Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

De 48 de ore nu am net si telefon de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Aham, deci dacă lui RDS i se fură echipamentele, nu mai trebuie să respecte contractele. Dacă mie-mi fură cineva bani împrumutați, nu mai tre să-i dau înapoi la bancă, da?

#20
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 domnul_ionescu, on 12th August 2009, 20:48, said:

Aham, deci dacă lui RDS i se fură echipamentele, nu mai trebuie să respecte contractele. Dacă mie-mi fură cineva bani împrumutați, nu mai tre să-i dau înapoi la bancă, da?
Bineinteles ca nu. Ce (cred ca) vroia colegul de forum sa spuna este ca OPC se ocupa de reclamatii asupra PRODUSELOR si SERVICIILOR, dar data fiind natura diferita a celor doua categorii de bunurui de consum, reclamatiile asupra serviciilor se rezolva diferit decat cele asupra produselor. Un produs poti sa il inlocuiesti pe loc, un serviciu nu.

Edited by kineceler, 12 August 2009 - 19:56.


#21
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 domnul_ionescu, on 12th August 2009, 20:48, said:

Aham, deci dacă lui RDS i se fură echipamentele, nu mai trebuie să respecte contractele. Dacă mie-mi fură cineva bani împrumutați, nu mai tre să-i dau înapoi la bancă, da?
Nu ai inteles nimic
Asta e un caz de forta majora.
Ca si cum ai vrea sa reclami la OPC salvarea pentru ca in drum spre tine autoutilitara a fost lovita de un tir si nu a mai ajuns la timp.

#22
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

 onlyone, on 13th August 2009, 12:53, said:

Asta e un caz de forta majora.
Asta e o minciuna  :puke:

#23
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 onlyone, on 13th August 2009, 12:53, said:

Nu ai inteles nimic
Asta e un caz de forta majora.
Ca si cum ai vrea sa reclami la OPC salvarea pentru ca in drum spre tine autoutilitara a fost lovita de un tir si nu a mai ajuns la timp.
Ce e atat de forta majora ca s-a furat o saracie de switch?
costa milioane de euro? a pus core networkul rds pe butuci?
s-a furat un echipament de end care se poate inlocui in cateva ore. simplu.

#24
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 AcidMan, on 13th August 2009, 13:33, said:

Ce e atat de forta majora ca s-a furat o saracie de switch?
costa milioane de euro? a pus core networkul rds pe butuci?
s-a furat un echipament de end care se poate inlocui in cateva ore. simplu.
Notiunea de "forta majora" este utilizata in contractele romanesti de cand se stiu. Se refera la situatii in care nefunctionalitatea serviciilor este data de factori externi ce nu tin de companie. Termenul include evenimente de la razboi pana la furtul echipamentelor.
P.S. Daca s-ar fura juma din switch-uri intr-o zi ma indoiesc ca rezerva strategica ar ajunge pentru remedierea completa in cateva ore a tuturor zonelor afectate. Nu poti sa pui unul si a doua zi sa dispara iar. La mine a durat o zi intreaga numai procedura de constatare a politiei si luarea de amprente.

#25
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Echipamentele de VOCE sunt DIFERITE de acele switch-uri de care vorbiti voi. Ati vazut ca ca vine in casa un singur cablu, si ati tras vo concluzia ca este un singur echipament...un fel de 2 in 1 care le face pe toate. de fapt sunt 3 in 1. Uneori, cand nu e reteaua aglomerata, acele echipamente fac si cartofi prajiti.
Revenind la lucruri mai serioase, furtul de echipamente este ceva de care nu scapam. Dobitocul tot dobitoc este, asa cum hotul este tot hot.
Este frustrant sa nu iti mearga netul si telefonia. Sper sa nu am astfel de probleme!

#26
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 AcidMan, on 13th August 2009, 13:33, said:

s-a furat un echipament de end care se poate inlocui in cateva ore. simplu.

dar ce`o fi asha paranormal ca sa trebuieasca "cateva ore" sa inlocuiesti un switch? maxim 10 minute

#27
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 albertooos, on 13th August 2009, 22:03, said:

dar ce`o fi asha paranormal ca sa trebuieasca "cateva ore" sa inlocuiesti un switch? maxim 10 minute
Eventual sa fie pregatiti cu switch-ul in masina si sa astepte la scara blocului ca sa nu dureze decat 5 minute. Alt topic in care titlul ar trebui sa fie "nu am citit contractul, hai sa fac gargara pe forumuri poate ma aude cineva". Deja sunteti absurzi.

#28
diddl

diddl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.04.2007

 diZy, on 13th August 2009, 23:28, said:

Eventual sa fie pregatiti cu switch-ul in masina si sa astepte la scara blocului ca sa nu dureze decat 5 minute. Alt topic in care titlul ar trebui sa fie "nu am citit contractul, hai sa fac gargara pe forumuri poate ma aude cineva". Deja sunteti absurzi.


Dupa 5 zile de sunat la ei si sesizatii dupa sesizatii au aparut si cu echipamentul. 5 zile fara net si fara telefonie a fost destul de stresant. Pana acum nu m-am gandit ca concurenta lor de aici din bloc ar fi putut sa fure echipamantul insa imediat dupa furt am avut in cutia postala biletele cu netul de la reteaua de cartier (cativa pustani care au si ei o retea si care pana la venirea RDS erau singurii din zona) Acum sper ca noul echpament sa fie bine securizat acolo in cutie si sa nu se mai poata lua asa usor de hoti.

#29
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
As ta sa o crezi tu! Cutia aia nu e facuta ptr. hoti.

RDS se misca in ritmul lui si nimic nu oate schimba asta. Eu am stat 7 zile ptr. ca cineva sa deschida un port, operatie ce a durat 5 minute. Asta dupa ce in doua ore dupa ce se arsesera vechile echipamente, cele noi erau deja montate. Deci....

#30
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 diddl, on 23rd August 2009, 10:44, said:

netul de la reteaua de cartier (cativa pustani care au si ei o retea si care pana la venirea RDS erau singurii din zona)
Offtopic!!!

Acum ii injurati pe pustanii cu retele de cartier,insa ati uitat ca ei v-au invatat ce inseamna internet!!!Daca nu apareau pustanii cu retelele si acum navigati pe dial-up si conexiuni pe modem cu cativa k viteza,cu preturi astronomice! :thumbdown:  :thumbdown:

#31
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 crissty, on 23rd August 2009, 13:20, said:

Acum ii injurati pe pustanii cu retele de cartier,insa ati uitat ca ei v-au invatat ce inseamna internet!!!Daca nu apareau pustanii cu retelele si acum navigati pe dial-up si conexiuni pe modem cu cativa k viteza,cu preturi astronomice! :thumbdown:  :thumbdown:

True true ! :yes:

#32
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

 onlyone, on 13th August 2009, 12:53, said:

Nu ai inteles nimic
Asta e un caz de forta majora.
Ca si cum ai vrea sa reclami la OPC salvarea pentru ca in drum spre tine autoutilitara a fost lovita de un tir si nu a mai ajuns la timp.

Nu scrie nimic in contractul pe care-l am cu RDS despre "caz de forta majora".
A cerut cineva despagubiri de la ei pentru acele zile in care nu a mers netul?

#33
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 crissty, on 23rd August 2009, 13:20, said:

Offtopic!!!

Acum ii injurati pe pustanii cu retele de cartier,insa ati uitat ca ei v-au invatat ce inseamna internet!!!Daca nu apareau pustanii cu retelele si acum navigati pe dial-up si conexiuni pe modem cu cativa k viteza,cu preturi astronomice! :thumbdown:  :thumbdown:


"RDS & RCS" nu a avut niciodata preturi astronomice , vezi ca ii confunzi cu fanariotii !

#34
xaser

xaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.11.2006
eu nu am NET  de 2 SAPTAMANI . RCS-RDS nu are chef sa vina sa instaleze echipamentul necesar. Am fost in czone si de cand " s-a intrerupt firul" nu mai am net. Daca tot "s-a intrerupt" firul tb sa treca baieti de la RDS sa treaca tot blocul pe noua retea.  M-am plictisit sa tot vorbesc cu tonti aia la telefon de la reclamatii RDS.

ESTE O BATAIE DE JOC LA NIVEL MACRO

sunt f dezamagit de tot ce inseamna NET in Romania  :confuzzled:

#35
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 Teophileos, on 25th August 2009, 18:17, said:

"RDS & RCS" nu a avut niciodata preturi astronomice , vezi ca ii confunzi cu fanariotii !
Ai cam citit in diagonala. Pe degete: crissty a zis ca daca nu erau baietii cu netul de cartier nu se dezvoltau retelele "serioase" asa de mult, nu era concurenta si probabil stateam la net prin dial-up cu preturi mari.

xaser, 2 saptamani? Si inca mai ai contract cu ei?

#36
xaser

xaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.11.2006
am avut 2 contracte cu ei... la unu am renuntat.  

Daca renunt la astia la cine draq sa ma duc?  LA ROMTELECOM?   :cursing:     ( ROMTELECOM am la servici. sunt zile in care pica si de 10 ori net-ul. e adevarat, pentru putin timp...  dar pica)

i-am luat un abonament ORANGE lui nevasta-mea dar cu ala nu merge sa cari nimic. ala e doar de navigat .

sunt disperat ...  NU STIU CE SA MAI FAC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate