Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#163
_ginu_

_ginu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2006

View Postmihaigerard, on 3rd July 2011, 19:57, said:

Salutari,

As vrea sa ajung si eu in Plitvice anul asta undeva pe la inceputul lui Septembrie. Apelez la experienta voastra pentru ca ma intereseaza urmatoarele lucruri:
1. cam cat timp mi-ar trebui sa parcurg cel mai frumos traseu al parcului (fara sa alerg, eventual sa am timp si de ceva poze); se poate vizita intr-o zi sau sunt necesare 2?
2. Ce vreme ati nimerit la inceputul lui Septembrie?
3. Posibilitati de cazare si preturi? Ma gandeam sa ma cazez in Slunj si sa ajung de acolo la Plitvice (aprox 20km distanta).

Multumesc anticipat.


Din punctul meu de vedere o zi este suficienta pentru vizitarea parcului, noi am fost in iunie si am stam 8-9 ore in parc. Ne-am cazat in localitatea Rakovica la 18 km de Plitvice si am stat aici.

#164
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna.
Am ajuns in seara asta la Plitvice si maine vrem sa vizitam parcul. Parcarea se poate plati si cu euro? Nu avem decat 22 de kune si nici nu stiu unde mai putem schimba la ora asta.
Multumesc

#165
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
este casa de schimb la intrarea in parc.dar au un curs....

#166
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,950
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpuisor, on 6th July 2011, 19:26, said:

Buna.
Am ajuns in seara asta la Plitvice si maine vrem sa vizitam parcul. Parcarea se poate plati si cu euro? Nu avem decat 22 de kune si nici nu stiu unde mai putem schimba la ora asta.
Multumesc

Ca sa nu platesti parcarea mergi cu masina spre intrarea numarul 2 si mergi la restaurantul Polijana, e indicator spre restaurantul asta si parchezi acolo, e chiar aproape de intrarea numarul 2. Parcarea la restaurant e gratuita, nu schimba euro la case de schimb, schimba-i la banca, de preferat Erste(Bcr) sau societe generale (BRD)

#167
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Multumesc tuturor pt raspunsuri. O sa cautam si restaurantul asta, poate avem noroc.

#168
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Revin cu impresii dupa cel mai frumos concediu avut vreodata.

Restaurantul cu pricina nu l-am identificat asa ca am parcat la intrarea nr. 1. Am facut traseul C cu fetita noastra de 3 ani si caruciorul pliant. Desi am avut unele temeri ca nu ne vom descurca a fost ok. Pe cea mai mare parte a traseului am putut merge cu caruciorul, in rest mai pe jos, mai in spate la tata :). Asa ca pot merge linistit si cei cu copii pt ca  e perfect accesibil parcul.

Cazare am gasit repede, la 13 km de parc, un apartament foarte frumos, nou construit, excelent. Am platit 40 de euro pe noapte cu mic dejun. Cina am luat-o la Villa Vilebina, mai jos de parc, dupa intrarea in Rudanovac. Mancare excelenta, preturi bune.

Despre cat e de frumos si cat sunt de superbe peisajele, inutil sa mai spun. Plitvice e pe lista locurilor ce trebuie vazute macar o data in viata.

#169
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
nu lasati masina in parcarea privata a vreunui restaurant pentru 6 ore cat dureaza o vizita in parc, riscati sa ramaneti fara ea daca se sesizeaza vreun angajat mai zelos.

#170
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postmihaigerard, on 3rd July 2011, 19:57, said:

Salutari,

As vrea sa ajung si eu in Plitvice anul asta undeva pe la inceputul lui Septembrie. Apelez la experienta voastra pentru ca ma intereseaza urmatoarele lucruri:
1. cam cat timp mi-ar trebui sa parcurg cel mai frumos traseu al parcului (fara sa alerg, eventual sa am timp si de ceva poze); se poate vizita intr-o zi sau sunt necesare 2?
2. Ce vreme ati nimerit la inceputul lui Septembrie?
3. Posibilitati de cazare si preturi? Ma gandeam sa ma cazez in Slunj si sa ajung de acolo la Plitvice (aprox 20km distanta).

Multumesc anticipat.

1. 7 ore, pe cel mai lung traseu si cascat gura peste tot, poze, tot tacamul.
2. asa si asa. in seara de dinainte, ploaie mocaneasca, nor dimineata, nu prea frig, dupa ora 12 a iesit soarele, ramas in tricou cu maneca scurta. e recomandat sa ai pelerina de ploaie la tine sau o canadiana anti-vant.
3. de preferat la pensiunile din zona. am rezervat anul trecut pe booking, 40 euro cam dubla. in slunj e frumoasa partea de oras situata pe cascade (rastoke), dar in rest mi s-a parut cam dezolant si sarac. daca gasesti cazare in rastoke, e ok, daca e in orasul propriu-zis ma bine du-te in alta parte. la 10 km de plitvice este si un camping, korana.

#171
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmihaigerard, on 3rd July 2011, 18:57, said:

Salutari,

As vrea sa ajung si eu in Plitvice anul asta undeva pe la inceputul lui Septembrie. Apelez la experienta voastra pentru ca ma intereseaza urmatoarele lucruri:
1. cam cat timp mi-ar trebui sa parcurg cel mai frumos traseu al parcului (fara sa alerg, eventual sa am timp si de ceva poze); se poate vizita intr-o zi sau sunt necesare 2?
2. Ce vreme ati nimerit la inceputul lui Septembrie?
3. Posibilitati de cazare si preturi? Ma gandeam sa ma cazez in Slunj si sa ajung de acolo la Plitvice (aprox 20km distanta).

Multumesc anticipat.

Am fost ieri la Plitvice si am fost incantata.

1. Noi am intrat in parc la ora 10 si am iesit la ora 3. Am parcurs in 5 ore cam totul in afara de ultimul lac din stanga (vezi http://www.np-plitvi...x...&Itemid=85), caci am luat trenuletul la ST4 si ne-am intors cu el la intrare. Aveti grija ca sunt doua intrari.
Pe indicatoarele lor insa scrie ca iti ia mult mai mult timp, de aceea exista reduceri pentru biletele de doua zile.
Daca aveti copii, atunci e alta mancare de peste.

2. Ieri a plouat marunt toata ziua, desi suntem in iulie. Vreau sa spun ca in zona asta vremea e imprevizibila in orice perioada. Dar ne-am cumparat pelerine de nailon de la un magazin din parc si am vizitat parcul fara probleme. Dupa cat de plin era parcul, imi dau seama ca nimeni nu a fost speriat de ploaie.

3. De cazare nu stiu nimic, caci am dormit la niste neamuri din Slunj, dar in drumul spre Slunj am vazut zeci de case-hoteluri. Nu cred ca aveti sanse sa ramaneti pe drumuri.

Alte chestii utile:

Parcarea e 70 de kune (aproape 10 euro) pentru o zi intreaga (daca ati stat 12 ore). Altfel, e 7 kune pe ora. Iti da la intrare un bon, iar la iesire platesti in functie de cate ore ai stat, apoi poti iesi.
Transportul cu vaporasul si trenul sunt incluse in pretul biletului.
Sunt restaurante, patiserii, casa de schimb valutar (banuiesc ca nu e cel mai bun curs).

Edited by JoAnneVanHeff, 26 July 2011 - 14:35.


#172
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,950
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsqryn, on 24th July 2011, 12:16, said:

nu lasati masina in parcarea privata a vreunui restaurant pentru 6 ore cat dureaza o vizita in parc, riscati sa ramaneti fara ea daca se sesizeaza vreun angajat mai zelos.


Nu e parcare privata la restaurantul Poljana, e o parcare in apropierea restaurantului, aproximativ 15-20 masini au loc acolo. Se poate parca fara probleme acolo. Noi am gasit-o din greseala, cautam un restaurant unde sa mincam si acolo am parcat in amindoua zilele, mai ales ca e linga intrarea nr.2

#173
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Postblue74lion, on 27th July 2011, 13:11, said:

Nu e parcare privata la restaurantul Poljana, e o parcare in apropierea restaurantului, aproximativ 15-20 masini au loc acolo. Se poate parca fara probleme acolo. Noi am gasit-o din greseala, cautam un restaurant unde sa mincam si acolo am parcat in amindoua zilele, mai ales ca e linga intrarea nr.2

N-as vrea sa te contrazic, noi am incercat sa parcam acolo anul trecut (era chiar la sosea, destul de spatioasa, nu era nici a hotelului, nici a restaurantului) insa ne-am trezit cu un angajat al hotelului care ne-a intrebat daca suntem clienti, caci daca nu, nu avem voie sa parcam.
Acum nu stiu, cum e norocul fiecaruia... insa eu nu as risca, tinand cont ca noua chiar ni s-a ridicat masina in Brela...

Edited by elena_j, 28 July 2011 - 14:37.


#174
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,950
  • Înscris: 24.04.2007
Parcarea de care vorbesc eu nu e la sosea si noi (am fost 2 masini) am parcat acolo 2 zile fara probleme. E semn de parcare pus acolo si atit, nu scrie daca e  parcarea restaurantului sau nu. Am preferat parcarea asta pentru ca noi am stat in Jezerce si intrarea nr.2 era mai apropiata.

Edited by blue74lion, 29 July 2011 - 18:53.


#175
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008
am si eu o intrebare: vin de la Venetia si as vrea cazare in zona parcului sau in apropiere! Suntem in jur de 5 familii, poate ati mai stat unii dintre voi in anumite locatii si ma sfatuiti si pe mine.
multumesc

#176
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,950
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am stat aici : http://www.plitvice-.../home/home.html
Are multe camere si o curte foarte mare.

#177
zazah

zazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2007
Buna,

Nu stiu daca cineva apuca sa ne raspunda in timp util dar eu incerc: maine vom ajunge in Plitvice si am 2-3 nelamuriri
1) este voie / a facut cineva baie prin lacurile de acolo?
2) stie cineva daca prin imprejurimi este vreo posta? pentru schimb valutar? (am auzit ca la posta ar fi cele mai bune cursuri) As schimba din timp doar ca noi plecam la noapte si vom ajunge acolo in jur de 9-10 dimineata, cred.
3) am citit ca parcarea este cu plata dar poti gasii solutii in a parca mai departe. din pacate, din cate am inteles, cei care au explicat acest lucru, ziceau ceva de intrarea 2. Noi vom folosi mai mult ca sigur intrarea 1 .... pe-acolo avem sanse sa parcam fara plata?

Multumesc frumos.

#178
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
1. nu este permis, sunt semne explicite
2. poti plati cu cardul, cursul e ok. daca nu scoate de la un bancomat desi comisioanele sunt mai mari la retragere de numerar.
3. nu te pot ajuta, eu am parcat la parcarea cu plata si asta recomand.  nu de alta dar pot aparea surprize si nu merita sa iti strici concediul.
pana la intrarea 1 este un drum national fara trotuar si este destul de riscant sa mergi pe langa carosabil, mai ales cu copiii dupa tine.

Edited by sqryn, 24 August 2011 - 15:18.


#179
zazah

zazah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.07.2007
Multumesc foarte mult.

#180
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postzazah, on 24th August 2011, 16:42, said:

Multumesc foarte mult.
   Si dupa toate acestea pregatiti-va sa vedeti- meleagurile de basm-,vacanta placuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate