Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa am curent electric ''pe gratis'' ...

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#37
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

marcus33, on May 26 2005, 00:41, said:

Calculele sunt corecte ...
...vezi ca eu am facut calculele la 125KWh/luna... :)  si nu am luat in calcul schimbarea bateriilor sau alte costuri de intretinere... B)

#38
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

Acta non verba, on May 26 2005, 00:57, said:

...vezi ca eu am facut calculele la 125KWh/luna... :)  si nu am luat in calcul schimbarea bateriilor sau alte costuri de intretinere... B)

<{POST_SNAPBACK}>


....ai calculat in cat timp imi amortizez investitia la CONEL ?  -_-  Iti spun eu !! ......never ... si atunci tu in locul meu cum ai proceda  :huh: ??? ...

#39
-cristi-

-cristi-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2005
Daca aveti nevoie de generator pentru o centrala eoliana exista doua solutii:
utilizati motorase de la cd-rom sau hard-disk (sunt fiabile si ofera puteri mari la dimensiunile lor - au magneti cu neodim) sau va construiti unul (pentru puteri cu adevarat mari; sarma de cupru -> bobine si magneti -> cu neodim, din hard disk-uri defecte). Consultati un manual de fizica de clasa a X -a.

#40
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

-cristi-, on May 27 2005, 00:09, said:

..utilizati motorase de la cd-rom sau hard-disk...
Mai ai si alte idei?... ai incercat sa le folosesti pe post de alternator/dinam?..
Incearca si dupa aceea esti invitat sa-ti povestesti experienta... :rolleyes:
PS: tine manualul aproape de tine...

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am vazut ca se tot abereaza la subiectul 'curent electric gratis' despre instalatii de mii de dolari care se amortizeaza in urmatoarea era geologica, asta in cazul in care bate vintul sau nu o smulge furtuna si alte asemenea grozavii.

Edited by DrFan, 28 May 2005 - 10:33.


#42
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Nu e deloc gratis.
El va plati indirect din impozite, in care sint incluse pierderile Conel, Renel, etc.

#43
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
daca nu puteti sa mentineti o discutie fara a aduce vorba de "INSTALATIILE ROMANESTI    DE FACUT CURET" a.k.a. "FIRU' LA VECINU' " sau "NE LEGAM LA NISA"....nu-i nimic, inchidem topicul.

#44
ksian

ksian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.04.2005
Faza cu instalatia de langa linia de inalta tensiune am vazut-o si eu. Neonul ala, chiar si televizorul se aprindeau.

Nu cred ca are rost sa va contraziceti asupra unui fapt implinit.

Nu ati luat in considerare ca puteti face un contract cu RENEL ca curentul in surplus sa il furnizati in reteaua nationala si ca curentul se va scumpi in urmatorii ani. Astfel s-ar mai reduce din costuri.

#45
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
ce atite ideei lumina gratis ????nimic mai simplu citi -va licurici in borcan si gata...lumina mocca daca scade din intensitate mai agitati un pic borcanu.mai simplu nu se poate

#46
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

ksian, on May 30 2005, 19:57, said:

Nu ati luat in considerare ca puteti face un contract cu RENEL ca curentul in surplus sa il furnizati in reteaua nationala

<{POST_SNAPBACK}>



ma intreb oare cum sincronizezi tu asa usor alternanta curentului tau cu cea de retea....?

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

DrFan, on Jun 1 2005, 03:22, said:

ma intreb oare cum sincronizezi tu asa usor alternanta curentului tau cu cea de retea....?

<{POST_SNAPBACK}>



  Bingo !  DRFan , cum se face sincronizarea intre doua generatoare independente , intr-o centrala ?

Edited by cspot, 01 June 2005 - 08:02.


#48
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

TOPCATBV, on May 7 2005, 21:42, said:

La ce firma se va face reclama in topicul asta? :nonobad:

Stimata eternity (sau poate preferi sa iti spun marcus33), daca ar fi produse romanesti nu m-ar deranja  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

E foarte corecta afirmatie ...e vorba de reclama facuta la o firma ce comercializarza asa ceva! A fost si pe CG discutia si acolo neputind aduce argumente plauzibile si intrucat i-am prins cu minciuna pe rol au inceput sa ma porceasca! Ce vrei nivelul de cultura e superdezvoltat! In prezent toate cele 3 conturi sint blocate! Apropo aceleasi nume de conturi le vad si aici si cam la fel e tactica cu unu se face reclama cu altu se garanteaza ca e ok numai sa cumparatzi etc!
Penibila incercare de a face reclama!

#49
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

TOPCATBV, on May 7 2005, 22:42, said:

La ce firma se va face reclama in topicul asta? :nonobad:

Stimata eternity (sau poate preferi sa iti spun marcus33), daca ar fi produse romanesti nu m-ar deranja  ;)

<{POST_SNAPBACK}>



si-i mai poti zice akela11, daca nu ma inseala memoria. aceeasi vrajeala ieftina ce mascheaza reclama la lpelectric..

unde e butonu ala cu report?


edit: nu mai e cazul, aiwa stie :)

enervanti, oricum :) ar merge un google bomb

Edited by addicted, 03 June 2005 - 01:03.


#50
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Calculele sunt corecte ...un sigur lucru a fost omis .... !
Daca esti la 1Km de reteaua de curent ...pretul de racordare +stalpi+ cablu+ transformator +manopera= 970.000.000 Lei ....la Conel !! ...si apoi .. tre sa platesc si curentul consumat ... si mai mult dupa ce am platit ce am mentionat ...toate materialele intra in patrimoniul Conel....si atunci ..,... ce zici ?? Stau fara curent ?????
Daca esti izolat in munti, este mult mai rentabil sa folosesti un generator de curent cu combustibil lichid (benzina/motorina). Investitia (pentru vreo 2-3 kW) e de vreo 300 EUR (relativ "neglijabil") iar pretul pe kW nu este exagerat.

#51
eternity

eternity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2005

unGuru, on Jun 7 2005, 23:48, said:

Daca esti izolat in munti, este mult mai rentabil sa folosesti un generator de curent cu combustibil lichid (benzina/motorina). Investitia (pentru vreo 2-3 kW) e de vreo 300 EUR (relativ "neglijabil") iar pretul pe kW nu este exagerat.

<{POST_SNAPBACK}>



....si dupa 2 ore trebe sa-l opresti ca deja s-a incins ! .. si inca una...in timpul noptii cine alimenteza cu benzina generatorul ... nu de alceva  dar sa nu se dezghete frigiderul ! -_-

Edited by eternity, 15 June 2005 - 00:06.


#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

eternity, on Jun 15 2005, 00:06, said:

....si dupa 2 ore trebe sa-l opresti ca deja s-a incins ! .. si inca una...in timpul noptii cine alimenteza cu benzina generatorul ... nu de alceva  dar sa nu se dezghete frigiderul ! -_-

<{POST_SNAPBACK}>

Sa fim seriosi! De frigider nu ai nevoie in munti iar de curent nu mai mult de 2 ore, cit sa joci niste carti pina te culci.

#53
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

...si dupa 2 ore trebe sa-l opresti ca deja s-a incins ! .. si inca una...in timpul noptii cine alimenteza cu benzina generatorul ... nu de alceva dar sa nu se dezghete frigiderul !
nu trebuie sa-l opresti dupa 2 ore, pentru ca (1) se poate realimanta din mers si (2) nu "se incalzeste" intr-un mod atit de fatal! daca e cit de cit "de marca", se poate folosi si in mod de functionare continuu.. nu tre sa-l opresti decit pentru "revizii" ;) ..

totusi, pentru "obiective" mai serioase (cabana turistica etc) se pot folosi generatoare electrice special concepute, care au rezervoare de combustibil de sute de litri si care sint facute pentru functionare nonstop (vorbesc din experienta, atit in ce priveste "mini" generatoarele (portabile) cit si cele "mari").

#54
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
unGuru, daca zici ca ai experienta cu generatoarele astea, cam la cit iese pretul unui kWh?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate