Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#145
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Atasez poze cu caile de acces in parc , precum si cu vizitatorii, sper sa va ajute sa va faceti o parere despre ce s-a purtat in sezonul vara - toamna 2010  :) .

Este indicata orice tinuta comoda, insa chiar daca mergeti la mare , ganditi-va ca daca va opriti in parc sunteti  de fapt la  munte , in padure, deci luati peste tricou inca ceva cu maneca lunga si pentru orice eventualitate nu strica ceva de ploaie.

Noi am intrat in parc abia la ora 12 (si am iesit la 21, fara sa ne oprim niciunde pentru mancat ) pentru ca a plouat mocaneste toata dimineata, dar nu ne-a deranjat deloc ca nu a fost soare, dimpotriva, am putut face poze mai bine !!!!. Dupa cum se vede a dat o scurta si abia simtita ploicica si prin parc, dar aproape toti si-au pus glugile in cap si au tratat-o cu indiferenta!

Fiti linistiti,  este o iesire la padure cum nu ati mai vazut vreodata, nu are cum sa nu fie o experienta memorabila.

Attached Files



#146
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Locul de unde se poate cumpara mancare in parc  este la punctul de oprire din aval a vaporasului, tot acolo sunt si multe mese si bancute. La intrare parca erau ceva placintele, insa in nici un caz sa nu va imaginati ca este nebunia si tigania de tarabe care se afla pe la punctele noastre turistice, eu personal nu am vazut nici una, dar asta si poate pentru ca era dupa ploaie.

De retinut ca pe harta sunt indicate si TOALETELE, luati in calcul ca intre o oprire si alta pot trece chiar si 2-3 ore, depinde de ritmul dumneavoastra. Daca un copil se mai poate "rezolva" in padure  :naughty: , o doamna in nici un caz! :coolspeak:

Attached Files



#147
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
tu daca ai fost toamna, clar ca era mai frig si sansele de ploaie erau mai mari insa in plina vara cred ca trebuie sa fii ghinionist ca sa prinzi ploaie si paranoic sa iei haine groase pt ca sigur temperatura va fi pe la 30 de grade.
in plus de asta, parcul este la cota de 500 de metri iar muntii sunt la ceva km departare iar acestia sunt mici deci microclimatul montan nu prea exista decat putin iar vara isi pune si mai putin amprenta.

sopo, probabil tu ai fost prin septembrie. in septembrie si in bucuresti vremea in 2010 a fost racoroasa si ploioasa

#148
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
marius.teo, sopo, multumesc pt poze si sfaturi. eu daca e sa ajung in parc, acest lucru se va intampla la sfarsitul acestei luni. asa ca echipamentul meu va presupune ceva mai mult decat un tricou. inca o data multumesc.

#149
auranoway

auranoway

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.06.2008

View Postmarius teo, on 15th March 2011, 16:37, said:

tu daca ai fost toamna, clar ca era mai frig si sansele de ploaie erau mai mari insa in plina vara cred ca trebuie sa fii ghinionist ca sa prinzi ploaie si paranoic sa iei haine groase pt ca sigur temperatura va fi pe la 30 de grade.
in plus de asta, parcul este la cota de 500 de metri iar muntii sunt la ceva km departare iar acestia sunt mici deci microclimatul montan nu prea exista decat putin iar vara isi pune si mai putin amprenta.

sopo, probabil tu ai fost prin septembrie. in septembrie si in bucuresti vremea in 2010 a fost racoroasa si ploioasa
inseamna ca noi chiar am avut ghinion cand am plecat de la 30 de grade din brela si am ajuns pe la 16 grade la plitvice si a mai si plouat .Si mentionez ca nu era toamna era chiar sfarsit de iulie.

#150
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
@aura
sunt total mirat ca ai prins o asa vreme.
eu credeam ca ai fost la inceputul toamnei, insa chiar asa este: vremea si femeile sunt capricioase.

misspiss, cred ca gresesti mergand in martie acolo. pierzi mult din farmecul acelui loc si este pacat, iar recomandarea mea este sa astepti o alta ocazie pentru ca viata nu se termina acum si e pacat sa diluezi din valoarea unui loc superb vizitandu-l atunci cand nu este cazul. cred ca nici copacii nu sunt inverziti.

#151
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
am mai gasit o poza in comp.
e facuta de pe vaporasul ce traverseaza lacul si ratele si pestii se avantau la mancarea ce o aruncu oamenii.
era un spectacol superb

Attached Files



#152
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
misspiss, cred ca gresesti mergand in martie acolo. pierzi mult din farmecul acelui loc si este pacat, iar recomandarea mea este sa astepti o alta ocazie pentru ca viata nu se termina acum si e pacat sa diluezi din valoarea unui loc superb vizitandu-l atunci cand nu este cazul. cred ca nici copacii nu sunt inverziti.
[/quote]
multumesc, o sa vad pana la urma. perioada nu am ales-o eu si nu depinde numai de mine. pentru mine era doar o oportunitate. Thx again

#153
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Daca este o ocazie de a ajunge acolo nu o rata. Primavara este spectaculos in parc pentru ca acum se topeste zapada si casacadele se scurg la volum maxim. Am inteles ca spectacolul e maxim. Si cred ca incepe sa se si inverzeasca fiind o clima mai blanda decat pe la noi. Eu am innebunit cand ma vazut intr-o zona muntoasa din MNE kiwi f frumos crescut.

#154
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postatupi, on 24th March 2011, 23:29, said:

Daca este o ocazie de a ajunge acolo nu o rata. Primavara este spectaculos in parc pentru ca acum se topeste zapada si casacadele se scurg la volum maxim. Am inteles ca spectacolul e maxim. Si cred ca incepe sa se si inverzeasca fiind o clima mai blanda decat pe la noi. Eu am innebunit cand ma vazut intr-o zona muntoasa din MNE kiwi f frumos crescut.
Multumesc pentru incurajari. era procentul care imi lipsea. acum chiar ca voi vota pentru.

#155
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Sa ne spui si noua cum a fost la Plitvice acum. Niste croati imi povesteau ca in primavara este cel mai spectaculos in acel parc.

#156
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postatupi, on 1st April 2011, 12:59, said:

Sa ne spui si noua cum a fost la Plitvice acum. Niste croati imi povesteau ca in primavara este cel mai spectaculos in acel parc.
Buna
m-am intors, am vizitat parcul si pot sa spun ca este aproape Raiul. o sa pun si ceva poze si o sa incerc sa dau si amanunte.
- am cumparat o excursei Split - Plitvice pt 12 ore (440 Euro dus-intors, juma' de ora in Trogir - se putea si mai mult, dar eram noi inghesuiti cu programul - si biletele de intreare incluse - 80 Kn/om ca era ultima zi de extrasezon, 31.03). am fost 7 persoane;
- cam 2 ore jumate a durat drumul pana acolo, am plecat la 7 dimineata si ne-am intors la 7 seara;
- a meritat din plin;
- faptul ca era in extrasezon a fost ca si cum am fi inchiriat parcul numai pentru noi;
- am combinat putin traseele - am intrat pe la intrarea 1 si am mers initial pe traseul C, iar mai la mijloc am mers pe K, dupa care am revenit pe C;
- nu mergea trenuletul - kiki carul sau cum s-o numi (extrasezon);
- am intrat la 10 dimineata si am iesit la 3.45 dupa amiaza (cu o pauza de 1 ora - ca am ratat vaporasul cu 1 minut);
- superb este putin spus;
- totul este bine organizat si conservat;
- am gasit si locuri cu zapada in parc;
- cascadele erau abundente, unele poiduri inundate (putin);
- cel putin o data in viata merita sa vizitezi parcul. nu-mi pare rau ca am facut eforul asta - si nu ma refer la bani ci la drum;
- nu stiu cum e vara, probabil superb, dar foarte cald (era cald si acum) si aglomerat. as mai incerca prin septembrie.
multumesc tuturor pentru sfaturi. am sa incerc sa incarc si ceva poze.
va doresc si voua sa va bucurati de frumusetile create de natura asa cum m-am bucurat si eu cu toate ca sunt adepta muzeelor si a lucrurilor facute de mana omului, dar in cazul de fata trebuie sa te inclini in fata naturii si sa-i apreciezi pe cei care au stiut sa puna atat de bine in valoare darul primit.
Ciao

Am incercat, dar nu pot sau nu stiu sa incarc poze. o sa incerc si mai tarziu. oricum credeti-ma pe cuvant e supeeeeeeeeeeeer!

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   2.74MB   151 downloads

Edited by misspiss, 03 April 2011 - 12:05.


#157
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmisspiss, on 3rd April 2011, 12:57, said:

... as mai incerca prin septembrie ...
Bravo, felicitări pt. excursie !

Noi am fost în a doua jumătate a lui mai 2002. A fost perfect. Nici prea multă apă, dar nici prea puțină (cum bănuiesc că e vara). Septembrie cred că e cea mai secetoasă lună.
Poze n-am decât pe hârtie foto, la vremea aia n-aveam aparat digital.

Dacă ai micșora pozele (suficient la 50% - pe orizontală și verticală - cu funcțiile "Open", "Stretch" și "Save" din Paint), s-ar uploada mai ușor. Acuma sunt cam mari (și eu le făceam tot pe pe 7,2 megapixeli, apoi acasă le micșoram - între timp mi-am luat alt Sony).
Dacă vrei să păstrezi pozele în formatul actual, atunci fă întâi niște copii și micșorează-le pe ele pt. uploadare.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 04 April 2011 - 02:35.


#158
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Postauranoway, on 16th March 2011, 23:50, said:

inseamna ca noi chiar am avut ghinion cand am plecat de la 30 de grade din brela si am ajuns pe la 16 grade la plitvice si a mai si plouat .Si mentionez ca nu era toamna era chiar sfarsit de iulie.

si noi am avut "bafta" asta, tot in iulie anul trecut... pe litoral erau 38 de grade, iar la plitvice 14 si ploaie rece si marunta... a trebuit sa punem pe noi toate hainele mai groase si sa cumparam pelerine de la magazinul lor de suveniruri.

#159
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salutari,

As vrea sa ajung si eu in Plitvice anul asta undeva pe la inceputul lui Septembrie. Apelez la experienta voastra pentru ca ma intereseaza urmatoarele lucruri:
1. cam cat timp mi-ar trebui sa parcurg cel mai frumos traseu al parcului (fara sa alerg, eventual sa am timp si de ceva poze); se poate vizita intr-o zi sau sunt necesare 2?
2. Ce vreme ati nimerit la inceputul lui Septembrie?
3. Posibilitati de cazare si preturi? Ma gandeam sa ma cazez in Slunj si sa ajung de acolo la Plitvice (aprox 20km distanta).

Multumesc anticipat.

#160
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
o zi e suficient.eu cu nevasta am stat cam 6 ore si am mers de la Intrarea 1 pana la capat de unde pleaca autobusul ala.acuma fiecare cum are ritmul..
iar traseu..te duci pe unde ai tu chef..ai o harta pe spatele biletului si oricum tot e marcat acolo. toti trec pe la cascada, se opresc pe la pestera si merg cu vaporasul
cazare gasesti si mai aproape-Rastovaca, Smoljanac, Rakovica

Edited by Buhani73, 03 July 2011 - 21:33.


#161
Firdeiarba

Firdeiarba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2011
Salut!
La inceputul lunii august o sa merg cu un grupa mai mare de copii la lacurile Plitvice. Planuim sa montam corturile o noapte in apropiere de parc si sa petrecem o zi vizitandu-l.
Intrebarea mea ar fi daca stiti locuri bune de campare in apropiere de parc si care ar fi preturile. Stiti cumva si daca fac reduceri pentru grupurile mai mari de copii?
Multumesc mult pentru ajutor

#162
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Vezi site-ul oficial http://www.np-plitvicka-jezera.hr (e postat si pe prima pagina a topicului). Gasesti acolo tot ce e nevoie (camping-uri, preturi in camping, tipuri de bilete, etc.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate