. Nu se mai putea...
Tara lu' Papura Voda!

#2127
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Daca in momentul cumpararii si platirii taxei am avut o alta adresa,ce copie tre sa cer pentru certificatul de inmatriculare?

#2128
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 17.11.2013
Se poate recupera taxa platita in August 2016? Daca da, aveti idee cand si unde se depun cererile? Rambursarea se face intr-o singura transa sau esalonat?

#2129
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
La anaf cereri, bani nu se dau, nu se stie cand se vor aloca fonduri. Anul asta, slabe sperante. Poate la anul...

#2130
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Banii se dau la anul.in alta ordine de idei,ma gandeam la cat de tampit poate fi aplicata o lege de genul asta.adica eu am platit o taxa,de poluare sau ce o fi fost ea la momentul respectiv,si cu toate ca scrie pe chitanta natura platii,tre sa du copii dupa certificat,civ,si alte alea.ma si mir ca ca nu le tre si dupa cn,apartament,cipul cainelui si alte documente care le mai trece prin cap.doar platile sunt facute la ei,se vede ce ai platit si ce ti s-a restituit sau nu.dar asa e,traim in Romania si asta ne cam umple timpul,nu?!

#2131
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ehe...s-ar bucura sa nu ai documentele necesare si sa nu soliciti restituirea banilor!

#2132
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postcalinjack, on 20 septembrie 2017 - 05:08, said:

Banii se dau la anul.in alta ordine de idei,ma gandeam la cat de tampit poate fi aplicata o lege de genul asta.adica eu am platit o taxa,de poluare sau ce o fi fost ea la momentul respectiv,si cu toate ca scrie pe chitanta natura platii,tre sa du copii dupa certificat,civ,si alte alea.ma si mir ca ca nu le tre si dupa cn,apartament,cipul cainelui si alte documente care le mai trece prin cap.doar platile sunt facute la ei,se vede ce ai platit si ce ti s-a restituit sau nu.dar asa e,traim in Romania si asta ne cam umple timpul,nu?!
Documentele sunt la ei deja din momentul in care ai platit taxa, cu exceptia certificatului de inmatriculare. Eu chiar nu inteleg ANAF, au tone de documente si inca mai colectioneaza...eu as cere 5 lei/dosar ca sa procesez documentele pe care le am deja, as castiga bani si nu as mai incarca arhiva aiurea.

#2133
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Sunt la ei in baza de date, insa fizic, sunt intr-o arhiva, undeva, daca mai sunt si acolo, dupa 10 ani!

Toate institutiile Statului vor mura-in-gura toate actele, cand soliciti ceva de restituit. Doar nu o sa caute ei hartiile tale! Asta ar costa si timp si bani! E o regula, nasoala asta!

Edited by arab, 20 September 2017 - 10:24.


#2134
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Cine mai intelege ceva!? Vine o noua taxa in curand! Luam banii de la unii si dam la altii. Asta va fi legala si in acord cu UE!?

http://www.capital.r...ehicule-va.html

Edited by arab, 26 September 2017 - 16:27.


#2135
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
La fel de legala ca si alea de dinainte. Altfel, ce nu ai inteles? Scoaterea ei a fost o mita electorala; acum, ca s-au vazut cu sacii in caruta, la loc comanda !
Acuma ... profitati de lipsa ei, cit se mai poate.  Numai sa nu vina cu ideea sa fie platita retroactiv, si pentru inmatricularile facute in 2017... ca ii vad in stare de asa ceva.

#2136
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Zvonurile sunt de mult ca de la anul vine alta taxa. Si de asta e omor la inmatriculari, ce e in mana nu e minciuna. Inclusiv bisnitarii inmatriculeaza tot ce au pe stoc.
Crezi ca pasa cuiva ca e legala? Pana devine ilegala, trec 2-3 ani, in care incaseaza, isi va bate capul probabil alt guvern cu restituirea.

#2137
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Taxa de mediu, impozit pentru poluare, deci, ramanem linistiti in continuare pe Bulgaria. Si eu care aveam de gand sa-mi trec masina pe Romania, insa vad ca de acum se impute din nou treaba.

Si ce a zis la stiri azi prostanul acela de la guvern, ca cine nu are bani de masina noua sa fie "incurajat" sa foloseasca mijloacele de transport in comun sau sa apeleze la bicicleta.

Fut*-l in gura de toparlan, sa vina el aici la mine si sa mearga pe Rarau cu bicicleta, sa vada cum e. Cred ca ar face 5 infarcturi pana sus.

Edited by Real_NEO, 27 September 2017 - 00:47.


#2138
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aaaa, daaaa, pe astia din politica i-as pune si eu sa care saci cu nisip cu umarul pina sus pe un virf de deal sau de munte. Sa le iasa pe nas si sa se lase de politica de-asta, cum fac acum, numai pentru ei.
In alta ordine de idei, cred ca de aici a sarit iepurele:
http://0-100.hotnews...ltimii-doi-ani/
Alt frustrat corporatist, suparat ca nu isi face norma.
Si ca nu face fata in asa numita "piata libera", cum cica ar fi capitalismul.
Ca si in politica, sa fie libera, dar numai pentru ei.

Edited by Taxon, 27 September 2017 - 08:55.


#2139
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
O intrebare!

Pentru cineva care a platit taxa de poluare in 2008 la auto nou si nu mai are dovada platii, cum se poate recupera taxa?

De unde se obtine o copie? Politie sau chiar de la ANAF, unde o va si depune ulterior, pentru recuperarea banilor?

Multumesc.

#2140
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostTaxon, on 27 septembrie 2017 - 08:54, said:

Posted Image
Mama, ce au mai poluat masinile astea ! Da' oare la bulgari, de ce nu mor oamenii pe capete de la atata poluare de la asa de multe masini vechi ? Ca acolo ce sa vezi, oamenii n-au restrictii asa de draconice ca in Romania. Capra raioasa cu coada pe sus, asa suntem noi.

La un popor ce castiga in medie sub 300 de euro pe luna, tu iei si vii si le vorbesti despre masini noi, de zeci de mii de euro, despre masini electrice, elicoptere si navete spatiale ? Astia sunt pe lumea lor. Eu stiu ce vor ei, cumva daca s-ar putea numai politicienii sa aiba masini in Romania. Iar noi restul cu bicicletele.

Edited by Real_NEO, 27 September 2017 - 09:16.


#2141
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View Postarab, on 27 septembrie 2017 - 09:04, said:

O intrebare!

Pentru cineva care a platit taxa de poluare in 2008 la auto nou si nu mai are dovada platii, cum se poate recupera taxa?

De unde se obtine o copie? Politie sau chiar de la ANAF, unde o va si depune ulterior, pentru recuperarea banilor?

Multumesc.
inmatriculari. Depui cerere si_ti trimit acasa copie dupadosarul de inmatriculare

#2142
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostReal_NEO, on 27 septembrie 2017 - 09:12, said:


Posted Image
Mama, ce au mai poluat masinile astea ! Da' oare la bulgari, de ce nu mor oamenii pe capete de la atata poluare de la asa de multe masini vechi ? Ca acolo ce sa vezi, oamenii n-au restrictii asa de draconice ca in Romania. Capra raioasa cu coada pe sus, asa suntem noi.

La un popor ce castiga in medie sub 300 de euro pe luna, tu iei si vii si le vorbesti despre masini noi, de zeci de mii de euro, despre masini electrice, elicoptere si navete spatiale ? Astia sunt pe lumea lor. Eu stiu ce vor ei, cumva daca s-ar putea numai politicienii sa aiba masini in Romania. Iar noi restul cu bicicletele.

Unde-i media aia de 300E, căci eu văd zilnic în Buc, mașini de peste 15k euro si doar câteva dacii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate