Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

fonduri OVB ALLFINANZ?

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#73
Crisstina0101

Crisstina0101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2010
Clients (number in million)           2.30  2.44  2.61  2.78  2.77

cred ca mi scapa mie ceva...am fost la o informare si ni s-a repetat de vreo trei (3) ori ca OVB'ul are cel putin 3,2 mil de clienti "fideli"...de la 2,3 mil la 3,2 e cale lunga...s au pierdut cumva pe drum restul?


 lucianmarius, on 2nd June 2010, 11:59, said:

Iata datele financiare oficiale din ultimii cinci ani disponibile pe site-ul oficial.
Pentru cei mai putini creduli sunt si documentele oficiale atasate pe site.

OVB’s clients and financial advisors
(31/12)                                          2005  2006  2007  2008  2009
Clients (number in million)           2.30  2.44  2.61  2.78  2.77

Acum sa facem un calcul pe iesirea din criza(2009): 2.770.000 - 2.300.000 = 470.000 clienti noi in portofoliu ultimii 5 ani.

Luand in calcul o medie de 250 de zile lucrate intr-un an (din 365 scadem weekend-urile si zilele de sarbatoare) inseamna o suma de 376 de clienti noi in ficare zi.

Dragi colegi de pe forum, piata momentan de la noi este subapreciata are potential mare dar este la inceput de drum. Este normal si va inteleg pe cei care considerati ca nu aveti nevoie de nimeni si nimic sa va dea o idee, o consiliere. Multi isi vor da seama ce greseala fac, multi NU isi vor da seama si asta e. Toti avem o responsabilitate si pentru ce facem si pentru ce nu facem.

Si poate si Angela Merkel s-a prostit cand a declarat ca medicii si consilierii financiari sunt 2 cele mai importante meserii: tin maladiile si razboaiele civile departe de noi.

Numai bine!


#74
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007

 Crisstina0101, on 29th July 2010, 12:57, said:

Clients (number in million)           2.30  2.44  2.61  2.78  2.77

cred ca mi scapa mie ceva...am fost la o informare si ni s-a repetat de vreo trei (3) ori ca OVB'ul are cel putin 3,2 mil de clienti "fideli"...de la 2,3 mil la 3,2 e cale lunga...s au pierdut cumva pe drum restul?

Restul s-au pierdut in detalii insignifiante si rautati inutile, au pozat in atotstiutori, ca si tine,  ;)  (sau ca bela) si au luat o decizie "inteleapta" pentru ei insisi, iar acum unii platesc rate din greu la credite inloc sa fi pus ceva bani deoparte si sa se bucure de ei!

Edited by Razvante, 29 July 2010 - 12:20.


#75
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 Razvante, on 29th July 2010, 13:18, said:

Restul s-au pierdut in detalii insignifiante si rautati inutile, au pozat in atotstiutori, ca si tine,  ;)  (sau ca bela) si au luat o decizie "inteleapta" pentru ei insisi, iar acum unii platesc rate din greu la credite inloc sa fi pus ceva bani deoparte si sa se bucure de ei!
deci tu ca consultant daca vine omu la tine si zice ca are nevoie de bani printr'un credit ii spui sa isi deschida un cont de economii sau ceva de genul (din ce aveti selectat de pe piata) ?:)) glumesc evident

eu inteleg ce ai incercat tu sa exprimi in posturile anterioare (tu si ovbistii :) ). oameni buni, un broker asta face, alege de pe piata produsele cele mai performante si ofera consultanta clientului, personalizand oferta dupa nevoia celui din urma, dar si maximizand profitul pt broker. problema e ca in nenumaratele posturi pro ovb , niciunul din voi nu a fost transparent, nu a dat detalii concrete, nu a exemplificat concret cu ce se mananca exact acest fenomen. e normal sa fiti huliti, e numai vina voastra (posibil, chiar probabil de la mic la mare), voi lasati impresia ca aveti ceva de ascuns (nici nu ma intereseaza daca aveti sau nu)si va feriti precum boc si compania sa raspundeti la intrebari concrete cu raspunsuri concrete si incepeti sa o luati pe aratura. cat despre consultanta, la ce gama redusa de produse are romania in domniul asta , nu e chiar asa de laborioasa informarea pe cont propriu daca ai putina minte si niscaiva ambitie.
in orice caz , si nu vreau sa mi'o luati in nume de rau (mai ales pt faptul ca sunteti constienti si voi de lucrul asta), modul agresiv de a atrage atentia si modul de instructie de la seminarii nu pot atrage decat un fel de oameni sa fie "comisionisti ovb": sunteti un model nitel upgradat al tatelor cu zepter (sper sa nu gafez si sa gresesc numele companiei :D )
si modul de a colabora cu clientii, prin lista aceea cu 10 persoane recomandate e ceva securisto-militienesc.
btw, 900 000 de insi sunt cam multi de pierdut in detalii si rautati :D
din nou , nu sunt nici pro nici contra ovb sau ovbistilor, pur si simplu constat si fac mici observatii, pe care banuiesc ca mi le vor contesta (e dreptul lor), dar macar as astepta niste argumente concrete nu cai verzi pe pereti, ca sa inteleg unde si cu ce gresesc in modul meu de a gandi.
astept :D

#76
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Si noi tot oameni suntem chiar daca umblam imbracati office, iar unii ne confunda cu Mormoni sau martorii lui Iehova. De aceea pe aici pe colo ne mai scapa cate o rautate. Explicatiile noastre au fost cat se poate de obiective pentru cei ce au citit toata postarile consultantilor de la primul post pana la ultimul. Cineva chiar a spus intr-o postare chiar si cat castigam, desi nu e tocmai deontologic.

Daca omul vine si cere un credit, pentru ca sunt un consultant integru tin sa ii explic ca inainte de a se indatora are nevoie de o plasa de siguranta, de aceea se insista atat pe partea de economisire. Stiu e o viziune atipica (insolita chiar) pentru piata din Romania, dar multi cand ajung in situatia de a cheltui tot ceea produc, nu sunt deloc relaxati,iar perioada asta economica dificila cred ca le-a deschis multora mintea in privinta asta, nu intamplator biroul unde lucrez eu s-a dezvoltat simtitor.Dupa aceea il indrum spre institutia care ii ofera o solutie de finantare optima si echilibrata intre necesitati si posibilitati.

E foarte bine ca esti o persoana deschisa discutiilor,tocmai de aceea pentru a-ti putea face un punct de vedere corect te invit la o analiza, chiar o discutie personala si acolo lamurim toate aspectele acestea, pentru ca din spatele monitorului toti suntem cei mai buni filozofi si teoreticieni, iar apoi poti reveni pe forum cu o impresie corecta. Ma gasesti pe YM: popescurazvan85

#77
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 Razvante, on 3rd August 2010, 15:19, said:

Si noi tot oameni suntem chiar daca umblam imbracati office, iar unii ne confunda cu Mormoni sau martorii lui Iehova. De aceea pe aici pe colo ne mai scapa cate o rautate. Explicatiile noastre au fost cat se poate de obiective pentru cei ce au citit toata postarile consultantilor de la primul post pana la ultimul. Cineva chiar a spus intr-o postare chiar si cat castigam, desi nu e tocmai deontologic.

Daca omul vine si cere un credit, pentru ca sunt un consultant integru tin sa ii explic ca inainte de a se indatora are nevoie de o plasa de siguranta, de aceea se insista atat pe partea de economisire. Stiu e o viziune atipica (insolita chiar) pentru piata din Romania, dar multi cand ajung in situatia de a cheltui tot ceea produc, nu sunt deloc relaxati,iar perioada asta economica dificila cred ca le-a deschis multora mintea in privinta asta, nu intamplator biroul unde lucrez eu s-a dezvoltat simtitor.Dupa aceea il indrum spre institutia care ii ofera o solutie de finantare optima si echilibrata intre necesitati si posibilitati.

E foarte bine ca esti o persoana deschisa discutiilor,tocmai de aceea pentru a-ti putea face un punct de vedere corect te invit la o analiza, chiar o discutie personala si acolo lamurim toate aspectele acestea, pentru ca din spatele monitorului toti suntem cei mai buni filozofi si teoreticieni, iar apoi poti reveni pe forum cu o impresie corecta. Ma gasesti pe YM: popescurazvan85
multumesc, nu simt nevoia sa te intalnesc, nici sa imi oferi consultanta financiara. punctul de vedere corect(din perspectiva mea) in orice caz nu cred ca ai putea tu sa mi'l oferi :D
cat despre problema cu "din spatele monitorului toti suntem cei mai...", nu se aplica tuturor persoanelor. asa ca te rog nu generaliza, ca nu iti sta bine ca "finantist"

#78
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Wow deja a devenit fun sa postezi pe topicul asta nu!?Ce rost mai are sa ne vedem cand e mai fun asa, eu scriu un post obiectiv tu imi raspunzi in "raspar".  Eu am lasat id-ul pentru a ma contacta si pentru a discuta acolo, iar intalnirea personala nu presupune "consultanta financiara" din prima! Stati jos domnule "student" si reluati topicul inaintea emiterii unuei judecati de situatie! Si inca o intrebare, cine iti poate oferi un punct de vedere corect?

"problema cu "din spatele monitorului toti suntem cei mai...", nu se aplica tuturor persoanelor."

Pai se aplica din cate vad eu principiul omogenizarii pentru ca tuturor le place sa judece prin prisma celor auzite la unul si la celalalt si nu sa isi formeze o parere personala, cam aceeasi situatie ca si cu "Dr. Google" inloc de mersul la medic pentru un diagnostic corect si un tratament aferent. Parerea mea e ca pana la urma e vorba de o problema de educatie financiara iar gandirea generala suna cam asa: "mai bine tin banii in casa decat sa ii duc la banca, ce-am vazut in zeitgeist m-a ingrozit si nu vreau sa dau eu banii munciti de mine pe mana unor institutii finaciare care se folosesc de ei si eu nu mai pot sa ii recuperez" si trist, dar adevarat se aplica tutror, de la parinti "trecuti prin toate" pana la copii care nu vor sa fie cu nimic mai prejos.

ca nu iti sta bine ca "finantist"

, consultant financiar

Edited by Razvante, 04 August 2010 - 11:42.


#79
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 Razvante, on 4th August 2010, 12:42, said:

Wow deja a devenit fun sa postezi pe topicul asta nu!?Ce rost mai are sa ne vedem cand e mai fun asa, eu scriu un post obiectiv tu imi raspunzi in "raspar".  Eu am lasat id-ul pentru a ma contacta si pentru a discuta acolo, iar intalnirea personala nu presupune "consultanta financiara" din prima! Stati jos domnule "student" si reluati topicul inaintea emiterii unuei judecati de situatie! Si inca o intrebare, cine iti poate oferi un punct de vedere corect?

"problema cu "din spatele monitorului toti suntem cei mai...", nu se aplica tuturor persoanelor."

Pai se aplica din cate vad eu principiul omogenizarii pentru ca tuturor le place sa judece prin prisma celor auzite la unul si la celalalt si nu sa isi formeze o parere personala, cam aceeasi situatie ca si cu "Dr. Google" inloc de mersul la medic pentru un diagnostic corect si un tratament aferent. Parerea mea e ca pana la urma e vorba de o problema de educatie financiara iar gandirea generala suna cam asa: "mai bine tin banii in casa decat sa ii duc la banca, ce-am vazut in zeitgeist m-a ingrozit si nu vreau sa dau eu banii munciti de mine pe mana unor institutii finaciare care se folosesc de ei si eu nu mai pot sa ii recuperez" si trist, dar adevarat se aplica tutror, de la parinti "trecuti prin toate" pana la copii care nu vor sa fie cu nimic mai prejos.

ca nu iti sta bine ca "finantist"

, consultant financiar

daca ti se pare ca am raspuns in raspar, inseamna ca suferi de vre'un complex.
stiu foarte bine de ce ai lasat id'ul, raspunsul a fost pe masura. am precizat deja: in primul rand nu simt nevoia sa te intalnesc si apoi nu simt nevoia sa iti aud punctul tau de vedere, care nu e neaparat cel corect. si inca ceva: tu nu esti consultant financiar in sensul complet al cuvantului, asa ca nu te mai umfla in pene.

din nou generalizezi ,ca deh tu le stii pe toate... daca asta vezi tu inseamna ca ai o vedere foarte ingusta, din nou, nelalocul ei in capul unui "finantist".

btw, mi se pare mai mult decat penibil faptul ca tu inainte sa incepi o discutie cauti sa te interesezi amanuntit despre interlocutor, asta denota faptul ca "toata lumea" (ca sa generalizez si eu) are dreptate cand spune ca nu sunteti seriosi si ca incercati sa manipulati , prostiti, etc.
incepe sa imi para rau cam am scris pe topicul asta, mai ales ca am expus niste observatii cat se poate de obiective si curate ...
sa fii sanatos si iti doresc atata bine cat doresti si oferi si tu celor din jur
bafta

#80
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Wow am ras cu pofta citind postarea ta!Multumesc mult!

"stiu foarte bine de ce ai lasat id'ul, raspunsul a fost pe masura,in primul rand nu simt nevoia sa te intalnesc si apoi nu simt nevoia sa iti aud punctul tau de vedere, care nu e neaparat cel corect"

Se pare ca acolo unde se pierd argumentele reale incep jignirile. Daca cineva manifesta o atitudine intelegatoare iti raspunde civilizat, isi rupe la o adica din timpul sau si se ofera sa discute cu tine iar tu ii spui ca "nu el iti poate oferi punctul de vedere corect" asta nu poate fi considerat un raspuns "la misto"?
Exact ce spuneam, probabil ca atunci cand cineva te intreaba de o carte raspunzi la fel "ah nu simt nevoia particulara de a o citi, oricum am citit eu niste review-uri pe net si am auzit ca nu merita"

"tu nu esti consultant financiar in sensul complet al cuvantului, asa ca nu te mai umfla in pene."

din nou generalizezi ,ca deh tu le stii pe toate... daca asta vezi tu inseamna ca ai o vedere foarte ingusta, din nou, nelalocul ei in capul unui "finantist".

Ce inseamna pentru tine "consultant financiar" in sensul complet al cuvantului? Pregatirea mea (facultate 4 ani + master aprofundare(ambele Ase) + cursuri de formare la fundatia Codecs + seminarii la ibr)este in directia domeniului economic cat si financiar, sa nu mai vorbim de accesul la expertiza financiara pusa la dispozitie de firmele cu care OVB colaboreaza, accesul la resurse s.a.m.d. Intrebare de bun simt: Ce anume imi lipseste ca sa fiu "consultant financiar in sensul complet al cuvantului"?

Recitindu-mi postarea, nu m-am laudat nicaieri cum ca le stiu pe toate si nu am lasat nici macar in mod indirect sa se inteleaga asta. Am spus doar(e drept intr-un mod ironic) ca nu sunt de acord cu gandirea gregara.
Orizontul meu te asigur ca nu este deloc ingust, am lucrat inca de la 17 ani in diverse domenii precum it, asistenta sociala, contabilitate primara,publicatii de mediu, consultanta financiara (cu un alt spectru decat ce fac in ovb) licitatii publice iar in prezent management de proiecte.

"mi se pare mai mult decat penibil faptul ca tu inainte sa incepi o discutie cauti sa te interesezi amanuntit despre interlocutor, asta denota faptul ca "toata lumea" (ca sa generalizez si eu) are dreptate cand spune ca nu sunteti seriosi si ca incercati sa manipulati , prostiti, etc."

Nu ma laud cu pregatirea mea, probabil sunt altii care la 24 de ani sunt mult mai departe decat mine, vreau doar sa iti faci o imagine corecta despre interlocutor, lucru care nu mi se pare deloc penibil pentru ca e vorba de o atitudine onesta si transparenta. Din acelasi motiv caut detalii despre cei cu care discut pentru ca asa mi se pare corect, intr-o discutie deschisa sa stam cu cartile pe masa. Eu unul nu am nimic de ascuns, am si un blog am si facebook, de acolo se pot afla multe lucruri despre mine, lucruri pe care nu am cum sa le contest ulterior.
Acea lume despre care vorbesti tu din pacate judeca prin prisma altora fara a trece printr-un filtru eclectic propriu.
Ca idee, inainte de deveni consultant, am fost client. 2 saptamani l-am deranjat pe actualul meu superior ierarhic( Lucian Marius, a postat si el anterior) cu telefoane cu intrebari stupide, cu calcule peste calcule, deja mi-era jena sa il mai sun, insa nici un minut nu am avut impresia ca el incearca sa ma manipuleze, sau sa ma prosteasca, la un moment dat chiar mi-a zis ca daca mai am nevoie de timp de gandire sa nu ma grabesc. Era insa o perioada foarte buna de a incepe (martie/aprilie 2009) cand fondurile pe actiuni erau jos de tot si nu am mai pierdut timpul.

"incepe sa imi para rau cam am scris pe topicul asta, mai ales ca am expus niste observatii cat se poate de obiective si curate"

Da-mi voie sa fiu rezervat in privinta obiectivitatii observatiilor tale, intrucat ai refuzat discutia personala(chiar si pe YM) si vorbesti din auzite. (n-am inteles exact daca ai participat sau nu la o analiza financiara iar daca raspunsul e nu nu spun decat..... q.e.d).

"sa fii sanatos si iti doresc atata bine cat doresti si oferi si tu celor din jur"

Multumesc pentru urare, ar fi ideal sa fie asa, inseamna ca urmeaza a mi se intampla numai lucruri bune!

Cu aleasa consideratie,
Popescu Razvan

Edited by Razvante, 05 August 2010 - 09:20.


#81
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 Razvante, on 5th August 2010, 10:07, said:

Wow am ras cu pofta citind postarea ta!Multumesc mult!

"stiu foarte bine de ce ai lasat id'ul, raspunsul a fost pe masura,in primul rand nu simt nevoia sa te intalnesc si apoi nu simt nevoia sa iti aud punctul tau de vedere, care nu e neaparat cel corect"

Se pare ca acolo unde se pierd argumentele reale incep jignirile. Daca cineva manifesta o atitudine intelegatoare iti raspunde civilizat, isi rupe la o adica din timpul sau si se ofera sa discute cu tine iar tu ii spui ca "nu el iti poate oferi punctul de vedere corect" asta nu poate fi considerat un raspuns "la misto"?
Exact ce spuneam, probabil ca atunci cand cineva te intreaba de o carte raspunzi la fel "ah nu simt nevoia particulara de a o citi, oricum am citit eu niste review-uri pe net si am auzit ca nu merita"

"tu nu esti consultant financiar in sensul complet al cuvantului, asa ca nu te mai umfla in pene."

din nou generalizezi ,ca deh tu le stii pe toate... daca asta vezi tu inseamna ca ai o vedere foarte ingusta, din nou, nelalocul ei in capul unui "finantist".

Ce inseamna pentru tine "consultant financiar" in sensul complet al cuvantului? Pregatirea mea (facultate 4 ani + master aprofundare(ambele Ase) + cursuri de formare la fundatia Codecs + seminarii la ibr)este in directia domeniului economic cat si financiar, sa nu mai vorbim de accesul la expertiza financiara pusa la dispozitie de firmele cu care OVB colaboreaza, accesul la resurse s.a.m.d. Intrebare de bun simt: Ce anume imi lipseste ca sa fiu "consultant financiar in sensul complet al cuvantului"?

Recitindu-mi postarea, nu m-am laudat nicaieri cum ca le stiu pe toate si nu am lasat nici macar in mod indirect sa se inteleaga asta. Am spus doar(e drept intr-un mod ironic) ca nu sunt de acord cu gandirea gregara.
Orizontul meu te asigur ca nu este deloc ingust, am lucrat inca de la 17 ani in diverse domenii precum it, asistenta sociala, contabilitate primara,publicatii de mediu, consultanta financiara (cu un alt spectru decat ce fac in ovb) licitatii publice iar in prezent management de proiecte.

"mi se pare mai mult decat penibil faptul ca tu inainte sa incepi o discutie cauti sa te interesezi amanuntit despre interlocutor, asta denota faptul ca "toata lumea" (ca sa generalizez si eu) are dreptate cand spune ca nu sunteti seriosi si ca incercati sa manipulati , prostiti, etc."

Nu ma laud cu pregatirea mea, probabil sunt altii care la 24 de ani sunt mult mai departe decat mine, vreau doar sa iti faci o imagine corecta despre interlocutor, lucru care nu mi se pare deloc penibil pentru ca e vorba de o atitudine onesta si transparenta. Din acelasi motiv caut detalii despre cei cu care discut pentru ca asa mi se pare corect, intr-o discutie deschisa sa stam cu cartile pe masa. Eu unul nu am nimic de ascuns, am si un blog am si facebook, de acolo se pot afla multe lucruri despre mine, lucruri pe care nu am cum sa le contest ulterior.
Acea lume despre care vorbesti tu din pacate judeca prin prisma altora fara a trece printr-un filtru eclectic propriu.
Ca idee, inainte de deveni consultant, am fost client. 2 saptamani l-am deranjat pe actualul meu superior ierarhic( Lucian Marius, a postat si el anterior) cu telefoane cu intrebari stupide, cu calcule peste calcule, deja mi-era jena sa il mai sun, insa nici un minut nu am avut impresia ca el incearca sa ma manipuleze, sau sa ma prosteasca, la un moment dat chiar mi-a zis ca daca mai am nevoie de timp de gandire sa nu ma grabesc. Era insa o perioada foarte buna de a incepe (martie/aprilie 2009) cand fondurile pe actiuni erau jos de tot si nu am mai pierdut timpul.

"incepe sa imi para rau cam am scris pe topicul asta, mai ales ca am expus niste observatii cat se poate de obiective si curate"

Da-mi voie sa fiu rezervat in privinta obiectivitatii observatiilor tale, intrucat ai refuzat discutia personala(chiar si pe YM) si vorbesti din auzite. (n-am inteles exact daca ai participat sau nu la o analiza financiara iar daca raspunsul e nu nu spun decat..... q.e.d).

"sa fii sanatos si iti doresc atata bine cat doresti si oferi si tu celor din jur"

Multumesc pentru urare, ar fi ideal sa fie asa, inseamna ca urmeaza a mi se intampla numai lucruri bune!

Cu aleasa consideratie,
Popescu Razvan

chiar nu mai vroiam sa mai pierd timpul scriind aici si acesta va fi ultimul post pe tema asta, dar nu inteleg unde ai observat tu jignire. doar pt faptul ca nu simt nevoia sa te intalnesc te simti jignit ? sau iti place sa te victimizezi?
stii de ce nu esti consultant financiar in sensul complet al cuvantului? pt ca ovb alege numai produsele pe care le vrea de pe piata, pe care ulterior le "distribuie clientilor". un consultant financiar ia in calcul toate produsele de pe piata, sper ca m'am facut inteles acum. nu imi oplace sa despic firul in patru, nici sa pierd timpul, daca aveam nevoie de consultanta in momentul acesta nu m'as feri de un ovbist, stai linistit. pt ce sa port o discutie privata cu tine ? chiar nu inteleg. daca eu acum ti'as spune ca eu ma ocup cu consultanta, service si mentenanta it, mi'ai da add la ID'ul de mess sa purtam o discutie ? pt ca nevoie de consultanta it e mai mare decat cea de consultanta financiara, te asigur :D
nu incerca sa imi "bagi cuvinte in gura", si nici nu te'am rugat eu sa scrii aici ca raspuns la postul meu, ce am scris, am scris pt altii, ca doar nu iti trebuie tie ca ovbist observatiile mele . si NU, tu NU imi oferi obligatoriu un punct de vedere corect, ci doar punctul tau de vedere (sau al ovbului), pt ca nu imi faci o analiza si apoi compari cu toate produsele de pe piata. de faptul ca alegerea produsului se face pe baza unui compromis dintre profitul meu si al tau, nu mai discut .

faptul ca ai terminat ase'ul stii cat inseamna pt mine ? cam cat negru sub unghie, stiu cu ce se mananca ase'ul.
si da, am participat si la seminarii, si la analiza financiara si la discutii non-profesionale cu "finantisti" si stiu si ce inseamna un broker.

eu ti'am bolduit cuvintele cheie dupa care am scris postul anterior, daca nu ai putut sa faci legaturile asta e ...
si inca ceva, de incheiere: nu poti sa jignesti pe cineva si apoi sa inchei acelasi post cu "Cu aleasa consideratie". ca sa stii sa nu te mai faci de ras prin alte parti.
have a nice life.
over and out.

scuze , mai era totusi ceva de zis: modul in care te exprimi se aseamana izbitor cu cel al lui boc&Co. ati luat aceleasi lectii de manipulare,disimulare si deviere a discutiei?

Edited by Slickutz, 05 August 2010 - 10:41.


#82
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Stimate user, nu ma victimizez deloc, insa mi-ai spus ca am o vedere ingusta, ca nu face nici cat negru de sub unghie pentru tine ca am terminat ase-ul,mi-a facut apologia consultantului financiar (apropo s-o crezi tu ca daca vb cu un consultant BCR, acela o sa iti recomande ce e mai bun de pe piata si nu produsul BCR, dar, deh din nou ti-ai taiat craca de sub picioare aruncandu-te intr-o discutie prea complexa) si multe altele.
In cercul tau de cunostinte poate astea sunt remarci obisnuite care nu deranjeaza, dar atunci cand discuti cu cineva pe care nu cunosti, nu ii spui asta pentru ca una la mana e lipsa de politete, si doi, el nu te-a jignit ca sa ii raspunzi cu aceeasi moneda.(sau nah, vad ca nu prea stii de glume, probabil le percepi drept jigniri)
Tocmai pentru ca ai impresia ca scrii pentru altii, le faci un mare deserviciu pentru ca ii dezinformezi si le creezi un punct de vedere distorsionat, daca esti impartial de ce nu spui "Da oameni buni, mergeti vedeti despre ce e vorba, daca va convine ok, daca nu, nici o pierdere".

Un om inteligent si integru niciodata nu va impartasi punctul tau de vedere si va veni sa se convinga personal despre ce este vorba, iar abia apoi va emite judecati de valoare.

Vad ca te cam fastacesti in a gasi argmente si nu vreau sa te solicit prea mult, o face jobul.(mai ales daca ai timp sa si postezi)

Inainte de a-mi da lectii de redactare si alaturare a frazelor trebuie sa iti mai spun ca nu cred ca eu sunt cel care se face de ras pentru ca toti cei care au citit, au observat nota vadit sarcastica in care am incheiat, tu insa ai luat-o de buna, asta spune multe despre orizontul tau umoristic.

Later edit: Probabil ca ai observat scrisorile trimise intre anumiti lideri politici, persoane publice etc...pentru ca tot observ ca vrei sa duci discutia si in directia aia, toate comunicarile lor fie ca sunt simple epistole, scrisori oficiale, epigrame s.a.m.d indiferent de continutul lor se incheie folosind acea formula de inchieire " Cu stima, cu respect, cu consideratie, cu simpatie etc, asa ca desi nu te-am jignit, regulile de editare imi permit si aceasta mica ironie.

"scuze , mai era totusi ceva de zis: modul in care te exprimi se aseamana izbitor cu cel al lui boc&Co. ati luat aceleasi lectii de manipulare,disimulare si deviere a discutiei?"

Nu fac parte din sleahta cumparatorilor de iluzii si te asigur ca in 2008 am votat altceva decat ce incerci tu sa sugerezi, ca drept dovada te invit sa citesti acest articol de pe blogul meu, care expune "simpatia" mea pentru actualul "line-up guvernamental" si reformele lor sanataose. Daca pe tine un personaj atat de mediocru te-a manipulat la vremea aceea, si i-ai cumparat promisiunile, eu nu am nici o vina, nu trebuie sa-ti versi frustrarile pe mine.

Edited by Razvante, 05 August 2010 - 11:42.


#83
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
E o escrocherie mizerabila, ca toate MLMurile de altfel. Nu e de minune ca s-au extins asa agresiv spre teritoriile semi-civilizate (gen la noi) cand acum ceva ani s-au dorit interzise complet in SUA, de exemplu, motivand ca sunt doar o legalizare a unei scheme piramidale.
Da, e o teapa legala, si da, raspandacii asemenea celor care posteaza aici, fac un ban din asta, dar numai cei care reusesc sa prosteasca alti gusteri. Eu va urez numai sa nu fiti voi gusterii. Cititi cu atentie toate paginile contractului, mai ales partea unde zice ca daca nu cotizati foarte multi ani nu vedeti nimic inapoi.

#84
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Tu unde vezi MLM alaturi cuvantul escrocherie, corect? Acestea sunt aprecieri fara nici o acoperire, preluate direct de pe subiecte de discutie precum Amway sau mai stiu eu ce alti vanzatori de iluzii. Macar adapteaza-le contextului, a incercat sa te "pacaleasca" si pe tine vreun consultant si tu i-ai dovedit ca esti mai capabil ca el, sau te plictisesti in concediu/ la serviciu?

Acum ca sa iti dovedesc ca faci afirmatii fara acoperire, toata lumea citeste contractul inainte sa semneze si il reciteste de mai multe ori inainte sa si plateasca. Asa am facut si eu cand am fost client, asa au facut si toti clientii mei.

(Cine procedeaza altfel se numeste greseala personala, pentru ca nici un consultant nu sta cu "sula in coastele" clientului ca sa semneze si apoi sa plateasca.)

Ce spui tu se numeste in termeni generici "flexibilitate" si are drept scop consituirea unei baze de acumulare a contului de economii. Banii sunt "inflexibili" pe perioade determinate intre 2-5 ani.Daca cineva are nevoie de bani mai repede, ii gandim un concept pe o suma mai mica si il indrumam sa faca o extraprima accesibila dupa 6 luni, sau in paralel sa faca un depozit bancar.

#85
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, prietene, am o baba in bloc care incearca sa convinga tot ce misca de faptul ca are nevoie de o asigurare la astia. Poti sa te agiti oricat vrei, stii foarte bine ca astia mai saraci cu duhul pun botul pentru ca nu le sunt prezentate decat avantajele.
Si da, in momentul asta in Romania toate programele de pensie privata, capitalizare, pilonul Ț etc whatnot sunt niste escrocherii mai mici sau mai mari. No worries, au succes toate prosti sa fie. Prosti si multi.

#86
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Domnule Moderator,
Stiu ca e fun sa vb ca Mircea Badea,..."prietene..conferentiare...stimabile" s.a.m.d dar nu cred ca am avut onoarea sa ne cunoastem personal, asa ca n-avem de unde sa fim prieteni. Din cate vezi nu ma agit deloc, mai tare va agitati voi, care credeti ca toti vor(sau incearca) sa va insele, iar voi evitandu-i si venind cu argumente din astea din 1998 sunteti mai presus decat ei, ba mai mult, va infiintati pe net "demascati" prin postari scrise intr-un moment de plictiseala si superficialitate crunta "escrocheriile" aceastea.Cine sa va creada, poate doar cei la fel de superficiali ca si voi!
Doamna aceea, pe care tu o numesti baba (stai remarcabil de bine la capitolul respect, felicitarile mele) nu lucreaza pentru OVB pentru ca "astia" nu au propriile produse sunt brokeri, sau lucreaza insa cand ti-a explicat te grabeai catre ale tale si nu ai acordat o atentie particulara prezentarii ei.

Timpul insa le va rezolva pe toate, si socul va veni cand va trebui sa platim pentru educatia si sanatatea copiilor nostri,(si nu ca acum cateva sute de euro ci cateva mii pe putin) la fel ca pentru orice alt serviciu,vom deveni neputinciosi, iar pensia data de stat va fi cu adevarat mica. Dar mai intai sa apucam noi sa traim pana atunci, si cand o fi mai rau asa sa ne fie! corect?
Poate tu ai o situatie financiara buna, foarte bine,felicitari,si nu iti pui problema rambursarii vreunui credit, stingerea vreunei datorii care sa iti depaseasca capacitatile de plata, de aceea nu ai nevoie de conceptele noastre, dar te intreb si pe tine, crezi ca sunt toti in aceeasi situatie?
De ce le luati oameni buni altora posibilitatea de a decide singuri pentru ei insisi, fara a veni cu o solutie la schimb, cu o viziune in racord cu realitatea viitoare... cu o solutie concreta. Cum sa faci ceva bun cu viata ta cand nu ai o piatra de temelie?

Ca o paranteza, acum 100 de ani era un baiat dintr-o familie de fierari care spunea asa: "Viziunea fără acțiune este un vis cu ochii deschiși. Acțiunea fără viziune este un coșmar",el a stiut sa transforme visele si iluziile in certitudini a avut puterea sa creada, iar in prezent numele lui sta scris pe una dintre cele mai fiabile si bine vandute masini din lume, va las pe voi sa va dati seama de ce a avut dreptate la vremea aceea!

Edited by Razvante, 05 August 2010 - 13:28.


#87
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Prietene, din nou, lasa galagiile astea inutile, lasa rolul pentru cine mai crede prostiile astea. E exact cum zic eu, aia o baba, tu un raspandaci, OVB inca o teapa si asa mai departe.
N-am sa ma apuc sa-ti demontez toate vrajelile pe timpul meu, am chestii mai importante de facut, sau oricum, mai satisfacatoare.

Concret, daca vrei sa convingi pe cineva, vino cu o oferta clara, iti propun eu tema:
Barbat, necasatorit, 32 ani, stare fizica foarte buna, fumator, neconsumator alcool, fara antecedente de nimic in familie, ocupatie cu grad redus de risc, domiciliu in mediu urban, studii superioare. Vino cu o oferta de asigurare pentru suma X (in zona 35k euro, sa zicem) pe 24-48 luni pentru deces si invaliditate permanenta de la tine si cei mai apropiati trei concurenti, sa vedem prima de asigurare si termenii politei comparati. Fara bullshituri si propaganda, cifre, nu cuvinte.

#88
Burner

Burner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2006
Nu vreau sa intru in polemica pe subiectul OVB. Ceva argumente valide am vazut si de-o parte si de alta si urmaresc thread-ul asta de ceva vreme. Personal cred cu tarie in educatie si responsabilitate financiara (si in general in educatie), dar, din pacate, nu asta-i subiectul aici.

Altceva voiam sa spun: sunt moderator pe un forum international comparabil cu Softpedia in dimensiuni (420.000 membri, 35 mil. postari, cei mai multi utilizatori online 31.000), doar ca mai de nisa, si reactiile pe care le-am vazut pana acum la moderatorii care au intervenit pe acest thread m-au lasat masca.

Daca asta intelegeti voi prin moderare, bravo voua! :death:

#89
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007

 sebulbus, on 5th August 2010, 14:53, said:

E exact cum zic eu, aia o baba, tu un raspandaci, OVB inca o teapa si asa mai departe.
N-am sa ma apuc sa-ti demontez toate vrajelile pe timpul meu, am chestii mai importante de facut, sau oricum, mai satisfacatoare.

Concret, daca vrei sa convingi pe cineva, vino cu o oferta clara, iti propun eu tema:
Barbat, necasatorit, 32 ani, stare fizica foarte buna, fumator, neconsumator alcool, fara antecedente de nimic in familie, ocupatie cu grad redus de risc, domiciliu in mediu urban, studii superioare. Vino cu o oferta de asigurare pentru suma X (in zona 35k euro, sa zicem) pe 24-48 luni pentru deces si invaliditate permanenta de la tine si cei mai apropiati trei concurenti, sa vedem prima de asigurare si termenii politei comparati. Fara bullshituri si propaganda, cifre, nu cuvinte.

Se vede ca nici tu nu ai citit tot topicul.Ba mai mult, vad ca abuzezi de postura de moderator pentru a-i jigni pe altii,suferi si putin de grandomanie sustinand ca ai dreptate no matter what, iar o discutie civilizata si obiectiva e dincolo de precuparea ta ce-ti ofera satisfactia de moment.

Am sa trec peste atitudinea ta necivilizata si iti raspund si de data asta.O cerere ca a ta se rezolva intr-un birou la o intalnire personala cu ofertele in fata nu ca pe site-ul celor de la rcaieftin.ro "dau datele si imi zic ei suma".

Cateva lamuriri orientative:
-Perioada de 2-4 ani este prea mica si irelevanta pentru un astfel de concept, ba mai mult randamentul nu este atat de mare, iar suma contributiei lunare este astronomic de mare pentru o perioada asa de scurta.
-Contractual se poate face un astfel de concept pe 5 ani.
-Gandeste-te in felul urmator ca sa ajungi la suma aceea in 5 ani e nevoie de o contributie lunara(prima) minima de 2400ron.
-Banii astia sunt transformati in unitati pe mai multe tipuri de fonduri mutuale, un exemplu cu cele mai ok 4 firme cu portofolii interesante sunt: generali are doar in ron, eureko are ron euro iar alianz tiriac si aviva au in ron/euro/dolar. La fiecare firma in parte poti opta pentru unul, doua sau chiar toate fondurile pentru plasarea banilor in functie de apetitul tau pentru risc. Cele mai sigure sunt cele monetare cresteri intre 6-10% p.a iar cele care aduc castig bun pe termen lung cele pe actiuni peste 15%. Randamentele acopera toate comisioanele si aduc si un castig seminificativ mai bun decat depozitele bancare, iar asigurarea de viata ne scapa de plata impozitului pe randament la incasarea banilor la sfarsitul contractului precum si la retrageri anticipate.

Sunt cateva mentiuni orientative. N-am prea inteles ce inseamna termenii politei, aici te rog sa detaliezi ce alte lucruri specifice te intereseaza.

#90
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,062
  • Înscris: 03.12.2005
Ti-am zis asigurare contra deces si invaliditate permanenta. Restul de bullshituri pe care incerci sa le bagi in discutie nu-s relevante. Doar ca in cazul in care cel asigurat cu descriere aia de mai sus moare sa primeasca acea suma beneficiarul politei. Ce fel de consultant esti daca macar atat lucru nu pricepi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate