Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#181
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
hai ca nu e chiar asa din povesti :)  e frumos acolo dar nu m-a dat pe spate, nu mi-am tinut respiratia cand am pasit pe poarta sau cand am vazut apa lacurilor unde faceau baie fat-frumos si ileana cosanzeana.
prefer poate o drumetie la munte, undeva in o zona mai retrasa decat un turism de masa unde al fiecare 3 minute trebuie sa te opresti sa nu intrii in cadrul celor ce fac poze.

#182
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nici eu nu sunt o persoana usor impresionabila dar Plitvice e chiar frumos.fara sa cad pe spate sau sa raman fara grai. am mai scris si mai demult ca in parc sunt o multime de persoane care nu au ce cauta acolo- gen pisi cu botic de nemultumita si urcata pe tocuri, ametiti care doar cu mesaje se ocupa, unii citesc reviste pe poteca..ce mai gradina zoo..

#183
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Eu am vrut sa merg in Croatia, implicit si la Plitvice, in luna Iulie ..... dar am gasit pe unele forumuri unde cei care au fost pe acolo spuneau ca in sezon este aglomeratie foarte mare, asa ca am decis sa mergem in extrasezon adica in 04.09 vom pleca ..... o sa revin cu impresii.

#184
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
eu exact in iulie am fost...e aglomeratie in apropierea intrarilor si in cateva locuri iar cu cat mergi spre capat etot mai lejer

#185
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Buhani73, am vazut ca esti din arad .... daca cumva mai ai niste kuna de care vrei sa scapi, as fi foarte bucuros sa te ajut  :D. Spune-mi te rog unde ai alimentat, unde ma sfatuiesti sa alimentez ... consum aprox. 7l/100km, banuiesc ca as putea trece linistit de Ungaria.

#186
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mai am ceva kuna dar numai vreo 10-15...
deci plin in Arad apoi undeva pe langa Zagreb-mai putem merge linistit insa am si stat putin. pe autostrada sunt destule benzinarii ( Omv, Mol, Ina ) unde platesti lejer cu cardul. tot acolo poti schimba o suma relativ mica in kuna ( se ia ceva comision ) iar cand ajungi la destinatie schimbi la banca bani. sunt peste tot locuri unde schimbi-inclusiv la hotel insa se ia comision uneori. de aceea trebuie sa te uiti bine
cu peco chiar nu-ti fa grija. poti lejer oriunde in Croatia. aia traiesc din turism si cam e totul pus la punct
pt orice sa ma intrebi linistit

#187
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

 sqryn, on 25th August 2011, 11:24, said:

hai ca nu e chiar asa din povesti :)  e frumos acolo dar nu m-a dat pe spate, nu mi-am tinut respiratia cand am pasit pe poarta sau cand am vazut apa lacurilor unde faceau baie fat-frumos si ileana cosanzeana.
prefer poate o drumetie la munte, undeva in o zona mai retrasa decat un turism de masa unde al fiecare 3 minute trebuie sa te opresti sa nu intrii in cadrul celor ce fac poze.
e chestie de gusturi, si mie imi plac mai mult muntii, totusi zona merita vizitata daca nu te rupe la buzunar.
Sincer eu prefer turismul din Ro, adica nimic amenajat, gratis si auzi de la prieteni decat superorganizare, conditii, industrie turistica, inghesuiala dar iar e treaba de gusturi si depinde cu cine mergi, pentru familii mai ales cu copii mici trebuie conditii, pentru studenti le recomand sa vada intai tara pe bicicleta sau mergand cu nashu'

Edited by banat, 26 August 2011 - 13:33.


#188
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Buhani73, imi spui cat timp ai facut din Arad pana la Plitvice?, de fapt eu merg in zona Omis, stau 7 nopti dupa care urc la Plitvice 1 noapte ..... m-ar interesa sa stiu aproximativ timpul necesar drumului, sa stiu cand sa plec. In principiu mi-am facut planul sa plecam pe la 4-5 dimineatza.

P.S. am dubii ca mi-ar ajunge 1 zi de vizitat Parcul Plitvice, dupa parerea ta crezi ca e nevoie de mai mult?

#189
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
si eu la intoarcere am vizitat Plitvice. de acolo si pana in garaj am facut 8 ore si ceva cu o oprire la Zagreb de alimentare, mers legal pana la autostrada, o oprire cu papa si odihna in Ungaria. am venit dumineca si era chiar lejer pe autostrada inclusiv pe centura Budapestei. si atunci nu era si portiunea Szeged-Mako..
pt Plitvice nu-ti trebuie o zi. 5-6 ore sunt suficiente
tu vii din Omis si stai o noapte la Plitvice? pleci dimineata din statiune, vizitezi parcul, somn si dimineata te intorci odihnit spre casa

Edited by Buhani73, 27 August 2011 - 10:28.


#190
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Cred ca m-ai inteles gresit  :), pe mine ma intereseaza cat fac cand merg in colo, adica din Arad pana in zona Omis (mai exact in Duce la pensiunea Sidro) .... vreau sa-mi planific cat mai exact traseul, pentru a ajunge in timp util sa-mi confirm rezervarea ;).

#191
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
acuma nu am de unde sa stiu cum mergi tu, cat vrei sa stai pe drum..dar avand majoritatea autostrada poti merge lejer. la putin peste 1000 de km te poti gandi undeva la 11 maxim 12 ore.asta in functie de cum conduci. poti ajunge si mai repede daca pe autostrada bagi viteza. pe drum prin Bosnia sau prin Sudul Ungariei nu stiu dar ca timp nu prea are cum fi mai putin
daca pleci dimineata devreme ajungi dupa masa si ramane timp si de o baie
colegul meu a fost in Duce si i-a placut. zicea ca peisajul e super doar sa nu ai cazare mai departe ca e in panta si ai ce urca..si sa faci rafting pe Cetina

#192
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 Sc0rillo, on 27th August 2011, 13:06, said:

Cred ca m-ai inteles gresit  :), pe mine ma intereseaza cat fac cand merg in colo, adica din Arad pana in zona Omis (mai exact in Duce la pensiunea Sidro) .... vreau sa-mi planific cat mai exact traseul, pentru a ajunge in timp util sa-mi confirm rezervarea ;).
   In 2009 am fost si noi in concediu in statiunea Duce,tot la pensiunea Sidro despre care care pot sa-ti spun numai cuvinte de lauda atatt despre conditii cazare ,masa ,distanta mica fata de plaja,etc ... si nu in ultimul rand despre patronii pensiunilor care sunt oameni exceptionali adica fac ca totul sa fie perfect pt.turisti.Noi am plecat cu auto propriu din Arad dupa amiaza in jurul orelor 17,00 am facut cateva opriri de tigara,chiar vre-o ora de odihna si am ajuns la Sidro dimineata in jurul orei 9,00 inaintea autocarului cu turisti cea ce ne-a avantajat deoarece ne-am ales camera .Bineinteles camera cu vedere spre mare,sunt la etaj 3 sau 4 ce va recomand si voua pt.ca o sa va convingeti ce mult conteaza sa bei dimineata cafeaua pe terasa si sa vezi pe mare trecand coloana de delfini.Daca va mai pot fi de folos cu placere si va asigur ca o sa aveti o vacanta minunata,abia astept anul viitor sa revad Croatia si bineinteles Duce-Omis. :peacefingers:

#193
danivasilis

danivasilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2009
Buna seara,

Vom merge si noi la inceputul lui septembrie la Parcul National Plitvice. Va rog sa-mi spune-ti si mie daca se poate plati cu cardul intratrea in parc?
Multumesc.

#194
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Spaily, imi poti spune ruta pe care ai mers si eventual mici detalii care ar putea sa ma ajute sa gasesc mai usor pensiunea Sidro? ... desi e clar ca vom avea GPS cu noi, uneori se poate ca acesta sa dea errori :).

#195
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 danivasilis, on 28th August 2011, 22:22, said:

Buna seara,

Vom merge si noi la inceputul lui septembrie la Parcul National Plitvice. Va rog sa-mi spune-ti si mie daca se poate plati cu cardul intratrea in parc?
Multumesc.

se poate

#196
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 Sc0rillo, on 29th August 2011, 11:04, said:

Spaily, imi poti spune ruta pe care ai mers si eventual mici detalii care ar putea sa ma ajute sa gasesc mai usor pensiunea Sidro? ... desi e clar ca vom avea GPS cu noi, uneori se poate ca acesta sa dea errori :).
  Salutari,noi am mers prin Ungaria pe drumuri nationale prin Pecs-Barcs-Zagreb-Split(traseul este asa in mare nu amanuntit),pensiunea o ve-ti gasi usor este pe partea stanga langa soseaua principala dupa ce intrati in Duce ,vis a vis de Sidro sunt cativa tuia foarte inalti.Pe topicul Vacanta in Omis am postat chiar o poza cu pensiunea care te va ajuta sa o gasesti usor.Voi aveti cazare 7 nopti?intreb pentru ca firma de turism cu care am mers noi in 2009 oferea cazare doar 6 nopti.Pentru alte discutii eu zic sa ne mutam pe topicul Vacanta in Omis pentru a lasa loc informatiilor despre Plitvice.

#197
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cat ai facut pe drumul prin Pecs-Barcs?

#198
Sc0rillo

Sc0rillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.06.2011
Buhani73 hai pe topicul Vacanta in Omis, aici am scris eu suficient de mult in afara  topicului :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate