Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum sa am curent electric ''pe gratis'' ...

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#19
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Super tari! Foarte util unu dasta!

#20
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

gtk, on May 24 2005, 01:19, said:

curent gratis?  :lol:

sa-mi spuneti si mie cand gasiti solutia! fac o cinste grasa!  :)

<{POST_SNAPBACK}>


:naughty: Auzi coane !!... daca-ti produci tu curentu' ...nu inseamna ca e gratis?? -_-

#21
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Intr-un cartof/lamaie se baga doua table: una de cupru (+), alta de zinc (-). In felul asta se produce aproximativ un volt (depinde de distanta dintre table, de cat de zemos este cartoful, etc). Cumparand un sac de cartofi, poti scoate vreo 220Vcc!!!

Sau, poti avea o sursa de curent "la purtator". Este una din ideile mele din tinerete...  :coolspeak: Poti face o micro-hidrocentrala pe o... vena! Sangele trece pe acolo, invarte un mic dinam si gata!  :P  :P  :P

Edited by Africanul, 24 May 2005 - 13:19.


#22
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004

plop, on May 19 2005, 18:03, said:


Cunosti mai multe detalii? Poți să expui pe scurt despre ce este vorba? Mai pe intelesul tuturor?

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Seriooos ?


     Sa luam atunci o instalatie de 20.000 $ si un consum relativ mic .


     20.000 $*33.000 lei =660.000.000 lei

     50 kwh *4000 lei *12 luni = 2.400.000 /an

     660.000.000 / 2. 400 .000 =275 ani


    Cine sta acuma prost cu aritmetica ? Ah ? ah ?

#24
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
..exista o serie de mci greseli de calcul, curs valutar... :D  dar tot acolo se ajunge...
Adica la un consum mediu mai mare de aproximativ 125KWh pe luna se propune un sistem:
10 panouri voltaice a EUR 899= EUR 8990
1 turbina EUR 2200
2 regulatoare tensiune EUR 260 = EUR 520
10 acumulatori EUR 390= EUR 3900
1 invertor EUR 485
--------------------------------------------------
Total EUR=16.095 cu TVA este de EUR 19.153
daca se mai pun si alte materiale aditionale, manopera, etc se ajunge la minum EUR 20.000... in lei  la un curs de 36.000 obtinem 720.000.000lei
La un pret de 4000lei/KWh obtinem 180.000KWh...si la un consum de 125KWh/luna se amortizeaza in 1440 luni sau 120 de ani...
Este evident ca solutia nu este rentabila decit acolo unde nu se poate obtine energie electrica prin conectarea la reteaua de distributie iar  costurile trebuiesc determinate plecind de la premiza ca echipamentele  trebuiesc amortizate in 6-12 ani... si se obtin costurile reale pe KWh produs in regie proprie... B)

#25
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am auzit inainte de 89 de unul a carui casa era sub niste linii de inalta tensiune si omul avea in pod niste bobine in care cica era indus curentul din campul radiat de cabluri. Transformat in 220V, samd... Povestea e de la unul de la IDEB. Sa fie oare adevarat??? Ce spuneti?

#26
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Povesti...

Nu se construiesc case sub liniile de inalta tensiune.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si chiar sa fie asa , campul emis de un cablu este anulat de celelalte iar la  distanta intre cabluri si bobina din pod nu se poate induce nici cat sa aprinzi un LED.

#28
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

cspot, on May 25 2005, 15:09, said:

... nu se poate induce nici cat sa aprinzi un LED...
...aici te contrazic... :rolleyes:  ...exista si linii de 400KV si campul nu se anuleaza( prin compensare) nici la 100m ... :w00t:
Si da, in Romania ar trebui sa nu se construiasca case sub liniile de inalta tensiune, dar ''democratia'' prost inteleasa ne furnizeaza si exemple negative...
Concret: exista la Simon/Bran case de vacanta construite sub linia de 400KV...

#29
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Stai ca nu am inteles. Cum adica campul emis este anulat de celelalte? Care celelalte?

Spre exemplu daca ai casa langa un emitator de 1kW al unui post de radio poti sa aprinzi chiar mai multe LEDuri intre sarma de rufe si pamant. E notoriu cazul postului nazist de bruiaj din Bielorusia unde taranii aprindeau becuri legandu-le intre sarma de rufe si pamant. Evident pe acolo se scurgea o buna parte din puterea de emisie a emitatorului. Asa m-am gandit ca si povestea aceea poate fi adevarata.

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca nu este momentul sa facem confuzie intre un emitator de frecventa mare si o retea de curent de 50 hz . Am considerat ca mai multi conductori alimentati in curent alternativ in faze diferite isi vor anula reciproc , mai mult sau mai putin,  emisia electromagnetica . Nu am experimentat practic , dar cred ca la o distanta de ordinul a zeci de metri emisia este practic nula .

      O posibila dovada :

      Un aparat de radio neprotejat electromagnetic , de genul unui walkman , poate sa contina mai multe bobine de inductanta mare . Daca treci cu aparatul respectiv pe sub niste stalpi de inalta tensiune se aude un brum foarte accentuat , sau receptia sa dispara definitiv . Daca in aceste bobine s-ar induce curent electric de ordinul zecilor de volti , aparatul s-ar distruge electric . Totusi el continua sa functioneze normal daca te indepartezi de sursa respectiva de zgomot .

#31
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Anularea presupune un semnal in antifaza cu cel perturbator... Dar reteaua de curent alternativ functioneaza in regim ''trifazic''... Cele trei faze au un defazaj de 120 grade... exista si alte argumente, dar e mai bine sa nu discutam despre acest gen de actiuni periculoase... :rolleyes:

#32
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@Acta non verba : daca tot a venit vorba de curentul trifazic . Daca bobinezi cele trei faze pe o bara de ferita in acelasi sens , campul magnetic rezultant o sa fie nul. La fel se intampla cand avem ca mediu de propagare aerul .

     Cel mai tare argument contra validitatii problemei in sine este faptul ca nu este folosita de nimeni . Daca s-ar putea recupera in vreun fel pierderile din reteaua de inalta tensiune , probabil ca Renelu' ar fi inchiriat pe bani grei terenul de sub stalpii aceia , sau fiecare satra de tigani ar fi avut in caruta selenoid si televizor .

#33
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

burvi2001, on May 25 2005, 15:02, said:

Povesti...

Nu se construiesc case sub liniile de inalta tensiune.

<{POST_SNAPBACK}>



Asa o fi. Insa linii de inalta tensiune trase peste case deja construite sint girla.

Gheorghe Dracu, on May 25 2005, 14:58, said:

Am auzit inainte de 89 de unul a carui casa era sub niste linii de inalta tensiune si omul avea in pod niste bobine in care cica era indus curentul din campul radiat de cabluri. Transformat in 220V, samd... Povestea e de la unul de la IDEB. Sa fie oare adevarat??? Ce spuneti?

<{POST_SNAPBACK}>


Esti aproape. L-au dat si la TV. Omu' nu era racordat la reteaua electrica, dar cu o bobina pusa pe un stilp in curte isi alimenta neonul din tavan si un Tv alb-negru. E drept, la vreo 100 m de casa lui era un retranslator radio de mare putere. Aparatul TV mergea la limita, cu distorsiuni de imagine din cauza tensiunii mici, insa mergea. Cel putin, neonul, functiona in parametrii.

Edited by gaskoe, 25 May 2005 - 23:47.


#34
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

cspot, on May 25 2005, 22:27, said:

@Acta non verba : daca tot a venit vorba de curentul trifazic . Daca bobinezi cele trei faze pe o bara de ferita in acelasi sens , campul magnetic rezultant o sa fie nul. La fel se intampla cand avem ca mediu de propagare aerul .

     Cel mai tare argument contra validitatii problemei in sine este faptul ca nu este folosita de nimeni . Daca s-ar putea recupera in vreun fel pierderile din reteaua de inalta tensiune , probabil ca Renelu' ar fi inchiriat pe bani grei terenul de sub stalpii aceia , sau fiecare satra de tigani ar fi avut in caruta selenoid si televizor .

<{POST_SNAPBACK}>


Daca bobinezi cele trei faze pe un stator obtii un mai mult decat un camp magnetic nul, ba chiar un motor.  :cursing:

Apoi Renelu' nu vad de ce si-ar vinde pe bani grei scurgerile de energie.

#35
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

cspot, on May 25 2005, 07:22, said:

Seriooos ?
     Sa luam atunci o instalatie de 20.000 $ si un consum relativ mic .
     20.000 $*33.000 lei =660.000.000 lei

     50 kwh *4000 lei *12 luni = 2.400.000 /an

     660.000.000 / 2. 400 .000 =275 ani
    Cine sta acuma prost cu aritmetica ? Ah ? ah ?

<{POST_SNAPBACK}>


Calculele sunt corecte ...un sigur lucru a fost omis .... ! -_-

Daca esti la 1Km de reteaua de curent ...pretul de racordare +stalpi+ cablu+ transformator +manopera=  970.000.000 Lei ....la Conel !! ...si apoi .. tre sa platesc si curentul consumat ... si mai mult dupa ce am platit ce am mentionat ...toate materialele intra in patrimoniul Conel....si atunci ..,... ce zici ?? :confuzzled:  Stau fara curent ????? :huh:


Aa....si inca ceva .... consumul unui apartament este minim 150KWh/luna ... altfel ... tre sa-mi vand televizorul !!

Edited by marcus33, 26 May 2005 - 00:44.


#36
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

cspot, on May 25 2005, 22:27, said:

. ..Daca bobinezi cele trei faze pe o bara de ferita in acelasi sens , campul magnetic rezultant o sa fie nul. La fel se intampla cand avem ca mediu de propagare aerul ...
scuze... dar cati ani ai? ca sa stiu cata fizica/electricitate ai facut...  :D
Ceea ce poti sa obtii, este un camp magnetic variabil, empiric ii putem spune ''rotitor'' si asa cum spune Gheorghe Dracu, e un fel de ''motor''... :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate