Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2089
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cam toti vor banii inainte.

Nu am inteles, timbrul de mediu platit in 2015 se recupereaza in instanta full?

Edited by a3ds, 08 March 2017 - 15:36.


#2090
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
si cam cat cer avocatii astia? tot asa, vreo 500RON?
nu sunteti pe aici careva cu experienta de avocat pe timisoara?
sau pot sa iau pe oricine de prin tara? daca da, vreo sugestie?

#2091
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
Buna ziua.
Doresc sa intreb daca exista cineva de aici care a intrat in posesia sumei care trebuie restituita aferenta TIMBRU DE MEDIU, pt vehicul inmatriculat dupa luna martie 2014.
Eu sunt in faza in care am finalizat toate demersurile (sentinta definitiva) si am depus dosarul la finante.
Aici, mi s-a mentionat ca banii vor fii restituiti in cont, doar ca momentan nu sunt bani.
Mentionez ca sunt din Timisoara si a trecut mai mult de 30 de zile de la depunerea dosarului la finante.

Multumesc anticipat.

#2092
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Pe la ce data or baga transa din Aprilie ?

#2093
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, nu au bagat nimic in Aprilie cum scrie in decizia de la ANAF.

#2094
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
din cate stiu s-au incetat platile, si nu se stie cand se reiau.
cum bugetul e pe sponci, slabe sanse sa fie prea devreme.

#2095
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Ai avut dreptate. Am fost la ANAF si am intrebat. Au spus ca s-au sistat platile ca cica s-a modificat legea si nu au normele de aplicare. Vrajeala. ei trebuiau doar sa vireze banii conform programului, de fapt nu au bani, banii au fost alocati pentru rabla. Ramane de vazut daca mai gasesc bani si pentru "fraieri". Romania.............

#2096
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Am si eu o mica nelamurire. Din cate am inteles in prima faza ar fi afectati doar cei care au recuperat taxa prin cerere la ANAF.
Eu am recuperat taxa de poluare in instanta si trebuia sa primesc a patra transa in luna aprilie, insa nu s-a intamplat nimic.
Este aceeasi situatie pentru toti? Si cei care au recuperat in instanta, si cei care au recuperat cu cerere simpla la ANAF?
Se mai poate face ceva in cazul asta? Pentru ca ma indoiesc ca vor intra banii in viitorul apropiat.

#2097
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Doar cu executor mai vezi bani. Daca ai castigat in instanta poti merge la executor dar nu stiu ce comisioane percepe si cine plateste acele comisioane. Restul, ca mine, ce am am depus cerere la ANAF, suntem la mila guvernantilor care  respecta legile sau nu  ce le dau dupa propiul interes.

Edited by CGDBZ, 06 May 2017 - 20:44.


#2098
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
In anul 2018 se vor restituie banii incasati pe diferitele taxe auto (taxa speciala,timbru,mediu,etc), mai multe detalii maine Posted Image Posted Image

#2099
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
inseamna ca in 2018 baga alte taxe, sa scoata dublu decat banii pe care trebuie sa-i dea, jumata sa dea banii si cealalta jumatate sa aiba ce fura.

#2100
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcata, on 03 august 2017 - 13:06, said:

In anul 2018 se vor restituie banii incasati pe diferitele taxe auto (taxa speciala,timbru,mediu,etc), mai multe detalii maine Posted Image Posted Image
Cum de esti asa sigur ? Nu vezi ca astia de la guvernare zic azi ceva si maine zic altceva.

#2101
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posttitoo, on 04 august 2017 - 11:38, said:


Cum de esti asa sigur ? Nu vezi ca astia de la guvernare zic azi ceva si maine zic altceva.
http://www.ziarelive...-pe-bucati.html


#2102
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Cum se poate recupera taxa ? O simpla cerere depusa la ANAF ? Insotita de ce documente ? A facut cineva asta ?
Multumesc !

#2103
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
In urmatoarele luni se vor publica pasii, in principiu o cerere ANAF, originalul sau copie dupa chitanta ca ai platit taxa, copie talon,etc si depus la ANAF.
Taxa de mediu, parca, trebuie restituita pana la 31.03.2018 si restul de taxe, de poluare, prima inmatriculare, etc, pana la 31.12.2018
Ai ca este si oficial, http://gov.ro/ro/med...iculului&page=1

Edited by cata, 04 August 2017 - 16:26.


#2104
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Si ce valoare are acea ordonanta ? A mai fost data una prin care se dadeau banii in transe care ulterior a fost "anulata".

#2105
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Pana nu iei banii, niciuna. Are valoare de la publicarea in monitorul oficial, dar asa cum ai spus, ordonanta poate fi suspendata sau abrogata si ramai fara bani, daca nu i.ai luat deja.

#2106
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
pentru cine a studiat legea, se mai mentine si de la anul primirea in 5 transe egale a banilor sau toti o data?
ca as avea si eu vreo 1100 sau 1300 lei de recuperat dar imi e oarecum sila de drumuri, hartogaraie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate