Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

fonduri OVB ALLFINANZ?

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#1
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007
De vreo cateva zile ma bate la cap un prieten care e consultant la OVB sa investesc vreun milion pe luna, ca ei se ocupa de banii mei, etc.... Si tot incearca sa imi arate ca au nu stiu ce profit pe luna, bla bla....ca banii astia dupa 2 ani, banii astia devin garantie bancara, etc.
Voi ce parere aveti?

#2
inglorious_bastard

inglorious_bastard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2009

 torex, on 25th August 2009, 21:47, said:

De vreo cateva zile ma bate la cap un prieten care e consultant la OVB sa investesc vreun milion pe luna, ca ei se ocupa de banii mei, etc.... Si tot incearca sa imi arate ca au nu stiu ce profit pe luna, bla bla....ca banii astia dupa 2 ani, banii astia devin garantie bancara, etc.
Voi ce parere aveti?

:) nuu te sfatuiesc.m-am angajat si eu la ei si am vazut care e treaba.eu mi-am dat repede demisia pentru ca nu aveam de gand sa-mi prostesc prietenii sa investeasca niste bani aiurea ,doar ca sa imi umplu eu buuzunarul.daca vrei sa faci un lucru bun pentru viitorul tau mai bine cauta tu singur o modalitate.:)

#3
chnot

chnot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2009

 inglorious_bastard, on 31st August 2009, 15:05, said:

:) nuu te sfatuiesc.m-am angajat si eu la ei si am vazut care e treaba.eu mi-am dat repede demisia pentru ca nu aveam de gand sa-mi prostesc prietenii sa investeasca niste bani aiurea ,doar ca sa imi umplu eu buuzunarul.daca vrei sa faci un lucru bun pentru viitorul tau mai bine cauta tu singur o modalitate.:)


Ar fi frumos daca ne-ai oferi ceva mai multe informatii. "care e treaba" ?
Greu de crezut ca ti-ai dat demisia pentru ca nu vroiai sa faci bani, tare cred ca te-au dat afara :)

#4
costyn211

costyn211

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2009
Inglorious are dreptate. Ma aflu in aceeasi situatie. Am renuntat pt ca nu vroiam sa castig de pe urma rudelor si prietenilor. Stiu f multe detalii despre ce se intampla la OVB. Miar lua mult timp sa povestesc: Sfatul meu e sa nu accepti sa economisesti la ei. Ideea in sine nu este rea. Dar cei de la ovb nu iti vor spune prea multe . vor incerc asa iti vanda un produs. deci te sfatuiesc sa te informezi si sa alegi tu ce vrei. Ideea nu e rea. Suntem obisnuiti sa facem credite nu sa economisim.
Prietenul tau ori nu sa prins care e treaba ori o face intentionat sa castige niste banii de pe urma unui contract incheiat cu tine. Am fost la training si toti imi dadeau impresia ca nu stiu in ce se baga. Asa ca e posibil sa nu o faca cu rautate. La 1 mil economisiti el castiga 45 de unitati pt contractul tau. o unitate este platita intre 4,8 si 9,8 ron impozitabili

#5
kiobubu

kiobubu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.08.2006
Ma bucur ca am gasit acest topic, deoarece sunt intr-o situatie oarecum similara si imi pun si eu intrebari legate de OVB; de ce OVB si nu direct o firma de asigurari. Ce mi-a propus mie baiatul de la OVB (este foarte tanar, ~25 ani) e o asigurare de viata la Generali (cu componenta investitionala). Pe langa produs acesta pe care cica analisti de la OVB l-au ales ca find cel mai apropiat de ce caut eu, cica o sa primesc si consultanta ulterioara in sensul ca daca la un moment dat se pare ca unitatile cumparate pot produce un randament mai mare daca sunt mutate de pe o componenta a profilului ales in alta componenta, voi fi contactat si mi se va prezenta situatia.
Nu stiu cum ar functiona legatura dintre mine si OVB. O sa fie un contract in care ei se obliga sa ma contacteze de X ori pe an sa imi spuna daca ar merita schimbat ceva, de exemplu directionarea noile sume platite preponderent in una sau in cealalta componenta. Deoarece nu am avut inca contact cu subiectul acesta, nu prea stiu la ce sa ma astept, ce ofera alti pe piata si ce ar trebuii sa ofere.
Ce mi s-a parut mie ciudat este varsta oamenilor de la OVB. Pot sa vorbesc doar despre cei ~10 oameni pe care i-am vazut, toti erau foarte, foarte tineri.

Costyn211, Inglorious ma bucur ca sunt aici oameni care au opinii despre acest subiect si din interior. Puteti va rog sa ne dati niste detalii despre ce includ serviciile oferite de OVB, poate chiar sa le comparati cu ce ofera altcineva de pe piata. La ce trebuie sa ne astepta si de ce trebuie sa ne ferim.

Partea asta mi se pare nerentabila pt OVB:
"La 1 mil economisiti el castiga 45 de unitati pt contractul tau. o unitate este platita intre 4,8 si 9,8 ron impozitabili"
Consultantul aduce 100Ron in firma, si el primeste in cel mai rau caz 45*4,8=216-16%=181Ron.
Primeste asta o singura data per contract sau la fiecare plata de 100Ron?

#6
flowstarr

flowstarr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2009

 kiobubu, on 25th September 2009, 15:48, said:

Ma bucur ca am gasit acest topic, deoarece sunt intr-o situatie oarecum similara si imi pun si eu intrebari legate de OVB; de ce OVB si nu direct o firma de asigurari. Ce mi-a propus mie baiatul de la OVB (este foarte tanar, ~25 ani) e o asigurare de viata la Generali (cu componenta investitionala). Pe langa produs acesta pe care cica analisti de la OVB l-au ales ca find cel mai apropiat de ce caut eu, cica o sa primesc si consultanta ulterioara in sensul ca daca la un moment dat se pare ca unitatile cumparate pot produce un randament mai mare daca sunt mutate de pe o componenta a profilului ales in alta componenta, voi fi contactat si mi se va prezenta situatia.
Nu stiu cum ar functiona legatura dintre mine si OVB. O sa fie un contract in care ei se obliga sa ma contacteze de X ori pe an sa imi spuna daca ar merita schimbat ceva, de exemplu directionarea noile sume platite preponderent in una sau in cealalta componenta. Deoarece nu am avut inca contact cu subiectul acesta, nu prea stiu la ce sa ma astept, ce ofera alti pe piata si ce ar trebuii sa ofere.
Ce mi s-a parut mie ciudat este varsta oamenilor de la OVB. Pot sa vorbesc doar despre cei ~10 oameni pe care i-am vazut, toti erau foarte, foarte tineri.

Costyn211, Inglorious ma bucur ca sunt aici oameni care au opinii despre acest subiect si din interior. Puteti va rog sa ne dati niste detalii despre ce includ serviciile oferite de OVB, poate chiar sa le comparati cu ce ofera altcineva de pe piata. La ce trebuie sa ne astepta si de ce trebuie sa ne ferim.

Partea asta mi se pare nerentabila pt OVB:
"La 1 mil economisiti el castiga 45 de unitati pt contractul tau. o unitate este platita intre 4,8 si 9,8 ron impozitabili"
Consultantul aduce 100Ron in firma, si el primeste in cel mai rau caz 45*4,8=216-16%=181Ron.
Primeste asta o singura data per contract sau la fiecare plata de 100Ron?

Salut

Am nimerit peste acest topic si sper sa va pot aduce niste lamuriri.
"de ce OVB si nu direct o firma de asigurari" - datorita avantajelor rezultate din parteneriatul Generali-OVB(de exemplu)
"Nu stiu cum ar functiona legatura dintre mine si OVB" - consultantul tau te va contacta periodic(de cateva ori pe an) pentru a te tine la curent cu noutatile de pe piata financiara
"Ce mi s-a parut mie ciudat este varsta oamenilor de la OVB" - OVB are consultanti cu varste cuprinse intre 18 si 70+ ani, nu se poate generaliza, media de varsta variaza de la o echipa la alta, de la un birou la altul
Iar in ceea ce priveste produsul respectiv, Generali Genius, ti-l recomand cu caldura, e cel mai performant de pe piata din Romania din categoria din care face parte (Unit-Linked).

Multa bafta in continuare!

#7
valyhunter

valyhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2009
Prieteni buni OVB nu are niciun produs propriu,este firma de consultanta financiara deci intermediaza servicii de pe piata financiara. VOI nu depuneti banii la OVB ci la un partener al acestuia iar partenerii sunt cei mai puternici de pe piata :Generali,Aig,Allianz si altii asadar consultantul OVB iti poate oferi mai multe solutii nu neaparat Generali doar ca la un moment dat ei au avut cel mai bun produs iar treaba cu banii nu stiu de ce va intereseaza asa mult. Vreau sa va intreb: atunci cand cumparati paine il intrebati pe patron ce profit are? Sa fim seriosi.... Oamenii nu au o educatie financiara solida,lucru care ar trebui predat in scoli dar guvernul e multumit sa tina masele in necunostinta.

Pentru "inglorious"- e clar ca nu ai inteles exact ce inseamna OVB pentru ca sunt sigur ca nu ai fost la mai mult de un seminar

Pentru "Costin"- nici tu nu ai inteles mare lucru. OVB NU ARE PRODUSE PROPRII daca vrei o paralela este ca o agentie imobiliara deci este intermediarul. OVB nu e nici banca nici coompanie de asigurari. IAR ce ai spus tu ca nu iti vor spune prea multe e adevarat pentru ca nu ar putea pune pe masa informatii valoroase unor oameni ca tine

#8
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009
Ma suna si pe mine cineva de vreo 3 ori pana acu in legatura cu un interviu la OVB. Poate sa-mi spuna cineva care lucreaza sau care a lucrat care sunt conditiile lor(avand in vedere ca sunt student,se poate part-time,cate ore de lucru,etc))?

#9
ciftodi

ciftodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.07.2009
Am avut si eu o discutie cu unul din consultantii de la acest broker, si in afara de o incredere nelimitata in expertii lor,care teoretic ar trebui sa gaseasca solutiile cele mai bune  pt client, in rest nu m-a impresionat decat cu o naivitate specifica varstei studentiei.Oricum, dupa cateva luni bune de activitate in domeniu, chiar mi s-a parut paralela cu activitatea de consultanta financiara, mai potrivita doar cu cea de politician, care spune multe ,fara acoperire. Poate ii motiveaza niscaiva excursii pe nu stiu unde ?Ca in rest, au cheltuieli la greu , inclusiv accesul in aceasta firma.

#10
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Defetismul specific romanesc nu putea sa evite acest topic. Nu stiu cate locuri de munca ati schimbat voi, insa eu pana la 24 de ani am schimbat vreo 7 locuri, asa incat am lasat cate putin din "naivitatea studenteasca" la fiecare dintre ele.
Inainte de toate trebuie sa spun ca primul contact cu OVB l-am avut din postura de client pentru ca prin intermediul lor mi-am intocmit primul plan de economisire si investire pe termen lung,a unei mici parti (10%) din venit.~300ron/lunar.Iar mai tarziu si pe al doilea. Pana sa dau de ei eram tipul convins ca doar prin depozite bancare pot sa imi inmultesc banii dat fiind contextul economic dificil in care bancile ofereau dobanzi avantajoase pentru a atrage bani de la populatie. Ma uit insa la evolutia celor 2 fonduri pe care sunt prezenti banii mei, unul a crescut cu peste 27% iar celalalt depasise la un moment dat 50%,zambesc, si abia acum constinetizez cat de naiv eram in privinta economisirii prin depozite. Evident sunt si ele eficiente insa pentru scurta durata.
Acum sa va vorbesc din postura de angajat. Nu intamplator am ajuns la ei, ci datorita consultantului meu care mereu a venit cu explicatii obiective, ba mai mult a insistat sa ma alatur si eu echipei OVB lucru pe care l-am si facut acum el fiindu-mi superior ierarhic. Partea financiara ma intereseaza mai putin pentru ca mai am un job de unde imi finantez cheltuielile curente. Problema e ca jobul ala nu imi aduce nici o satisfactie nici profesionala datorita felului cum este gandita firma si imposibilitatii de promovare, dar si datorita atitudinii superiorilor cu care nu prea se poate discuta nimic altceva decat realizari/nerealizari. Dupa 9h in care fac cam acelasi lucru zi de zi, am simtit asta ca o jignire la adresa inteligentei dar si o indreptare catre nicaieri. Am decis totusi sa lucrez in continuare acolo pana cand va trece aceasta perioada mai dificila.
Odata ajuns insa la OVB lucrurile astea s-au incheiat, pentru ca am cunoscut oameni deosebiti, toti venind mereu in sprijinul meu cu incurajari, iar niciodata cu acuze, ironii ieftine asa cum se intampla la celalalt loc de munca. Chiar ieri am fost la un seminar de pregatire, unde am vazut de ce firma nu intamplator are 40 de ani de existenta si e prezenta in 14 tari. Posibilitatile de cariera si modul cum poti evolua in firma asta, m-au uimit, dar fara suparare, sunt ceva cu greu de inchipuit pentru mintea omului obisnuit sa stea la birou 8h cu meebo deschis intr-o fereastra obscura si care se plange celor din lista ca se plictiseste groaznic la job. Fiind o firma germana, posibilitatile de avansare sunt bazate pe realizarile proprii(la inceput) ulterior pe cele ale teamului pe care si-l construieste fiecare.
De asemenea, pentru ca tot spunea cineva ca e in neregula faptul ca sunt prea tineri cei din OVB trebuie sa il contrazic si sa va spun ca nu mica mi-a fost mirarea sa vad ieri in jurul meu,la seminarul de pregatire, oameni maturi de varsta parintilor mei. Oare si aceia care sigur au copii acasa sufera de "naivitate studenteasca"? Dati-mi voie sa va spun ca ma indoiesc.
Cum functioneaza OVB au evidentiat altii si nu are rost sa ma mai opresc eu, dar vin si va intreb cum ar fi ca OVB sa perceapa o taxa pentru Analiza si inca un comision pentru Consultanta (gasirea solutiei favorabile) precum si inca unul pentru Servicii similar celui de administrare, asa cum de plida fac bancile, fara a da garantia ca ofera cel mai bun produs de pe piata? Vedeti de ce nu are ursul coada, bancilor le platiti cu varf si indesat comisioane, iar unor oameni care sunt dispusi sa va ajute cu solutii inteligente sub forma unor concepte personalizate fara vreo obligaitie contractuala sau finaciara le raspundeti ignorant "nu sunt interesat!".
Inca o idee si inchei postarea mea, ar mai fi un lucru care ma incanta, posibilitatea de a-mi alege singur clientii, mai ales ca nu toti oamenii sunt ok, altora le arde de glume proaste, glume care sigur se vor intoarce impotriva situatie lor financiare,iar din punctul meu de vedere, eu stiu ce ii prezint clientului si am convingerea ca daca nu peste 1 an 2 peste 10 sigur voi primi doar telefoane de multumire.

In final nu-mi ramane decat sa sper ca v-am facut o imagine corecta despre cum merg lucrurile in aceasta societate prestigioasa si vreau sa va mai spun ca daca cineva este interesat de o analiza financiara gratuita urmata si de consultanta tot gratuita ii stau la dispozitie, iar pentru detalii aveti contactul meu in profil sau mai direct YM: popescurazvan85

Este valabil si pentru cei ce cauta un loc de munca!

Edited by Razvante, 11 October 2009 - 04:45.


#11
BogdanCata

BogdanCata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.12.2008

 torex, on 25th August 2009, 20:47, said:

De vreo cateva zile ma bate la cap un prieten care e consultant la OVB sa investesc vreun milion pe luna, ca ei se ocupa de banii mei, etc.... Si tot incearca sa imi arate ca au nu stiu ce profit pe luna, bla bla....ca banii astia dupa 2 ani, banii astia devin garantie bancara, etc.
Voi ce parere aveti?



Torex,nu "ei" cei de la OVB se ocupa de banii tai,nu ei obtin profitul,"ei" doar au gasit un produs care are cu adevarat un randament bun. :) Poate nu ai avut suficient timp sa iti explice despre ce e vorba,sau poate ai nimerit pur si simplu pe cineva care este mai la inceputul carierei,roaga-l sa-ti explice mai amanuntit  despre ce e vorba,sau sa te puna in legatura cu unul dintre sefii lui care ar putea sa te lamureasca. Multsucces!!!

 inglorious_bastard, on 31st August 2009, 14:05, said:

:) nuu te sfatuiesc.m-am angajat si eu la ei si am vazut care e treaba.eu mi-am dat repede demisia pentru ca nu aveam de gand sa-mi prostesc prietenii sa investeasca niste bani aiurea ,doar ca sa imi umplu eu buuzunarul.daca vrei sa faci un lucru bun pentru viitorul tau mai bine cauta tu singur o modalitate.:)



:coolspeak:    Banuiesc ca tu nici la medic nu apelezi, nici la avocat,nici la dentist,cred ca esti expertul absolut in toate domeniile care isi rezolva singur totul

 kiobubu, on 25th September 2009, 14:48, said:

Ma bucur ca am gasit acest topic, deoarece sunt intr-o situatie oarecum similara si imi pun si eu intrebari legate de OVB; de ce OVB si nu direct o firma de asigurari. Ce mi-a propus mie baiatul de la OVB (este foarte tanar, ~25 ani) e o asigurare de viata la Generali (cu componenta investitionala). Pe langa produs acesta pe care cica analisti de la OVB l-au ales ca find cel mai apropiat de ce caut eu, cica o sa primesc si consultanta ulterioara in sensul ca daca la un moment dat se pare ca unitatile cumparate pot produce un randament mai mare daca sunt mutate de pe o componenta a profilului ales in alta componenta, voi fi contactat si mi se va prezenta situatia.
Nu stiu cum ar functiona legatura dintre mine si OVB. O sa fie un contract in care ei se obliga sa ma contacteze de X ori pe an sa imi spuna daca ar merita schimbat ceva, de exemplu directionarea noile sume platite preponderent in una sau in cealalta componenta. Deoarece nu am avut inca contact cu subiectul acesta, nu prea stiu la ce sa ma astept, ce ofera alti pe piata si ce ar trebuii sa ofere.
Ce mi s-a parut mie ciudat este varsta oamenilor de la OVB. Pot sa vorbesc doar despre cei ~10 oameni pe care i-am vazut, toti erau foarte, foarte tineri.

Costyn211, Inglorious ma bucur ca sunt aici oameni care au opinii despre acest subiect si din interior. Puteti va rog sa ne dati niste detalii despre ce includ serviciile oferite de OVB, poate chiar sa le comparati cu ce ofera altcineva de pe piata. La ce trebuie sa ne astepta si de ce trebuie sa ne ferim.

Partea asta mi se pare nerentabila pt OVB:
"La 1 mil economisiti el castiga 45 de unitati pt contractul tau. o unitate este platita intre 4,8 si 9,8 ron impozitabili"
Consultantul aduce 100Ron in firma, si el primeste in cel mai rau caz 45*4,8=216-16%=181Ron.
Primeste asta o singura data per contract sau la fiecare plata de 100Ron?

Valabil si pentru costyn:

Voi stiti cate ceva despre subiect,cred ca voi faceti parte dintre cei care au vazut ca oricine poate sa lucreze intr-un domeniu interesant,orientat spre viitor,dar voi pur si simplu nu ati fost capabili sa faceti ceva,e ok,sunteti exact ca cei care incearca sa se combine cu o fata,nu le merge treaba,apoi incep sa vorbeasca urat despre ea ca nu cumva cineva sa mai incerce sa o combine si sa reuseasca .
Dupa ultima intrebare a ta(kiobubu) imi dau seama si de ce nu ai fost capabil sa faci ceva,gandeste-te cum ar fi ca pe o perioada de 20-30 de ani,de fiecare data cand un client plateste 100 de lei,consilierul sa primeasca 181 de lei.....cred ca doar in imaginatia ta ar putea avea sens  B)



 greezly, on 7th October 2009, 16:11, said:

Ma suna si pe mine cineva de vreo 3 ori pana acu in legatura cu un interviu la OVB. Poate sa-mi spuna cineva care lucreaza sau care a lucrat care sunt conditiile lor(avand in vedere ca sunt student,se poate part-time,cate ore de lucru,etc))?


Te sfatuiesc sa mergi la interviu,sa iti faci singur o parere,s-ar putea sa fie una dintre parerile/deciziile care o sa iti schimbe viata,dar,dupa cum spuneam,fa-ti singur o parere.

Mult succes!!!! :peacefingers:

#12
lucianmarius

lucianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008
Imi permit si eu sa dau un raspuns din interior.

Sunt angajat de 1 an si 2 luni oficial la OVB, am primit recent promovarea la statutul de Manager si sunt foarte incantat de posibilitatea care am primit-o.
Eu vin din domeniul IT, am mers de curios la firma la interviu iar acum simt ca mi se potriveste ca o manusa. Mai mult de atat, fiecare membru al familiei mele este cleint OVB(inclusiv eu). Daca parintii mei aveau informatiile oferite de OVB acum 20 de ani, situatia financiara era cu siguranta mai buna acum.
In ce priveste produsele oferite, am doar sa va spun atat:
exista 2 situatii prin care nu castigati 1: sa nu aveti informatia potrivita la momentul potrivit
                                                      2: sa aveti informatia si sa nu luati decizia potrivita.

In ce priveste alegerea produselor, lasati expertii de 40 de ani din firma sa se ocupe, sunt cele mai bune pentru ca o imagine de 40 de ani nu ar dori nimeni sa o strice, oricare ar fi compania in discutie.

In ce priveste interviurile de la companie sunt din nou doua posibilitati:
1: ai vazut cu ce se ocupa, nu te intereseaza dar ai o informatie noua
2: ai vazut cu ce se ocupa si poate lucrezi urmatorii 20 de ani la ei.

Simplu si la obiect, va doresc la toti mult succes!

#13
w1s3

w1s3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 16.12.2006
Am fost si eu astazi la un interviu pentru o colaborare cu OVB , pe postul de Consultant Financiar. Defapt am fost la o firma intermediara care se numeste Vel-Net International . Am discutat cu un domn , a prezentat pe scurt motivul pentru care am fost chemat la interviu , bineinteles cu foarte putine date exacte , tocmai pentru motivul ca la finalul discutiei sa ma invite la un seminar informativ al OVB. Mai mult decat atat mi s'a spus ca pentru o colaborare cu OVB am nevoie de o recomandare. Cu subainteles ca as putea sa obtin aceasta recomandare numai prin colaborarea cu firma intermediara ca mai apoi sa colaborez cu OVB direct. ( eu cel putin asta am inteles din prezentarea facuta de acel domn)
Informatiile au fost foarte multe practic in cele 30 d minute numai el a vorbit

Nimic neobisnuit pana aici. Partea dubioasa este ca pentru acest seminar care dureaza 8 ore si se organizeaza la hotelul Hilton ( vis-a-vis de locatia unde am sustinut interviul cu firma intermediara ) mi s-a cerut o taxa de 150 RON.

Vi se pare normal ?

As dorii un raspuns din partea celor care sunt deja angajati ai OVB. sa ma lamureasca cu privire la acest seminar.
ma intereseaza daca merita aceasta suma de 150. nu vreau sa umplu buzunarele unor oameni fara motiv.

multumesc mult !

#14
lucianmarius

lucianmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008

 w1s3, on 6th November 2009, 00:53, said:

Am fost si eu astazi la un interviu pentru o colaborare cu OVB , pe postul de Consultant Financiar. Defapt am fost la o firma intermediara care se numeste Vel-Net International . Am discutat cu un domn , a prezentat pe scurt motivul pentru care am fost chemat la interviu , bineinteles cu foarte putine date exacte , tocmai pentru motivul ca la finalul discutiei sa ma invite la un seminar informativ al OVB. Mai mult decat atat mi s'a spus ca pentru o colaborare cu OVB am nevoie de o recomandare. Cu subainteles ca as putea sa obtin aceasta recomandare numai prin colaborarea cu firma intermediara ca mai apoi sa colaborez cu OVB direct. ( eu cel putin asta am inteles din prezentarea facuta de acel domn)
Informatiile au fost foarte multe practic in cele 30 d minute numai el a vorbit

Nimic neobisnuit pana aici. Partea dubioasa este ca pentru acest seminar care dureaza 8 ore si se organizeaza la hotelul Hilton ( vis-a-vis de locatia unde am sustinut interviul cu firma intermediara ) mi s-a cerut o taxa de 150 RON.

Vi se pare normal ?

As dorii un raspuns din partea celor care sunt deja angajati ai OVB. sa ma lamureasca cu privire la acest seminar.
ma intereseaza daca merita aceasta suma de 150. nu vreau sa umplu buzunarele unor oameni fara motiv.

multumesc mult !

OVB nu cere bani, ci ofera bani, doar asta e ideea unei angajari nu?

#15
ovexy

ovexy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2008

 w1s3, on 5th November 2009, 23:53, said:

Am fost si eu astazi la un interviu pentru o colaborare cu OVB , pe postul de Consultant Financiar. Defapt am fost la o firma intermediara care se numeste Vel-Net International . Am discutat cu un domn , a prezentat pe scurt motivul pentru care am fost chemat la interviu , bineinteles cu foarte putine date exacte , tocmai pentru motivul ca la finalul discutiei sa ma invite la un seminar informativ al OVB. Mai mult decat atat mi s'a spus ca pentru o colaborare cu OVB am nevoie de o recomandare. Cu subainteles ca as putea sa obtin aceasta recomandare numai prin colaborarea cu firma intermediara ca mai apoi sa colaborez cu OVB direct. ( eu cel putin asta am inteles din prezentarea facuta de acel domn)
Informatiile au fost foarte multe practic in cele 30 d minute numai el a vorbit

Nimic neobisnuit pana aici. Partea dubioasa este ca pentru acest seminar care dureaza 8 ore si se organizeaza la hotelul Hilton ( vis-a-vis de locatia unde am sustinut interviul cu firma intermediara ) mi s-a cerut o taxa de 150 RON.

Vi se pare normal ?

As dorii un raspuns din partea celor care sunt deja angajati ai OVB. sa ma lamureasca cu privire la acest seminar.
ma intereseaza daca merita aceasta suma de 150. nu vreau sa umplu buzunarele unor oameni fara motiv.

multumesc mult !


Aceasta suma nu este ca sa umpli buzunarele unor oameni, ci ea reprezinta masa care se va servi si inchiriatul salii.
S-a recurs la aceasta metoda deoarece prima data cand a ajuns OVB in Romania o facea pe gratis si multe persoane mergeau la seminarii doar ca sa manance pe gratis la Hotel de 4 stele si rezultate nimic, si atunci sa recurs la modalitatea de plata a celui care vine la seminar.
Iti dau un exemplu in Sibiu se tin seminariile gratis dar nu tin atatea ore si nu se serveste masa, si sala in care se tine este in cadrul biroului.
Partea cu intermediarul chiar nu o stiu eu sunt direct la OVB la recomandarea unui var.
La OVB nu te angajezi ci vei intra in colaborare cu ei. Vei fi consultant financiar independent, vei avea un indrumator, nu sef, trepte de cariera libere tot timpul, nu astepti sa cada altul dintr-o pozitie superioara ca sa ii iei locul, restul seminariilor sunt gratis ce te va costa este drumul, pt ca se tin in diferite locatii din tara. Seminariile vor in functie de treptele de cariera in care vei fi.
Eu unul zic ca merita. Acum asta ramane la latitudinea fiecaruia.
Daca mai vreti ceva lamuriri cu cea mai mare placere.
OVB nu are nimic de ascuns atat fata de viitorii colaboratori si nici fata de viitorii clienti.

Sa auzim de bine

#16
roman_tm

roman_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2009
Intervin si eu cu niste precizari:

- In cadrul companiei OVB exista consultanti aflati la inceputul activitatii, care e posibil sa nu poata oferi suficiente (detaliate) explicatii clientilor, in primul rand datorita lipsei de experienta; cum cineva spunea mai sus, daca un client nu a inteles exact despre ce este vorba, sa roage acel consultant sa ii mijloceasca o intalnire cu o persoana din companie care are mai multa experienta. De asemenea, poate exista si in randul acestei companii, un numar de consultanti care sunt in companie exclusiv pentru a castiga bani multi, netinand seama in munca lor de dorintele sau necesitatile clientilor; pana la urma fiecare padure are uscaturile ei si in fiecare companie exista persoane care nu fac cinste firmei.

- Accesul in cadrul OVB se face in mod direct, fara a fi necesara apelarea la o firma de intermediere personal sau recomandare; daca exista o recomandare, cu atat mai bine. Cat despre taxe de intrare sau alte sume platite inainte de intrarea in companie, OVB nu solicita nici un fel de sume, iar eu personal sunt total impotriva acestei practici. Pana la urma omul cand se apuca de o activitate cu scop lucrativ o face pentru a produce bani si nu pentru a cheltui sau "investi".

- Cat despre posibilitatile de colaborare, acestea sunt nelimitate; eu, spre exemplu am inceput part-time. Important este ca ai sansa unei cariere corecta, fara spaga, relatii sau alte ploconeli si milogeli. Important este sa te incadrezi intre cei 10% din oameni care chiar doresc sa realizeze ceva in viata, nu sa lucreze 8 ore zilnic pe un salar de mizerie si sa barfeasca toata ziua pe Basescu sau Geoana sau altii.

Am simtit nevoia sa intervin cu aceste precizari, deoarece am vazut ca o serie de persoane isi permit sa faca diferite aprecieri despre aceasta companie, fara a avea vreo experienta relevanta in cadrul firmei; mentionez ca eu ocup pozitia de Manager de Zona in cadrul OVB de peste 2 ani.

Pentru detalii, va stau la dispozitie pe adresa de mess similara cu userul roman_tm.

#17
olandezu_m

olandezu_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2009
:P ....mai oameni buni.....OVB este un BROKER DE ASIGURARI ca oricare altul(sunt cateva sute/mii in RO).SINGURA DIFERENTA este ca OVB ESTE MLM!!!!....de ce sa profite de pe urma unui nou venit care vrea sa faca bani toti ceilalti (restul treptelor de cariera....pana la manager).
SFATUL MEU pentru cei care vor sa lucreze in asigurari este sa ocoleasca orice firma/broker tip MLM(comisionul cuvenit este mult mai mare si meritat pe deplin,pentru ca nu este o munca usoara)

.......NU LUATI O DECIZIE FARA SA MERGETI SA VEDETI SI OFERTA CONCURENTEI!!!!!!!!!!!!!!

#18
SkyRaluca

SkyRaluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2010

 olandezu_m, on 10th December 2009, 19:09, said:

:P ....mai oameni buni.....OVB este un BROKER DE ASIGURARI ca oricare altul(sunt cateva sute/mii in RO).SINGURA DIFERENTA este ca OVB ESTE MLM!!!!....de ce sa profite de pe urma unui nou venit care vrea sa faca bani toti ceilalti (restul treptelor de cariera....pana la manager).
SFATUL MEU pentru cei care vor sa lucreze in asigurari este sa ocoleasca orice firma/broker tip MLM(comisionul cuvenit este mult mai mare si meritat pe deplin,pentru ca nu este o munca usoara)

.......NU LUATI O DECIZIE FARA SA MERGETI SA VEDETI SI OFERTA CONCURENTEI!!!!!!!!!!!!!!


Buna ziua!

Ma bucur ca intr-un final am dat de un forum unde se vorbeste despre OVB ALLFINANZ cu pareri pro si contra.
Ca sa raspund mesajului trimis de catre <olandezu_m>.. Da,  OVB ALLFINANTZ este o societate multinationala care functioneaza pe MULTI LEVEL MARKETING, la fel ca multe alte societati, si legat de sfatul tau nu sunt de acord pentru ca nu este asa cum crezi tu.. legat de comision. In orice societate MLM la inceput de drum ai comision mai mic, dar la OVB ai posibiltatea sa faci o cariera pe plan financiar si esti platit corect din punctul meu de vedere. In cadrul societatii OVB nu te numesti numai consilier financiar, ai posibilitatea sa iti conduci o echipa proprie pe care o formezi tu, pentru cineva care este Manager de Grup intradevar primeste comision pe ce face echipa lui.. intrebarea mea.. Cu ce te deranjeaza faptul ca primesti o mica parte de pe urma echipei pt care ai muncit tot tu?? Pana la urma daca esti angajat la o societate MLM ai numai de castigat daca ajungi pe pozitia care trebuie..

Lucrez la OVB de ceva timp si pot sa spun ca sunt foarte multumita. Din punctul meu de vedere singurul dezavantaj pe care il ai la OVB este faptul ca te intalnesti cu anumite persoane, sau potentiali clienti, si sa lucrezi cu persoane nu este asa usor. Pt cine intelege ce avantaje ai la OVB, fie ca este client fie ca este colaborator, cu siguranta este o persoana deschisa care se gandeste la un viitor sigur... Eu sunt si cilent si colaborator OVB. A spus cineva pe forum ca nu poate sa profite de pe urma prietenilor sau de pe urma familiei..  Daca vezi partea goala a paharului traiesti cu impresia asta. Primii mei clienti au fost MAMA si TATA, nu am simtit nicio clipa ca am profitat de pe urma lor, din potriva, parintii mei sunt foarte multumiti ca reusesc in sfarsit sa economiseasca bani.. si avantajele le vad si singuri si deja imi multumesc si ei fiind clienti OVB sunt foarte multumiti de alegerea facuta.. Asta inseamna sa ajuti intradevar pe cineva.. Pana la urma ce este asa rau sa economisesti din venitul tau o suma atat de mica?? (100 de ron spargem intr-o seara la o "bere" cu pretenii ) o suma pe care si-o permite oricine. Avantajele sunt pe termen lung dar si profiturile sunt mai mari tot pe termen lung..

Sincer sunt dezamagita de anumite persoane care vin in OVB si pleaca imediat fara sa isi dea seama ce inseamna cu adevarat sa fii consilier financiar. Este o munca frumoasa dar si grea..

Cu siguranta OVB-ul nu este pt oricine, nu oricine poate sa fie client sau colaborator.. Le doresc multa bafta colaboratorilor OVB, in special celor care sunt la inceput.. Sfatul meu este .. " Formati-va o parere proprie si nu va lasati influentati doar de o vorba dusa de vant"  

"Ziua de maine poate sa vina!"

Raluca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate