Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#199
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
corect!!

#200
zazah

zazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2007
Buna,

Am fost in Plitvice in 25 august si apoi in continuare prin Croatia.
Scriu cateva informatii chiar daca majoritatea se pot regasi in postarile anterioare; poate folosesc celor care nu au citit mult in spate.
Plecare din Tm la ora 12:20 noaptea.
Vigneta Ungaria pt 10 zile: 2750 Ft.
Plata autostrada pana la Zagreb - 6 euro (nu aveam kuna la noi si era noapte, cred ca tipul a profitat, ma rog).
Schimb valutar in primul OMV (7.41 kuna - 1 euro dar comision de 3%).
Plata autostrada de la Zagreb - iesire spre Plitvice - 16 kuna
Sosire Slunj (foarte recomandat pe aici) - 6:30 dimineata. Frumos dar nu recomand de luat cazare acolo; e prea departe de parc, in fine.
Cazare in satul Rostovaca: 34 euro / camera. Din cate am citit se poate gasi si mi ieftin dar locatia asta avea avantajul ca era atat de aproape de parc incat lasai masina acolo si mergeai pe jos pana la intrare (150-200 m). Chestia e importanta pt ca parcarea este, se pare: 7 kuna / ora si in parc se stau multe ore ....
As mai mentiona ca sunt mai multe intrari in satul acesta. Recomand ultima (incepand de la nr. 15) pentru ca celelalte sunt mai departate si nu stiu daca se poate merge pe jos.
Intrare in parc: 110 kuna / adult.
Preturi in parc: 1 cafea (espresso) - 7 kuna; 1 bere - 15 kuna; 1 portie cartofi prajiti - 10 kuna; strudel cu mere - 11 kuna; apa (0.5L) - 9 kuna.
Recomand sa aveti apa la voi: minim 1l / pers dar si alte chestii de mancat (biscuiti, sandviciuri, ciocolatele etc).
In zona, nu prea sunt magazine - doar vreo 2 supermarketuri DAR preturile lor sunt ffff mari, cel putin din pmdv: bere - 7.6 kuna; bruschette (ca si bake rolls) - 4.6 kuna; banane - 10 kuna / kg - astea mi le amintesc ca fiind printre cele mai ieftine chestii, care se apropiau de preturile noastre.
Micul dejun e cam 5-6 euro / pers (la unele pensiuni).

Legat de schimbul valutar: cea mai buna varianta gasita a fost la banci (7.41 kuna / 1 euro). Acest curs il puteti intalni si prin alte locuri (de ex la posta, benzinarii) dar atentie, este cu comision intre 1.5 - 3% din cate am vazut noi.

Cea mai scumpa portiune de autostrada, facuta de noi, care continea mai multe tuneluri, a fost de 257 kuna !!!!

Cam astea ar fi diverse chestii de care imi amintesc.
Vacanta placuta celor care merg pe-acolo.

#201
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
[quote name='zazah' date='5th September 2011, 17:21' post='10386643']
Buna,

Am fost in Plitvice in 25 august si apoi in continuare prin Croatia.
Asteptam cu interes si continuarea...prin Croatia .

#202
zazah

zazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2007
Buna,

Prin Croatia inseamna pe riviera Makarska, mai exact in loc. Tucepi (la cativa km de loc. Makarska propriu-zisa).
Nu am facut lucruri prea interesante pt ca ne-am dus la leneveala si relaxare. Adica, mai toata ziua stateam la piscina si cand aveam chef ne puneam papucii in picioare (sau labele), treceam strada si faceam o baie in mare. Apa curata, cu pesti, plaja cu pietricele rezonabile, puteai sa stai chiar pe mal sa te balacesti fara sa te doara pielea; multa lume dar nu insuportabil de multa.
O zi am facut o plimbare cu vaporul in insulele Hvar si Brac. In Hvar ne-am oprit in Jelsa (aprox. 1h) iar in Brac am stat cateva ore (in Bol) pentru a vedea si celebra Zlatni Rat (daca dati pe google images o vedeti). Pe vapor am primit (toti turistii) peste prajit la gratar in fata noastra, rachiu si vin de-al lor si diverse alte bauturi. Pretul unei calatorii a fost de 220 kuna. Dpndv excursia asta si-a meritat tot banii.
Nu a fost nimic care sa ne impresioneze f tare. Suntem deja obisnuiti cu serviciile din Croatia. Stim ca in Romania e altfel si in general, evitam.
Nu credem ca Romania e mai putin frumoasa decat Croatia doar ca la noi sunt tot felul de alte neajunsuri, care se cunosc.
Daca cineva are intrebari specifice si stiu, voi raspunde.

Toate cele bune.

#203
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postzazah, on 7th September 2011, 16:27, said:

Nu credem ca Romania e mai putin frumoasa decat Croatia doar ca la noi sunt tot felul de alte neajunsuri, care se cunosc.
Daca cineva are intrebari specifice si stiu, voi raspunde.
Toate cele bune.
    Da intradevar Croatia si in special Dalmatia sunt exceptionale,sunt convins ca ati avut un concediu relaxant,mie mi-a ramas la suflet Coasta Dalmata si sper sa o revedem in 2012.Voi ati mers pe cont propriu sau prin agentie,cat a costat cazarea pentru o noapte anul acesta?

#204
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Salutare, noi suntem in Croatia, Duce  .... acum am schimbat 1 euro=7,43 kuna ......... am fost toata riviera, Omis, Makarska, pana in Dubrovnic. Maine mergem Togir, Ciovo .....iar duminica Plitvice.
Voi reveni cu impresii mai detailate....dar in mare parte am fost foarte impresionati de ce am vazut.

#205
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Voi reveni cu impresii mai detailate....dar in mare parte am fost foarte impresionati de ce am vazut.
[/quote]
   Va invidiem in sens pozitiv bineanteles,transmitele patronilor pensiunii salutari din Romania de la fosti si poate viitori clienti, :deadtongue:

#206
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Am avut mult de asteptat (din ianuarie pana pe 28 august) dar a meritat asteptarea. Am plecat din Bucuresti la ora 1 noaptea 14 persoane in 5 masini spre Porec cu oprire intermediara la 10km de lacurile Plitvice. Este primul concediu din ultimii ani (am fost in Turcia, Grecia si Bulgaria) in care am vazut verde in fata ochilor aproape tot drumul, ca ma saturasem de pietre. Am mers pe malul sarbesc al Dunarii spre Zagreb, Karlovac, Slunj.
Pensiunea  in care am stat o noapte se numeste TC Marko si am rezervat-o pe net cu 38 euro camera. Am ajuns la destinatie la 17 ora lor.
A doua zi am plecat sa vizitam parcul. La recomandarea gazdelor am intrat pe la intrarea 1 si am mers pe traseul C (in felul asta aveam cascadele intotdeauna pe partea dreapta) Am luat si vaporasul si trenuletul si tot am stat 6 ore in parc. Nu am avut la noi kune doar euro si cardul. Era o casa de schimb valutar dar nu am schimbat. Am crezut ca doar la bilet ne trebuie kune asa ca am platit cu cardul si am intrat. Foarte rau am facut pentru ca in parc nu mai exista exchange si nu am putut plati nimic in euro.Am fost pregatiti cu mancare si bautura dar am mai fi luat si noi o cafea. Parcul superb, cascadele un piculet cam sarace in apa (dar ne asteptam dupa ce am citit pe forum sa nu mai aiba asa debit mare la sfarsitul verii)
Aceasta oprire a fost preludiul vacantei minunate pe care am petrecut-o in Croatia.
Nu ratati parcul Plitvice oriunde ati pleca sa va faceti concediul in Croatia. Este cel mai bun calmant pentru un an plin de stres.
PS : Restul concediului pe Turism auto

Edited by skiritelu, 10 September 2011 - 13:51.


#207
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
te asteptam cu impresii..
si cat mai multe date despre Porec

#208
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Am revenit in tara, sotia inca e sub vraja peisajelor din Croatia .... din pacate acasa m-a asteptat santier si praf iar acum am de umblat dupa materiale si nu am prea mult timp la dispozitie sa postez impresiile si pozele ... dar promit ca o voi face in cel mai scurt timp.
In principiu am aproximativ 1500-2000 poze (de prin Dubrovnic, Makarska, Brela, Omis, Insula Brac, Split, Trogir, Sibenik, Parcul KRK, Slunj si Parcul Plitvice), care mai trebuiesc sortate.

#209
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Plecarea din Duce spre Plitvice pe la 06:30, am urcat pe autostrada la Split, coborat de pe autostrada inainte de Plitvice si ajuns la poarta 1 in jur de 9:30. Speram ca fiind in septembrie sa fie mai lejer prin parc, dar totusi a fost plin de vizitatori.
   Am ales traseul K care este cel mai lung ... urca pe sus prin paduri, pe carari batatorite …. traseul a durat 9 ore, dar a meritat datorita privelistilor de ansamblu, de vis. La alegerea traseului a contat si faptul ca am vrut sa scapam de puhoiul de multime care te impingea de la spate, chitcaiala alora care iti urlau in urechi si faptul ca nu puteam sa fac linistit poze.

Attached Files



#210
zazah

zazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2007

View Postspaily, on 7th September 2011, 21:50, said:

Da intradevar Croatia si in special Dalmatia sunt exceptionale,sunt convins ca ati avut un concediu relaxant,mie mi-a ramas la suflet Coasta Dalmata si sper sa o revedem in 2012.Voi ati mers pe cont propriu sau prin agentie,cat a costat cazarea pentru o noapte anul acesta?

Buna,

Am mers prin agentie.  Sejurul a fost 850 euro / 2 pers / 7 nopti / demi-pensiune (hotel 4 stele, pe bune). Nu voi fi de acord vreodata ca are rost sa compari un mic dejun sau cina servita la restaurantul unui asemenea hotel cu o cina servita la terasa, pe faleza, la aceeasi bani. De aceea optam mereu pt demi-pensiune.
Din totdeauna am fost prin agentia aceasta care lucreaza f mult cu operatorul german TUI. Nu am luat niciodata teapa in nici un fel si intentionam si pe viitor sa procedam la fel.
In parcul nat. Plitvice ne-am dus pe cont propriu pt ca am citit suficient de mult si era vorba despre o noapte.

scuze pentru raspunsul tardiv.
toate cele bune.

#211
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postzazah, on 21st September 2011, 00:11, said:

Buna,

Am mers prin agentie.  Sejurul a fost 850 euro / 2 pers / 7 nopti / demi-pensiune (hotel 4 stele, pe bune). Nu voi fi de acord vreodata ca are rost sa compari un mic dejun sau cina servita la restaurantul unui asemenea hotel cu o cina servita la terasa, pe faleza, la aceeasi bani. De aceea optam mereu pt demi-pensiune.
Din totdeauna am fost prin agentia aceasta care lucreaza f mult cu operatorul german TUI. Nu am luat niciodata teapa in nici un fel si intentionam si pe viitor sa procedam la fel.
In parcul nat. Plitvice ne-am dus pe cont propriu pt ca am citit suficient de mult si era vorba despre o noapte.

scuze pentru raspunsul tardiv.
toate cele bune.
   Mersi de raspuns,din ceea ce spui ati avut o oferta foarte buna,normala sa i zicem pt.Croatia,poate si din cauza legaturilor comerciale cu TUI-UL.

#212
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Am ajuns si eu anul asta la Plitvice....Frumos al naiba, fara cuvinte.
Am scris ceva impresii pe blog. Tot acolo si poze la o calitate...indoielnica...dar macar asta m-a convins sa-mi iau aparat ca lumea.:)))
Link mai jos:
Blogu lu Nacajitu
O sa continui cu toata excursia pe masura ce am timp de scris...sper sa va ajute.

Cat priveste discutia de mai sus...eu sincer pentru fosta Iugoslavie in care m-am tot plimbat nu recomand agentiile....mai bine pe cont propriu si ca preturi si ca flexibilitate.

Edited by madatudor, 19 October 2011 - 14:05.


#213
tuscuta

tuscuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.03.2009

View Postklaus74, on 27th July 2010, 20:26, said:

Am ajuns si eu aseara din Croatia.
Evident am vizitat si Plitvice.
Nu o sa insist pe ce am vazut pe acolo, pentru ca s-a tot discutat.
Am sa punctez doar cateva lucruri:
1. O chestiune care nu am gasit-o aici si care pe noi ne-a luat putin prin surprindere (probabil pentru ca e ceva mai rar) a fost urmatorul lucru: Cand am ajuns acolo era foarte frig !!!! Veniti direct de la mare (noi l-am vizitat la intoarcere), unde erau peste 30 grade, am avut un soc acolo cand am coborat seara din masina si am constatat ca erau 16 grade. Toata lumea era la geci, trening etc, noi eram in maneca scurta :) Aveam noi ceva prin bagaje, dar erau in geamantanul mare (in conditiile in care aveam unul mic pentru o seara la Plitvice sa nu mai trebuiasca sa scoatem tot bagajul). Deci atentie si la acest aspect.
2. Nu uitati sa va luati ceva de incaltat "bun de mers". Nu stiu cum or fi traseele mai usoare, noi am luat H, unde se merge destul de mult pe jos si e important cum esti incaltat. M-am felicitat pentru ca i-am spus sotiei ca vreau sa iau si adidasii cu mine, nu numai sandalele de "plimbare"
3. Referitor la sfatul cu ramasul la Slunj, unde eram tentat sa raman si eu pentru ca fusese mult laudat. Acest aspect e util daca vizitati la dus, adica atunci cand veniti dinspre Zagreb. Daca faceti ca mine, sa vizitati la intoarcere, atunci nu e util, pentru ca e la cca 30 km dupa ce treci de Plitvice. Eu am luat cazare la vreo 19 km inainte de parc, postez aici si scan dupa cartea de vizita. Tipul vorbeste foarte bine engleza. Oricum, sfatul meu e sa nu va faceti probleme, eu am gasit foarte repede cazare, iar ofertele abia dupa aceea incepeau sa apara mai des. Costul a fost de 50 Euro pentru o camera tripla, plus eventual 5 Euro de persoana pentru micul dejun daca doreai.

In rest, mii de multumiri persoanei care a dat sfatul sa se mearga devreme. La 8 am fost acolo, am gasit loc de parcare chiar la intrare, iar pe la 12:30 deja terminasem traseul H. Conform celor spuse, deja spre orele 11:00 se aglomerase serios in parc, iar cand am plecat in parcare veneau grupuri intregi.

Cat despre criticile de mai sus, vreau sa spun doar atat: persoanele dinaintea mea au platit cu cardul (intrarea 2 din parc), iar eu am discutat cu tipa de la ghiseu in engleza (alta limba straina nici nu stiu) si ne-am inteles foarte bine.

As dori sa va adresez o intrebare. As aprecia la adevarata valoare un raspuns si o sugestie in privinta parcarilor. Din ceea ce am inteles, parcarea din apropierea parcului este scumpa. Exista si varianta de a lasa masina in parcarea pensiunii, chiar daca aceasta este situata la 10-15 km  ? Exista autobuze, mijloace de transpoprt ?
Exista si alte parcari , laturalnice dar gratuite ? Vom vizita Plitvice la intoarcerea din Zadar. Doua nopti sunt sficiente pentru rezervare ? Am gasit in Slunj. Parerea voastra care este ? Slunj este prea departe ? Sa am rabdare si poate!! voi gasi la fata locului, mai aproape de parc ( 6-7iulie) ?
Va multumesc,

View Postzazah, on 7th September 2011, 15:27, said:

Buna,

Prin Croatia inseamna pe riviera Makarska, mai exact in loc. Tucepi (la cativa km de loc. Makarska propriu-zisa).
Nu am facut lucruri prea interesante pt ca ne-am dus la leneveala si relaxare. Adica, mai toata ziua stateam la piscina si cand aveam chef ne puneam papucii in picioare (sau labele), treceam strada si faceam o baie in mare. Apa curata, cu pesti, plaja cu pietricele rezonabile, puteai sa stai chiar pe mal sa te balacesti fara sa te doara pielea; multa lume dar nu insuportabil de multa.
O zi am facut o plimbare cu vaporul in insulele Hvar si Brac. In Hvar ne-am oprit in Jelsa (aprox. 1h) iar in Brac am stat cateva ore (in Bol) pentru a vedea si celebra Zlatni Rat (daca dati pe google images o vedeti). Pe vapor am primit (toti turistii) peste prajit la gratar in fata noastra, rachiu si vin de-al lor si diverse alte bauturi. Pretul unei calatorii a fost de 220 kuna. Dpndv excursia asta si-a meritat tot banii.
Nu a fost nimic care sa ne impresioneze f tare. Suntem deja obisnuiti cu serviciile din Croatia. Stim ca in Romania e altfel si in general, evitam.
Nu credem ca Romania e mai putin frumoasa decat Croatia doar ca la noi sunt tot felul de alte neajunsuri, care se cunosc.
Daca cineva are intrebari specifice si stiu, voi raspunde.

Toate cele bune.
.. nu pot sa nu profit de invitatia ta, aceea de a pune o intrebare. Dupa 10 zile de Kotor, la intoarcere am rezervat pt 2 nopti, 2 apartamente in Podgora. Intrebare : te rog ofera-mi un program pt 2 zile , un must see, sfaturi sugestii de vizitat, inclusiv locatia pt croaziera , firma, si ce insule sa aleg.. Te rog !
Multumesc

View Postzazah, on 5th September 2011, 16:21, said:

Buna,

Am fost in Plitvice in 25 august si apoi in continuare prin Croatia.
Scriu cateva informatii chiar daca majoritatea se pot regasi in postarile anterioare; poate folosesc celor care nu au citit mult in spate.
Plecare din Tm la ora 12:20 noaptea.
Vigneta Ungaria pt 10 zile: 2750 Ft.
Plata autostrada pana la Zagreb - 6 euro (nu aveam kuna la noi si era noapte, cred ca tipul a profitat, ma rog).
Schimb valutar in primul OMV (7.41 kuna - 1 euro dar comision de 3%).
Plata autostrada de la Zagreb - iesire spre Plitvice - 16 kuna
Sosire Slunj (foarte recomandat pe aici) - 6:30 dimineata. Frumos dar nu recomand de luat cazare acolo; e prea departe de parc, in fine.
Cazare in satul Rostovaca: 34 euro / camera. Din cate am citit se poate gasi si mi ieftin dar locatia asta avea avantajul ca era atat de aproape de parc incat lasai masina acolo si mergeai pe jos pana la intrare (150-200 m). Chestia e importanta pt ca parcarea este, se pare: 7 kuna / ora si in parc se stau multe ore ....
As mai mentiona ca sunt mai multe intrari in satul acesta. Recomand ultima (incepand de la nr. 15) pentru ca celelalte sunt mai departate si nu stiu daca se poate merge pe jos.
Intrare in parc: 110 kuna / adult.
Preturi in parc: 1 cafea (espresso) - 7 kuna; 1 bere - 15 kuna; 1 portie cartofi prajiti - 10 kuna; strudel cu mere - 11 kuna; apa (0.5L) - 9 kuna.
Recomand sa aveti apa la voi: minim 1l / pers dar si alte chestii de mancat (biscuiti, sandviciuri, ciocolatele etc).
In zona, nu prea sunt magazine - doar vreo 2 supermarketuri DAR preturile lor sunt ffff mari, cel putin din pmdv: bere - 7.6 kuna; bruschette (ca si bake rolls) - 4.6 kuna; banane - 10 kuna / kg - astea mi le amintesc ca fiind printre cele mai ieftine chestii, care se apropiau de preturile noastre.
Micul dejun e cam 5-6 euro / pers (la unele pensiuni).

Legat de schimbul valutar: cea mai buna varianta gasita a fost la banci (7.41 kuna / 1 euro). Acest curs il puteti intalni si prin alte locuri (de ex la posta, benzinarii) dar atentie, este cu comision intre 1.5 - 3% din cate am vazut noi.

Cea mai scumpa portiune de autostrada, facuta de noi, care continea mai multe tuneluri, a fost de 257 kuna !!!!

Cam astea ar fi diverse chestii de care imi amintesc.
Vacanta placuta celor care merg pe-acolo.

foarte util review-ul ! Permite-mi sa iti adresez o rugaminte. Am facut deja o rezervare pt 2 nopti , la intoarecerea spre Ro, in Slunj- Apartments Lucija.
Pe booking nu am gasit ceva mai apropiat de parc. Poti sa ma ajuti cu o recomandare de cazare in Rostovaca ? M-ar interesa apropierea de parc si, mai ales, eliminarea problemei parcarii platite
Multumesc anticipat,

#214
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
toata zona de langa Plitvice ofera cazari in vile cochete.nuse merita sa faci rezervare, sunt din belsug
iar parcarea costa sub 1 euro pe ora si nu se merita sa te incurci cu alt mijloc de transport. oricum o zi e suficienta pt parc

#215
ddor71

ddor71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.12.2009
Am fost vara trecuta in Croatia, 2 nopti de cazare la Plitvice, 7 la Makarska. Am vazut Plitvice si imprejurimile (cum ar fi Rastoche) si coasta dalmata intre Split si Dubrovnik. Am si experienta altor tari vizitate din Europa.
Apa atat de limpede ca la Plitvice nu am mai vazut nicaieri, nu ca in alte tari nu as fi vazut apa curata , marea aproape la fel de limpede.
Drumurile sunt foarte bune, autostrada impecabila, oamenii de treaba si mai ales curat. Este curat datorita oamenilor care traiesc acolo. M-am intors brin Boznia-Hertegovina care mi-a placut la fel de mult, drumuri foarte bune si acolo, la fel de curat, acelasi aer occidental, nu am timp sa intru in detalii.

Ceea ce vreau sa spun este faptul ca este bine sa mergem sa vedem dar si sa invatam ceva.
Am fost de 1 Mai pe Cheile Sohodolului, aproape de Tg.Jiu deoarece desi am trecut pe acel drum intre Baia de Arama si Tg. Jiu de mai multe ori, nu m-am abatut niciodata din drum pentru a vedea Cheile. Am plecat acolo cu ceva preparat acasa si m-am intors cu tot gunoiul in portbagaj aruncand-ul la ghena.
Cine cunoaste drumul intre Manastirea Tismana si Cheile Sohodolului, poate confirma ca este o zona deosebit de frumoasa ca multe alte locuri din Romania. Nu pot sa spun ca nu era curat, dar nu la fel de curat ca in zona Plitvice.
Pe Cheile Sohodolului masini gramada si gratare pe masura. Se mai gaseste cate unul sa dea muzica la maxim pana zbarnaie boxele. Urate obiceiuri, in nici o alta tara nu am vazut asa ceva. Va puteti macar imagina cum ai fi privit sa faci asta in Elvetia sau Austria lasand la o parte latura cu incalcarea legii?  De ce cand mergi la munte sa nu te bucuri de sunetul apei, de ciripitul pasarilor si sa respiri aer curat? De ce sa suport eu preferintele muzicale ale unuia si sa respir fumul lui de la mici?

Vreau sa se inteleaga din ce am scris, ca mi-as dori sa avem grija de aceasta tara si sa ne respectam intre noi la fel cum o fac altii cu propia lor tara.

Edited by ddor71, 07 May 2012 - 22:34.


#216
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011
Cautind ceva idei de vacanta pentru acest an, cineva mi-a recomandat, din auzite Croatia cu al sau minunat parc Plitvice (scuze daca am gresit numele). Ideea mi-a suris si am intrat pe forum sa vad ce pot gasi mai mult despre acest lucru. Recunosc ca am citit pe sarite citeva postari si aproape ca m-au convins sa aleg pentru vacanta Croatia. Promit sa citesc toate cele 12 pagini de postari pentru a ma lamuri mai bine, dar pina atunci va solicit citeva sfaturi.
Datele sunt:
Durata vacantei: 10-14 zile
Perioada: a doua jumatate a lui august
Punct de plecare: Bucuresti cu autoturismul personal
De vizitat obligatoriu parcul Plitvice
Excursia se limiteaza doar la Croatia
Si acum intrebarile:
-Cite zile sa aloc parcului pentru al vizita pe indelete.
-Ceva relatii despre cazari in zona parcului
-Traseu Bucuresti........
-Ce sa mai adaug ca puncte turistice de vizitat asta doar daca nu o sa imi recomandati sa stau 10 zile in zona parcului.
-Nu ezitati sa imi propuneti ce credeti ca e mai interesant.
-Va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate